گرمی ۲۰۲۴؛ تیلور سویفت با جایزه بهترین آلبوم، تاریخ ساز شد

بی بی سی
تیلور سوئیفت در مراسم جوایز گرمی امسال تاریخ‌ساز شد و به اولین خواننده‌ای تبدیل شد که چهار بار جایزه آلبوم سال را از آن خود کرد.

این فوق ستاره پیش از این در سه جایزه بهترین آلبوم با استیوی واندر، پل سایمون و فرانک سیناترا برابری کرده بود.

او این جایزه را از سلین دیون دریافت کرد و در سخنانش آلبوم جدیدش را به طور غافلگیرکننده اعلام کرد.

جوایز گرمی امسال در سیطره زنان بود و بیشترین جایزه به آنان تعلق گرفت.

کایلی مینوگ، خواننده و ترانه‌سرای استرالیایی در جریان برگزاری مسابقات گرمی، «در بزرگترین شب موسیقی» لوس‌آنجلس برای دومین بار برنده گرمی شد.

خانم مینوگ به خاطر ترانه «پدم پدم» بهترین موسیقی رقص پاپ گرمی امسال را از آن خود کرد. این ترانه سال گذشته یکی از پرطرفدارترین ترانه‌های جهان شد.

بیلی آیلیش، دیوید بویی و بیتل‌ها نیز جوایزی به خود اختصاص دادند.

گروه بیتل‌ها برای ترانه «صرفا خوابیده‌ام» برنده بهترین نماهنگ موسیقی شد که به شیوه‌ای رویاگونه از طریق انیمیشن به تصویر کشیده شده است.

بیلی آیلیش نیز برای یکی از ترانه‌های خود در فیلم باربی به نام «از چه ساخته شدم» برنده جایزه شد.

او در واکنش به این جایزه گفت: «جنون‌آمیز است. هر وقت که در برنامه‌ای مثل این شرکت دارم شوکه می‌شوم». او در عین حال گفت که ساخت این ترانه به او کمک کرده است تا دوره‌ای از وقفه در نوشتن را پشت سر بگذارد.

کایلی مینوگ خود در مراسم اعطای جایزه گرمی در لوس‌آنجلس شرکت نداشت اما پیتر رایکرافت همکار او جایزه را به نیابت از این خواننده دریافت کرد.

کایلی مینوگ ۲۰ سال پیش اولین جایزه گرمی خود را برای ترانه «به دنیای من بیا» دریافت کرد.

سیزا خواننده آر اند بی نامزد بیشترین تعداد جوایز امشب است و در مجموع برای دریافت نه جایزه نامزد شد.

او اولین جایزه خود را امشب در برای ترانه «Ghost in the Machine» دریافت کرد.

او در عین حال برای بهترین آلبوم و ترانه سال نیز نامزد شده بود. نام زنان دیگری مانند لنا دل‌ری،‌ تیلور سوئيفت و الیویا رودریگو نیز در این طبقه‌بندی قرار دارد.

ترانه باربی هم با نامزد شدن برای ۱۱ جایزه در مجموع بسیار خوب ظاهر شده بود.

بسیاری از منتقدان معتقدند که آنچه این زنان در آن مشترکند، توانایی نوشتن آهنگهایی عمیقا شخصی است؛ از جمله بیلی آیلش که او هم به این خصوصیت شناخته می‌شود. با اهنگش برای فیلم باربی.

فیبی بریجرز نیز به عنوان عضوی از گروه بوی‌جینیوس سه جایزه دریافت کرد. آنها برنده بهترین آلبوم آلترناتیو برای «رکورد» شدند و جایزه بهترین ترانه راک و اجرای راک را نیز برای ترانه «قوی، نه به اندازه کافی» دریافت کردند.

جونی میچل، هنرمند با سابقه جایزه بهترین آلبوم فولک را گرفت و کیلر مایک، خواننده رپ سه جایزه در این گروه را از آن خود کرد.

مستند خیال‌بافی در عصر ماه، که درباره دیوید بویی تهیه شده جایزه بهترین فیلم موزیکال را دریافت کرد.