سلمان رشدی، برای نخستین بار پس از حملات سال گذشته در انجمن قلم آمریکا در انظار عمومی ظاهر شد

رادیوزمانه
سلمان رشدی پس از ۹ ماه برای اولین بار در انظار عمومی حاضر شد. این حضور پس از حمله‌ای که با ضربات مکرر چاقو به او صورت گرفت و در بیمارستان بستری شد، صورت گرفته است.

این نویسنده پنجشنبه شب در مراسم جشن سالانه انجمن قلم آمریکا که زمانی ریاست آن را برعهده داشت، حاضر شد. رشدی که ژاکت بدون یقه تیره و شلوار همسان، پوشیده بود در این مراسم گفت: «احساس خوبی دارم. من مدت‌هاست با انجمن قلم آمریکا ارتباط دارم و خوشحالم که در میان نویسندگان و اهل کتاب هستم.»

رشدی ۷۵ ساله در جشنی که صدها نویسنده و دیگر اعضای انجمن قلم برای صرف شام گرد هم آمده بودند، شرکت کرد. لورن مایکلز و نرگس محمدی از جمله افرادی بودند که قرار بود در این مراسم مورد تجلیل قرار گیرند. او پیشتر و در نخستین سخنرانی عمومی‌اش، هشدار داده بود آزادی بیان در غرب در معرض شدیدترین تهدید در دوران زندگی این نویسنده قرار دارد.

اوت گذشته، رشدی در مؤسسه چاتاکوآ، یک مرکز آموزشی غیرانتفاعی در غرب نیویورک، توسط یک مرد جوان سیاه‌پوش و چاقو به دست مورد حمله قرار گرفت. رشدی زخم‌های متعددی برداشت واز ناحیه چشم راست نابینا شد. ضارب او، هادی مطر، به حمله و اقدام به قتل رشدی اعتراف کرده است.

رشدی سال‌ها پس از صدور فتوای روح‌الله خمینی در سال ۱۹۸۹ مخفی بود، اما مدت‌ها قبل از حمله ماه اوت، آزادانه در اجتماع حضور می‌یافت.