اعلام همبستگی بیش از ۳۳۰ سینماگر و نویسنده و فعال فرهنگی با معترضان خوزستانی

رادیوفردا
بیش از ۳۳۰ نفر از سینماگران و نویسندگان و فعالان فرهنگی و هنری ایران، روز چهارشنبه ۳۰ تیر، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که با «هم‌میهنان خوزستانی همبسته‌»اند.

همزمان با شدت گرفتن سرکوب معترضان در شهرهای مختلف استان خوزستان در ششمین روز از این اعتراضات، امضاکنندگان این بیانیه گفته‌اند «دزدسالارانی که با غارت‌گری به محیط زیست و منابع و فرهنگ ایرانیان تاخته‌اند، شایسته‌ی مسئولیت نیستند.»

این چهره‌های فرهنگی و هنری همچنین نوشته‌اند که معترضان، «به جان آمده از ظلم و خشونت و تبعیض هستند» و گفته‌اند که تداوم این وضعیت موجب نابودی ایران خواهد شد.

مسعود کیمیایی، جعفر پناهی، محمد رسول‌اف، عبدالرضا کاهانی، بهمن قبادی، محمد شیروانی، مهناز محمدی، مصطفی آل‌احمد، علی مصفا، بهتاش صناعی‌ها، مریم مقدم، حمید پورآذری، عزیزالله حمیدنژاد، حمید نعمت‌الله، نگار جواهریان و مهتاب کرامتی ازجمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

همزمان تعدادی از سینماگران ایرانی نیز در حمایت از معترضان خوزستانی در مقابل خانه هنرمندان در تهران تجمع کردند.

بر اساس عکس‌های منتشرشده از این تجمع، مسعود کیمیایی، کیانوش عیاری، پگاه آهنگرانی و نوید محمدزاده ازجمله حاضران در این تجمع بودند.

.تجمع برخی هنرمندان سینما و تلویزیون در حمایت از مردم #خوزستان امروز،خانه هنرمندان۳۰ تیرماه ۱۴۰۰#نویدمحمدزاده #فرشته_حسینی #کیمیایی #پگاه_آهنگرانی #سجاد_افشاریان pic.twitter.com/J5rSjoR9QE
— CinemaSerial | سینماسریال (@cinemaserial) July 21, 2021

در ششمین روز از اعتراضات گسترده در شهرهای خوزستان که با اعتراض به بی‌آبی در غرب این استان آغاز شد و به اعتراضات سیاسی در شرق خوزستان کشیده شده، گزارش‌های غیررسمی از کشته شدن «دست‌کم پنج نفر» بر اثر شلیک نیروهای امنیتی و انتظامی حکایت دارد.

اما مقام‌های رسمی تاکنون فقط خبر کشته‌ شدن دو جوان معترض در این اعتراض‌ها را تأیید کرده‌اند و در عین حال آن را به «اغتشاشگران» نسبت داده‌اند.