برلیناله خواهان رفع ممنوع‌الخروجی دو کارگردان ایرانی شد

دویچه وله
جشنواره سینمایی فیلم برلین (برلیناله) روز پنجشنبه اول فوریه (۱۲ بهمن ۱۴۰۲) با انتشار بیانیه‌ای خواستار رفع ممنوع‌الخروجی مریم مقدم و بکتاش صناعی‌ها، دو سینماگر ایرانی، برای شرکت در هفتاد و چهارمین دوره این رویداد سینمایی شد.

فیلم سینمایی "کیک محبوب من" ساخته مقدم و صناعی‌ها یکی از ۲۰ فیلم پذیرفته شده در بخش مسابقه امسال برلیناله است.

مدیران برلیناله در بیانیه‌ خود اعلام کرده‌اند که این سینماگران اجازه خروج از ایران را ندارند و گذرنامه آنها توسط مقامات حکومتی ضبط شده است. در این بیانیه همچنین اشاره شده که برای مقدم و صناعی‌ها در رابطه با "فعالیت هنری و فیلمسازی‌شان" یک پرونده قضایی تشکیل شده است.
اینترنت بدون سانسور با سایفون دویچه‌ وله

"کیک محبوب من" فیلمی درباره یک زن میانسال است که قصد دارد به زندگی خود سر و سامان بدهد. در این فیلم بازیگر نقش اصلی زن با هنرنمایی لی لی فرهادپور، بدون حجاب حضور دارد.

مقدم و صناعی‌ها چندی پیش در فرودگاه تهران هنگام سفر به فرانسه از خروج منع و گذرنامه‌های آنها ضبط شد. ممنوع‌الخروجی این زوج سینماگر پیش از این نیز بازتاب گسترده بین‌المللی داشته است. دست‌کم ۳۰ جشنواره، نهاد فرهنگی و هنری و چهره‌های سرشناس در بیانیه‌ای مشترک از جمهوری اسلامی خواستند تا ممنوعیت خروج این دو فیلمساز را لغو کرده و به "آزار و شکنجه بی‌امان" هنرمندان، فیلمسازان و نویسندگان در ایران پایان دهند.

مقدم و صناعی‌ها پیش از این نیز با فیلم سینمایی "قصیده گاو سفید" که به موضوع اعدام‌ می‌پردازد، در جشنواره برلین حضور داشتند. این فیلم به دلیل مورد پرسش قرار دادن صدور و اجرای حکم قصاص در ایران از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقیف شد.

کارلو چاتریان و ماریِته ریسن‌بک، مدیران برلیناله در بیانیه خود با تأکید بر تعهد این جشنواره به "آزادی بیان و آزادی هنر در سراسر جهان" نوشتند که جلوگیری از سفر مقدم و صناعی‌ها دست‌اندرکاران برلیناله را "شوکه و حیرت‌زده" کرده است.

در این بیانیه از مقامات ایران خواسته شده تا اجازه حضور هر دو کارگردان "کیک محبوب من" در برلین برای همراهی فیلم و ملاقات با مخاطبانشان داده شود. این اثر سینمایی از جمله آثار مورد حمایت صندوق جهانی برلیناله به شمار می‌رود.

هفتاد و چهارمین دوره از جشنواره برلیناله در روزهای ۱۵ تا ۲۵ فوریه (۲۶ بهمن تا ۶ اسفند) برگزار می‌شود.