تحت پیگرد قرار دادن دو سینماگر در روسیه

العربیه
الکساندر رودنیانسکی و کارگردان تئاتر ایوان ویریپایف که هر دو از منتقدان سرسخت پوتین و تهاجم نظامی او به اوکراین هستند، به «اشاعه اطلاعات نادرست» در مورد ارتش روسیه متهم شده‌اند.

به گزارش «گاردین»، پنج‌شنبه، 28 اردیبهشت دادگاهی در مسکو دستور بازداشت این دو سینماگر را به دلیل «اشاعه اطلاعات نادرست» در مورد ارتش روسیه صادر کرد.

جلسات اولیه دادگاه علیه رودنیانسکی و ویریپایف در 27 آوریل برگزار شده، اما تا روز چهارشنبه از سوی دادگاه خبری درباره آن به بیرون درز نکرده است.

به گفته سرویس مطبوعاتی دادگاه، رودنیانسکی و ویریپایف که در خارج از روسیه مستقر هستند، هر زمانی که مقامات روسیه موفق به دستگیری یا استرداد آنها شوند به بازداشتگاه سپرده خواهند شد. وزارت کشور روسیه علاوه بر این ویریپایف را در فهرست تحت تعقیب فدرال این کشور قرار داده است.

رودنیانسکی متولد کی‌یف در دهه‌های اخیر یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های سینمای روسیه بوده است. او روسیه را چند روز پس از آغاز تهاجم گسترده این کشور به اوکراین در فوریه 2022 ترک کرد و بارها آشکارا علیه جنگ صحبت کرده است. در اکتبر 2022، وزارت دادگستری روسیه رودنیانسکی را «عامل خارجی» اعلام کرد.

این تهیه کننده فیلم در حال حاضر اوقات خود را در سفر بین اوکراین، اروپا و لس آنجلس سپری می‌کند و طبق آخرین گزارش‌ها در حال حاضر در جشنواره فیلم کن حضور دارد.

رودنیانسکی تهیه کننده بیش از 30 فیلم است که چهار عدد از آن‌ها نامزد اسکار در بخش بهترین فیلم خارجی شده‌اند: Chief in Love، Est-Ouest، Leviathan و Loveless.

رودنیانسکی سال گذشته در صحبت با مجله «ورایتی» گفت که «به طور کامل روابط خود را با روسیه قطع کرده و شرکت، خانه، همه چیز، هر چیزی که داشتم را، همه چیز را پشت سر گذاشتم.»

او گفت که بر این باور است که بازگشت به کشورش تنها زمانی امکان‌پذیر است که «جنگ تمام شود، [و] زمانی که پوتین تمام شود... من معتقدم روسیه باید از بسیاری جهات مجازات شود. سزاوار است.»


محاکمه چهره‌های ضدجنگ

ویریپاف، نمایشنامه‌نویس، کارگردان و بازیگر محبوب چندین سال است که در ورشو زندگی و کار می‌کند، نیز در مخالفت با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین اعتراض کرده است.

دادگاه مسکو همچنین روز چهارشنبه میخائیل کریگر، چهره مخالف و فعال ضد‌جنگ را به هفت سال زندان محکوم کرد.

کریگر در نوامبر به اتهام «توجیه تروریسم و تحریک‌افکنی با تهدید خشونت»، مربوط به پست‌های شبکه‌های اجتماعی خود در سال 2020 که در آن از سازمان‌دهندگان حملات به ساختمان‌های سرویس امنیت فدرال تمجید می‌کرد و به اعدام ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اشاره می‌کرد، دستگیر شد. دادستان روسیه سه‌شنبه 9 سال زندان برای او درخواست کرد.

در دادگاه، درست قبل از صدور حکم، کریگر گفت که او به دلیل «موضع ضدجنگ و آشکارا طرفداری از اوکراین» تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است.

از زمانی که پوتین در فوریه 2022 نیروهای خود را به جنگ علیه اوکراین اعزام کرد، دولت روسیه روند سرکوب مخالفان پوتین را آغاز کرده است. ناظران می‌گویند که این سرکوب از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی سابق تاکنون در روسیه بی‌سابقه بوده است.

شایان ذکر است که روسیه انتقاد از جنگ را جرم‌انگاری کرده و علاوه بر جریمه‌ها و مجازات‌های زندان، متهمان را در لیست سیاه قرار می‌دهد، اخراج می‌کند و با برچسب، «عامل بیگانه»، افراد منتقد جنگ را تحت تعقیب قرار می‌دهد.