یادمان پُر شور شهیدان انقلاب (بهمن ۱۴۰۱)

شنبه اول بهمن
*مراسم چهلم جاوید نام آیدا رستمی در گرگان برگزار شد. نیروهای امنیتی تلاش کردند از تجمع نزدیک مزار آیدا ممانعت کرده‌ و عده ‌ای را بازداشت کردند. زنده یاد آیدا رستمی پزشکی بود که در جریان اعتراضات روز ۲۱ آذر در تهران به شهادت رسید.

*بر اساس گزارشهای منتشر شده در شبکه ‌های اجتماعی، زنده یاد محمد حسینی، ۳۹ ساله و رزمی ‌‌کار بوده و در یک مرغداری کار می ‌کرده است. شهید محمد در اوقات فراغتش به کودکان کار، هنرهای رزمی آموزش می ‌داد. او هنگام بازداشت در راه بازدید از مزار پدر و مادرش بود. پس از اعدام محمد حسینی برخی از ایرانیان به یاد او، غذا درست کرده و بین مردم پخش کردند.

یکشنبه ۲ بهمن
*مراسم خاکسپاری زنده یاد و جاوید نام رضا قادری، ۱۹ ساله در اصفهان برگزار شد. شهید رضا قادری حدود یک ماه پیش توسط مزدوران رژیم ربوده شد و دو شب پیش جسدش را در باغ پدریش در شرق اصفهان رها کردند. پدر و مادرش تحت فشار سنگین برای رسانه ‌ای نکردن بی خبری از او بودند.

*شمار زیادی از شهروندان مهاباد بر مزار شهیدان راه آزادی تجمع کرده و شعار دادند: ئێمە کوردین نابەزین ڕۆڵەی پێشەوا قازین. (ما کورد هستیم شکست ناپذیریم فرزندان قاضی محمد هستیم.)

پنجشنبه 6 بهمن
*مراسم چهلم زنده یاد محمود احمدی در آرامستان روستای سرراک سفلی در اطراف ایذه برگزار شد. خواهر این شهید راه آزادی با ایراد سخنرانی تاثیرگذار برادرش را سرباز وطن نامید. جاوید نامها محمود احمدی و حسین سعیدی روز ۲۹ آذر با حمله ماموران حکومتی به روستای پرسوراخ به شهادت رسیدند. مردم با سردادن شعارهایی از جمله: مرگ بر خامنه ای لعنت برخمینی/ محمود احمدی سردار بختیاری/ حسین سعیدی سردار بختیاری/ این همه سال جنایت مرگ بر این ولایت خشم و نفرت خود را از رژیم نشان دادند.
*مراسم تولد شهید راه آزادی سید جواد موسوی در امامزاده کلثوم خوراسگان در حومه اصفهان بر سر مزارش برگزار شد.

*مزار جاوید نام حدیث نجفی‌ به وسیله مردم گلریزان شد.

*مادر جاوید نام دنیا فرهادی با انتشار عکسی از شهید دنیا و پسرش ‌نوشت: «نمی ‌شد‌ نگه دارمش تو قفس! آخه اون بالهای زیبایی برای پرواز داشت.» ماموران جنایتکار خامنه ‌ای، دنیا را کشتند و پیکرش‌ را در کارون انداختند، مادر و پدر دنیا یک هفته در کارون دنبال دخترشان بودند

*مراسم چهلم ‎جاوید نام سروش پوراحمدی، جوان ۳۲ ساله بر سر مزار وی در زیباکنار ‎گیلان برگزار شد. زنده یاد سروش اهل زیبا کنار بندر انزلی و ساکن کرج در اوایل آذر توسط نیروهای سرکوبگر رژیم در ‎كرج ربوده شد و پس از شکنجه، در ۲۶ آذر در بیمارستان به شهادت رسید.

*دختران خردسال جاوید نام یاسین جمال ‌زاده که دوقلو هستند مزار پدرشان را شستند. یاسین جمال ‌زاده در روز ۳۰ شهریور در رضوانشهر با اصابت مستقیم گلوله به شهادت رسید. ‌
بیدادستان گیلان گفته بود یاسین جمال ‌زاده با گلوله کشته شده اما «در اثر شلیک ماموران انتظامی یا ماموران حافظ امنیت نبوده است.» پس از شهادت یاسین ویدیویی از لحظه اصابت گلوله جنگی به یاسین جمال‌زاده در حال فیلمبرداری با گوشی همراه منتشر شد.
زنده یاد یاسین جمال زاده، متولد ۱۳۷۳، پدر دو دختر خردسال دوقلو، کارگر گچ کار و ساکن بخش شاندرمن از توابع شهرستان ماسال بود که برای شرکت در خیزش مردم به رضوانشهر رفته بود.

*سهیلا ابراهیمی همسر زنده‌ یاد فواد محمدی بر سر مزار او چنین گفت: تو فقر و ظلم را قبول نداشتی، مردم یادشان نرفته است که شهید داده ‌اند، مردم کامیاران بدانید کاک فوادم شهیدتان است.

آدینه ۷ بهمن
*مراسم یادبود برای زنده یاد حسین سعیدی، با فریاد «مرگ بر خامنه ‌ای» در ایذه برگزار شد.
این مراسم در حالی در روستای سه راه سعیدی شهرستان ایذه برگزار شد که پیکر او همچنان به خانواده وی تحویل داده نشده است. در این مراسم پُرشور، مادر جاوید نام میلاد سعیدیان ‌جو، از شهیدان انقلاب برای همدردی همراه با مادر جاوید نام حسین سعیدی همچون روز پیش شرکت کرد. زنده یاد میلاد سعیدیان ‌جو همچون جاوید نام کیان پیرفلک در روز ۲۵ آبان در ایذه به شهادت رسید.

*گلباران مزار، محسن شکاری، حمید رضا روحی، سیاوش محمودی و یلدا آقا فضلی توسط زنان و‌ جوانان انقلابی. مادر جاوید نام سیاوش محمودی، از شهدای خیزش تهران، با حضور بر مزار پسرش نوشت و انتشار عکسی از او نوشت: « منم فکر می ‌کردم امنیت داریم، اما چی شد یه شب تو کشور خودم‌، شهر خودم، جنگ‌ نبود‌‌، اما‌ تو‌ را به جرم‌ آزادیخواهی‌ با تیر جنگی‌ زدن».

*مراسم چهلم زنده یاد محمد حاجی ‌رسول‌ پور که در جریان جنبش انقلابی بازداشت و بر اثر شکنجه مزدوران به شهادت رسید در فضای امنیتی که مزدوران خامنه‌ ای در بوکان ایجاد کرده بودند، برگزار شد.

*گلباران مزار شهید مهر شاد شهیدی در اراک توسط مردم آزادیخواه این شهر.
*گل گذاری مردم بر سر مزار شهید راه آزادی محسن شکاری.

شنبه ۸ بهمن
*جمعی از نوجوانان بر سر مزار جاوید نام نیکا، براش آهنگی که دوست داشت را پخش کردند و پیام دادند که راهش رو ادامه می دهند.

*دیدار خانواده زنده یاد محمد مهدی کرمی از مزار شهیدان راه آزادی، محمد مهدی کرمی و سید محمد حسینی. پس از اعدام محمد حسینی مطرح شد که او خویشاوند نزدیکی ندارد که پیکرش را از زندان تحویل بگیرد. به دنبال انتشار این اطلاعات بسیاری در ایران و خارج از ایران خود را خواهر و برادر و مادر و پدر محمد حسینی خواندند و گفتند که همه ایران خانواده اوست و برای محمد حسینی غذای نذری پخش کردند و برایش سوگواری کردند.

*خانم زینب مولایی ‌راد، مادر جاوید نام کیان پیرفلک با انتشار چندین استوری از فرزندش، همسرش و همچنین تصاویری از شهیدان راه آزادی ایران، از جمله حسین سعیدی، محمود احمدی، علی مولایی و میلاد سعیدیان؛ پیام آشکاری به حکام جنایتکار فرستاد که سناریوی حکومتی را نمی ‌پذیرد.
مادر مقاوم و سوگوار زنده نام کیان، روز خاکسپاری فرزندش، گفت که تروریستها، نیروهای لباس شخصی رژیم بودند که خودروی آنان را به گلوله بستند: همان سه نفری که پیکر کیان را به هلال ‌احمر بردند، او را با گلوله زدند

دوشنبه 17 بهمن
*مراسم خاکسپاری جاوید نام کوروش گوجانی، 19 ساله در یزدانشهر اصفهان باشرکت جمعیت کثیری از مزدم برگزار شد. زنده یاد کوروش گوجانی حدود یک ماه پیش توسط نیروهای سرکوبگر خامنه ای دستگیر شد و زیرشکنجه به شهادت رسید و در روزهای پیش پیکر بی ‌جانش در بیابان اطراف این شهر در استان أصفهان پیدا شد.

چهارشنبه 19 بهمن
*به مناسبت چهلمین روز شهادت زنده یاد برهان الیاسی در جوانرود بازار و کسبه دست به اعتصاب زدند. نیروهای سرکوبگر برای ممانعت از مراسم یادمان جاوید نام برهان الیاسی قبرستان حسن گایرای شهر را محاصره کردند.

دوشنبه 24 بهمن
*زادروز جاوید نام زانیار ابوبکری از شهیدان خیزش انقلابی مهاباد برسر مزارش برگزار شد.

پنجشنبه 27 بهمن
*تصویری از رقص کُردی جاوید نام سپهر اعظمی از شهیدان کرج منتشر شد. زنده یاد سپهر اعظمی، جوان ۲۳ ساله کُرد یارسان در ۱۲ آبان در مراسم چهلم زنده یاد حدیث نجفی هدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفت و زخمی شد. او‌ در تاریخ ۱۵ آذر بر اثر شدت جراحات در بیمارستان مدنی کرج به شهادت رسید.

*مراسم خاکسپاری جاوید نام داریا میکائیلی که در ۱۲بهمن توسط نیروهای سرکوبگر با شلیک مستقیم ۲ گلوله به گلویش زخمی شد و در ۱۹ بهمن به شهادت رسید جان، برگزار شد.

پنجشنبه 27 بهمن
چهلمین روز اعدام زنده یادان محمد مهدی کرمی و سید محمد (کیان) حسینی
*در حالی که نیروهای سرکوبگر با حضور در آرامستان بهشت علی شهر اشتهارد، مانع برگزاری چهلمین روز اعدام زنده یادان محمد مهدی کرمی و سید محمد (کیان) حسینی شدند، شهروندان در نقاط مختلف ایران، یاد این قهرمانان انقلاب را گرامی داشتند.
حکم اعدام محمد مهدی کرمی، قهرمان ۲۲ ساله کاراته و محمد حسینی، ورزشکار و کارگر ۳۹ ساله که پس از تجمع مراسم چهلم حدیث نجفی بازداشت و در بیدادگاههایی کوتاه بدون دسترسی به وکیل انتخابی محاکمه شده بودند، روز ۱۷ دی ماه اجرا شد. صبح پنجشنبه ۲۷ بهمن پدر زنده یاد محمدمهدی کرمی در چهلمین روز اعدام پسرش در پستی اینستاگرامی با تشکر از همدردی مردم نوشت: «‌روزها و شبهای بسیار سخت و دشواری را سپری کردیم تا به چهلم فرزند دلبند و ورزشکارمان برسیم. چهلم نیز گذشت اما غم و اندوهی که در دل ماست سالها باقی می‌ماند.»

یادبود این شهیدان در تهران:
تهرانپارس با شعار‌هایی چون «‌امسال سال خونه، سید‌علی سرنگونه» «قسم به سربه ‌داران، ایستاده‌ ایم تا پایان» «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»/ مقابل ایستگاه متروی شریعتی شعار «‌مرگ بر دیکتاتور» و ‌«‌امسال سال خونه، سید‌علی سرنگونه» /خیابان ستارخان با فریاد «مرگ بر دیکتاتور» «حکومت اسلامی نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم!» «می ‌جنگیم می‌ میریم ایران رو پس می‌ گیریم!» «قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان!»/ بلوار فردوس «قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان!» «تا آخوند کفن نشود، این وطن؛ وطن نشود.»/ چهار راه سرسبز / نارمک با شعارهایی از جمله «زن زندگی آزادی»/ صادقیه با شعارهایی از جمله «مرگ بر دیکتاتور «هیز تویی هرزه تویی زن آزاده منم»/ هفت حوض با شعار «حکومت بچه‌ کش نمی‌خوایم نمی ‌خوایم» شلیک تیرهوایی و درگیری با مردم/ شهرک نفت با شعار «مرگ بر خامنه ‌ای»/ میدان انقلاب مردم بعد از شنیده شدن صدای تک تیراندازی، فریاد بی‌شرف، بی‌شرف سر می ‌دهند./ اکباتان «سیدعلی بی ‌ریشه، خیزش تموم نمی‌ شه»، «سلام به سربداران، مهدی، کیان و یاران»
و در شهرهای دیگر:
سنندج در خیابان آتش روشن کرده و فریاد «مرگ بر خامنه ‌ای» سر دادند./ کرج در منطقه گلشهر شعار «‌مرگ بر دیکتاتور» گوهردشت کرج «کرد و بلوچ و آذری، آزادی و برابری» «مرگ بر جمهوری اعدامی»، «جمهوری اسلامی نمی ‌خوایم نمی ‌خوایم» و «مرگ بر سپاهی»/ اصفهان با شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» «فقر فساد گرونی، می‌ریم تا سرنگونی»، «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله»، خیابان حکیم نظامی شعارهایی از جمله «امسال سال خونه سیدعلی سرنگونه»/ مشهد وکیل آباد با شعار «برادر شهیدم، خونت رو پس می ‌‌گیرم»، احمد‌آباد مشهد / شیراز کمربندی/ قزوین در خیابان خیام شعار آزادی آزادی / ایذه جنگ در سطح شهر/ رشت خیابان معلم و شلیک گلوله توسط مزدوران خامنه ای به سمت مردم/ اراک با شعار «عمامه رهبری٬ وقتشه که بپری»/ اهواز با شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «فقر، فساد، گرونی، می‌ریم تا سرنگونی» سردادند و با روشن کردن آتش راه را بستند با آتش‌زدن لاستیک خودرو، پل «سفید» را بستند / قروه از استان کردستان فریاد «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند./ خیزش مردم رویدر در استان هرمزگان با شرکت گسترده زنان./ همچنین خیزش گسترده در شهرهای بروجرد، جوانرود، سرابله (استان ایلام)، کرمانشاه، نجف آباد، قزوین، خرم‌آباد، یزد، اردکان، آمل، نیشابور، ملایر، مهاباد، تبریز و...

آدینه ۲۸ بهمن
*اعضای خانواده شهیدان راه آزادی؛ میلاد سعیدیان جو، دنیا فرهادی، حامد سلحشور، آرتین رحمانی و کیان پیرفلک، بر سر مزار زنده یاد علی مولایی رفتند. شهید علی مولایی به تازگی ازدواج کرده بود. او روز ۲۵ آبان همراه با کیان پیرفلک، علی مولایی و چهار نفر دیگر، به ضرب گلوله مزدوران رژیم در ایذه به شهادت رسید.

شنبه ۲۹ بهمن
*ناسا برای جاوید نام کیان پیرفلک کارت عضویت صادر کرد. مادر مقاوم کیان در این مورد نوشت: «پسرم رویای‌ ناسا و رفتنت‌ به مریخ‌ چه زود به حقیقت تبدیل شد، کاش بودی و در آغوش می ‌فشردمت‌ و مثل همیشه به تو افتخار می ‌کردم‌‌.»

نبرد خلق، شماره ۴۶۱، دوشنبه اول اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰ فوریه ۲۰۲۳
http://www.iran-nabard.com/N461/yademan%20461.htm