عبدالرشید عظیمی، کارگردان سابقه‌دار افغانستانی در ایران کارگری می‌کند

رادیوزمانه
روزنامه ۸صبح افغانستان روز شنبه ۱۴ بهمن/۳ فوریه تصاویری را از کارگردان افغانستانی منتشر کرد که او را در حال سنگ‌کاری نشان می‌دهد. این روزنامه به نقل از سینماگران افغانستانی نوشت که عبدالرشید عظیمی پس از ترک افغانستان به‌دلیل مشکلات اقتصادی، در ایران برخلاف سابقه کاری‌اش به کارگری روی آورده است. به نوشته ۸صبح او پیشتر نیز به همین دلیل تجهیزات سینمایی خود را به فروش گذاشته بود.

مهاجران و پناهجویان افغانستانی در ایران، برای اشتغال با محدودیت‌های مختلف و سختگیرانه مواجه‌اند. قوانین جمهوری اسلامی در این زمینه مهاجرستیز و تبعیض‌آمیز است و مهارت‌ها و تخصص‌های مهاجران و پناهجویان را به‌رسمیت نمی‌شناسد.کارگری ساختمان یکی از معدود مشاغلی‌ست که به افغانستانی‌ها اجازه فعالیت در آن داده می‌شود.

عبدالرشید عظیمی تاکنون بیش‌ از ۳۲ فیلم کوتاه و بلند سینمایی، مستند و سریال تلویزیونی تهیه کرده است و از سینماگران محبوب افغانستان به‌شمار می‌رود که پس از به‌قدرت رسیدن طالبان و ستیز آن‌ها با هنر سینما مانند برخی دیگر از همکارانش مجبور به ترک افغانستان شد.

«گل‌چهره» که داستان ازدواج کودکان دختر را روایت می‌کند، یکی از مشهورترین آثار هنری اوست که در سال ۱۳۸۵ ساخته شده است. این اثر در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند کابل به ‌عنوان فیلم برتر سال انتخاب شد و چهار جایزه این جشنواره را کسب کرد. مریم سما، عضو سابق مجلس نمایند‌گان افغانستان در این فیلم نقش گل‌چهره را بازی کرد.

پس از«گل‌چهره»، «عکس‌ یادگاری» یکی دیگر از ساخته‌های عبدالرشید عظیمی است که داستان تجاوز جنسی پسر یک نماینده‌‌ی پارلمان به یک دختر نوجوان را روایت می‌کند.

عبدالرشید عظیمی ساخت چندین مستند را هم در کارنامه‌ی خود دارد و تولید مستندی در مورد پیشینه‌ی کاشی‌سازی در هرات از جمله‌ کارهای مشهور او به ‌شمار می‌رود.