حضور سینماگران در «فلش ماب» جشنواره ونیز برای حمایت از مردم ایران

صدای امریکا
جمعی از سینماگران جهان شنبه ۱۱ شهریور و در مراسم فرش قرمز نمایش فیلم «تاتامی» در جشنواره فیلم ونیز با حضور در «فلش ماب» یا «قرار گروهی ناگهانی و هدفمند» از جنبش «زن زندگی آزادی» و هنرمندان در ایران حمایت کردند.

در این «فلش ماب» شرکت‌کنندگان،‌ از جمله زر امیرابراهیمی و الهام عرفانی، خواستار توقف سرکوب مخالفان و فیلمسازانی شدند که به خاطر آثار و اعتقاداتشان تحت «ظلم و ستم» و بازداشت جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند.

شماری از اعضای هیئت داوران جشنواره ونیز، از جمله جین کمپیون، صالح بکری، و دیمین شزل، و نیز آلبرتو باربرا، ‌رئیس این جشنواره، با به تن داشتن تی‌شرت‌هایی با نوشته «زن، زندگی، آزادی» بازو در بازوی دیگر حاضران در این برنامه شرکت کردند.

جلال سراجی از انجمن دموکراتیک ایرانیان ایتالیا قبل از حضور بر روی فرش قرمز جشنواره فیلم ونیز به «ورایتی» گفت: «در ایران یک انقلاب در حال وقوع است. این یک جنبش زنانه است، اما جنبشی است که خواستار دموکراسی و آزادی است.» او در بیان دلیل انتخاب ونیز برای اجرای این برنامه گفت: «چون این یک رویداد بین‌المللی است که در آن صدای ما و پیام زنانی که برای حقوق‌شان مبارزه می‌کنند، به سراسر جهان می‌رسد.»

سمیه حق‌نگهدار، از اعضای کانون فیلمسازان مستقل ایران، روز ۹ شهریور به صدای آمریکا گفته بود: «من به همراه اعضای کانون و سایر سینماگرانی که دوم سپتامبر، روی فرش قرمز حضور دارند، بنری را در دست خواهیم داشت که روی آن اسامی هنرمندان زندانی، یا هنرمندانی که به قید وثیقه آزاد هستند، نوشته شده است.»

به گفته خانم حق‌نگهدار، آنها از تمامی سینماگران دعوت می‌کنند تا به نشانه حمایت از مردم ایران، این بنر را امضا کنند.

فیلم «تاتامی» به کارگردانی مشترک زر امیرابراهیمی، بازیگر سرشناس ایرانی، و گای ناتیو، سینماگر اسرائیلی، روز شنبه در بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز اکران شد.