بحران کرونا؛ انتقاد شدید انجمن‌های سینمایی ایران به عملکرد دولت

رادیوفردا
شماری از انجمن‌های سینمایی کشور با انتشار بیانیه‌هایی به شدت از عملکرد دولت در مواجهه با شیوع کرونا و کمبود واکسن انتقاد کردند.

انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند یکی از این نهادهاست که با صدور بیانیه‌ای به «بی‌تدبیری مسئولان ارشد» و «دروغگویی وزارت بهداشت» در مواجهه به شیوع کرونا و کشته شدن مردم اعتراض کرده است.

این بیانیه‌ که روز جمعه ۲۲ مرداد در سایت انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند منتشر شده است، به اسامی تعدادی از مستندسازان ایرانی اشاره می‌کند که قربانی ویروس کرونا شده‌اند، از جمله منوچهر طیاب، کیومرث درم‌بخش، خسرو سینایی، اکبر عالمی، هوشنگ میرزائی و محمد معتمدکیان.

انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند در بیانیه خود افزود: «بسیاری از ما تا لب مرگ رفتیم و برگشتیم. این روزگار سیاه و اتفاقات ناگوار به یقین نتیجه بی‌تدبیری مدیران ارشد کشور و وعده‌های دروغین وزارت بهداشت بوده است. درحالی که با دل‌سوزی و مدیریت هوشمندانه و درست، همچون بسیاری از کشورهای دیگر جهان، می‌شد به‌راحتی از این فجایع تلخ که هر روز شاهدش هستیم، پیشگیری کرد.»

انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند ایران در ادامه گفته است اکنون برای تمامی مردم ایران واکسن می‌خواهیم. یک‌یک ایرانیان باید به واکسن‌های استاندارد مورد تایید سازمان بهداشت جهانی دسترسی داشته باشند.

این انجمن به دیدار بی‌نتیجه خود با معاونین وزارت بهداشت و نامه‌های متعدد و مصاحبه‌های مطبوعاتی متعدد جهت سهمیه‌ واکسن برای مستندسازان اشاره کرده و گفته است نگران جان مردم ایران هستیم و در کنار ملت ایستاده‌ایم.

کانون‌ کارگردانان سینمای ایران نیز همزمان با انتشار بیانیه‌ای گفته است وزیر بهداشت کشور در این یکسال و نیم دشوار و طاقت فرسا برای مردم بی‌دفاع ایران، مدام ناکارآمدی خود و مدیرانش را پشت «گزافه‌گویی‌های بی‌پایه و اساس و وعده تولید و توزیع سریع چندین واکسن داخلی و ادعای مدیریت جهانی کرونا» پنهان کرد.

در این میان انجمن بازیگران سینمای ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای خواستار واکسیناسیون گسترده مردم کشور شد و گفت، جامعه هنری کشور در کنار همه مردم ایران این روزهای پر درد و رنج را فراموش نخواهند کرد؛ روزهایی که بیماری مرگبار کرونا با همراهی مدیران «بی کفایت و بی‌لیاقت» جان هزاران تن از مردم بی‌پناه کشورمان را گرفته و «سیاه‌ترین» روزها را در تاریخ این سرزمین رقم زده است.

این بیانیه‌ها در پی درخواست جعفر پناهی، کارگردان سرشناس ایرانی از رهبر جمهوری اسلامی برای پاسخگویی به وضعیت شیوع کرونا در کشور منتشر شده است.

آقای پناهی روز جمعه با انتشار پیامی در شبکه اینستاگرام خواستار پاسخگویی مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در قبال تصمیمات و سخنانش درباره بیماری کرونا و بحران ناشی از آن در کشور شد.

وی در این پیام با اشاره به بخش‌هایی از سخنرانی‌های رهبر جمهوری اسلامی در قالب ویدئویی کوتاه پرسیده است:‌ «آیا وقت آن نرسیده که برای یک بار هم که شده پاسخگوی سخنان ضد ونقیض خود باشند و آیا به خطر انداختن جان هشتاد و پنج میلیون جمعیت ایران و مرگ صدها هزار نفر ارزش پاسخگویی دارد؟»

محمد رسول‌اف، دیگر سینماگر برجسته ایرانی، نیز ساعتی بعد همین ویدئو را در توییتر منتشر کرد.

پیش از آنها نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، با اشاره به اوج گرفتن آمار مرگ و میر ناشی از کرونا و روند کند واکسیناسیون در کشور مسئولیت آن را بر عهده رهبر جمهوری دانسته بود.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دی‌ماه ۱۳۹۹ واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی را ممنوع اعلام کرده و بر تولید واکسن داخلی تاکید کرد، اما با بالا گرفتن بحران در هفته‌های گذشته روز چهارشنبه، ۲۰ مرداد، کرونا را مسئله «اول و فوری» کشور خواند و خواستار تامین واکسن به هر شکل ممکن شد.