ممانعت نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم بیست و دومین سالگرد درگذشت احمد شاملو

خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲ مرداد، نیروهای امنیتی با بستن درهای ورودی امامزاده طاهر کرج از حضور شهروندانی که برای برگزاری بیست و دومین سالگرد درگذشت احمد شاملو شاعر معروف ایرانی گرد هم آمده بودند ممانعت کردند. اعمال این محدودیت ها و جلوگیری از حضور علاقمندان به این شاعر بر سر مزار او در سال های اخیر مسبوق به سابقه است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲ مردادماه ۱۴۰۱، نیروهای امنیتی با حضور در گورستان امامزاده طاهر کرج و بستن درهای گورستان این امامزاده مانع از برگزاری مراسم بزرگداشت بیست و دومین سالگرد درگذشت احمد شاملو شدند.

تعدادی از شهروندان در پی فراخوان کانون نویسندگان ایران، همزمان با سالگرد درگذشت این شاعر قصد داشتند با حضور بر سر مزار او، تقدیم گل و قرائت اشعارش به روال معمول بزرگداشتی برپا کنند که ماموران امنیتی و انتظامی از ورود آنها به گورستان ممانعت کردند.
لازم به ذکر است چند ساعت پیش از آن که دوست‌داران شاملو بر مزار او گرد هم آیند، ماموران امنیتی و انتظامی درهای گورستان را بستند و بر درگاه‌ها ایستادند تا از حضور افراد بر مزار شاملو جلوگیری کنند. این ماموران به همین نیز بسنده نکردند و جمعیت را که کم‌کم بر تعداد آن افزوده می‌شد وادار کردند تا از گورستان دور شوند.

مراسم یادبود احمد شاملو در همه‌ی این سال‌ها با ممانعت‌ و فشارهای ماموران انتظامی و امنیتی مواجه بوده است.

احمد شاملو، شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار و مترجم ایرانی که در سال ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمده بود، روز دوم مرداد ۱۳۷۹ پس از مدت‌ها تحمل بیماری درگذشت.

شعرهای او که در ابتدا به سبک نیمایی سرود شده بود بعدها راه خود را پیدا کرد و پایه‌گذار سبکی از شعر نو شد که به “شعر سپید” یا “شعر شاملویی” موسوم شد.

لازم به ذکر است پیشتر در سال های ۹۶، ۹۷ ،۹۸ و ۹۹ نیز هرانا طی گزارشی از ممانعت از برگزاری مراسم بزرگداشت سالگرد فوت احمد شاملو خبر داده بود. پیش از این، طی دفعاتی متعدد برخی از شهروندان در جریان برگزاری مراسم بزرگداشت این شاعر نامی بازداشت شده اند.