نویسنده ترک‌تبار برنده معتبرترین جایزه ادبی آلمان شد

دویچه وله
آکادمی زبان و ادب آلمان در شهر دارمشتات روز سه‌شنبه ۹ اوت (۱۸ مرداد) برنده امسال جایزه ادبی گئورگ بوشنر را معرفی کرد: امینه سوگی اوزدامار (Emine Sevgi Özdamar) نویسنده ۷۵ ساله ترک‌تبار آلمانی.

این جایزه معتبرترین جایزه ادبی آلمان محسوب می‌شود و برنده آن ۵۰ هزار یورو وجه نقد دریافت می‌کند. اوزدامار دوازدهمین نویسنده زن است که این جایزه مهم را دریافت می‌کند. جایزه بوشنر قرار است در روز ۵ نوامبر رسما به او اهدا شود.

هیئت داوران در تشریح تصمیم خود در راستای انتخاب اوزدامار اعلام کرد: «آکادمی زبان و ادب آلمان نویسنده‌ای برجسته را به عنوان برنده انتخاب کرده که با آثار خود موضوعات و چشم‌اندازهایی تازه و همچنین آوایی بسیار شاعرانه به زبان آلمانی بخشیده است.»

بنا بر اعلام این آکادمی اوزدامار بیش از سه دهه است که با رمان‌ها، داستان‌ها و نمایشنامه‌های خود به ادبیات آلمان غنا بخشیده و در عین حال دیالوگی روشنفکرانه و شاعرانه بین زبان‌ها، فرهنگ‌ها و جهان‌بینی‌های گوناگون میسر ساخته است.

اوزدامار که در ترکیه به دنیا آمده و در استانبول بزرگ شده، در سال ۱۹۶۵ برای نخستین بار به آلمان آمد. او در آلمان، ترکیه و فرانسه زندگی می‌کند و سفری هم به ایران داشته است.

کارل گئورگ بوشنر (۱۸۳۷ - ۱۸۱۳) نمایشنامه‌نویس، پزشک و چهره‌ای انقلابی اهل آلمان بود. آکادمی جایزه بوشنر از سال ۱۹۵۱ به نویسندگانی که به زبان آلمانی می‌نویسند، جایزه‌ای به نام او اهدا می‌کند. هزینه جایزه گئورگ بوشنر را دولت آلمان، دولت ایالتی هسن و شهرداری دارمشتات تأمین می‌کنند.

ماکس فریش (۱۹۵۸)، گونتر گراس (۱۹۶۵) و هاینریش بُل (۱۹۶۷) از جمله نویسندگانی هستند که این جایزه به آنها تعلق گرفته است.