مسعود اسداللهی، کارگردان فیلم همسفر، درگذشت

ایران اینترنشنال
پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ -August 1۱, 2022

مسعود اسداللهی، فیلم‌نامه‌نویس، بازیگر و کارگردان سینما، که از اوایل دهه شصت پس از ممنوع الکار شدن از ایران مهاجرت کرده بود پس از تحمل یک دوره بیماری، در شهر لس‌آنجلس آمریکا درگذشت.

اسداللهی متولد سال ۱۳۲۳ در تهران بود و بازیگری تئاتر را از سال ۱۳۴۱ در ۱۸ سالگی آغاز کرد و سپس به تحصیل در دانشکده هنرهای دراماتیک پرداخت و همزمان با تحصیل به بازیگری در تئاتر ادامه داد.

در سال ۱۳۴۶ مسعود اسداللهی فعالیت خود در تلویزیون ملی ایران را آغاز کرد و از سال ۱۳۴۹ نیز بازیگری در سینما را تجربه کرد.

حاصل بازیگری اسداللهی در آثار سینمایی، نقش آفرینی در هفت فیلم شامل دزد و پاسبان به کارگردانی محمود کوشان (۱۳۴۹)، درشکه‌چی به کارگردانی نصرت‌الله کریمی(۱۳۵۰)، آرامش در حضور دیگران به کارگردانی ناصر تقوایی(۱۳۵۱)، علی کنکوری(۱۳۵۲)، بابا خالدار(۱۳۵۴)، پسرک (۱۳۵۵) و قرنطینه(۱۳۶۱) بود.

مسعود اسداللهی از سال ۱۳۵۲ با ساخت اولین فیلم بلند سینمایی خود «علی کنکوری» به جمع کارگردانان سینما پیوست و در سال ۱۳۵۴ فیلم مشهور خود «همسفر» را با نقش‌آفرینی بازیگرانی چون گوگوش، بهروز وثوقی، رضا کرم‌رضایی، اصغر سمسارزاده، حمیده خیرآبادی، مليحه نصیری و نعمت‌الله گرجی را کارگردانی کرد.

در همین سال اسداللهی فیلم بلند دیگری به نام «بابا خالدار» را کارگردانی کرد که در آن خود او و همچنین بازیگرانی چون ایرن زازیانس، آرام(اعظم میرحسینی)، رضا کرم رضایی، نعمت‌الله گرجی نقش‌آفرینی می‌کردند و فیلم بعدی او سه سال پس از انقلاب در سال ۱۳۶۰ با نام «قرنطینه» ساخته شد.

اسداللهی همچنین مجموعه تلویزیونی طلاق را کارگردانی کرد که در سال ۱۳۵۶ از تلویزیون ملی ایران پخش شد. لیلا حاتمی بازیگر سرشناس امروز سینمای ایران برای اولین بار در سن سه سالگی در همین مجموعه تلویزیونی مقابل دوربین قرار گرفت.

در اوایل دهه شصت بسیاری از چهره‌ها مطرح سینمای ایران ممنوع الکار و در مواردی بازداشت شدند. مسعود اسداللهی نیز پس از ممنوع الکار شدن در ایران ابتدا به اروپا مهاجرت کرد و پس از آن راهی آمریکا شد و در لس‌آنجلس اقامت کرد.

اسداللهی در سال‌های مهاجرت به فعالیت‌های خود به ویژه کارگردانی و بازیگری تئاتر ادامه دارد و سرانجام پس از تحمل یک دوره بیماری، در شهر لس‌آنجلس درگذشت.