عذرخواهی "خانه سینما" از بیانیه خود برای جان باختن بکتاش بدون اشاره به علت واقعی مرگ او

رادیو فردا
خانه سینما روز سه‌شنبه ۲۱ دی از بیانیه قبلی خود برای درگذشت بکتاش آبتین، شاعر و مستندساز، که باعث «جریحه‌دار شدن احساسات اهالی سینما» شده بود، عذرخواهی کرد.

خانه سینما یک روز پیشتر بدون اشاره‌ به زندانی بودن بکتاش آبتین و ابتلای او به کرونا در دوره حبس، نوشته بود که «علیرغم واکسیناسیون گسترده و فروکش کردن امواج کرونا عضوی دیگر از هنرمندان خانه سینما با ابتلا به این بیماری مرموز جان سپرد».

این نهاد در بیانیه جدید خود نوشته است که «خبر دهشتناک بود. همه میدانیم چه شده ، و چه اتفاقی افتاده است . ما هم متاسفیم و داغدار از آنچه بر مستند ساز کشورمان بکتاش آبتین عزیز گذشت که نمی باید می گذشت.
به خاطر جریحه دار شدن احساسات اهالی سینما نسبت به پیام تسلیتی که از طرف هیات مدیره خانه سینما منتشر شده مسئولانه از شما عذر خواهی میکنیم.
میدانیم تقصیر چیست و با شرم آشناییم.
خشم بخشی از سینماگران عزیز کشور را درک می کنیم. و خود را پاسخگو به همه اهالی سینما میدانیم و نیک میدانیم خانه سینما یک واحد اجتماعی مؤثر است که با همدلی منتقدانه تمام اعضایش نفس میکشد.
صمیمانه تابع رأی و خواست جامعه اصناف سینمایی کشور هستیم.»

بیانیه اول خانه سینما که روز دوشنبه منتشر شد با واکنش گسترده و منفی کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده بود و بسیاری آن را محکوم کردند.

تعدادی از سینماگران ایرانی از جمله مهناز محمدی و فرحناز شریفی نیز خواستار استعفای هیئت مدیره این نهاد شده‌ بودند. چهره‌هایی چون مجتبی میرطهماسب، سپیده ابطحی، مریم پالیزبان، محمد رسول‌اف، اشکان اشکانی و مصطفی آل‌احمد هم به شدت از بیانیه خانه سینما انتقاد کرده بودند.

بکتاش آبتین با اتهاماتی چون عضویت در کانون نویسندگان ایران و حضور بر مزار جان‌باختگان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای به شش سال زندان محکوم و از پنجم مهر ۱۳۹۹ و به رغم هشدارها درباره وضعیت سلامتی‌اش، در اوج شیوع کووید-۱۹، برای اجرای حکم خود به زندان اوین منتقل شد.

او پس از دو بار ابتلا به کرونا در زندان و تاخیر در روند درمانش، سرانجام روز ۱۸ دی در بیمارستان ساسان در تهران جان باخت.