آمريكا و تغيير سياست در افغانستان! - عباس ( بابك) رحمتى

یک روز پس از خروج آخرین نیروهای نظامی ایالات متحده از افغانستان و پایان جنگی ۲۰ ساله که با قدرت گرفتن دوباره طالبان همراه بود، اعضای این گروه سراسر روز سه‌شنبه ۹ شهریور با شلیک‌های هوایی به جشن پرداختند.
پس از بيست سال حضور آمريكا در افغانستان ، حدود ٢٥٠٠ميليارد دلار هزينه كردن ( ٣٠٠ميليون دلار روزانه) و پيش از ٢٤٠٠ تن كشته از نيروهاى نظامى آمريكا ، ٢٠ هزار تن مجروح برجاى گذاشتند. علاوه براين، حدود ٤٧ هزار تن أفغانستانى ِغير نظامى ، ٦٦ هزار تن نظامى و ٣٣ هزار كودك،،كشته و معلول در برجاى گذاشتند و افغانستان را دوباره در اختيار طالبان قرار دادند!
طالبان از کجا آغاز کرد؟ شروع بيشرفت نيروهاى طالبان ، از تٓركِ نظامى هاى آمريكا دربگرام ،شمال افغانستان بود. پنتاگون در اين رابطه مينويسد[١]:" در پیامد دستورات رییس جمهوری آمریکا، ارتش ایالات متحده در ۱۱ تیر ماه پس از بیست سال پایگاه هوایی استراتژیک بگرام در شمال کابل را در ۱۱ تیر ماه به طور کامل تخلیه کرد."در واقع پس از تخلیه این پایگاه بود که نیروهای طالبان به پیشروی خود در ولایات مختلف افغانستان را شدت دادند و پس از تصرف بخش عمده‌ای از ولسوالی از اواسط مرداد ماه حمله و تصرف مراکز ولایات افغانستان را آغاز کرد. درواقع آمريكايى ها به كمك اشرف غنى براحتى طالبان ها را در افغانستان حاكم كردند.
چند ساعت بعد از ترك كامل آمريكايى ها از افغانستان ، جو بايدن رئيس جمهورى آمريكا پايان حضور خود،در افغانستان را اعلام كرد و به توجيه خروج نيروهاى آمريكايى ها پرداخت . اگر با دقت به سخنان «جو بايدن» در رابطه با افغانستان توجه كنيم ، جز توجيه ، سياستهاى خود چيز ديگرى دستگيرمان نمى شود! بايدن تمامى اشتباهاتش را به گردن دولت ِترامپ انداخت و گفت :" توافق دولت قبلی آمریکا چاره ای برای او باقی نگذاشته بود جز این که آن را به اجرا بگذارد." متن مکالمه تلفنی جو بایدن و همتای برکنار شده افغانستانی او، اشرف غنی، در ۲۳ ژوئیه ٢٠٢١، اول مرداد، نشان می‌دهد دو رهبر در این تماس به گونه‌ای درباره ارسال کمک نظامی و استراتژی‌های سیاسی صحبت می‌کردند که مشخص است نسبت به احتمال سلطه طالبان هیچ اطلاع و آمادگی ندارند.رویترز با استناد به متن این مکالمه که از طریق یک منبع آگاه به آن دسترسی پیدا کرده، گزارش داد: «بایدن »در این تماس به «غنی» گفت اگر بتواند طرحی را برای کنترل بحران‌های موجود ارائه دهد، آمریکا حاضر است با نیروی هوایی از ارتش افغانستان حمایت کند.سوال اينجاست ، چرا هيچگونه مقاومتي نه از طرف آمريكايى ها و نه أفغانستانى صورت نگرفت ؟! از طرفى اشرف غنى كاخ رياست جمهورى را براحتى در اختيار طالبانها قرار داد؟ اين در حالى است كه رییس‌جمهوری آمریکا در این تماس تاکید کرده بود" اشرف غنی «بهترین ارتش» را با ۳۰۰ هزار نیروی مسلح در اختیار دارد و افزود: «ما سخت به تلاش دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی خود ادامه می‌دهیم، تا اطمینان حاصل کنیم نه تنها دولت شما حفظ خواهد شد، بلکه به تقویت و رشد نیز خواهد رسید.» سوال مهمى كه وجود دارد اين است كه ،طالبان چگونه توانست بدون هيچگونه مقاومتي از سوى اشرف غنى و بايدن ، افغانستان را اشغال كنند؟
تناقض گويى بايدن پايانى ندارد در سخنرانى خود ميگويد:" البته اين وضعيت را پيش بينى كرده بوديم ! اين در حالي است كه بايدن در حضور اشرف غنى ميگويند ما اطلاعى و ارزيابى دقيقى از حمله طالبان نداشتيم!ولى متاسفانه «اشرف غنى» رئيس جمهور افغانستان فرار كرد!"آيا اشرف غنى به اختيار خود كاخ رياست جمهورى را ترك كرده يا با قرار قبلى آمريكا اين كار صورت گرفته است؟ از طرفى بايدن ميگويد : ما اميد داريم كه طالبان به وعده هايش عمل كند ، طالبان به وعده هايش كه همان خارج كردن آمريكايى ها و شركاء يود عمل كرد . آيا اين پايان كاربود كه بايدن ميخواست ؟ تحليگران ميگويند اشرف غنى فردى مرموز كه احتمال همكارى او با طالبان وجود دارد. رئيس جمهورى كه ارتش ٣٠٠ هزار تنى را در دست داشت چگونه نتوانست از پايتخت حفاظت كند؟
نكته جالب توجه ديگر اينكه،بايدن ميگويد؛ طالبان از اوايل ٢٠٢١ در موضع قدرت بودند ولى گفته بودن كارى به ما ( آمريكايى ها) ندارند ! بايد پرسيد اگر به قدرت رسيدن طالبان را در دستور كار خود داشتيد پس نشست هاى دوحه براى چه بود؟ در نهايت ، عملن هم ديديم كه اين نشستها براى انحراف دادن به موضوع اصلى ( تقديم افغانستان به طالبان) بوده است. طالبان وقتى ديد قدرت به راحتى به آنها انتقال يافته است ، اعلام كردند ما ديگر به ائتلاف نيازى نداريم ! اين خود نشان دهنده آن است كه طالبان تن به دولت ائتلافى نخواهد داد و يا حداقل اينكه وزارتخانه هاى كليدى را خود در اختيار ميگيرد. بايدن ميگويد ما خواهان جنگ نبوده و نيستيم! ما بخاطر مبارزه با القاعده به افغانستان رفتيم ، كه شديدن با القاعده جنگيديم . ما با القاعده جنگيديم ، امما با طالبان جنگ نداشتيم. وى مثالى زد وچنين گفت : " اگر يمن به ما حمله ميكرد و طالبان در افغانستان بود ما به افغانستان نمى رفتيم، يعنى ما به طالبان كارى نداريم." اكنون هم خيالشان راحت است كه طالبان در افغانستان حاكم است!
بايدن ، گفت ، امنيت آمريكا با اعزام نيروى به منطقه تامين نمى شود استراتژى ما در رابطه تروريست بايد تغيير كند. ما بايد تروريست را بدون حمله و از راه دور مورد اثابت قرار دهيم.بايد چشمان خود را بر روى گذشته ببنديم ، معتقديم اين تصميم درستى بوده است با حاکم شدن طالبان، .آینده افغانستان در هاله ای از ابهام فرو میرود طالبان نه تغییر کرده و نه اصلاح پذیر است. آینده تاریکی در انتظار افغانستانی ها و کل منطقه خاورمیانه وجود دارد. وجود طالبان در افغانستان رشد تروریست در منطقه را رقم خواهد زد.
نتيجه:
با اينكه زد و بندهاى سياسى پشت پرده با طالبان وجود داشته است ، به گفته دو رئيس جمهور، آنها فكر نمى كردن كه طآلبان به زودى افغانستان را به اشغال خود در آورد. آلمان هم فكر ميكرد حداقل تا آخر سپتامبر ٢٠٢١ اشغال افغانستان بطول انجامد. از سخنرانى بايدن چنين ميتوان نتيجه گرفت ، در يك كلام توجيه يك تصميم نادرست بود. با اين اينكه آمريكا خود را قدرت كامل ميدانست ، اكنون آمريكا منافع خود را طورى ديگر جستجو ميكند. درست است كه آمريكا خطوط سياسى و نحوه ى برخورد خود را در منطقه داده است و راه باصطلاح مبارزه با تروريست را تغيير داده است . آمريكايى ها ديگر با پياده كردن نيروهاى پياده نمى خواهند حضور نظامى در افغانستان داشته باشند بلكه سعى مي كنند با حملات هوايى خطوط سياسى خود را پيش برند. امما رئيس جمهور آمريكا بايدن بايد يك سوال را از خود بكند، و آن اينكه در اين بيست سال در افغانستان چكار كرده ايد كه براحتى كشور افغانستان را به تروريست هاى طالبان تحويل داده ايد؟!آيا همانطور كه بايدن ميگويد مقصر اصلى اشرف غنى است يا آمريكا و نيروهاى ائتلاف اگر چنين نيست چرا از عملكرد خود رد افغانستان ياد ميكند ؟ بايدن اين همه تناقض در سخنانش را چگونه توجيه مي كند. مسئله روسيه و چين و نقش آنهادر منطقه را به بعد موكول ميكنم.
منبع اختر نيوز:


[١]https://iranintl.com/افغانستان/پنتاگون-با-اتمام-عملیات-تخلیه-فرودگاه-کابل،-حضور-۲%DB%B0-ساله-آمریکا-در-افغانستان-پایان-یافت