کامستاک؛ قانونی متعلق به قرن نوزدهم که به فعالان مخالف سقط جنین در آمریکا نیرو داده است

بی بی سی
فعالان ضد سقط جنین آمریکا از جمله متحدان دونالد ترامپ، راهبردی برای ممنوعیت سقط جنین در سراسر کشور دارند – یک راهکار که کنگره و مردم آمریکا را دور می‌زند.

این طرحی است که عملی شدن آن به انتخاب مجدد آقای ترامپ در نوامبر و استفاده از یک قانون کمتر شناخته شده متعلق به قرن نوزدهم بستگی دارد.

روز ۲۰ ژانویه‌ امسال در «اجلاس سالانه طرفدار زندگی» حاضران به اظهارات سخنران اصلی مارجوری داننفلسر گوش دادند که رئیس سازمان «طرفدار زندگی آمریکای سوزان بی آنتونی» یکی از با نفوذترین گروه‌های ضد سقط جنین در این کشور است.

شهرت خانم داننفلسر ناشی از متقاعد کردن دونالد ترامپ برای منصوب کردن سه قاضی ضد سقط جنین در دیوان عالی در دوره ریاست جمهوری اوست.

در ژوئن ۲۰۲۲، این قضات به لغو قانون «رو در برابر وید» کمک و حق خودکار سقط جنین در سراسر کشور را لغو کردند.

این یک پیروزی برای جنبش ضد سقط جنین بود. فعالان این نهضت در آن زمان گفتند که جاده به سوی آینده بدون سقط جنین باز شده است.

اما در طول تقریبا دو سال پس از آن، کمپین آنها در مسیرهای مهمی‌ متوقف شده است. مردم آمریکا حتی در ایالت‌های محافظه کار حمایت مستمری از دسترسی به سقط جنین نشان داده‌اند.

و هدف نهایی جنبش - ممنوعیت سقط جنین در سطح فدرال - دور از دسترس باقی مانده است.

این واقعیت سیاسی از نظر مبارزان ضد سقط جنین دور نمانده است.

خانم داننفلسر در سخنرانی خود خطاب به حضار در سالن رقص بزرگ هتلی در واشنگتن که جمعی از متعهدترین پیروان جنبش در آن بودند تقریبا نیمی‌از سخنرانی خود را صرف دلگرم کردن حضار کرد تا امید خود را از دست ندهند.

او گفت: «هیچ یک از ما نیست که متوجه نشده باشد، درست است؟ همه می‌داینم که شرایط سخت بوده است.»

اما فعالان ضد سقط جنین ممکن است برگ برنده‌ای داشته باشند. رهبران محافظه‌کار از جمله متحدان آقای ترامپ، مسیر جدیدی را برای غیرقانونی کردن سقط جنین ترسیم کرده‌اند.

به گفته کارشناسان اگر رئیس جمهور سابق به کاخ سفید بازگردد، این طرح می‌تواند کارساز باشد.

مری زیگلر، استاد حقوق در دانشگاه کالیفرنیا در دیویس و کارشناس برجسته موضوع سقط جنین در ایالات متحده، می‌گوید: «ممکن است عملا یک ممنوعیت سراسری وجود داشته باشد که ترامپ می‌تواند در صورت پیروزی در روز اول آن را اجرا کند – قانون کومستاک.»


یک قانون صد و پنجاه ساله

براساس قانون کامستاک، که توسط آنتونی کامستاک از فعالان مبارزه با فساد اخلافی تهیه شد و در سال ۱۸۷۳ به تصویب رسید، ارسال یا دریافت هرگونه مطالبی که «زننده، مغایر عفت و مذموم» تلقی شود، جرم فدرال است.

این قانون به طور خاص به کنترل موالید و سقط جنین اشاره می‌کند و از هرگونه وسیله یا ماده‌ای که برای «جلوگیری از لقاح یا سقط جنین» طراحی یا در نظر گرفته شده باشد جلوگیری می‌کند.

در طول قرن بعد، احکام دادگاه‌های مختلف معنای این قانون را روشن و به تدریج دامنه آن را محدود کردند.

در سال ۱۹۷۱ کنگره اکثر محدودیت‌های کامستاک در مورد داروهای ضد بارداری را حذف کرد و دو سال بعد، از طریق قانون «رو»، دادگاه عالی حق قانونی برای سقط جنین را اعطا کرد.

در آن زمان این قانون به‌عنوان یک امر کاملا غیرقابل اجرا در نظر گرفته شد و به مدت پنجاه سال بلااجرا باقی ماند.

اما اکنون در محافل جناح راست، قانون کومستاک در حال احیاست.

بدون قانونی برای تضمین دسترسی به سقط جنین، منطق استفاده از آن ساده است.

با توجه به قرائت گسترده قانون، ارسال هرگونه وسیله یا مطلب مرتبط با سقط جنین - از طریق خدمات پستی ایالات متحده و از طریق موسسات خصوصی حمل و نقل مانند UPS و FedEx - غیرقانونی خواهد بود.

با جلوگیری از رسیدن داروها یا ابزار لازم برای سقط جنین به بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها، کامستاک به عنوان یک مانع موثر برای سقط جنین عمل خواهد کرد و نیاز به تصویب هر گونه قانون جدیدی در کنگره را برطرف می‌کند.

راشل ربوشه، رئیس و استاد حقوق دانشکده حقوق دانشگاه تمپل و محقق برجسته قانون سلامت باروری، گفته است: «دامنه این قانون بسیار گسترده است و اگر به معنای واقعی کلمه اعمال شود می‌تواند باعث ممنوعیت سقط جنین به روشی غیرمستقیم شود، زیرا همه ابزار و داروهای مورد نیاز کلینیک‌های سقط جنین باید به آنها ارسال ‌شود.»


استراتژی محافظه‌کارانه

فعالان ضد سقط جنین و گروه‌های محافظه‌کار تندرو آمادگی برای این رویکرد را شروع و استدلال‌های حقوقی و استراتژی‌های سیاسی مختلفی را ارائه می‌کنند که طبق آنها کامستاک به عنوان ممنوعیت قابل اجرا سقط تجنین تفسیر می‌شود.

جاش کرادوک، وکیل و محقق مؤسسه محافظه‌کار جیمز ویلسون، به طور گسترده مطالبی را علیه قانونی بودن سقط جنین نوشته است.

او گفت که فعالان ضد سقط جنین در اطراف قانون کامستاک متحد شده‌اند و آن را به عنوان «یکی از امیدبخش‌ترین راه‌ها برای کمک به پیشبرد نهضت زندگی در آمریکا در حال حاضر» توصیف کرد.

او گفت: «این موضوع بستگی به این ندارد که کنگره اقدام کند، یا دادگاه عالی تصمیم بگیرد، یک قانون فدرال وجود دارد که از حیات قبل از تولد محافظت می کند، موضوع کاملا واضح است.»

این هفته کامستاک به عنوان بخشی از استدلال گروهی از فعالان و پزشکان ضد سقط جنین که خواهان لغو تاییدیه فدرال برای داروی سقط جنین میفپریستون هستند در دادگاه عالی مطرح خواهد شد.

این قانون به طور خاص در برنامه بنیاد محافظه‌کار هریتیج برای دولت بعدی جمهوریخواه به نام طرح ۲۰۲۵ مورد توجه قرار گرفته است.

این بنیاد درباره کامستاک گفته است: «پس از اینکه دادگاه عالی قانون آزادی سقط جنین اختیاری را لغو کرد، دیگر هیچ مانعی برای اجرای این قانون وجود ندارد» و در پایان با اشاره به قرص‌های سقط جنین گفته است که وزارت دادگستری در دولت محافظه‌کار بعدی باید قصد خود را برای اجرای این قانون فدرال علیه تولید و توزیع‌کنندگان اینگونه قرص‌ها اعلام کند.

بخش مربوط به سقط جنین در برنامه را راجر سورینو، مقام سابق دولت ترامپ تهیه کرده است که به درخواست بی‌بی‌سی برای اظهار نظر از طریق نماینده خود پاسخ نداد.

این برنامه به طور کلی شامل دیدگاه اکثر گروه‌های اصلی ضد سقط جنین در هیئت مشورتی آن می‌شود که شامل اس بی ای طرفداران حیات در آمریکا، خانم داننفلسر و دانشجویان طرفدار حق حیات می‌شود که کریستن‌هاوکینز آن را اداره می‌کند


آیا قانون می‌تواند اجرا شود؟

فعالان ضد سقط جنین از نظریه حقوقی پشت استراتژی کامستاک هیجان زده شده‌اند. اما اجرای آن در عمل به‌این بستگی دارد که دولت فدرال مایل به اجرای قانون پس از چندین دهه خاک خوردن باشد یا نه.

اما کارشناسان اصرار دارند که‌این امر با حضور آقای ترامپ در کاخ سفید امکان‌پذیر خواهد بود.

دیوید کوهن، استاد حقوق در دانشگاه درکسل و کارشناس قانون سقط جنین، گفته است: «تمام چیزی که در اینجا لازم است یک تصمیم از سوی وزارت دادگستری است بر این اساس که قصد دارند افرادی را به دلیل نقض کامستاک تحت تعقیب قرار دهند.»

اگر کامستاک به‌این شکل اجرا شود، تقریبا به طور قطع منجر به هجوم چالش‌های قانونی خواهد شد و احتمالا به دادگاه عالی خواهد رفت.

آثار ممنوعیت در سطح فدرال فدرال هم گسترده و هم عمیقا مورد نفرت مردم خواهد بود

طبق نظرسنجی اخیر گالوپ، حدود ۶۹ درصد از رای‌دهندگان فکر می‌کنند که سقط جنین باید در طول سه ماه اول بارداری – دوره‌ای که بیشتر سقط‌ها اتفاق می‌افتد - قانونی باشد.
فعالان ضد سقط جنین می‌گویند که انتظار دارند آقای ترامپ بار دیگر طبق نظر آنها عمل کند


یک بار سیاسی

به همین دلیل است که برخی از منتقدان می‌گویند، فعالان ضد سقط جنین سعی کرده‌اند استراتژی کامستاک خود را بی سر و صدا نگه دارند.

رایان استیتزلاین، معاون روابط دولتی در گروه حامی‌انتخاب آزادی تولید مثل برای همه، که قبلا نارال نامیده می‌شد، گفته است: «آنها [جمهوریخواهان] می‌دانند که‌ این امر نامطلوب است بنابراین آنها باید راه‌هایی برای ایجاد ابهام یا مخفی کردن آن پیدا کنند.»

در نیومکزیکو، جایی که کامستاک برای ایجاد «شهرک‌های سرپناه» بدون سقط جنین مورد استناد قرار گرفته است، فعالان به جای نام بردن از آن عمدتا به‌ این قانون با شماره آن - ۱۸ USC ۱۴۶۱ و ۱۴۶۲ - اشاره کرده‌اند.

در مورد برنامه ۲۰۲۵ هم همینطور است. اگرچه از این قانون مستقیما نقل قول شده است، اما کلمه کامستاک حتی یک بار هم در این سند ۹۲۰ صفحه‌ای ظاهر نمی‌شود. فقط شماره‌های ثبت آن ذکر شده است.

جاناتان میچل، یک وکیل ضد سقط جنین که از استراتژی کامستاک دفاع می‌کند، ماه گذشته به نیویورک تایمز گفت که فکر می‌کند گروه‌های ضد سقط جنین «باید تا حد امکان دهان خود را تا زمان انتخابات ببندند.»

و آقای میچل که در گذشته نماینده ترامپ بوده است، گفته است که‌امیدوار است رئیس جمهور سابق نیز از کامستاک خبر نداشته باشد «زیرا من فقط نمی‌خواهم از دهانش بپرد.»
همه نگاه‌ها به کاخ سفید است

اگر آقای ترامپ سال آینده به کاخ سفید بازگردد، حمایت او از کامستاک برای هر گونه اجرای وسیع این قانون ضروری خواهد بود.

او تاکنون هیچ اشاره‌ای به‌این قانون نکرده است و دیدگاه‌هایش در مورد سقط جنین به طور کلی مبهم مانده است.

آقای ترامپ زمانی خود را «حامی‌ترین رئیس جمهور تاریخ» از ممنوعیت سقط جنین توصیف کرد.

او اخیرا، ظاهرا از شکست‌های جمهوریخواه در انتخابات مرتبط با ممنوعیت سقط جنین درس گرفته و به طور علنی از محدودیت‌های شدید سقط جنین انتقاد می‌کند و از «هر دو طرف» می‌خواهد تا در مورد قانون سقط جنین مدارا به خرج دهند.

آقای ترامپ در مصاحبه‌ای در ماه سپتامبر که در برنامه ملاقات با مطبوعات ان بی سی پخش شد گفت: «این امر می‌تواند ایالتی باشد یا می‌تواند فدرال باشد.صادقانه بگویم، من اهمیتی نمی‌دهم.»

سپس، هفته گذشته، آقای ترامپ پیشنهاد کرد که از ممنوعیت فدرال سقط جنین پس از هفته ۱۵ بارداری، به استثنای موارد تجاوز، زنای با محارم و لزوم حفظ زندگی مادر حمایت می‌کند.

او در برنامه رادیویی دوستان صبح و سید در دبلیو ای بی سی گفت: «در مورد تعداد هفته‌های بارداری، اکنون، مردم بر روی ۱۵ هفته به توافق رسیده‌اند و من به آن فکر می‌کنم.»

کارشناسان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که اگر ترامپ دوباره انتخاب شود، احتمالا سیاست سقط جنین را به همان شیوه‌ای که در دوره اول ریاست‌جمهوری‌اش صورت داد ادامه می‌‌دهد: با احترام برای فعالان مخالف در اطراف خود.

مری زیگلر از دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: «مدل کار در گذشته‌این بوده است که ترامپ اهمیت خاصی نمی‌دهد، اما مسئولیت را به افرادی که بسیار محافظه‌کار هستند، می‌سپارد.»

او گفت کسانی که اکنون کامستاک را تبلیغ می‌کنند شخصیت‌های حاشیه‌ای نیستند، بلکه مقامات سابق دولت ترامپ و سایر متحدان رئیس جمهور سابق هستند.

به گفته خود بنیاد هریتیج، اولین دولت ترامپ در سال ۲۰۱۷ به شدت به برنامه آن متکی بود و «تقریبا دو سوم از پیشنهادهای هریتیج را تنها در عرض یک سال ریاست جمهوری خود پذیرفت.»

خانم زیگلر گفت: «این بدان معنا نیست که ترامپ این برنامه را دنبال خواهد کرد بلکه به‌این معنی است که افرادی این حرف را می‌زنند برای او اعتبار خواهند داشت. اینها افراد خودی در جهان ترامپ هستند که او به آنها گوش می‌دهد.»