کناره‌گیری چندین نویسنده سرشناس از جشنواره انجمن قلم آمریکا در اعتراض به جنگ غزه

رادیوفردا
چندین شخصیت ادبی سرشناس در اعتراض به واکنش ناکافی انجمن قلم آمریکا به پیامدهای جنگ در غزه از جشنواره صداهای جهانی که این انجمن برگزار می‌کند کناره‌گیری کردند.

این نویسندگان در نامه سرگشاده خود ضمن اعلام این خبر انجمن قلم آمریکا را متهم کردند که به «نسل‌کشی» توسط اسرائیل علیه فلسطینیان در غزه واکنش مناسب نداشته است.

از جمله این نویسندگان و شخصیت‌های ادبی می‌توان به نائومی کلاین که خود یهودی است، زینه عرفات،‌ هشام مطر، و میشل الکساندر اشاره کرد.

در بیش از پنج ماهی که از حمله نظامی اسرائیل به غزه در واکنش به حمله مرگبار گروه افراطی حماس به خاک اسرائیل می‌گذرد، این چندمین بار است که نویسندگان و شخصیت‌های فرهنگی در داخل آمریکا انجمن قلم را به باد انتقاد می‌گیرند.

حمله حماس که توسط آمریکا و اروپا گروه تروریستی قلمداد می‌شود به حمله‌ای از طرف اسرائیل دامن زد که تاکنون جان بیش از ۳۰ هزار نفر از مردم غزه را گرفته و هنوز چشم‌اندازی از پایان آن مشخص نیست.

در ماه گذشته میلادی نیز صدها نویسنده در آمریکا از جمله رُکسان گِی انجمن قلم آمریکا را به «سکوت» در برابر «قتل خبرنگاران و نویسندگان فلسطینی به دست اسرائیل» متهم کرده بودند.

وزارت بهداشت نوار غزه که در کنترل گروه افراطی حماس است اعلام کرده که تا روز ۲۲ اسفند دست‌کم ۲۷ نفر از جمله ۲۲ کودک به دلیل عدم دسترسی به آب آشامیدنی، و گرسنگی، در بیمارستان‌های شمال نوار غزه جان خود را از دست داده‌اند.