"ورایتی" تکذیب اصغر فرهادی را تکذیب کرد

ایندیپندنت فارسی
پس‌ازاینکه اصغر فرهادی، گفته‌های خود را درباره «حکومت سرکوب‌گر» ایران تکذیب کرد و گفت آنچه منتشر شده برداشت‌های مترجم نشریه «ورایتی» از صحبت‌های او بوده است، « نیک ویوارلی»، خبرنگار این نشریه در پاسخ به سوال خبرگزاری صبا اعلام کرد که «ترجمه تمام مصاحبه را مترجم آقای فرهادی انجام داده است».
...
روز دوشنبه ۱۳ ژوییه گفت‌وگویی با اصغر فرهادی در نشریه ورایتی منتشر شد که سروصدای زیادی به پا کرد.
در این مصاحبه خبرنگار ورایتی از فرهادی درباره وضعیت اجتماعی و سیاسی ایران سوال کرد و ماجرای ترانه علیدوستی، ستاره فیلم «فروشنده» را مثال زد که پس از انتشار فیلمی از برخورد گشت ارشاد با یک زن، در صفحه شخصی‌اش در معرض زندان قرار گرفت و پاسخی که از اصغر فرهادی منتشر شد، این‌گونه بود: «این مربوط به این حقیقت است که ایران کشوری سرکوب‌گر است که در آن شما آزادی برای سخن گفتن و بیان تفکراتتان ندارید.»

در این مصاحبه چنین برداشت می‌شود که اصغر فرهادی استفاده زیاد مردم ایران از فضای مجازی را به دلیل وجود سیستم سرکوب‌گر می‌داند چراکه «این واسطه به شما فرصت می‌دهد احساساتتان و چیزهایی که سال‌ها مردم درونشان نگه‌داشته‌اند بیان کنید، البته که ناگهان بیرون می‌زند.»

فرهادی در گفت‌وگوی خود درباره وجود افراد تندرو در ایران نیز صحبت کرد و گفت: «رفتن ترامپ و آمدن بایدن دنیا جای بهتری می‌شود». اما حل مشکلات ایران را مشروط بر این دانست که «تندروهای داخلی هم تغییر کنند.»
...
قهرمان اصلی کیست؟
حاشیه‌های فیلم جدید اصغر فرهادی به مصاحبه با نشریه ورایتی محدود نمی‌شود؛ هم‌زمان با تحسین و تشویق تماشاگران این فیلم در آن‌سوی مرزها گروهی در ایران، فرد دیگری را به عنوان قهرمان تشویق می‌کنند و آن‌ها هنرجویان «خانه بین‌الملل بامداد» هستند که متعلق به اصغر فرهادی و همسرش پریسا بخت‌آور است.

آزاده مسیح‌زاده مستندساز جوان و هنرجوی اصغر فرهادی در سال ۱۳۹۷ مستندی درباره فردی شیرازی ساخت با نام «دوسر برد، دو سر باخت» که به دلیل بدهی در زندان است و در مرخصی از زندان یک کیف حاوی مبلغ زیادی پول پیدا می‌کند، اما مبلغ پول به‌اندازه‌ای نبوده که بتواند بدهی خود را پرداخت کند، پس به دنبال صاحب کیف می‌گردد و با رسانه‌ای شدن این ماجرا خیرین شیراز بدهی او را پرداخت می‌کنند و از زندان آزاد می‌شود.

آزاده مسیح‌زاده به خاطر این فیلم که حالا قصه اصلی فیلم سینمایی قهرمان اصغر فرهادی شده است، در جشنواره فیلم کوتاه شیراز هم جایزه گرفت و حالا همکلاسی‌های او در فضای مجازی نسبت به نادیده گرفتن نقشش در فیلم قهرمان فرهادی درحالی‌که حتی نامی هم از او برده نشده است، اعتراض دارند.
...
فرهادی خط کشی نمی‌کند
این روزها که اصغر فرهادی، شانس خود را برای نخل طلای کن امتحان می‌کند و برای حضور در اسکار نیز خیز برداشته است، انتقادات نسبت به رفتار و گفته‌های او نیز افزایش یافته است. منتقدان انتظار دارند او به عنوان یک کارگردان که در جشنواره‌های خارجی حضور دارد، موضع خود را نسبت به حکومت ایران و سینمایی انحصاری در داخل کشور مشخص کند. اما اصغر فرهادی به خط‌کشی اعتقادی ندارد.

او حتی در پاسخ به سوالاتی درباره اینکه چرا از محسن تنابنده و امیر جدیدی در کار خود استفاده کرده است که سابقه همکاری با سازمان سینمایی اوج وابسته به سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات را در کارنامه کاری خود دارند، گفت که نباید خط‌کشی کنیم.

اصغر فرهادی در ادامه صحبت‌های خود بر این نکته تاکید کرده است که به هرکس که با او کار می‌کند این آزادی را می‌دهد که زندگی خودش را داشته باشد و متفاوت فکر کند. فرهادی در حالی از حق زندگی و تفکر آزاد صحبت کرده است که در سال ۲۰۱۸ در جریان برگزاری جشنواره سینمایی کن گلشیفته فراهانی گفت که اصغر فرهادی او را آگاهانه نادیده می‌گیرد.