سازمان ملل: در جنگ غزه ۱۰ هزار زن فلسطینی کشته و ۱۹ هزار کودک یتیم شدند

رادیوفردا
آژانس امور زنان سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود خبر داد که در شش ماهی که از آغاز جنگ غزه می‌گذرد، ۱۰ هزار زن فلسطینی در غزه کشته شده‌اند که در میان آنان حدود شش هزار نفر مادر بودند و در نتیجه ۱۹ هزار کودک یتیم شده‌اند.

این گزارش که جزئیات آن روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین بر روی وب‌سایت این نهاد قرار گرفته، اضافه می‌کند زنانی که در نوار غزه «از بمباران و عملیات زمینی اسرائیل جان سالم به‌در برده‌اند، آواره و بیوه شده و با گرسنگی مواجه‌اند.»

این نهاد سازمان ملل می‌افزاید که «این تأثیر مخرب یک‌طرفه باعث شده است که جنگ غزه به جنگی علیه زنان بدل شود.»

در این گزارش آمده است که «بیش از یک میلیون زن و دختر فلسطینی در غزه با گرسنگی فاجعه‌باری روبرو هستند و تقریباً هیچ دسترسی به غذا، آب آشامیدنی سالم، سرویس بهداشتی یا آب جاری ندارند، خطراتی که زندگی آنها را تهدید می‌کند.»

آژانس زنان سازمان ملل متحد تخمین می‌زند ماهانه ۱۰ میلیون نوار بهداشتی یک‌بار مصرف یا چهار میلیون نوار بهداشتی قابل استفاده مجدد برای تأمین نیاز ۶۹۰ هزار زن و دختر در غزه مورد نیاز است.

سوزان میخائیل، مدیر منطقه‌ای نهاد زنان سازمان ملل متحد در کشورهای عربی، در یک نشست رسانه‌ای در ژنو گفت: «جنگ در غزه بدون شک جنگی علیه زنان است، زنانی که هزینه سنگینی برای جنگی که نقشی در به راه انداختن آن نداشته‌اند، می‌پردازند.»

آژانس زنان سازمان ملل متحد اعلام کرده که به درخواست‌ها برای اجرای قطعنامه ۲۷۲۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در ۲۵ مارس ۲۰۲۴ به تصویب رسید، می‌پیوندد. این قطعنامه خواستار آتش‌بس فوری در غزه، آزادی همه گروگان‌ها و دسترسی ایمن و بدون مانع برای کمک‌های بشردوستانه است.

آژانس زنان سازمان ملل در گزارش خود خبر می‌دهد که تاکنون در نوار غزه به نزدیک به ۱۰۰ هزار زن و خانواده‌هایشان با غذا، پتو، لباس‌های زمستانی، صابون، پوشک و لوازم بهداشتی کمک کرده است، اما ده‌ها هزار مورد دیگر هفته‌هاست که در گذرگاه‌های مرزی مانده‌اند.


...