با مردم در شبکه اجتماعی - مرجان

*کتک زدن دانش آموز توسط معلم حاصل نظام آموژشی بیمار است. از استخدام تا اختیارات، ربطی به قومیت کسی نداره، این معلم که الان تو شیراز می زنه اگر بره کردستان هم می زنه، تو خراسان هم می زنه تو اصفهانم می زنه، شمال باشه می زنه جنوب هم باشه می زنه...نظام آموزشی بیماره قدیمی مال ۱۰۰ سال پیش است، درست به همین دلیل هم می زنه، ولی همه رو با هم می زنه، فارس کرد ترک عرب براش تفاوتی نداره.

‏*تنها در یک مورد ۱۱۵ نفر از جوانان یک روستا در ایلام به استرالیا مهاجرت کرده ‌اند. یعنی این‌ تعداد جوان‌ با هم می ‌توانند همان روستا را در استرالیا دوباره برپا کنند. اما نظام همچنان می ‌گوید شرایط خوب است، هیچ خبری نیست و فقط نخبه ‌های وطن فروش از ایران مهاجرت می‌کنند.
جمع کنیم بریم، بریم یه جایی که بشه خندید بدون اینکه پشتش غم باشه. بخندیم بدون اینکه پشتش استرس باشه. یه جایی که بشه نفس کشید، یه نفس عمیق.

*تهران دیگر جای زندگی نیست.
نمی ‌شود نفس کشید.
جای دیگری هم نداریم که پناه ببریم.
همین‌جا باید خفه شویم و بمیریم.
ما وسط یک کشتار جمعی عظیم گیر افتاده‌ ایم.

*‏طی دو سال گذشته تعداد آدمایی که میان داروخونه، فیششونو پرداخت می کنن ولی یادشون میره داروشونو بگیرن ببرن و بعد پرداخت تشکر می کنن و دست خالی میرن ، ۶۷ درصد رشد داشته.

*‏این اخرین تونل حماس ‌رو دیدین؟ چه جوری اینها رو ساختند که مردم عادی نفهمیدن؟ این ورقه های فولادی می دونید چه کشتیهای عظیمی برای جابجایی می خواد؟ چه تجهیزات عجیب و پیشرفته ای برای ساخت این تونلها نیازه؟ خیلی خیلی پیچیده است. ورقهای پولادی با این عظمت رو از کدوم کشور خریدن؟

*حسین وحیدپور کارشناس مذهبی صدا و سیما در یک برنامه مذهبی می‌ گوید: آرایشگری که ریش مردان را می ‌تراشد"گناه" کرده وپولش اشکال شرعی داره، هم کسی که خود را در اختیار آرایشگر قرار می دهد و هم خود آرایشگر که اقدام به تراشیدن ریش فرد می کند مرتکب گناه شده و پول آرایشگر اشکال شرعی داره.

*‏در حالی که رقابت عجیبی در بین کشورهای جنوب خلیج ‌فارس در صندوقهای ذخیره ملی شون هست و ارزش این صندوقها در امارات و قطر و عربستان به چندین هزار میلیارد دلار رسیده است، مرکز پژوهشهای مجلس گزارش کرده در ایران، دولت برای جبران هزینه ‌های جاری خود و کسری بودجه، باز هم ۳۶۵ همت (هزار میلیارد تومان) از صندوق توسعه ملی پول گرفته و عملا صندوق دیگر آهی در بساط ندارد.
چه روزگاری را به چشم دیدیم، نفت را که همه داشتند، اما آنجا با پولش چه کردند و اینجا چه بر سر کشور آمد.

*مدیر یک شرکت چینی: طرف چینی بارها به مقامهای ایرانی اعلام کرده روابط اقتصادی خود با واشنگتن را به خاطر ایران بر هم نمی ‌زند. رایزن فرهنگی سابق ایران: چینیها 500 میلیارد دلار روابط تجاری با آمریکا را به خاطر 15 میلیارد دلار رابطه با ایران به خطر نمی ‌اندازند.

*دریاچه خزر هم داره خشک می شه ، تا الان اندازه ۱۷ دریاچه ارومیه از خزر خشک شده، حدودا ۷۰ سال دیگه اثری از خزر باقی نمیمونه.
بد نیست بدونید مقصر اصلی این داستان روسیه و آذربایجان هستن که روی همه سرچشمه های اون سد سازی کردن، روسیه رود ولگا رو بسته که ۸۵ درصد آب خزر رو تامین می کنه، فاجعه اصلی اینجاست که اگر سطح آب‌ دریاهای آزاد رو صفر در نظر بگیریم خزر امروز منفی ۳۰ شده، در حالی که قبلا مثبت ۱۰۰ بود. اگر از امروز فکری برای نجات خزر نکنیم کمتر از ۷۰ سال دیگه فقط یک بیابان جای خزر می‌بینیم، اینم هدیه عمو پوتین و روسیه به ایرانه!!!

*مملکتی که در آن تحت عنوان واردات چای امکان سه میلیارد دلار دزدی باشد خدا می‌داند در صادرات نفت و گاز و مس و فرآورده ‌های پتروشیمی، واردات برنج و گوشت و روغن چه ضیافتی برپاست.

*هک شدن بیلبوردهای دیجیتال بزرگراهها و جایگاههای سوخت پمپ بنزینها، در این حمله سایبری همه ۴۳۰۰ پمپ بنزین در ایران «دچار اختلال شدند».
این در حالی است که در شبکه‌ های اجتماعی گروهی هکری به نام «‎گنجشک_درنده» مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.
برخی تهرانیها، هر لیتر بنزین را بین 10 تا 15 هزار تومان تهیه کردند؛ از یک شرکت خصوصی که انحصار بزرگی دارد...!چیزی شبیه به سر گردنه!
اسرائیل هک می ‌کند و اینها لیتری ۱۰ هزار تومان بنزین را می ‌فروشند!

*‏دانشگاه جای افرادی که در کنکور تقلب می ‌کنند نیست. رای ‎دیوان عدالت اداری مبنی بر بازگشت متقلبان به دانشگاه، که موجب استعفای رییس ‎سازمان سنجش شد، باعث گسترش فساد است و باید لغو شود.

*در ایران کسی با پول پدرش نمی ‌تونه «زندگی و تفریح» کنه. اگر «زندگی و تفریح» کنه، حتماً با پول پدر بقیه است.

*معاون ‎علیرضا زاکانی شهردار تهران بعد از افشا تخلفهای متعدد در شهرداری از جمله ناپدید شدن ۱۷ هزار میلیارد تومان، به صحنه آمده و گفته مهمترین مشکل تهران "سگ گردانی" است. مشکل تهران مدیران شهری دزد و بی کفایت، ترافیک، آلودگی، تراکم فروشی، حاشیه نشینی و... است.
خجالت بکشید.

*بهزیستی حدوداً ۶۰۰ نفر از مدیران خودش رو به بهانه اجلاس علمی کاربردی و رویداد ملی، با هواپیما و.. فرستاده تهران، یه روز بعد هم انها رو به خزرآباد ساری بردند.
تو این مراسم سه روزه به غیر از پول ایاب و ذهاب و حق ماموریت، به مدیرانش نفری ۳ میلیون پاداش و یک فلاکس ۱/۶ لیتری برند unique مدل ۱۸۹۴هدیه داده.
سوال ما اینه: وقتی بهزیستی دائم از نبود بودجه حرف میزنه، و معلولان از نبود لوازم توانبخشی سمعک عصا و... این لوازم‌ گلایه دارند. چرا ریخته پاش؟ این پولها مشکلات چندنفر رو می ‌تونست حل‌ کنه؟ این مدیران در طول این سالها مشکلات چند نفر رو حل کردند؟

*در دو هفته‌ آخر ماه آذر، دو تا از کارگرانی که تو کار خودشون متخصص بودن و دستمزد نسبتا بالایی هم می گرفتن، از ایران رفتند. خانواده‌ هاشون عنوان کردن برای کار رفتن چند سال و وضعیتشون خوب بشه ما رو هم میبرن.
تو سال گذشته هم دوتا از مهندسای خوب و کار درستمون رفتن.
هیچی دیگه بدبختی و بیچارگی…

*جای آن است که خون موج زند در دل لعل زین تغابن که خَزَف می ‌شکند بازارش
وزارت ارشاد، کتاب شعر شفیعی کدکنی را «به چند نفر از اهالی شعر داده تا بخوانند و نظرشان را بگویند. انشاالله درباره کتاب تصمیم‌گیری شود.»
برگرد ای بهار! که در باغهای شهر
جای سرود شادی و بانگ ترانه نیست
جز عقده های بسته یک رنج دیرپای
بر شاخه های خشک درختان جوانه نیست

*‏موقعی که همه پمپ بنزینهای یک کشور ناگهان از کار می افتد یعنی این کشور مشکل ‎امنیتی دارد و این مشکل هم خیلی ‎جدی است.
آن قدرتی که می تواند چنین کاری بکند قطعا توان هر کار دیگری هم دارد: قطع شبکه برق، خرابکاری و انفجار در پالایشگاهها و واحد‌های صنعتی، قطع شبکه آب رسانی،اختلال در سیستم پدافندی کشور،قطع ارتباط بین سلسله مراتب فرماندهی قوای مسلح و .....
این یعنی جمهوری اسلامی در یک بحران امنیتی شدید قرار دارد... نظامی که در محاصره کشورهای معاند و غیر دوست قرار دارد و به گفته بالاترین مقام أمنیتی اش حداقل بیش از پنجاه کشور قدرتمند جهان دشمنش هستند و احتمالا بقیه هم ازش نفرت دارند، وضع امنیتی اش هم بهتر از این نمی ‌شود. حالا هی گروگان خارجی بگیرید، حالا هی تنگه ببندید و پهپاد و موشک صادر کنید و کل جهان را تهدید به نابودی کنید... کشوری که به گفته سرانش هیچ دوست واقعی ای در جهان ندارد وضع امنیتی اش دستخوش مخاطره می شود... کشوری که خودش را در موقعیتی قرار داده که تقریبا کل جهان در آستانه ایجاد ائتلافی علیه او هستند متاسفانه مجبور به تحمل چنین عدم امنیتی می شود...

*‏اگر برنده‌ِ طلای المپیک دوپینگ کرده باشد، مدالش را با رسوایی پس می ‌گیرند؛ حتی اگر چند سال بعد مشخص شود. می‌ گویید کسی که با تقلب در کنکور، پزشکی دانشگاه تهران می ‌خواند را نمی‌ توان اخراج کرد، چون دانشجو شده؟
امنیت روانی میلیونها دانش ‌آموز و خانواده ‌شان مهم نیست؟
شرمتان باد!
*کودک کار ۱۵ ساله‌ حین کار بین دستگاه خردکن مواد پلاستیکی گیر کرده و جان داده. به جای کارگر کودک کار می ‌گیرند؛ ارزانتر، بدون بیمه، بدون قرارداد، کمتر از حداقل دستمزد و هر دردسر دیگر. اما حد یقف ندارد. با این وضع در کاری سخت، بدون تجهیزات و ایمنی آنقدر میگمارندشان تا...جان بدهند.


*‏به حضرت عباس کارنامه این دولت تا امروز بالاتر از سطح انتظار من بوده،
هنوز برق و آب و گاز داریم با اینکه اوجی وزیر نفته،
هنوز جزیره کیش سر جاشه با اینکه حجت لامبورگینی ریس مناطق آزاده،
هنوز قطارها و ماشینها دارن حرکت می ‌کنند با اینکه بذرپاش وزیره،
و الی آخر...


منبع: نبرد خلق شماره ۴۷۱، آدینه یکم دی ۱۴۰۲ – ۲۲ دسامبر ۲۰۲۳
http://www.iran-nabard.com/N471/mardom%20471.htm