رضا خندان مهابادی: آزادی اعضای کانون نویسندگان با قدرت جنبش مردم ممکن شد

رادیوفردا
رضا خندان مهابادی، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران که به‌تازگی از زندان آزاد شده است، در یادداشتی تأکید کرد که آزادی او و چند عضو دیگر این کانون «با قدرت جنبش مردم ممکن شد».

آقای خندان مهابادی در این یادداشت که یکشنبه ۱۴ اسفند در صفحه فیس‌بوکش منتشر شد، نوشت: «در این چند ماه استفادۀ حکومت از "تیغ و زندان و زنجیر" بر اندوه و آسیب‌های مردم افزود اما نتوانست غول را به بطری بازگرداند.»

او افزود: «پس به‌ناچار تا حدی گردن به حکم خیزش و خواست مردم گذاشت و اندکی لای درِ زندان‌ها را باز کرد.»

با وجود آزادی برخی زندانیان سیاسی از جمله آقای خندان مهابادی و چند عضو دیگر کانون نویسندگان ایران، هنوز بسیاری از زندانیان سیاسی از جمله کیوان مهتدی، عضو کانون نویسندگان، همچنان زندانی هستند.

خندان مهابادی ۶۲ ساله به‌اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به شش سال زندان محکوم شده بود و محکومیتش از اوایل مهر ۹۹ به اجرا درآمد.

او سال ۱۳۷۷ به عضو کانون نویسندگان ایران درآمد و تاکنون پنج دوره عضو هیئت دبیران کانون بوده است.

زندانی‌شدن برخی از اعضای کانون نویسندگان ایران در سال‌های اخیر در حالی است که سال گذشته، بکتاش آبتین شاعر، فیلمساز و زندانی سیاسی پس از یک دوره ابتلا به کرونا و در حالی که مأموران جمهوری اسلامی او را از درمان به‌موقع محروم کرده بودند، جان باخت.

خندان مهابادی در یادداشت خود همچنین نوشته است: «پیروزی‌های جنبش گرچه خوشایند است، کامل و کافی و تثبیت‌شده نیست. هنوز زندانیان سیاسی بسیارند؛ هنوز بسیار کسان نوبت محاکمۀ خویش را انتظار می‌کشند و هنوز دستگاه بگیر و ببند به کار خویش مشغول است.»

این نویسنده درباره تداوم اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی نیز هشدار داده است: «شکست این جنبش و آرزو گاه به شیوه‌هایی جز "تیغ و زندان و زنجیر" انجام می‌گیرد. باید هشیار چنین شیوه‌هایی بود.»