«آیه‌های زمینی‌» فیلمی «غیرمعمول و کنجکاوی‌ برانگیز» به جشنواره کن راه یافت

صدای امریکا
فیلم «آیه‌های زمینی» ساخته مشترک علی عسگری و علیرضا خاتمی به عنوان تنها فیلم بلند ایرانی از میان ۴۰ فیلم معرفی شده از سینمای ایران در جشنواره کن امسال پذیرفته شد.

اولین نمایش جهانی این اثر در روز ۲۳ ماه مه با حضور عوامل آن مثل کارگردانان و چند تن از هنرپیشه‌ها در سالن دوبوسی آغاز می‌شود و در روزهای ۲۴ و ۲۵ مه نیز باز پخش خواهد شد.

علی عسگری در سال ۲۰۱۳ با فیلم کوتاه «‌بیشتر از دو ساعت» به بخش مسابقه جشنواره کن راه یافته بود و بعدا با فیلم «سکوت» نیز در این بخش شرکت داشت. وی با فیلم‌های بلند «ناپدید شدن» در جشنواره ونیز و «تا فردا» در جشنواره برلین و چندین جشنواره دیگر حضور داشته است.

علیرضا خاتمی نیز که کار خود را با فیلم‌های کوتاه شروع کرده بود با اولین فیلم بلندش «آیه‌های فراموشی» جایزه فیلمنامه جشنواره ونیز را در بخش افق‌ها، دریافت کرده است. هر دو کارگردان نیز قبلا در دوره‌های شش ماهه (رزیدانس سینه فونداسیون کن) که در پاریس مستقر است شرکت کرده بودند.

«آیه‌های زمینی» که یادآوری شعری از فروغ فرخزاد است، داستان زندگی روزمره مردمانی از طبقات گوناگون ایران امروز است که در طول روز به دلیل شرایط موجود با محدودیت‌های مختلفی که به آنها تحمیل شده دست و پنجه نرم می‌کنند. این فیلم با دردسرهای یک پدر برای تهیه شناسنامه برای فرزند نوزادش شروع و با مادری که باید برای دختر نوجوانش لباس مناسب برای مدرسه تهیه کند، دنبال می‌شود.

آیه‌های زمینی به شکل تابلو‌وار، یازده موقعیت از افراد گوناگون و تکان‌دهنده را به تصویر می‌کشد که جامعه امروز را با طنز تلخ و بی‌نظیری که از واقعیت‌های جامعه الهام گرفته، و روحیه و عزم مردم را در میان ناملایمات در یک جامعه پیچیده در گرفتاری گوناگون به نمایش می‌گذارد.

بازیگران فیلم آیه‌های زمینی مجید صالحی، گوهر خیراندیش، فرزین محدث، صدف عسگری، حسین سلیمانی، فائزه راد، بهرام ارک، سروین ضابطیان، ارغوان شعبانی و اردشیر کاظمی هستند.

هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم کن از ۱۶ تا ۲۷ مه سال ۲۰۲۳ (۲۶ اردیبهشت تا ۶ خرداد ۱۴۰۲) برگزار می‌شود.