واکنش فرهادی به مدیر سینمایی حکومتی: از شما بیزارم

رادیوفردا
اصغر فرهادی، کارگردان سرشناس ایرانی برنده جایزه اسکار، در واکنش به سخنان یک مدیر سینمایی وابسته به حکومت که ادعا کرده بود فرهادی «هم حکومت را دارد و هم بیرون حکومت را»، با انتشار بیانیه‌ای در اینستاگرام خود اعلام کرد: «خیلی صریح و روشن بگویم: من از شما بیزارم!»

او در این بیانیه که روز سه‌شنبه ۲۵ آبان منتشر شد، با اشاره به این‌که در سال‌های گذشته «رسانه‌های تندرو» وابسته به جمهوری اسلامی «از هیچ تلاشی برای تخریب و حاشیه‌‌سازی و انگ‌ زدن» خودداری نکرده‌اند، افزوده است این طیف اکنون با معرفی فیلم او به اسکار نتیجه گرفته‌اند که «زیر سایه‌ی پرچم» حکومت قرار دارد.

او این برداشت را «فریبکارانه» خوانده و تأکید کرده است «هیچ‌گاه کوچک‌ترین قرابتی با منش و تفکر واپسگرا»ی این طیف نداشته است.

آقای فرهادی همچنین با اشاره به «مصائبی که حکومت همه این سال‌ها موجبش شده» و رویدادهایی چون سرکوب اعتراض‌های دی ۹۶ و آبان ۹۸ و همچنین سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه، سیاست‌های جمهوری اسلامی در حوزه زنان را نیز «تبعیض ظالمانه» خوانده و گفته است حکومت در دوران کرونا نیز کشور را به «مسلخ» برده است.

بیانیه اصغر فرهادی در واکنش به سخنان داوود مرادیان، مدیر گروه مستند بنیاد «روایت فتح»، است که در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر ضمن ستایش این کارگردان سینما ادعا کرد او «فیلمساز تیزهوشی است که هم حکومت را دارد و هم بیرون حکومت را.»

پیش از این خبرگزاری‌های تسنیم و فارس نیز که نزدیک به سپاه هستند، از فیلم «قهرمان» اصغر فرهادی که به‌تازگی به عنوان نماینده ایران به آکادمی اسکار معرفی شده، حمایت کرده بودند. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز ۲۳ آبان معرفی فیلم «قهرمان» اصغر فرهادی به‌عنوان نماینده ایران به آکادمی اسکار را «انتخاب خوب» و «تصمیم درست» توصیف کرده بود.

با این حال اصغر فرهادی با اشاره به این‌که «بارها در فرودگاه پاسپورت» او جلب و برایش «جلسات بازجویی» گذاشته‌اند و از او خواسته‌اند «به ایران بازنگردد»، خطاب به مدیر بنیاد روایت فتح گفته است که «سر سوزنی به گزافه‌گویی‌های» آنان «در پوشش حمایت و تعریف و تمجید نیاز» ندارد.

این کارگردان سرشناس که در جهان نیز چهره‌ای شناخته‌شده است، همچنین تأکید کرده که هیچ مشکلی با لغو معرفی فیلمش به اسکار ندارد و «دیگر برایم سرنوشت فیلمی که با جان و دل ساخته‌‌ام، مهم نیست».

اصغر فرهادی در این بیانیه انگیزه خود از سکوت در مقابل «آزارها»ی حکومتی علیه خود را این اعلام کرده که «نخواسته‌‌ام راهم را جز با کارم که به آن ایمان دارم پیش ببرم» و تأکید و تکرار کرده است که «هرگز گمان نکنید که از سر همراهی با شما بوده است».

آقای فرهادی در بخش دیگری از یادداشت خود اظهار تأسف کرده است از این‌که تلاشش برای «ماندن در ایران، ساخت فیلم در ایران و نمایش آن در ایران، این تعبیر را با خود همراه دارد که او در حال یک بازی دوسویه است» و افزوده است علی‌رغم این‌که «امکان کار و زندگی در هر جای دیگر از دنیا و به دور از حاشیه‌ها را داشته‌» است، «عاشق زندگی در میان مردم و فیلم ساختن برایشان» بوده است

این کارگردان سرشناس سینما که در گذشته کمتر پیش آمده درباره حواشی فعالیتش سخن بگوید، در پایان این بیانیه وعده داده است که «به‌زودی سعی خواهم کرد درباره حواشی دیگر نیز با صراحت کنم.

متن نوشته اضغر فرهادی در اینستاگرام:

در تمام سال‌‌ های گذشته بنا بر اين داشتم که از ورود به هر حاشیه‌ ای پرهیز کنم و همواره تمرکزم بر نوشتن و فیلم ساختن باشد. تصورم بر این بود که پاسخ بسیاری از حاشیه ها، تهمت ها و تخریب‌ ها در حاصل کارم داده می‌شود و نیاز به توضیحی نیست. اما این سکوت، برخی را بر آن داشته تا یکسویه هرآنچه را در ذهن بافته‌اند بروز دهند، با این اطمینان که فرهادی ورود نخواهد کرد و پاسخی هم نخواهد داد.
بهانه‌ی این نوشته اظهارنظر فردی است که او را نمی‌شناسم و من را هم‌زمان منتسب به حکومت و خارج از کشور کرده است. خیلی صریح و روشن بگویم: من از شما بیزارم!

چگونه من را فریبکارانه منتسب به حکومتی می‌کنید که رسانه‌های تندرویش از هیچ تلاشی برای تخریب و حاشیه‌ سازی و انگ زدن به من در سال‌ های قبل فروگذار نکرده‌ اند؛ حکومتی که نظرم را به صراحت درباره‌ی مصائبی که همه‌ی این سال‌ ها موجبش شده، گفته‌ ام؛ نوشته‌ ها و گفته‌ هایم درباره‌ی تمام آن‌ ها موجود است، از دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ تا فاجعه‌ی تلخ و نابخشودنی مسافران کشته شده‌ی هواپیمای اوکراینی، از تبعیض‌‌های ظالمانه بر زنان و دختران تا بردن کشور به مسلخ کرونا.

چگونه من را منتسب به خود می‌کنید در حالی که بارها در فرودگاه پاسپورت من را جلب کرده‌ اید و جلسات بازجویی گذاشته‌ اید؟ چگونه من را منتسب به حکومتی می‌کنید که بارها پیغام فرستاده:«بهتر است فرهادی به ایران بازنگردد»؟
من نه هیچ‌گاه کوچکترین قرابتی با منش و تفکر واپسگرای شما داشته‌ ام و نه سر سوزنی به گزافه‌گویی‌هایتان در پوشش حمایت و تعریف و تمجید نیاز دارم.

شما كه سال‌ ها براى فرار از پذيرش مسئوليت خود سعى در جا انداختن واژه‌ى «سياه‌نمايى» در كنار تک‌تک فيلم های من كرديد و شگفت كه در سوى مقابلتان همين تلاش براى متهم كردن من به سفيدنمايى در جريان است!
اگر تا به حال از آزارهایی که برای من پیش آورده‌ اید سخن به میان نیاورده ام تنها به این دلیل بوده که نخواسته‌ ام راهم را جز با کارم که به آن ایمان دارم پیش ببرم؛ هرگز گمان نکنید که از سر همراهی با شما بوده است.

اگر معرفی فیلم من از سوی ایران برای مراسم اسکار شما را به این نتیجه رسانده که من زیر سایه‌ی پرچم شما هستم، صراحتا اعلام می‌کنم که هیچ مشکلی با لغو این تصمیم ندارم. دیگر برایم سرنوشت فیلمی که با جان و دل ساخته‌ ام، مهم نیست؛ چه در ایران، چه در بیرون از ایران. این فیلم ساخته شده است و اگر جانی داشته باشد می‌‌ ماند، اگر نه، فراموش می‌‌شود.