یک کارگر خباز: دستمزد روزانه ما معادل خرید یک مرغ است

ایلنا
«صنعتی شدن» عبارتی ساده و کوتاه به نظر می‌رسد اما همین عبارت کوتاه بلای جان کارگران خباز در استان کردستان شده است. روز به روز، تعداد این کارگران کمتر و کمتر می‌شود و خطر فقر آن‌ها و خانواده‌هایشان را تهدید می‌کند. صنعتی شدن تنها مشکل کارگران شاغل در نانوایی‌ها نیست بلکه دستمزد ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی چالش بزرگ زندگی این گروه است.

جمیل شهابی (رئیس انجمن صنفی کارگران خباز سنندج و حومه) در ارتباط با وضعیت کارگران خباز گفت: انجمن صنفی کارگران خباز کردستان به دستور قوه قضاییه بسته است و در حال حاضر فعال نیست. ساختمان انجمن صنفی پلمب شده اما تلاش کرده‌ایم به فعالیت خود ادامه دهیم. ما نامه‌نگاری‌های متعددی با فرمانداری و استانداری درباره بازگشایی انجمن داشته‌ایم اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

او توضیح داد: انجمن صنفی کارگران خباز سنندج و حومه دو ساختمان دارد، همانطور که توضیح دادم، یکی از ساختمان‌ها توسط قوه قضاییه پلمب شده و ساختمان دیگر انجمن نیز مدعی دارد. پس از گذشت ۵۰ سال، شخصی ادعا می‌کند که مالک ساختمان است ولی ابلاغیه‌ای دریافت نکرده‌ایم. ۱۸ ماه از زمان پلمب شدن ساختمان‌های انجمن می‌گذرد و ما بلاتکلیف هستیم.

شهابی ادامه داد: ما خواهان برگزاری انتخابات انجمن صنفی خود هستیم اما اجازه این کار را به ما نمی‌دهند. من هیچ سوءپشینه‌ای ندارم اما حق شرکت در انتخابات انجمن صنفی از من کارگر سلب شده است. چرایی این موضوع را جستجو کرده‌ام و در پاسخ تنها می‌گویند که از شرکت در انتخابات محروم هستم. هیچ مدرکی درباره چرایی محرومیت من وجود ندارد.

شهابی با انتقاد از سطح دستمزد کارگران خباز گفت: کارگران خباز از ۵ صبح تا عصر کار می‌کنند اما پول خرید یک مرغ را هم دریافت می‌کنند. دستمزد کارگران بستگی به نوع فعالیت آن‌ها دارد. یک شاطر اگر ۷ کیسه نان بپزد، ۷۰ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کند. کارگر هزینه‌هایی مثل صبحانه، کرایه رفت و آمد و حق بیمه دارد. اگر این هزینه‌ها را از دریافتی ۷۰ هزار تومانی او کم کنیم، دستمزد خالص کارگر روزی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان می‌شود.

این فعال صنفی تصریح کرد: درآمد ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را در نظر بگیرید. اگر کارگر خباز مستاجر باشد، توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی را خواهد داشت. مشکلات کارگران خباز بسیار زیاد است اما کسی به آن‌ها توجه نمی‌کند.