ترکیه، عمر سلیمان خواننده سرشناس سوری را آزاد کرد

بی بی سی
مقام‌های ترکیه، عمر سلیمان، خواننده سرشناس سوری را که به ظن ارتباط با یگان‌های مدافع خلق بازداشت کرده بودند، آزاد کردند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید عمر سلیمان ساعت ده و نیم شب جمعه به وقت محلی آزاد شد. او روز گذشته برای ساعاتی آزاد ولی دوباره به بازداشتگاه برگردانده شده بود.

عمر سلیمان روز چهارشنبه در شانلی‌اورفه بازداشت شد. او پس از فرار از جنگ داخلی سوریه، در این شهر یک نانوایی را اداره می‌کند.

پلیس ترکیه از عمر سلیمان به دلیل آن که گزارش شده بود او با یگان‌های مدافع خلق که ترکیه می‌گوید شاخه سوری حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) است، ارتباط دارد، بازجویی کرد.

پ‌ک‌ک در لیست سیاه ترکیه و شماری از کشورهای غربی قرار دارد.

در زمان جنگ علیه داعش در سوریه، مهم‌ترین نیروی زمینی که با حمایت آمریکا و متحدانش با داعش جنگید، نیروهای دموکراتیک سوریه بوند. این نیروها ترکیبی از شبه نظامیان عرب و کرد هستند و در میان نیروهای کرد، مهمترین نیرو یگان‌های مدافع خلق هستند.

عمر سلیمان به "تبلیغات تروریستی" متهم بود، اما هنوز مشخص نیست به رغم آزادی، اتهامات رسمی علیه این خواننده سوری مطرح خواهد شد یا نه.

او پس از آزادی از بازداشتگاه به خانه‌اش در منطقه قرہ کوپرو، جایی که خانواده و هوادارانش منتظر بودند برگشت.

عکاس خبرگزاری فرانسه می‌گوید عمر سلیمان پس از رسیدن به خانه‌اش گفت: "من ترکیه را دوست دارم. اروپایی‌ها به من پیشنهاد پناهندگی دادند، اما من این کشور را دوست دارم و می‌خواهم اینجا بمانم."

وکیل و مدیر برنامه‌های عمر سلیمان به خبرگزاری فرانسه گفته بودند که مقامات محلی در شانلی‌اورفه روز جمعه دستور آزادی عمر سلیمان را صادر کرده بودند اما چون تائید وزارت کشور ترکیه را نداشتند، او را به بازداشتگاه برگرداندند.

او ساعاتی بعد دوباره آزاد شد.

عمر سلیمان به خاطر نوع موسیقی‌اش و همکاری با هنرمندانی مانند بیورک و دیمن آلبارن، خواننده گروه بلر شهرت بین‌المللی دارد.