یادمان پُر شور شهیدان انقلاب

گردهمآییهای گسترده در یادمان شهیدان قیامها و خیزشها، بخشی از پروسه انقلابی که با قتل حکومتی زنده یاد ژینا (مهسا) امینی آغاز شد. جرقه انقلاب با این اقدام جنایتکارانه زده شد و ادامه پیدا کرد. همبستگی و شور حاکم در این گردهمآییها که در سراسر کشور جریان دارد، عمق و وسعت انقلاب جاری را نشان می دهد. آن چه در زیر می خوانید گزارشی کوتاه از برخی از این گردهمآییها است.


*سه شنبه اول آذر: مراسم خاکسپاری زنده یاد ریباز صالح در روستای یوسف کند، اطراف مهاباد، با حضورحمع زیادی از مردم و با سردادن شعار علیه رژیم.

*چهارشنبه 2 آذر: مراسم خاکسپاری زنده یاد حسین زرینجویی با شرکت گسترده مردم خرم آباد. حسین زرینجویی بازیگر تئاتر و تلویزیون و استندآپ کمدین لرستانی، بعد از دو هفته بازداشت به خاطر مطالب انتقادی که در صفحه خود منتشر می ‌کرد، اعلام شد که در روز اول آذر خودکشی کرده است. این در حالی است به گفته‌ مردم خرم ‌آباد او نیز توسط ماموران کشته شده است و تحت فشارهای امنیتی خانواده ‌اش را مجبور کردند که خبر خودکشی او را تایید کنند./ مراسم خاکسپاری زنده یاد کوروش پازخ از با شرکت جمعیت زیادی از اهالی سرپل ذهاب./ مراسم خاکسپاری زنده یاد امیر جواد اسعدزاده با شرکت جمع کثیری از اهالی مشهد.

*پنجشنبه ۳ آذر: مراسم سومین روز خاکسپاری زنده یاد محسن نیازی، در دهگلان در استان کردستان، با حضور گسترده مردم این شهر برگزار شد. محسن نیازی، جوان ۲۵ ساله‌ در جریان اعتراضات مردم دهگلان و با شلیک نیروهای سرکوبگر به شهادت رسید./
مردم کامیاران با حضور بر سر مزار زنده یاد فواد محمدی،‌ شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه ‌ای»‌ سر دادند. فواد محمدی در روز سه‌شنبه ۲۴ آبان در شهر کامیاران بر اثر اصابت گلوله نیروهای سرکوبگر به شهادت رسید./ مراسم هفتم زنده یاد حمیدرضا روحی،‌ که در شهر زیبای تهران به شهادت رسید، با شعار «مرگ بر خامنه ‌ای» برگزار شد. حمیدرضا ۱۹ ساله‌ در شامگاه روز جمعه ۲۷ آبان در منطقه شهر زیبای تهران با شلیک نیروهای سرکوبگر به قتل رسید./ مراسم هفتم زنده یاد مسلم هوشنگی، در سمیرم، استان أصفهان، با حضور مردم این شهر برگزار شد. مسلم هوشنگی در تظاهرات روز ۲۵ آبان در سمیرم به دست نیروهای سرکوبگر به شهادت رسید./ مراسم هفتمین روز خاکسپاری زنده یاد برهان کرمی در روستای چروسانه با شرکت جمعیت کثیری از مردم منطقه کامیاران برگزار شد./ مراسم هفتمین روز خاکسپاری زنده یاد فواد محمدی برسر مزارش در روستای ماویان با حضور جمعیت زیادی و با سردادن شعار و خواندن سرود برگزار شد./ مراسم هفتم زنده یاد حمید رضا روحی با حضور مردم و دانشجویان در بهشت زهرا با شعارهای «مرگ بر حکومت بچه کش»، «قسم به خون یاران ایستاده ‌ایم تا پایان» برگزار شد./ مراسم خاکسپاری زنده یاد حسین زرین جویی در خرم آباد با شعار «مرگ بر خامنه‌ ای» برگزار شد.

*آدینه ۴ آذر: مراسم خاکسپاری شبانه و امنیتی زنده یاد شمال خدیری، تحت تدابیر شدید امنیتی در مهاباد برگزار شد. شمال خدیری ٣٢ ساله، اهل مهاباد، بر اثر شلیک نیروهای امنیتی به شدت زخمی شد و روز پنجشنبه ۳ آذر بر اثر شدت جراحتهای وارده، در بیمارستانی در ارومیه جان خود را از دست داد.

*شنبه ۵ آذر: مراسم بزرگداشت زنده یاد ابوالفضل آدینه زاده با حضور مردم در مشهد برگزار شد. ابوالفضل ۱۶ ساله روز ۱۶ مهر به ‌دست نيروهاي سركوبگر مقابل دانشگاه فردوسی مشهد به شهادت رسيد./ مردم فومن با حضور بر مزار زنده یاد مهران بصیر توانا سومین روز شهادت او را با شعار «این گل پرپر ماست هدیه به میهن ماست» گرامی داشتند./ مردم شیراز مراسم سومین سالگرد شهادت زنده یاد امیرالوندی مهر که در قیام آبان ۹۸ به ‌دست نیروهای مزدور رژیم به شهادت رسید را با شعار «امسال سال خونه سید علی سرنگونه» برگزار کردند.

*یکشنبه ۶ آذر: مراسم چهلم زنده یاد حدیث نجفی در بهشت سکینه کرج با شرکت هزاران نفر و سردادن شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» برگزار شد./ مراسم هفتمین روز خاکسپاری زنده یاد مهرشاد شهیدی در اراک باشرکت جمع زیادی از مردم و سردادن شعارهایی همچون «نترسید نترسید ما همه باهم هستیم» برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری زنده یاد مهسا موگویی در فولاد شهر اصفهان با شرکت جمع کثیری از مردم برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری زنده یاد جواد حیدری در قزوین با شرکت جمع زیادی از مردم برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری زنده یاد غزاله چلاوی در آمل باشرکت گسترده مردم برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری زنده یاد امیر نوروزی در بندرانزلی با شرکت گسترده مردم و سردادن شعار برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری زنده یاد سعید محمدی در اسلام آباد غرب با حضور جمع کثیری و سردادن شعارهایی همچون «مرگ بردیکتاتور» برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری زنده یاد بهنام لایق ‌پور در رشت باحضور گسترده مردم و سردادن شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور» برگزار شد./ مردم فومن با حضور بر مزار رنده یاد مهران بصیر توانا سومین روز شهادت او را با شعار «این گل پرپر ماست هدیه به میهن ماست» گرامی داشتند./ مردم شیراز مراسم سومین سالگرد شهادت امیرالوندی مهر که در قیام آبان ۹۸ به شهادت رسید را با شعار «امسال سال خونه سید علی سرنگونه» برگزار کردند.

*چهارشنبه 9 آذر: گرامیداشت زنده یاد شورش نیکنام به مناسبت سومین روز خاکسپاریش باشرکت جمعیت کثیری از مردم مهاباد و باسردادن شعار علیه رژیم و در راس آن خامنه ای برگزار شد./ مراسم خاکسپاری پیکر جاوید نام مهران سماک 27 ساله در بندرانزلی توسط انبوه مردم انزلی با شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «این گل پرپر شده هدیه به میهن شده» و «هرزه تویی زن آزاده منم» برگزار شد. مهران در آخرین یادداشتش در اینستاگرام از مردم خواسته بود اعتصابها و مطالبات کف خیابان را دنبال کنند و کنار هم باشند. مهران در بندرانزلي در محله چراغ برق با شليك مستقيم نيروهاي سركوبگر از ناحيه سر مورد اصابت قرار گرفت و به شهادت رسيد.

*پنجشنبه 10 آذر: مراسم چهلمین روز خاکسپاری زنده یاد رامین فاتحی در بهشت محمدی سنندج برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری زنده یاد محمد خواجوی (دره بالایی) در دزفول برگزار شد. برادر محمد در چهلم او گفت که نیروهای امنیتی پس از تعقیب محمد ابتدا با ماشین به او زدند و در حالی که می ‌توانستند محمد را دستگیر کنند، از فاصله نزدیک به او گلوله زدند. در بخشی از این مراسم، برادر محمد خواجوی گفت: «برادر ما ناحق کشته شد فدای مملکت ایران شد. برادرم فدای مردم مظلوم ایران شد.»

*آدینه ۱۱ آذر: مراسم سومین روز خاکسپاری زنده یاد مهران سماک،‌ ۲۷ ساله، که در شب جشن سراسری باخت تیم فوتبال به شهادت رسید، در انزلی برگزار شد. مهران در شامگاه هشتم آذر در انزلی و در پی تیراندازی مستقیم ماموران حکومت کشته شد. او همراه نامزدش در واکنش به باخت تیم فوتبال در خودرو بوق می ‌زد که با شلیک گلوله به سرش جان باخت./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری زنده یاد سینا ملایری، ۳۸ ساله، ‌در اراک برگزار شد که در آن شرکت ‌کنندگان مراسم شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر حکومت بچه‌کش»، «فقر فساد گرونی، می ‌ریم تا سرنگونی» سر دادند./ مراسم سومین روز خاکسپاری زنده یاد حامد سلحشور در ایذه برگزار شد. حاضران در مراسم، شعارهایی چون «مرگ بر خامنه ‌ای» و «امسال سال خونه،‌ سیدعلی سرنگونه» سر دادند. حامد سلحشور در جاده دهدز دستگیر شده بود و پس از چند روز به خانواده‌اش اعلام شد که در زندان درگذشته است./ خانواده زنده یاد محمد حسن ترکمان، زادروزش را بر مزارش جشن گرفتند. محمد حسن، ۲۶ ساله اهل شاهین‌ شهر اصفهان و در بابل دانشجو بود. او ۳۰ شهریور به دست نیروهای حکومتی در بابل به شهادت رسید. یکی از زنان حاضر در تولد محمد حسین ترکمان طی سخنان گفت: «امروز این جا هستیم به خاطر حمیدرضا روحی، به خاطر مهسا امینی، به خاطر نیکا، به خاطر سارینا، به خاطر کل ایران. جوانهای کردستان، بچه‌ های بلوچستان، ما همه با هم هستیم.»
خانم کاملیا سجادیان، مادر جاوید نام محمدحسن ترکمان شب یلدا یک نوشته به یاد پسرش در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت: «به دنیا بگویید کاملیا سجادیان مادر محمدحسن زنده می‌ ماند تا تقاص خون پسرش را بگیرد… به دنیا بگویید مادر محمدحسن برای ایران مادری می‌ کند. به دنیا بگویید مادر محمد حسن خاک و خانه ظلم را یک تنه به توبره می ‌کشد… به دنیا بگویید مادر محمدحسن تیر خلاص شان می ‌شود.»/ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد محمد‌ خواجوی ‌نیا که در دزفول به شهادت رسید، در یزدان ‌شهر اصفهان برگزار شد. برادر او در این مراسم گفت «به جای این که برادرم را دستگیر کنند او را از فاصله نزدیک به گلوله بستند.». او همچنین گفت که «برادرش فدای مردم مظلوم ایران شده است.»

*یکشنبه ۱۳ آذر: مراسم گرامیداشت زنده یاد محمد رسول مؤمنی زاده در رشت برگزار شد./ مراسم خاکسپاری پیکر زنده یاد احسان قاسمی فر، اهل شهرستان کنگاور، که در کرج با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی به شهادت رسید، در زادگاهش برگزار شد. او ساکن محله سرآسیاب شهر کرج بود و در شامگاه چهارشنبه ۹ آذر، از فاصله نزدیک وبا شلیک مستقیم نیروهای حکومتی به شهادت رسید.

*دوشنبه ۱۴ آذر: مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد محمد شریعتی در آرامستان بهشت محمدی در سنندج برگزار شد. محمد در روز چهلم مهسا امینی توسط نیروهای امنیتی به شهادت رسید./ مراسم خاکسپاری پیکر زنده یاد مهدی عیدی وندی در یزدانشهر با شرکت جمعیت کثیری از مردم برگزار شد.

*سه شنبه 15 آذر: مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یادان، زانیار ابوبکری، مسعود احمدزاده، فرشته احمدی، شاهو خضری، کبری شیخ سقا (شیخی) و اسماعیل (سمکو) مولودی با شرکت جمعیت زیاد مردم مهاباد برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر فریدون فرجی که در شهر بانه با اصابت گلوله ماموران حکومت ایران به شههادت رسید، در آرامستان آیچی سقز برگزار شد.

*پنجشنبه ۱۷ آذر: مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد محمد قائمی فرد در دزفول با حضور گسترده مردم و شعارهایی علیه حکومت برگزار شد. شرکت کنندگان شعار دادند «وقت عزا نیست که هنگامه خشم است» و «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم»./ مراسم خاکسپاری پیکر زنده یاد هومن عبداللهی، ۲۱ ساله، که در ۱۶ آذر با شلیک گلوله ماموران امنیتی در محله حسن آباد سنندج به شهادت رسید، برگزار شد./ سیل بزرگ جمعیت در مراسم چهلمین روز خاکسپاری زنده یاد کومار (در زبان کردی به معنای جمهوری است)، نوجوان ۱۶ ساله، در در روستای زیوکه پیرانشهر برگزار شد.
پدر کومار درافتاده در مراسم هفتم او گفته بود که کومار فقط پسر او نیست، بلکه پسر همه ملتهای تحت ستم است؛ «همه ملتهایی که دیکتاتورها خون آنها را می‌ مکند.» آقای درافتاده روز نهم آبان در مراسم تدفین پسرش در روستای زیوکه گفته بود که پسرش روز ۲۵ مرداد (تاریخ تاسیس حزب دمکرات کردستان) متولد شده و به همین دلیل این نام را برایش انتخاب کرده است. او گفت پسرش «در راه آزادی و خاک، شهید شده است»./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد مهرشاد شهیدی در آرامستان اراک به خاطر جو شدید امنیتی در اطراف خانه مهرشاد و آرامستان برگزار نشد. در نقاطی از شهر صدای تیراندازی شنیده شد و برخی راههای منتهی به آرامستان از سوی نیروهای امنیتی مسدود شده بود./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد سارینا ساعدی در بهشت محمدی در سنندج تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. سارینا ساعدی، دختر ۱۵ ساله سنندجی روز ۴ آبان در محله نایسر سنندج بر اثر ضربات متعدد و شدید باتوم، دچار خونریزی مغزی شد و روز ۵ آبان در بیمارستان توحید سنندج به شهادت رسید./ مراسم خاکسپاری پیکر جاوید نام هومن عبداللهی جوان ۲۱ ساله در سنندج با حضور هزاران نفر و سردادن شعارهای اعتراضی از جمله «ژن ژیان آزادی »، «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ برجاش»، «کاک هومن قهرمان است، شهید کوردستان است» و... برگزار شد./ در رامسر مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد مائده جوانفر پرستار ۲۸ ساله، در بهشت زینبیه رامسر برگزار شد./
مراسم سومین روز خاکسپاری زنده یاد محمد رضا قربانی در روستای قصابعلی سرا فومن برگزار شد./ مراسم خاکسپاری جاوید نام سپهر اعظمی، ۲۳ ساله، کرد یارسان در محلی که نهادهای امنیتی تعیین کرده بودند با حضور تنها ۱۰ عضو خانواده برگزار شد.

*آدینه ۱۸ آذر: مراسم خاکسپاری زنده یاد محسن شکاری، 23 ساله، که روز 3 مهر در ستارخان تهران بازداشت و روز پنجشنبه 17 آذر اعدام شد، در جو شدید امنیتی و با شرکت جمعی از اعضای خانواده در بهشت زهرا تهران برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد مومن زند کریمی، 18 ساله، در روستای ماچکه دهگلان با شرکت جمعی از اهالی و سردادن شعارهای «مرگ برخامنه ای»، «مرگ بر جاش» و... برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد علی سیدی، با شعارهایی چون «این گل پرپر شده، هدیه به میهن شده» در بهشت زهرای تهران برگزار شد.

*سه ‌شنبه ۲۲ آذر: شهروندانی که در صدد شرکت در مراسم گرامیداشت زنده یاد مجیدرضا رهنورد در مشهد بودند با در بسته مسجد روبرو شدند. شهید قهرمان مجید رضا رهنورد تنها سه هفته پس از بازداشت، در حالی که تحت اعترافات اجباری قرار گرفته بود، به اتهام "کشتن دو بسیجی" اعدام شد. اجرای این حکم موجی از خشم و انزجار در داخل و خارج ایران برانگیخت. در شبکه ‌های اجتماعی تصاویری از منزل مسکونی خانواده مجیدرضا رهنورد در خیابان حر عاملی مشهد منتشر شده است که نشان می ‌دهد پنجره‌های خانه وی شکسته شده و روی دیوارها علامت ‌گذاری و شعارنویسی شده است. همزمان در حالی که حکومت مانع برگزاری مراسم سوگواری شد، شماری از شهروندان در اطراف خانه او تجمع کردند و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سردادند./ مراسم خاکسپاری جاوید نام عباس منصوری، 19 ساله، اهل شهرستان شوش در استان خوزستان، برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر جاوید نام عرفان زمانی در شهر سیاهکل برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد پارسا رضادوست با حضور پُرشمار ماموران امنیتی در بهشت سکینه برگزار شد./

*چهارشنبه 23 آذر: مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد نسرین قادری، در آرامستان بهشت مصطفی در مریوان برگزار شد. نسرین، دانشجوی دوره دکترا فلسفه دانشگاه طباطبایی در اثر ضربات باتوم مزدوران خامنه ‌ای در تهران به شهادت رسید./ مراسم هفتمین روز خاکسپاری زنده یاد محسن شکاری در قطعه‌ ۹۲ بهشت زهرا تهران باوجود جو شدید امنیتی و حضور نیروهای سرکوب برگزار شد. خانواده و دوستان شهید محسن شکاری بر سر مزارش ترانه «دل هوای با تو بودن کرده » را زمزمه کردند.

*پنجشنبه ۲۴ آذر: مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد مهدی حضرتی، نوجوان ۱۷ ساله، در آرامستان بهشت علی کرج برگزار شد. نیروهای حکومتی اعضای خانواده این شهید را در خانه‌ شان حبس کردند. همچنین ماموران حکومت، جاده منتهی به آرامگاه «بهشت علی» در ماهدشت کرج و ورودی آن را بستند و فضای امنیتی سنگینی را بر مزار مهدی ایجاد کردند اما شماری از مردم بر مزار این نوجوان حاضر شدند. در نوزدهم آبان نیز مراسم هفتم شهید مهدی حضرتی، در فضایی امنیتی در میاندوآب برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد علی رضا کریمی، 20 ساله، دانشجوی میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اراک، در اسلام‌آباد غرب در حالی برگزار شد که نیروهای امنیتی از حضور مردم بر مزار او جلوگیری کردند. با وجود فضای به شدت امنیتی شماری از مردم خود را به مزار علی رضا کریمی رسانده و در جریان مراسم چهلم او شعارهای ضد حکومتی از جمله «مرگ بر حکومت بچه‌کش» سردادند./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد دریا نَظمدِه در روستای کوهسار کرج در فضایی به شدت امنیتی برگزار شد./ مراسم هفتمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد شادمان احمدی همراه با شعارهای انقلابی در دهگلان برگزار شد. در این مراسم حاضران شعار «مرگ بر خامنه ‌ای» و «کردستان، گورستان فاشیستان» سر دادند./ پیکر زنده یاد دنیا فرهادی، ۲۱ ساله، اهل ایذه، در اهواز در کرانه رودخانه کارون پیدا شد. او از فعالان دانشجویی در اهواز بود که در رشته معماری تحصیل می کرد و توسط نيروهاي سركوبگر ربوده شده بود.

*آدینه ۲۵ آذر: مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد علی روزبهانی، در بهشت‌زهرا تهران بزگزار شد. خواهر علی روزبهانی، در این مراسم ضمن بریدن موهایش گفت؛ برادرش روزی به او پیام داده و با اشاره به شلوغی خیابانها گفت: «به اسمت قسم که دیگر تمام است.» پدر شهید علی روزبهانی در این مراسم گفت: «‌من، مادرش و دو خواهرش چهل روز است جز اشک چیزی ندیدیم. از انتقام او نمی‌گذریم.» سخنان او با شعار «‌هر یک نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» شرکت‌‌ کنندگان همراه بود./ مراسم خاکسپاری زنده یاد دکتر آیدا رستمی برگزار شد. او ساکن شهرک اکباتان تهران روز دوشنبه ۲۱ آذر پس از پایان کارش در بیمارستان چمران ناپدید شد و روز بعد خانواده ‌اش پیکر او را از سردخانه تحویل گرفتند و به زادگاهش گرگان منتفل نمودند. در گواهی پزشکی قانونی علت فوت «برخورد با جسم سخت» ذكر شده بود./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یادان نیما نوری، ۱۸ ساله، در بهشت علی ماهدشت کرج و محمد رضا (حسام) فردوسی، ۲۴ ساله، در امامزاده ابراهیم قرچک با وجود فشارهای اعمال شده از سوی نیروهای امنیتی، برگزار شد. مادر و پدر شهید نیما نوری در مراسم چهلم او در اقدامی نمادین دو کبوتر را بر سر مزارش با زاری و ضجه به یاد تک فرزندشان آزاد کردند./ مراسم خاکسپاری زنده یاد دنیا فرهادی، دختر دانشجوی ۲۲ ساله دانشگاه آزاد اهواز با حضور گسترده مردم در آرامستان روضه الزهرای ایذه برگزار شد.

*شنبه ۲۶ آذر: مراسم زادروز زنده یاد فرزین معروفی، ۲۲ ساله، در مهاباد برگزار شد. پدر شهید فرزین معروفی، که در شب باخت تیم فوتبال در اکباتان بر اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به قتل رسید، در محل مزار او با کیکی در دست رقصید.

*دوشنبه ۲۸ آذر: مراسم خاکسپاری زنده یاد محمد حاجی‌ رسول ‌پور در روستای زادگاهش، آلیکند، از توابع شهر بوکان برگزار شد. محمد پس از بازداشت در اثر شکنجه در زندان مرکزی بوکان به کُما رفت و در بیمارستان به شهادت رسید. شهید محمد حاجی رسول‌پور، زندانی سیاسی سابق از آغاز اعتراضات به قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی دو مرتبه بازداشت شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد فایق مام قادری در مهاباد برگزار شد. حاضران شعار می‌ دادند «کردستان، گورستان فاشیستان» سرود ای شهید را می ‌خواندند./ جشن تولد ۳۳ سالگی زنده یاد شادمان احمدی بر سر مزار وی در دهگلان برگزار شد. خانواده شهید شادمان، با به آتش کشیدن طناب دار، مخالفت خود با اعدام را اعلام کردند.‌

*سه ‌شنبه ۲۹ آذر: مردم گرگان با حضور گسترده در امامزاده عبدالله، در مراسم هفتم پزشک قهرمان زنده یاد آیدا رستمی، یاد او را گرامی داشتند و با شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»، «آیدای ما رو بردند، جنازه ‌شو آوردن»، «اینهمه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»، «هيز تويي، هرزه تویی، زن آزاده منم» و «این گل پرپر شده هدیه به میهن شده» سردادند./ دایه لاواندنە وە، مادر زنده یاد شورش نیکنام بر مزار پسرش، با مویه و ستودن عزیز از دست رفتە یا سفرکرده اش، از قدیمی ‌ترین ژانرهای ادبیات شفاهی زنانه در زبان کردی که دارای شاهکارهایی مانند «سوارۆ» است، با خلاقیت زنانه بازخوانی کرد.

چهارشنبه ۳۰ آذر، شب یلدا: تصاویر دریافتی نشان می دهد که در شهرهای مختلف مردم به مناسبت شب یلدا بر مزار شهیدان انقلاب ایران حضور یافته و با آنها تجدید عهد و پیمان کردند./ جمعی از فعالان حقوق زنان در سنندج با تجمع بر سر مزار زنده یاد هومن عبداللهی مراسم گرامیداشت هفتم این مبارز شهید را برگزار کردند./ حضور مردم بر مزار زنده یادان حنانه کیا و حسینعلی کیاکجوری، شهدای انقلاب آزادی در نوشهر به مناسبت شب یلدا./ خانواده زنده یاد یلدا آقافضلی، ۱۹ ساله‌، که بعد از آزادی از زندان جان باخت، تولد او را در شب یلدا بر سر مزارش جشن گرفتند./ حضور مردم بر سر مزار زنده یاد غزاله چلابی در شب یلدا./ در مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد هیمن حمزه در سردشت، یَسنا، کودک خردسال او این‌چنین فریاد سر داد: «بابی من قاره ‌مانه» (پدر من قهرمان است) و جمعیت معترض روستا پاسخ دادند «شه ‌هیدی کوردستانه» (شهید کردستان است)./ خانواده زنده یاد حمیدرضا روحی مراسم شب یلدای خود را با سوگواری بر مزار او گذراندند./ مراسم یلدا همراه با سوگواری بر سر مزار زنده یادان پیمان منبری و رامین فاتحی در سنندج برگزار شد./ برگزاری مراسم یلدا همراه با سوگواری بر سر مزار زنده یاد یلدا آقافضلی در تهران./ شب یلدا بر مزار زنده یاد نیکا شاکرمی در گورستان حیات الغیب ویسیان در لرستان برگزار شد. در این مراسم ترانه سلطان قلبها با صدای عارف پخش شد. ویدیویی که در آن نیکا این ترانه را همخوانی می کرد به طور گسترده بعد از شهادت او در شبکه ‌های اجتماعی منتشر شد./ خانواده زنده یاد حمیدرضا روحی مراسم شب یلدای خود را با سوگواری بر مزار او گذراندند./ شماری از مردم بوکان شب یلدای خود را بر سر مزار کشته شدگان اعتراضات اخیر ایران گذراندند./ مراسم یلدا همراه با سوگواری بر سر مزار زنده یاد پدرام آذرنوش ۱۶ ساله، در دهدشت برگزار شد./ به مناسبت شب یلدا، مردم در کنار منزل زنده یاد حمیدرضا روحی، تصویری از او گذاشته‌ و شمع روشن کردند./ مراسم یلدا همراه با سوگواری بر سر مزار زنده یاد سپهر اسماعیلی در قزوین برگزار شد./ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یادان عیسی بیگلری،‌ زانیار الله مرادی و حمید گلی، در آرامگاه بهشت محمدی شهر سنندج برگزار شد. جمعیت زیادی در این مراسم حاضر بودند و شعار می‌ دادند،‌«کارگر، بازاری، دانشجو، اتحاد اتحاد» و «تا یک کرد بماند،‌ کردستان هم خواهد ماند.»/ مراسم چهلمین روز خاکسپاری پیکر زنده یاد عباس شفیعی، با نثار گل بر مزار او و خواندن ترانه «برای...» برگزار شد./ خانواده و بستگان عرشیا امام ‌قلی ‌زاده، ۱۶ ساله‌، به مناسبت شب یلدا بر سر مزارش جمع شده و یادش را گرامی داشتند./ مادر زنده یاد رضا معظمی گودرزی، از شهیدان آبان ۹۸، به مناسبت شب یلدا و سالروز تولد پسرش، بر سر مزار او رفت و گفت: «شبی که تو را به جرم حق‌ طلبی کشتند هنوز روز نشده و زمانی روز می‌ شود که قاتلان تو سرنگون شوند.»./ خانواده زنده یاد ابوالفضل آدینه ‌زاده، به مناسبت شب یلدا به سر مزار او رفته و سرود «ای ایران» با صدای غلامحسین بنان را پخش کردند./ خانواده زنده یاد عرفان خزائی شب یلدا را با چیدن سفره ‌ای بر مزار او در شهریار، سپری کردند.


منبع: نبرد خلق شماره ۴۵۸، پنجشنبه اول دی ۱۴۰۱ - ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲
http://www.iran-nabard.com/N458/engelab%20458.htm