فدایی شهید هرمز گرجی بیانی - گردآوری و تنظیم: امیر ابراهیمی

یادواره شهیدان فدایی
فدایی شهید هرمز گرجی بیانی
گردآوری و تنظیم: امیر ابراهیمی

رفیق هرمز گرجی بیانی در اسفند ماه سال 1324 در محله سرتپه کرمانشاه متولد شد و پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه در رشته فیزیک وارد دانشگاه شد و به عنوان نماینده دانشجویان انتخاب شد. در آن سالها مبارزات دانشجویی نقش برجسته و موثری به ویژه \یرامون \ولی کردن تحصیل و مساله شهریه داشت.
در جریان حرکتهای اعتراضی دانشجویان، ساواک عده ای از آنان و ازجمله هرمز گرجی بیانی را دستگیر و زندانی نمود و سپس به سربازی فرستاد. اما رفیق هرمز به دلیل معافیت پزشکی به دانشگاه بازگشت. در جریان جشنهای حکومتی دوهزار و پانصد ساله، باردیگر بازداشت و زندانی شد.
رفیق هرمز پس از آزادی به دانشگاه بازگشت و در رشته فیزیک فارغ التحصیل شد و به شغل معلمی فیزیک دبیرستانهای کرمانشاه مشغول کار شد.
زنده یاد هرمز گرجی بیانی در تظاهرات و اعتصابهایی که منجر به انقلاب بهمن 1357 شد شرکت فعال داشت یافت. وی و تعدادی دیگر از معلمان «کانون صنفی معلمان کرمانشاه» را تشکیل دادند.
در تابستان 1358 که سرکوبگری ماموران حکومتی در کردستان باعث اعتراض عمومی شد، مردم پاوه (قوری قلعه) تجمعی اعتراضی برگزار کرده و به سرکوب اعتراض کردند.

با فرمان حمله به کردستان توسط خمینی و سرکوب معترضان عده زیادی در شهر پاوه و شهرهای دیگر کردستان، از جمله رفیق هرمز دستگیر و برخی از آنان توسط بیداگاهها خلخالی جلاد به اعدام محکوم شدند.
رفیق هرمز بعد از ظهر بیست و هفتم مرداد 1358 در منزل شخصی خود (صد دستگاه) بازداشت و حدود دوازده ساعت بعد از بازداشت، به جوخه اعدام سپرده شد.
رفیق هرمز گرجی بیانی تحلیلها و نوشته بسیاری دارد که متاسفانه فقط یک کتاب از وی با عنوان «سرنگونی شاه: اثرعوامل داخلی و خارجی» منتشر شده است. نگاهی به این کتاب نشان می دهد که رفیق هرمز گرجی بیانی شرایط را به خوبی درک کرده و با توجه به رشد گرایشات ضد کمونیستی توسط قدرت حاکم، ضرورت ایجاد گروههای تبلیغی ترویجی و تدارک برای ایجاد سازمانهای نظامی (هسته های مسلح و کانونهای شورشی) را وظیفه مبرم نیروهای انقلابی می دانست.
معلمان و دیگر فعالان انقلابی که همراه با رفیق هرمز دستگیر و توسط جلادان اعدام شدند، زنده یادان اصغر بهبود، حسین شیبانی، محمد عزتی، محمد جعفر عزیزی، هوشنگ عزیز، مظفر فتاحی، محمد محمودی، یدالله محمودی، آذرنوش مهدویان و عبدالله نوری بودند.
یاد و خاطره آنان را گرامی می داریم.

منابع استفاده شده برای تهیه این یادواره: سایتهای ایران کنفدرال و عبدالرحمان برمند و یادداشتهای پگاه گرجی بیانی)

منبع: نبرد خلق شماره ۴۵۳، شنبه اول مرداد 1401 - ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۲
http://www.iran-nabard.com/N453/yadvareh%20453.htm