تظاهرات هزاران زن علیه راست افراطی در فرانسه

العربیه
هزاران زن روز یکشنبه در شهرهای مختلف فرانسه به خیابان‌ها آمدند تا علیه حزب راست افراطی «اجتماع ملی» مارین لوپن تظاهرات کنند، زیرا نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد این حزب می‌تواند در انتخابات پارلمانی آینده فرانسه پیروز شود.

به گزارش «رویترز»، حدود 200 گروه و اتحادیه حقوق زنان این تظاهرات را در ده‌ها شهر از جمله پاریس سازماندهی کردند و گفتند زمانی که احزاب راست افراطی روی کار می‌آیند، حقوق زنان مورد حمله قرار می‌گیرند. سازمان‌دهندگان گفتند که در پاریس بیش از ده‌هزار زن به صورت مسالمت‌آمیز تظاهرات کردند.

اجتماع ملی تاکنون چندین مرتبه با برخی حقوق پیشرو زنان که در قانون اساسی فرانسه نیز درج شده مخالفت کرده است. این امر نگرانی فعالان حقوق زنان در این کشور را برانگیخته است که مبادا اجتماع ملی در صورت قدرت گرفتن بخواهد حقوق زنان را محدود کند.

بر اساس یک نظرسنجی که روز یکشنبه منتشر شد، اجتماع ملی و متحدانش در دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه که قرار است روز 30 ژوئن برگزار شود، با 35.5 درصد آراء پیشتاز هستند.

نظرسنجی «ایپسوس» که برای روزنامه «پاریزین» و «رادیو فرانسه» در 19-20 ژوئن انجام شد، ائتلاف «جبهه مردمی جدید» جناح چپ را با 29.5 درصد آراء در رتبه دوم نشان داد. ائتلاف میانه‌روی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با کسب 19.5 درصد آراء در جایگاه سوم قرار گرفت.

پس از آنکه اجتماع ملی در انتخابات پارلمان اروپا در ماه جاری با کسب حدود 32 درصد آراء در صدر قرار گرفت و ائتلاف میانه‌روی مکرون را با تنها 15 درصد آراء شکست داد، رئیس‌جمهوری فرانسه پارلمان این کشور را منحل و انتخابات پارلمانی زودهنگام اعلام کرد.

به گفته رویترز، اجتماع ملی در این انتخابات سی درصد آراء زنان را به دست آورد که در مقایسه با انتخابات پارلمان اروپا در سال 2019 ده افزایش داشت.