«آواز پیامبر»، داستان یک زن در دوران دیکتاتوری، برندهٔ بوکر ۲۰۲۳

رادیو فردا
بوکر، معتبرترین جایزه ادبی بریتانیا و همچنین دنیای انگلیسی‌زبان، به پل لینچ نویسنده ایرلندی برای نگارش رمان «آواز پیامبر» اهدا شد که یک ویران‌شهر را به تصویر می‌کشد.

مراسم اهدای جایزهٔ بوکر ۲۰۲۳ عصر یکشنبه در لندن، پایتخت بریتانیا، برگزار شد و نازنین زاغری، که پیشتر در ایران با اتهام‌های سیاسی زندانی شده بود، یکی از سخنرانان این مراسم بود.

«آواز پیامبر» پنجمین رمان آقای لینچ است که برای اولین بار برندهٔ این جایزهٔ معتبر شده است.

این رمان داستان تلخ زندگی مادر یک خانواده ایرلندی را روایت می‌کند که کشورش در حال سقوط در یک نظام دیکتاتوری است.

برخی منتقدان این رمان را جزو رمان‌های تنگناهراسانه (کلاستروفوبیایی) دسته‌بندی کرده‌اند.
آقای لینچ که بخشی از رمان «آواز پیامبر» را در دوران قرنطینه کرونا نوشت، پس از دریافت جایزه‌اش گفت: «نوشتن این کتاب آسان نبود. بخشی از من فکر می‌کرد با نوشتن آن شغلم را به خطر می‌اندازم اما باید آن را به پایان می‌رساندم.»

او در یک نشست رسانه‌ای با بیان این که شرایط آزاردهنده مقررات منع آمد و شد و شیوع یک ویروس، پیش از شیوع کرونا به ذهنش خطور کرده بود، افزود: «اما دیدن این اتفاق در زندگی واقعی بسیار عجیب بود.»

رمان «آواز پیامبر» داستان زندگی ایلیش استک، مادر چهار فرزند است که در زمانی نامشخص در دوبلین زندگی می‌کند. زندگی او با ناپدید شدن همسرش که توسط پلیس مخفی جدید ایرلند تحت تعقیب است، زیر و رو می‌شود.

شخصیت اصلی «آواز پیامبر» سپس به دنبال حفظ انسجام خانواده‌اش است، درحالی‌که در اطرافش، کشور ایرلند راه استبداد را در پیش گرفته است.

جایزۀ بوکر از معتبرترین جوایز ادبی در جهان است که به آثار داستانی‌ای جایزه می‌دهد که به زبان انگلیسی نوشته شده باشد.

رمان «آواز پیامبر» را انتشارات وان‌ورلد (Oneworld) منتشر کرده است که پیش از این در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ نیز جایزۀ بوکر به آن تعلق گرفته بود. انتشارات وان‌ورلد یک ناشر به‌نسبت کوچک در لندن است که نوین دوستدار و همسرش، ژولیت میبی، آن را در نیمه‌ی دهه‌ی ۸۰ میلادی راه‌اندازی کردند و طی این سال‌ها موفق شده است به جایگاه قابل‌توجهی در بازار نشر انگليسی‌زبان برسد.