وزیر پیشنهادی وزارت ارشاد: خانه سینما فاقد وجاهت قانونی و خانه موسیقی مهم‌ترین مرکز تولید بحران است

رادبو فردا
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در برنامه‌ ۸۳ صفحه‌ای خود برای دولت سیزدهم، به شدت به وضعیت موجود در عرصه فرهنگ و هنر حمله کرده است و نهادهای صنفی مانند خانه سینما را «فاقد وجاهت قانونی» و خانه موسیقی را «مهم‌ترین مرکز تولید بحران» دانسته است.

او در بخشی از این برنامه با ارائه آماری از تولید فیلم‌های سینمایی در ایران نوشته است که «در سال ۱۳۹۷، از ۷۷ فیلم رصد و تحلیل شده، ۵۹ فیلم مروج سبک زندگی غیر اسلامی ایرانی و تخریب کننده انقلاب اسلامی، ۶۱ فیلم ارائه‌کننده تصویر مثبت از زن بی‌حیا، ۶۰ فیلم مروج وادادگی و تحقیر ملی و ۵۵ فیلم القا کننده واگرایی دینی و ملی بوده است».

محمدمهدی اسماعیلی وزیر پشنهادی #ابراهیم_رئیسی برای وزارت ارشاد یک متن۸۳صفحه‌ای نوشته به عنوان برنامه کاریش. رسما ترکیبی از استراتژی داعش، طالبان و کره‌شمالی است.
— Moein Khazaeli (@moein_kh) August 16, 2021

اسماعیلی در برنامه پیشنهادی خود خانه سینما را «فاقد وجاهت قانونی» دانسته که «معدل فعالیت‌های آن در جبهه فرهنگی معارض انقلاب اسلامی دیده می‌شود.»

او همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را متهم به «تولید فیلم‌های ضدارزش، غیر انقلابی و غیر اخلاقی و عدم اتخاذ موضع شفاف و برخورد در برابر فعالیت محکومین امنیتی و چهره‌های سینمایی همسو با اهداف دشمنان» کرده است.

کسی که هنوز وزیر ارشاد نشده، اتحادیه اصناف سینما را غیرقانونی بخواند، نمی‌تواند سینما را مدیریت کند.#محمدمهدی_اسماعیلی
— مصطفی قاسمیان (@mo_ghasemian) August 16, 2021

در حوزه موسیقی نیز او از «افزایش هولناک ورود گروه‌های خارجی» انتقاد کرده، خانه موسیقی را «مهم‌ترین مرکز تولید بحران» خوانده و نوشته است که «شاهد اعطای مجوز به موسیقی راک و متال یا خوانندگان ترکیه‌ای، عدم حضور هنرمندان انقلابی در شوراهای موسیقی، اعطای مجوز به هنرمندان ضدارزش ساکن خارج و احیای هنر و هنرمندان پیش از انقلاب هستیم».

تمام ۸۳ صفحه برنامه های محمدمهدی اسماعیلی برای وزارت فرهنگ و ارشاد دولت سیزدهم #حیرت_آور است. فقط «وضعیت موجود» و «برنامه ها» ی حوزه #موسیقی را ببینید و بدانید چه سالهایی پیش روی ماست. (به استفاده از کلماتی چون: هولناک، فاسد، راک و متال از سوی وزیر پیشنهادی «فرهنگ» دقت شود!) pic.twitter.com/f3peTFBmyr
— Bahman Babazadeh|بهمن بابازاده (@Bahman_Babazade) August 16, 2021

محمدمهدی اسماعیلی که در دولت احمدی‌نژاد معاون فرهنگی مرکز بررسی‌های استراتژیک و عضو کارگروه تحول فرهنگی وزارت ارشاد بود، از سوی ابراهیم رئیسی به عنوان وزیر پیشنهادی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شده اما برای نشستن بر مسند وزارت نیازمند رای اعتماد نمایندگان مجلس است.