چندین سازمان بین‌المللی حوزه هنر خواستار آزادی فوری توماج صالحی شدند

رادیوفردا
چندین سازمان بین‌المللی حوزه هنر و موسیقی ضمن محکوم کردن بازداشت مجدد توماج صالحی، خواننده معترض، از مسئولان جمهوری اسلامی خواستند او را «فوراً و بدون قید و شرط آزاد کنند.»

به نوشته حساب کاربری توماج صالحی در شبکه ایکس، سازمان‌های بین‌المللی فری‌میوز (Freemuse) در زمینه آزادی هنر، نهاد سیف‌میوز (Safemuse) حامی هنرمندان در معرض خطر، فدراسیون بین‌المللی موسیقیدانان (FIM) و اتحادیه آهنگسازان و ترانه‌سرایان اروپا (ECSA) در این خصوص بیانیه مشترکی صادر کرده‌اند.

توماج صالحی، خواننده معترض، ۲۷ آبان امسال «پس از تحمل ۲۵۲ روز زندان انفرادی، و مجموعاً یک سال و ۲۱ روز حبس» به قید وثیقه آزاد شد اما تنها ۱۲ روز بعد و پس از انتشار ویدئویی که در آن شکنجه شدنش در زندان را شرح می‌داد، با «ضرب‌وشتم» بازداشت شد.

بیانیه نهادهای یادشده، ضمن اشاره به بازداشت همراه با خشونت و ضرب‌وشتم توماج صالحی که منجر به ایجاد جراحاتی شده، اتهامات وارده به او را بی‌اساس خوانده و «دلیل اصلی ربایش» مجدد توماج را بیان حقایق و اتفاقاتی که در دوران زندان بر او گذشت و انتقاد او از نهادهای اطلاعاتی که فراتر از قانون رفتار می‌کنند، ذکر کرده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است که «می‌خواهیم به رژیم ایران تعهداتش را در مورد احترام به کنوانسیون‌های بین‌المللی یادآوری کنیم و آنها را به گزارش گزارشگران ویژه سازمان ملل و یونسکو در خصوص محکومیت‌شان در نقض حقوق آزادی هنرمندان ارجاع می‌دهیم. رژیم ایران موظف است به آزادی بیان احترام بگذارد.»

وکیل توماج صالحی نیز بازداشت مجدد این هنرمند را «خلاف قانون» دانسته و گفته است که موکلش در ویدئویی که اخیراً منتشر کرده، کذب نگفته است.

حساب کاربری منتسب به توماج صالحی خبر داده که این خواننده معترض در جریان بازداشت دوباره توسط نیروهای حکومتی، دچار «آسیب‌دیدگی شدید چشم و صورت» شده و توماج صالحی در ویدئوی خود با شرح شکنجه‌های اِعمال‌شده در زندان گفت که به این دلیل از مسئولان زندان و رسانه‌های نزدیک به حکومت شکایت کرده است.

وکیل توماج صالحی اعلام کرده که دو اتهام جدید به کیفرخواست قبلی توماج صالحی اضافه شده و این خواننده معترض با اتهامات «بغی» به معنای قیام مسلحانه و گروهی علیه نظام و همچنین «اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرایم علیه امنیت» روبه‌رو شده است.