گزارش روزنامه «گاردین» درباره تجاوز گروهی طالبان بر یک زن فعال حقوق بشر در افغانستان

العربیه
روزنامه «گاردین» در گزارش جدیدی اعلام کرد که ویدیویی از تجاوز گروهی و شکنجه یک زن فعال حقوق بشر در زندان طالبان در افغانستان را به دست آورده است.

قبل از این گزارش‌های زیادی مبنی بر اعمال خشونت جنسی بر زنان در زندان‌های طالبان نشر شده بود اما این اولین باری است که رسانه‌ای مدرک مستقیم از آن به دست آورده است.

به گزارش روزنامه گاردین، به نقل از این فعال حقوق بشر، این ویدیو با موبایل ضبط و بعدا توسط نیروهای طالبان برای او ارسال شده است.

این فعال حقوق بشر که روزنامه گاردین نام او را فاش نکرد، گفته است که نیروهای طالبان ویدیو را برای تهدید او ارسال کرده و گفته‌اند: «در صورت ادامه صحبت علیه رژیم طالبان، به طور گسترده‌تری در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته خواهد شد.»

در این ویدیو که توسط روزنامه گاردین مشاهده شده است، زن جوان توسط دو نیروی طالبان چندین بار مورد تجاوز قرار می‌گیرد.

بر بنیاد گزارش گاردین، این زن مدعی شده است که به دلیل شرکت در تظاهرات علیه طالبان دستگیر شده و در حین بازداشت در زندان طالبان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.

او که پس از آزادی از زندان، از افغانستان گریخته است، گفته، پس از سخنانش علیه طالبان در تبعید، این ویدیو برای او ارسال شد و به او گفته شد که اگر به انتقاد از طالبان ادامه دهد، این ویدیو برای خانواده‌اش فرستاده و در شبکه‌های اجتماعی منتشر خواهد شد.

هفته گذشته نیز روزنامه گاردین گزارشی از تجاوز جنسی و ضرب و شتم دختران و زنان افغان در زندان‌‌های طالبان منتشر کرد.

در گزارش یک هفته پیش روزنامه گاردین آمده بود که جسد یک زن چند هفته پس از بازداشت توسط طالبان در کانالی پیدا شد و یک منبع نزدیک به خانواده او گفت که او قبل از مرگ مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بود.

گفتنی است که گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور افغانستان نیز اخیراً گزارش داد که تصور می‌شود زنان در بازداشت طالبان با خشونت جنسی روبرو هستند.