یک خواننده کُرد در ایلام «به‌دلیل شرکت در مراسم نوروز» بازداشت شد

صدای امریکا
یک منبع حقوق بشری اعلام کرد محمد عباس‌زاده، خواننده کُرد، «به دلیل شرکت در مراسم نوروز» در استان ایلام توسط نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده است.

به گزارش هه‌نگاو، محمد عباس‌زاده، ۳۵ ساله و اهل ایلام، روز چهارشنبه ۸ فروردین «پس از بازگشت از مراسم نوروز در شوهان استان ایلام توسط نهادهای امنیتی و در یکی از خیابان‌های این بازداشت به مکانی نامعلوم منتقل شد.»

هه‌نگاو می‌گوید آقای عباس‌زاده مهر ماه سال ۱۴۰۱ پس از سرودن ترانه «ژن، ژیان، آزادی» توسط نیروهای حکومتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و آبان‌ همان سال با تودیع قرار وثیقه ٨٠٠ میلیون تومانی آزاد شده بود.

بر اساس این گزارش، این هنرمند بهمن ماه ١٤٠١، توسط دادگاه کیفری و شعبه یک دادگاه انقلاب ایلام به دلیل سرودن ترانه «ژن، ژیان، آزادی» به دو سال حبس تعزیری محکوم شد، اما این حکم توسط دادگاه تجدید نظر به ۲ سال حبس تعلیقی، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و پرداخت جریمه نقدی تبدیل شد.

بازداشت این خواننده در حالی است که یکشنبه این هفته در بوکان یک خواننده کُرد پس از اجرای «ترانه و سرود» در مراسم نوروزی توسط مأموران اطلاعات «ضرب و شتم» شد.

بنا بر گزارش وب‌سایت «هه‌نگاو» در روز یک‌شنبه پنجم فروردین حسن کاکایی، هنرمند کُرد، در پی «خواندن ترانه و سرود» در مراسم نوروزی سقز و بوکان، توسط اداره اطلاعات بوکان «بازداشت و ضرب و شتم» شد.