دو جایزه جشنواره برلیناله به فیلم‌های ایرانی رسید

ایران اینترنشنال
فیلم «کیک محبوب من» ساخته مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها، جایزه بهترین فیلم انجمن منتقدان بین‌المللی فیلم (فیپرشی) در جشنواره برلیناله را به خود اختصاص داد و هم‌زمان، فیلم سینمایی «شهید» به کارگردانی نرگس کلهر نیز برنده جایزه بخش فوروم این جشنواره شد.

فیلم «کیک محبوب من»، دومین اثر مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها است که در جشنواره برلین به نمایش درمی‌آید، با این همه سازندگان این فیلم، به‌دلیل ممنوع‌الخروجی اجازه نیافتند که در زمان نمایش فیلم خود در جشنواره فیلم برلین حضور بیابند.

این فیلم با استقبال و تحسین منتقدان و تماشاگران مواجهه شده و از جمله به دلیل نمایش سانسور نشده زندگی امروز ایرانیان و رعایت نکردن حجاب اجباری مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.

مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها، روز جمعه چهارم اسفند، در بیانیه‌ای گفتند:« بسیار خوشحالیم که این جایزه را از باسلیقه‌ترین و سخت‌گیرترین مخاطبان سینما دریافت می‌کنیم و بسیار متأسفیم که هنگام دریافت این جایزه در کنارشان نیستیم.»

لی‌لی فرهادپور، بازیگر این فیلم، بیانیه کارگردانان فیلم را در غیاب آنان و هنگام دریافت جایزه فیپرشی قرائت کرد.

اولین جایزه فوروم برای سینمای ایران

فیلم شهید، ساخته نرگس کلهر هم توانست جایزه بخش فوروم جشنواره بین‌المللی فیلم برلین را از آن خود کند.

از سال ۱۹۸۶ که این بخش به جشنواره برلیناله اضافه شد، این اولین بار است که یک فیلم ایرانی برنده آن می‌شود.

فیلم «شهید»، یک دارم با مایه‌های طنز است که در آن، نرگس کلهر بخشی از زندگی خود را روایت می‌کند. او می‌خواهد واژه «شهید» را از نام خانوادگی خود حذف کند اما با دشواری‌های بوروکراتیک در آلمان مواجه می‌شود.

حقوق زنان در ایران و‌تضییع آن در جامعه مذهبی مردسالار از دیگر مضامین این فیلم تجربی است.