فعالان محیط زیست در شهر رم به تابلوی ون گوگ سوپ پاشیدند

رادیو فردا
گروهی از فعالان محیط زیست ایتالیايی روز جمعه ۱۳ آبان در یک گالری هنری شهر رم به تابلو «بذرپاش» اثر ونسان ون گوگ سوپ پاشیدند و سپس با چسب‌های مایع قوی خود را به دیوار گالری چسباندند.

چهار زنی که در این اقدام اعتراضی و نمایشی شرکت داشتند اعضای یک گروه مدافع محیط زیست ایتالیایی به نام «نسل آخر» هستند و علیه مصرف سوخت‌های فسیلی و گرمایش کره زمین شعار می‌دادند.

این گروه در بیانیه‌ای گفت: «گرمایش زمین و خطر سوخت‌های فسیلی هر روز باید در سرخط خبرهای مهم و موضوعات سیاسی روز باشد ولی فقط هنگام وقوع اعتراضات نمایشی مثل امروز توجه رسانه‌ها و افکار عمومی را جلب می‌کند.»

وزیر فرهنگ ایتالیا ضمن محکوم کردن حمله به تابوی نقاشی ون گوگ در بیانیه‌ای افزود: «فرهنگ که یکی از عناصر مهم هویت ماست باید مورد حفاظت و احترام قرار بگیرد و نمی‌توان از حمله به آثار هنری به عنوان بلندگویی برای بیان اعتراض بهره‌برداری کرد.»

در آستانه کنفرانس بین‌المللی تغییرات اقلیمی ( کوپ ۲۷) که قرار است هفته آینده در مصر برگزار شود فشار و اقدامات فعالان محیط زیست برای برجسته‌تر کردن خطر گرمایش زمین و مصرف سوخت‌های فسیلی افزایش یافته است.

تابلوی «بذر پاش» اثر ونسان ون گوگ که محل نگهداری آن موزه کرولر- مولر در هلند است در یک نمایشگاه موقت که در بنای تاریخی کاخ بناپارت در مرکز شهر رم بر پا شده به نمایش گذاشته شده است. سخنگوی این نمایشگاه اعلام کرد که تابلوی ون گوگ با یک لایه شیشه‌ای حفاظت می‌شود و در نتیجه در این حمله آسیب ندیده است.

روز ۲۲ مهر نیز دو زن فعال محیط زیست از اعضای همین گروه به تابلوی «گل آفتابگردان» ون گوگ که در گالری ملی بریتانیا در مرکز لندن به نمایش گذاشته شده بود سوپ گوجه فرنگی پاشیدند و با چسب مایع خود را به دیوار چسباندند. آنها تی‌شرت‌هایی به تن داشتند که روی آن نوشته شده بود «مصرف نفت را متوقف کنید».