دادگاه تجدید نظر حکم کیوان مهتدی و آنیشا اسداللهی را به سه سال و هفت ماه حبس تقلیل داد

رادیوزمانه
کانون نویسندگان ایران از ابلاغ نتیجه‌ی تجدیدنظر در پرونده‌های کیوان مهتدی، مترجم، نویسنده، فعال کارگری و عضو کانون نویسندگان ایران، و آنیشا اسداللهی، مترجم و فعال کارگری خبر داد.

بر اساس این گزارش به نقل از خانواده این زوج فعال کارگری، قوه‌ی قضاییه حکم سه سال و هفت ماه حبس را به آن‌ها اعلام کرده است. ماموران وزارت اطلاعات ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی را همزمان با عده‌ای دیگر از فعالان کارگری و معلمان در جریان یک پرونده‌سازی امنیتی به خاطر بازدید دو سندیکالیست فرانسوی بازداشت کردند.

مهتدی و اسداللهی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» به‌ترتیب به شش سال زندان (پنج ‌سال قابل اجرا) و پنج سال و هشت ماه زندان (پنج سال قابل اجرا) محکوم شدند. دادگاه تجدید نظر این حکم را به سه سال و هفت ماه حبس تقلیل داده است.

آنیشا اسداللهی ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ موقتاً از زندان آزاد شد و بار دیگر در چهارم مرداد ۱۴۰۲ به زندان اوین منتقل شد. کیوان مهتدی، عضو کانون نویسندگان ایران اما در دو سالی که از حبس‌اش می‌گذرد از مرخصی محروم بوده است.

در اردیبهشت سال جاری ۴۰۰ تن از فعالان صنفی معلمان و بیش از ۳۰۰ فعال فرهنگی و سیاسی دیگر در بیانیه‌ای خواهان آزادی آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی شدند.