اهدای اولین جایزه آلمانی «هنر در تبعید» به یک هنرمند ایرانی

رادیوفردا
از شهریور امسال جایزهٔ دیگری به جمع جوایز هنری آلمان پیوسته که جایزهٔ هنرهای تجسمی در تبعید نام گرفته است. این جایزه به ابتکار بنیاد معروف کوربر در آلمان راه‌اندازی شده و از امسال به هنرمندان زن و مردی اهدا می‌شود که با وجود شرایط دشوار زندگی در تبعید و دور از وطن همچنان در آلمان یا اتریش یا سوئیس به کار هنری خود ادامه می‌دهند.

به رأی هیئت داوران، نخستین جایزهٔ هنرهای تجسمی در تبعید در سال جاری ۲۰۲۳ به فرخنده شاهرودی، هنرمند ایرانی آلمانی، تعلق گرفت.

این هنرمند در سال ۱۳۴۱ در تهران زاده شد، به مدت پنج سال در دانشگاه الزهرا در رشته هنر تحصیل کرد و ۲۸ ساله بود که به همراه فرزندش از ایران خارج شد. ابتدا راهی فرانسه سپس بلژیک و سرانجام آلمان شد و در دانشکده هنر و طراحی شهر دورتموند به تحصیلاتش ادامه داد.

فرخنده شاهرودی ۶۱ سال دارد و در حال حاضر در شهر برلین زندگی می‌کند. این هنرمند در آثارش بیشتر به مسائل پیچیدهٔ تبعید، انقلاب، جنگ، جدایی، فرار و پناهندگی پرداخته است. یکی از آثار خانم شاهرودی که اولین جایزهٔ آلمانی هنرهای تجسمی در تبعید را به دست آورده «ماکس بکمن این‌جا نبود» نام دارد.

ماکس بکمن یکی از هنرمندان سرشناس آلمان در دوران حکومت نازی‌ها بود که مجبور به فرار به نیویورک شد و ۷۳ سال پیش در آن‌جا درگذشت.

در اولین مسابقهٔ جایزهٔ هنرهای تجسمی در تبعید، ۸۱ هنرمند زن و مرد آلمانی شرکت کرده بودند که در نهایت به رأی داوران فرخنده شاهرودی برنده شد. ارزش مادی این جایزه ۱۰ هزار یورو است که جمعهٔ گذشته طی مراسمی در شهر هامبورگ به خانم شاهرودی اهدا شد. این هنرمند سال پیش نیز جایزهٔ موسوم به هانا کوخ را دریافت کرده بود.