«رکوردشکنی» تعداد زنان در کابینه نخست‌وزیر جدید بریتانیا

رادیوفردا
کابینه کی‌یر استارمر نخست‌وزیر جدید بریتانیا بیشترین اعضای زن و همچنین بیشترین وزرایی را که در مدارس دولتی تحصیل کرده‌اند، در تاریخ این کشور خواهد داشت.

بر اساس فهرست منتشر شده در روز جمعه ۱۵ تیر، آنجلا راینر، سیاستمدار زن بریتانیایی، معاون نخست‌وزیر جدید شده است.

در کشوری که طبقه حاکم در آن اکثرا در دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج تحصیل کرده‌اند، آنجلا راینر، ۴۴ ساله، در خانه‌های اجتماعی در شمال انگلستان بزرگ شد و مدرسه را بدون مدرک ترک کرد و در ۱۶ سالگی یک مادر مجرد بود.

ریچل ریوز،‌ اقتصاددان سابق بانک مرکزی بریتانیا، نخستین زن بریتانیایی است که توانسته به سمت وزارت اقتصاد برسد.

انتصاب او به این سمت به عنوان شکستن «آخرین سقف شیشه‌ای در سیاست» بریتانیا توصیف شده است.

او از نقش فعال دولت از طریق سرمایه‌گذاری دفاع می‌کند و می‌خواهد خدمات عمومی در بریتانیا را بازسازی کند.

این میزان حضور زنان در کابینه جدید بریتانیا در شرایطی است که بیش از ۴۰ درصد از کرسی‌های پارلمان جدید بریتانیا در اختیار زنان است.

با وجود راه‌یابی ۸۹ نماینده از اقلیت‌های قومی به پارلمان جدید بریتانیا، تنها سه نفر از این اقلیت‌ها به کابینه راه یافته‌اند و دیوید لمی، تنها سیاه‌پوستی است که به دولت استارمر راه یافته است.

او وزیر جدید خارجه بریتانیا شده است.
دیوید لمی وزیر خارجه جدید بریتانیا دوست باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا است
دیوید لمی وزیر خارجه جدید بریتانیا دوست باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا است

لمی دوست باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، و از منتقدان دونالد ترامپ دیگر رئیس‌‌جمهور سابق این کشور به شمار می‌رود. با این حال، به نوشته مطبوعات بریتانیا، او اخیراً با مشاوران نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات آمریکا ملاقات کرده است.

همچنین اولین کابینه حزب کارگر پس از چهارده سال، تنها دارای دو وزیر آسیایی‌تبار خواهد بود که یکی از آنان، شبانه محمود، یکی از اولین نمایندگان زن مسلمان بریتانیاست.

جایگزین شدن تعداد زیادی از نمایندگان محافظه‌کار با نمایندگان از حزب کارگر در پارلمان موجب شده که نسبت اعضای تحصیل‌کرده در مدارس دولتی از ۵۴ درصد در پارلمان قبلی به ۶۳ درصد افزایش یابد.

با این حال، هنوز این رقم کمتر از رقم متوسط ۸۸ درصد در میان عموم مردم بریتانیاست که به مدارس دولتی می‌روند، اما بالاترین نسبت اعضای پارلمان تحصیلکرده در مدارس دولتی را نشان می‌دهد.