برگزاری اختتامیه «فستیوال کوچه» در بوشهر لغو شد

رادیوفردا
در پی انتشار گزارش‌هایی درباره فشارهای نهادهای امنیتی بر جشنواره موسیقی «کوچه» در بوشهر، برگزارکنندگان این فستیوال بدون ذکر دلیل خاص از لغو اختتامیه خبر دادند.

این جشنواره از دوم اسفند آغاز شد و قرار بود مراسم اختتامیه آن شامگاه سه‌شنبه هشتم اسفند برگزار شود.

با این حال برگزارکنندگان این فستیوال با بیان اینکه «در واقعیت تمااام راه را رفته‌ایم هر چند در ظاهر گام آخرش توی پایمان ماسیده باشد» در اطلاعیه‌ای نوشتند: «بلیط‌های دو سانس روز پایانی خدمت‌تان عودت داده می‌شود».

قرار بود یکی از برنامه‌های اختتامیه اجرای مشترک محسن شریفیان و لئو رُخاس، نوازنده اکوادوری پن‌فلوت، باشد.

آقای شریفیان در پیامی اینستاگرامی نوشت: «دلم سوخت و ای کاش مجالی بود تا مردم بوشهر از هنر و حضور لئو رخاس به عنوان مهمان ویژه اختتامیه لذت می‌بردند».

او همچنین به «بسیاری از گروه‌ها و هنرمندانی که سعادت دیدن آنها از کوچه دریغ شد» نیز اشاره کرده است.

یک روز پیشتر نیز اجراها به جای فضای باز به یک سالن منتقل شد و برخی روزنامه‌نگاران، از جمله بهمن بابازاده خبرنگار حوزه موسیقی، دلیل آن را عدم تحمل خوشحالی مردم از سوی «تعدادی خودسر» ذکر کردند.

جشنواره خیابانی کوچه به عنوان برنامه هنری غیرحکومتی شناخته می‌شود و امسال سومین دوره آن برگزار می‌شد.

با این حال شماری از شهروندان که در این جشنواره شرکت کرده بودند به سخت‌گیری‌های برگزارکنندگان برای جلب نظر نهادهای حکومتی اشاره کرده‌اند.

ازجمله شیما قوشه، وکیل دادگستری، در یادداشتی اینستاگرامی خطاب به برگزارکنندگان این فستیوال نوشت: «زور حجاب بالای سر زن‌ها گذاشته بودید و کلی آدم اجیر کرده بودید که به ساز اونایی برقصید که بهتون مجوز دادن. آخرشم دیدید که تعطیلتون کردن؟».

فستیوال موسیقی کوچه در سه دوره خود در ماه اسفند در عمارت «حاج رئیس‌التجار» برگزار شده و برنامه‌های جانبی آن در خیابان‌های بوشهر گردشگران زیادی را به این شهر کشانده است.

این دوره از این جشنواره پس از توقفی چهار ساله برگزار می‌شد.