محمد رسول‌اف، کارگردان برجسته ایرانی، توانست مخفیانه از کشور خارج شود

العربیه
محمد رسول‌اف، فیلمساز سرشناس سینمای ایران، دوشنبه 24 اردیبهشت با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از خروجش از ایران به علت فشارهای امنیتی خبر داد.

دادگاهی در ایران محمد رسول‌اف، کارگردان سرشناس ایرانی را به هشت سال زندان، شلاق و جزای نقدی محکوم کرده است.

بابک پاک‌نیا وکیل دادگستری روز چهارشنبه نوزدهم اردیبهشت در صفحه «ایکس»، با اشاره به این حکم و اعلام این که پنج سال از این حکم 8 سال حبس قابل‌اجرا است، دلیل اصلی صدور چنین حکم علیه محمد رسول‌اف را «امضای بیانیه‌ها و ساخت فیلم و مستند» ذکر کرد.

به گفته این وکیل دادگستری «از نظر دادگاه، این اقدامات مصداق اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور تلقی شده است.»

پاک‌نیا در ادامه افزود «حکم صادره علیه محمد رسول‌اف ابتدا در شعبه‌ 29 دادگاه انقلاب صادر و سپس از سوی شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر عینا تأیید شده و در حال حاضر هم پرونده به اجرای احکام ارسال شده است».

گفته می‌شود محمد رسول‌اف 52 ساله در تیر ماه سال 1401در پی امضای بیانیه‌ای با عنوان «تفنگت را زمین بگذار» بازداشت و سپس بهمن همان سال آزاد شد، اما ممنوع‌الخروجی او پابرجا ماند.

او در سال 2023 از سوی جشنواره فیلم کن به عنوان عضو هیئت داوران دعوت شد، اما به دلیل ممنوعیت سفر نتوانست در آن شرکت کند.
هفتاد و هفتمین دوره جشنواره فیلم کن که از 14 مه در جنوب فرانسه آغاز می‌شود، فیلم جدید رسول‌اف «دانه انجیر مقدس» را در فهرست نمایش‌های خود قرار داده است.