یادواره شهیدان فدایی/ رفیق اسماعیل نریمیسا - گردآوری و تنظیم: امیر ابراهیمی


رفیق اسماعیل در سال 1323 در هفتگِل در استان خوزستان در یک خانواده کارگری متولد شد. او پس از تمام کردن تحصیلات متوسطه وارد دانشکده پزشکی جندی شاپور اهواز شد و پس از پایان دوره دانشجویی در بیمارستان این دانشگاه مشغول به کار شد.
دکتر نریمیسا در جریان انقلاب بهمن و پس از آن فعالیت چشمگیری در همیاری با مردم داشت و با ایجاد درمانگاه در مناطق محروم (حصیر آباد) به درمان مردم محروم پرداخت که باعث محبوبیت وسیع در منطقه گردید
در کودتای فرهنگی موسوم به انقلاب فرهنگی این رفیق رزمنده را دستگیر و در بیدادگاه استان خوزستان به اعدام محکوم و در روز 7 تیر سال 1359 همراه با تعداد دیگری از آزادیخواهان اعدام شد.
بیدادگاه انقلاب خوزستان در پاسخ به اعتراض مردم به این جنایت مجبور شد اطلاعیه ای صادر کند و در آن اعلام کند که دکتر نریمیسا به دلایل زیر محکوم به اعدام شد.
-تجویز داروهایی که در داروخانه موجود نبود
-درمان و پانسمان مجروحان درگیری دانشگاه اهواز
-تحریک دانشجویان به اعتراض و فرار از سالن دانشگاه
روزنامه اطلاعات در روز 11 تیر 1359 اطلاعیه بیدادگاه اهواز را همراه با متن کامل سخنان خمینی درباره لزوم پاکسازی محیط دانشگاهها منتشر کرد.
در مراسم مختلفی که به یادبود رفیق اسماعیل نریمیسا در شهرهای مختلف خوزستان به ویژه زادگاه این رفیق برگزار شد، هزاران نفر از اهالی محل و دانشگاهیان و کادر درمانی بیمارستان مشارکت کردند.منبع: نبرد خلق شماره ۴۳۹، سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ – ۲۲ ژوئن ۲۰۲۱