جنبش رنگین کمان بیشماران (بهمن ۹۹) - گردآوری و تنظیم: پویا رضوانی


گزارشهای فراوانی در ماه بهمن در رسانه های حکومتی منتشر شده که بیان کننده زندگی فلاکتبار اکثریت مردم و اختلاف طبقاتی بی سابقه است. به گزارش فارس، علیرضا زاکانی روز پنجشنبه 2 بهمن گفت: «۷۰ درصد سپرده ‌های بانکی برای یک درصد و ۹۰ درصد از آنها برای ۴ درصد جامعه است.» این به معنی است که تنها 10 درصد سپرده های بانکی متعلق به 96 درصد جامعه است. به گفته این کارگزار حکومت «بین کمترین و بیشترین مصرف گوشت در سال به صورت میانگین برای هر نفر در خانواده‌ های فقیر یک کیلو گوشت و برای خانواده ‌های ثروتمند تا ۹۶ کیلو در سال مصرف وجود دارد.» اگر خانواده را 4 نفر در نظر بگیریم، هریک از اعضای خانواده فقیر روزانه کمتر از یک گرم گوشت نصیب شان می شود.
این فقر و اختلاف طبقاتی آن چنان زندگی مردم را تباه کرده که کارگزاران حکومتی بخشهایی از آن را بیان می کنند. مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در توصیف وضعیت فعلی اقتصاد گفت: «اقتصاد ایران کوچک شده، فقر افزایش یافته، سرمایه‌ گذاری به پایین ‌ترین میزان خود رسیده، خروج سرمایه از کشور افزایش یافته و تعامل با اقتصاد جهانی نیز به حداقل رسیده ‌است .... برای گزیر از افق غبارآلود پیشِ رو باید اقدامات شجاعانه‌ ای انجام داد.» (دویچه وله فارسی، سه شنبه ۷ بهمن) این «افق غبارآلود» همان چشم انداز شورش و قیام تهیدستان است که حکومتیها بارها به وقوع آن هشدار می دهند.
یکی از مسایلی که در چند ماه آخر سال برای نیروهای کار مطرح است، تعیین حداقل دستمزد برای سال بعد است. واقعیت نشان داده که میزان حداقل دستمزد حداقل یک سوم خط فقر تعیین شده است. نمایندگان و تشکلهای مستقل کارگری میانگین هزینه سبد معیشت کارگران در تهران را ۱۱ میلیون تومان و در سطح کشور این میانگین را 10 میلیون تومان تعیین کرده اند. واضح است که شورای عالی فرمایشی کار، حداقل دستمزد برای سال آینده را حدود یک سوم میانگین هزینه سبد معیشت تعیین خواهد کرد.
در چنین شرایط فلاکتبار برای زندگی و معیشت نیروهای کار، شاهد حرکتهای اعتراضی به طور روزانه هستیم که در مجموعه زیر خلاصه دستکم 215 حرکت اعتراضی از جانب کارگران و مزدبگیران در ماه بهمن 99 را خواهید خواند. اخبار حرکتهای اعتراضی معلمان، دانشجویان و پرستاران در این ماه به طور جداگانه در ماهنامه نبردخلق منتشر می شود.

حرکتهای سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی
در ماه بهمن بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی چندین بار در شهرهای مختلف دست به تجمع و اعتراض زدند. بنا به گزارشهای منتشر شده در ایلنا و هرانا و برخی از رسانه های تصویری ئ شبکه های اجتماعی، در این ماه بازنشستگان دستکم 71 حرکت اعتراضی در شهرهای مختلف به قرار زیر انجام داده اند. روز دوشنبه ۶ بهمن، شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی دستکم در ۶ استان از جمله تهران، مازندران، قزوین، یزد، اصفهان و گیلان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان مقابل ساختمان سازمان مدیریت و برنامه ریزی و استانداری این استانها، دست به تجمع اعتراضی زدند.
روز سه شنبه ۷ بهمن، شماری از بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی دستکم در 20 شهر شامل: کرمانشاه، ایلام، رشت، ساری، تبریز،‌ کرج، سنندج، اردبیل، کرمان، شوش، هفت تپه، نیشابور، اراک، خرم آباد، مشهد، اصفهان، قزوین، بجنورد و اهواز در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، مقابل ساختمان تامین اجتماعی، استانداری و فرمانداری شهر خود و در تهران مقابل وزارت کار و رفاه اجتماعی تجمعات اعتراضی برپا کردند. روز چهارشنبه ۱۵ بهمن، شماری از بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی علاوه بر تهران در بسیاری از شهرهای دیگر كشور از جمله در مشهد، نیشابور، تبریز، شیراز ، كرمانشاه، اصفهان، اراك، رشت، یزد، اهواز، سنندج، زنجان، ابهر، اردبیل، خرم آباد، ایلام، كرج، بابل و شوشتر مقابل ادارات تأمین اجتماعی استانها، تجمع کردند.
روز شنبه ۱۸ بهمن، بازنشستگان تامین اجتماعی، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، در ساختمان کانون بازنشستگان تبریز دست به تجمع اعتراضی زدند. تجمع بازنشستگان با دخالت نیروهای انتظامی همراه بود.
روز یکشنبه ۱۹ بهمن‌، بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز برای اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، پس از راهپیمایی در این شهر مقابل ساختمان استانداری خوزستان دست به تجمع زدند.
روز یکشنبه ۲۶ بهمن، بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی دستکم در 24 شهر شامل ایلام، تهران، نیشابور، کرج، شیراز، اصفهان، یزد، اراک، اردبیل، کرمان، سنندج، قزوین، تبریز، خرم آباد، اهواز، همدان، مشهد، شوش دانیال، دزفول، قم، بجنورد و زنجان در مقابل ساختمان اداره کل تامین اجتماعی شهر خود، همچنین شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی از سراسر کشور در مقابل مجلس و سازمان برنامه و بوجه، تجمعات اعتراضی برپا کردند.
روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌، شماری از بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در تهران، رشت، اهواز،
زنجان، گرگان، سنندج و مشهد، تجمعات اعتراضی برپا کردند.
بازنشستگان خوزستان در شرایط قرمز کرونایی و گرد و خاک برای پیگیری مطالبات خود مقابل استانداری خوزستان دست به تجمع اعتراضی زدند.
بازنشستگان ضمن رو نمایی از بنرهای اعتراضی، شعار هایی از قبیل: بازنشسته می میرد، ذلت نمی پذیرد/ امنیت، معیشت، حق مسلم ماست/ بازنشسته بیدار است، از تبعیض بیزار است/ خطر فقر ۱۰ میلیون، حقوق ما ۲ میلیون/ حقوق ما ریالی، هزینه ‌ها دلاری/ تا حق خود نگیریم، آرام نمی ‌نشینیم سر دادند.
بازنشستگان معترض اهم مطالبات خود را افزایش مستمریهای دریافتی در موازات خط فقر، اجرای قانون همسان سازی حقوق، اجرای دقیق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، رفع مشکلات بیمه تکمیلی، پرداخت پاداش آخر سال و همچنین محاسبه سوابق مشاغل سخت و زیان آور در محاسبات متناسب سازی عنوان کردند.

چهارشنبه ۱ بهمن
*کارگران بخش نظافت شهری شهرداری کوت عبدالله 20 روز و کارگران اجراییات این شهرداری در استان خوزستان 28 روز در حال اعتصاب بوده و در همین رابطه زباله ها از سطح شهر جمع آوری نشد. روز چهارشنبه 1 بهمن شهردار کوت عبدالله به خبرنگار ایمنا در مورد دلیل اعتصاب کارگران گفت: اختلاف با پیمانکار جدید است و وضعیت نظافت شهر کوت عبداله خوب نیست اما در حال کار هستیم و با توجه به اعتصاب کارگران نظافت، اکنون زباله ‌ها به وسیله لودر و کامیون با کمک بخشی از کارگران جمع آوری می‌شود که این کار روزانه تا بامداد ادامه دارد.
*شماری از کارگران پتروشیمی گچساران، در اعتراض به چندین ماه حقوق معوقه خود، مقابل ساختمان این پتروشیمی دست به تجمع زدند. به گزارش هرانا، کارگران پتروشیمی گچساران ۴ ماه حقوق معوقه دارند، که از بابت عدم رسیدگی به مطالبات شان، پیش از این نیز تجمعاتی اعتراض آمیز برگزار کرده اند.
*گروهی از کارمندان شهرداریهای استان کهگیلویه و بویراحمد، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان استانداری دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش تسنیم، کارمندان معترض ضمن رونمایی از نوشته هایی، خواهان تعیین تکلیف وضعیت شغلی خود شدند. یکی از این افراد که بیش از ۱۴ سال سابقه کار در شهرداری را دارد گفت: در سالهای گذشته نوع قرارداد منعقد شده به ‌صورت قرارداد مُعین بود که با ابلاغ دستورالعملی قرارداد کاری ما به موقت تبدیل شد. کارمند دیگری گفت: با این تغییر بیش از یک میلیون و نیم از حقوق ما کم می‌شود.
*شماری از رانندگان شرکت خصوصی اتوبوسرانی «تاکسی و اتوبوس بی‌سیم ایرانیان»، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، در میدان شیر پاستوریزه تهران دست به اعتصاب و تجمع زدند. به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، رانندگان معترض اهم مطالبات خود را پرداخت حقوق معوقه و واگذاری ۲ دانگ از امتیاز اتوبوسها به رانندگان عنوان کردند.

پنجشنبه ۲ بهمن
*جمعی از کارگران کارخانه نگین نخ سمنان در اعتراضی به عدم پرداخت معوقات مزدی خود مقابل درب ساختمان دادگستری این شهر تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران با بیان اینکه حدود ۵۰ کارگر در کارخانه رنگین نخ حضور دارند که از سال ۹۲ سنوات پایان خدمت و سایر معوقات مزدی ، همزمان با تعطیلی کارخانه پرداخت نشده است گفت: در حالی معوقاتمان با بی ‌توجهی کارفرما پرداخت نشده که سایر مسئولان استانی نیز اقدامات قابل توجه برای پیگیری مشکلاتمان انجام نداده اند.
*شماری از کارکنان شهرداری الوند در محوطه این شهرداری دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، این کارکنان دلیل تجمع خود را اعتراض به پلمب شهرداری در پی استیضاح شهردار الوند، عنوان کردند.

شنبه 4 بهمن
*رانندگان معدن آنومالی شمالی بافق (شرکت شهداب) که از روز یکشنبه 28 دی برای اعتراض به سطح پایین حقوق و قرارداد کاری شان در اعتصاب بسر می بردند به دلیل ممنوع الورود شدن به محل کارشان دست به تجمع مقابل فرمانداری شهرستان بافق زدند. به گزارش بافق فردا، یکی از رانندگان گفت: راننده فوق سنگین با پایه حقوق 1 میلیون و 900 هزار تومان در این معدن مشغول به کارم و دریافتی ماهیانه ما 3 میلیون و 500 تا 4 میلیون تومان و نهایتا 5 میلیون تومان است. یکی دیگر ازکارگران معترض این معدن گفت: مدیر عامل این شرکت بر سر ما منت می گذارد که اگر نان شما بریده نمی شد حتما از اینجا می رفتم خواهش می کنم به او بگوئید اگر برایش صرف نمی کند برود!!
*کارگران حمل ونقل بار و مسافر یاسوج با تجمع و قفل زدن به درب ساختمان این سازمان به عدم پرداخت 11 ماه حقوق اعتراض کردند و تلاشهای معاون مالی شهرداری یاسوج برای باز کردن درب بی نتیجه ماند. به گزارش ایسنا، رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یاسوج در این زمینه گفت: حقوق فرودین ماه کارکنان این سازمان پرداخت شد اما مابقی هنوز مانده و به علت بدهی گذشته و مشکلات شهرداری همچنان معوق هستند و پرداخت نشد.
*جمعی از اهالی روستای لات (احمد آباد) از توابع بخش رودبار شهرستان قزوین، در اعتراض به نداشتن آب آشامیدنی، مقابل استانداری قزوین تجمع کردند. به گزارش ایلنا، ۴ کیلومتر مسیر کوهستانی از مسیر لوله کشی این روستا توسط اهالی روستایی در محدوده استان گیلان قطع شده است. یکی از تجمع کنندگان در این خصوص گفت: الان نزدیک به یک دهه است که بین روستای لات در الموت قزوین و نوده گیلان اختلاف مرزی و آبی وجود دارد و اهالی روستای نوده در دی ماه سال جاری با بریدن و تخریب لوله‌ های آب، مشکلات بسیاری را برای روستاییان ایجاد کرده‌اند.
*شماری از کارکنان قراردادی شرکت پالایش نفت آبادان، با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل پالایشگاه آبادان خواستار تغییر وضعیت شغلی خود شدند. به گزارش خبرنگاران جوان، آنها در این خصوص گفتند: این روز‌ها شاهد تبعیض در اعمال این قانون هستیم. همچنان منتظر تغییر قرارداد‌های خود هستیم. این کارکنان که افزون بر ۳۰۰ نفر هستند ضمن اشاره به سوابق کاری بیش از سه سال خود ادامه دادند: برخی از ما حتی ۱۵سال سابقه کار داریم
*گروهی از کامیونداران شهرستان سراوان در اعتراض به ابطال کارتهای سوخت خود مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. به گزارش کمپین فعالان بلوچ،
کامیونداران در این تجمع خواستار رفع کدینگ و رسیدگی به علت ابطال کارتهای سوخت خود شدند. برای چندمین بار متوالی است که کارتهای سوخت کامیونداران را باطل و کدینگ می کنند، که هر بار کامیونداران با پرداخت جریمه و مبالغ هنگفت آنها را فعال می کنند.
*کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌ آهن اراک طی سه روز متوالی در اعتراض به عملکرد بخش خصوصی و مشخص شدن وضعیت مطالبات معوقه خود در این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، دلیل برپایی این تجمع اعتراضی چند روزه، بی‌تفاوتی کارفرما و مسئولان راه ‌آهن در قبال درخواست کارگران برای حذف بخش خصوصی و پرداخت مطالبات مزدی کارگران است.

یکشنبه 5 بهمن
*شماری از کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت به دلیل نامشخص بودن وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان سازمان خصوصی ‌سازی واقع در خیابان ایران زمین شهرک غرب حضور یافتند. به گزارش ایلنا، این گروه از کارگران که از استانها و شهرستانهای مختلف برای پیگیری وضعیت شغلی خود عازم تهران شده ‌بودند، ‌گفتند: پس از ۱۴سال و فعالیت در ۳۵۳ دفاتر شرکتهای تعاونی سهام عدالت در اقصی نقاط کشور، هنوز وضعیت شغلی و پرداخت مطالباتمان مشخص نشده است. در عین حال مطالبات مزدی، بیمه و سنواتی ما از سال ۹۷ تا پایان ۹۸ به تاخیر افتاده است.
*گروهی از شهروندان ساکن ایرانشهر در اعتراض به تخریب مصلای اهل سنت این شهر مقابل مسجد جامع نور ایرانشهر تجمع کردند. به گزارش کمپین فعالان بلوچ، مصلای اهل سنت این شهر با حکم مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان و با همکاری شورای تامین و نیروهای مسلح تخریب شده است.

دوشنبه ۶ بهمن
*برای دومین روز متوالی جمعی از پیمانکاران طرف قرار داد شرکت توزیع برق خوزستان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود مقابل ساختمان این شرکت تجمع کردند. به گزارش ایرنا، یکی از پیمانکاران در این خصوص گفت: حدود ۵۰ پیمانکار با این شرکت همکاری دارند و برخی از آنها از سال ۹۵ نیز مطالباتی از این شرکت در خصوص پروژه های اجرا شده، طلب دارند.
*کارگران میدانهای نفتی پایدار غرب و آبان دهلران (شرکت ایران افق) برای اعتراض به عدم پرداخت به موقع مطالب و نامشخص بودن قرارداد کار دست از کارکشیدند و در محل کارشان تجمع کردند. رئیس اداره کار دهلران در این رابطه به خبرنگار تابناک گفت: مشکل کارکنان ایران افق باحضور مسئولان ارشد شهرستان و نمایندگان شرکت ایران افق طی یک جلسه پیگیری و بررسی خواهد شد .
*شماری از کارگران روزمزد ساختمانی زاهدان برای اعتراض به بیکاری و نداشتن ثبات شغلی دست به تجمع زدند. به گزارش رسانک، کارگران معترض با در دست داشتن پلاکاردهایی از بیکاری، نداشتن بیمه، امنیت شغلی و وضعیت بد معیشتی خود گلایه داشتند.
معترضان گفتند: روزانه صبح اول وقت سر فلکه حاضر شده و تا ظهر بدون کار ایستاده و کار برای شان وجود ندارد.

سه شنبه 7 بهمن
*برای سومین روز متوالی، کارگران شهرداری جاسک در استان هرمزگان برای اعتراض به تغییر ساعات کاری از رفتن برسرکار خودداری کردند. به گزارش ایمنا، اخیرا شهردار جاسک طی نامه ای از این کارگران خواسته که به صورت دو شیفت کار کنند، در حالی که حقوق آنان یک شیفت محاسبه می ‌شود. یکی از کارگران به نمایندگی همکارانش گفت: اکثر ما از روستاهای اطراف به اینجا می آییم و اگر بخواهیم دو شیفت کار کنیم و حقوق یک شیفت دریافت نماییم به اندازه کرایه رفت و آمد ما هم نمی شود.
*جمعی از اهالی روستای چشمه کبود بیستون برای اعتراض به نحوه واگذاری و عملکرد اکتشافی بهره بردار معدن مقابل فرمانداری کرمانشاه تجمع کردند. به گزارش بیستون نسوز، اخیرا اعتراض به نحوه واگذاری معادن استان کرمانشاه و عدم نظارت کافی بر نحوه بهره برداری که گاها منابع طبیعی و حریم مناطق مسکونی را به مخاطره انداخته است و موجب اعتراضات زیادی به مدیریت اداره صَمت استان به عنوان متولی این امر شده است.
*شماری از گوجه کاران شهرستان میناب، در اعتراض به پایین بودن نرخ تولید محصولات شان، در منطقه هشت‌ بندی این شهرستان، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش فارس، کشاورزان به نرخ پایین خرید گوجه در فصل جاری و نبود مشتری برای گوجه‌ های به دست آمده در این منطقه اعتراض کردند.
*جمعی از مینی بوس داران شهرستان سیریک در شرق هرمزگان، برای اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان فرمانداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش فارس، شرکت پخش و پالایش فرآورده ‌های نفتی، بدون در نظر گرفتن میزان پیمایش آنان اقدام به سوزاندن کارتهای سوخت رانندگان کرده و این کار را اقدامی در راستای مبارزه با قاچاق سوخت بیان می‌ کند.
*اعتصاب کارگران و رانندگان معدن سنگ آهن آنومالی شمالی به دنبال عقد قرارداد پس از 10 روز خاتمه یافت. به گزارش بافق فردا، پس جلسه ای که روز سه شنبه به درخواست کارگران و رانندگان معدن سنگ آهن آنومالی شمالی و با حضور فرماندار بافق، پیمانکار و نمایندگان کارگران این معدن در محل فرمانداری بافق برگزار شد و مسائل و مشکلات کارگران و رانندگان مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت، با انعقاد قرارداد و بازگشت کارگران آنومالی شمالی به کار، اعتصاب کارگران پایان گرفت.

چهارشنبه ۸ بهمن
*گروهی از دستفروشان سنندج در اعتراض به تصمیم مسئولان در طرح ساماندهی دستفروشان خیابان فردوسی، مقابل استانداری کردستان تجمع کردند. به گزارش تسنیم،
دستفروشان حاضر در این تجمع خواستار افزایش ساعت فعالیت شان در خیابان فردوسی شدند. معترضان گفتند: دستفروشی از ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه به بعد برایمان سودی ندارد و مسئولان شهری به ما اجازه دهند که حداقل از ساعت ۴ عصر فعالیت ‌مان را آغاز کنیم.
*به گزارش رسانک، جمعی از کامیونداران و رانندگان چابهار در اعتراض به قطع سهمیه سوخت کامیونهای خود در این شهر تجمع کردند. در پی قطع سهمیه سوخت ماشینهای سنگین در شهرهای بلوچستان، صدها نفر بیکار شدند.

آدینه ۱۰ بهمن
*گروهی از شهروندان ساکن ایرانشهر در محل مصلای اهل سنت این شهر بار دیگر دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش کمپین فعالان بلوچ، علت اجتماع این افراد اعتراض به تخریب مصلای اهل سنت ایرانشهر عنوان شده است.

شنبه ۱۱ بهمن
*برای دومین روز، کارگران ایران خودرو تبریز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و اخراج تعدادی از کارگران این کارخانه اعتصاب کردند. به گزارش ایران کارگر، بنا به گفته منابع کارگری در ایران ‌خودرو تبریز، عدم دریافت حقوق و اخراج تعدادی از پرسنل کارخانه ایران ‌خودرو تبریز، دلیل اعتصاب این کارگران است. کارگران ایران ‌خودرو تبریز به تبعیض صورت گرفته در پرداخت حقوق‌ شان اشاره کرده و افزودند: علاوه بر پرداخت نشدن حقوق، در ایران ‌خودرو تبریز حقوق پرسنل به نسبت دیگر سایتهای ایران‌خودرو کمتر است
*به گزارش تسنیم، همزمان با سفر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به بندر امام، جمعی از اهالی این شهر با برپایی تجمع، برافراشتن بنرها و سردادن شعارهایی به بیکاری و عدم استخدام جوانان در مجتمعهای پتروشیمی، مدیران پروازی و عدم تبدیل وضعیت این شهر به شهرستان اعتراض کردند.

دوشنبه ۱۳ بهمن
*شماری از کارکنان شهرداری تبریز برای اعتراض به نداشتن امنیت شغلی ومعیشتی برای سومین روز متوالی و بار چهارم در ماه بهمن، دست به تجمع مقابل ساختمان مرکزی شهرداری تبریز زدند. به گزارش ایلنا، کارکنان شهرداری تبریز چند روز پیش هم تجمع اعتراضی در همین رابطه مقابل شورای فرمایشی شهر برپا کرده بودند. یکی از معترضان گفت: پس از تجمع چند روز پیش مقابل شورای شهر تبریز از طرف مسئولان وعده حل مشکل قرارداد کادر مربیان داده شد. او ادامه داد: این مساله متاسفانه با گذشت حدودا دو هفته حل نشده است. به گزارش ایسنا، معترضان با برافراشتن بنرهایی ازجمله: «سالها وعده و وعید کافی است لطفا عمل کنید» خواستار پاسخگویی مسئولان ذیربط شدند.
*کارگران روزمزد زاهدان، در اعتراض به مشکلات شغلی و معیتشی، بار دیگر در برابر سازمان تامین اجتماعی این شهر تجمع برگزار شد. به گزارش رسانک، کارگران روزمزد زاهدان، با در دست داشتن دست ‌نوشته و بنرهایی که بر روی آنها نوشته شده بود: «فریاد کارگران گرسنه»، «انقلاب گرسنگان» و «بیکاریم»، اعتراض خود نشان داده و به بیان مشکلات خود پرداختند. یکی از این کارگران معترض گفت: ما بچه داریم بچه ‌هایی که نیاز به شیرخشک دارند، کرایه ‌نشین هستیم، اما هر چه دنبال کار می ‌رویم، کاری نیست و یا در نهایت کار با مزد کم پیدا می‌شود؛ ۵۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان که نان شب ما هم نمی‌شود.
*جمعی از اهالی عباس ‌آباد برای اعتراض به تخریب املاک ‌شان مقابل اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان اجتماع کردند. به گزارش کرمان نو، عباس ‌آباد در محور هفت باغ علوی قرار دارد و آن طور که معترضان می ‌گویند این آبادی 30 سال پیش کد روستایی دریافت کرده است. به گفته یکی از تجمع کنندگان، شرکت عمران علوی، شهرکی را در این آبادی احداث کرده و آب ندارد به این شهرک بدهد و می ‌خواهند پروانه چاه این آبادی را باطل کنند.
*کارکنان پارس جنوبی با تجمع مقابل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، خواستار رسیدگی به وضعیت استخدامی و حقوقی خود شدند. به گزارش مهر، از جمله مهمترین خواسته های کارکنان معترض سازمان منطقه ویژه پارس؛ حذف مدت موقت و تبدیل وضعیت و همسان سازی حقوق (مطابق تبصره ۳ ماده ۲۹ برنامه ششم)، پرداخت آیتمهای کارمندان وزارت نفت (مطابق ابلاغیه وزیر نفت) و اجرای بند سیاستهای کلی نظام اداری، است.
*تعدادی از خبرنگاران و فعالان اجتماعی شهرستان ارومیه در اعتراض به نامگذاری بیمارستان جامع زنان ارومیه به نام همسر رئیس دانشگاه علوم پزشکی، مقابل این بیمارستان تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع کنندگان با پلاکاردهایی که در دست داشتند به نامگذاری این بیمارستان به نام همسر رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه اعتراض کرده و خواهان تغییر هرچه سریعتر این نامگذاری شدند.
*شماری از سهامداران شرکت تعاونی مسکن جماران با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل شهرداری تبریز، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. به گزارش تلگرام اتحاد، با وجود گذشت ۲۰ سال آنها همچنان در انتظار تحویل مَسکنهای خود توسط این تعاونی هستند.
*جمعی از متقاضیان مسکن مهر گلبار مقابل اداره تعاون مشهد تجمع کردند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، با وجود گذشت ۱۳ سال منازل متقاضیان مسکن مهر گلبار تحویل داده نشده و آنها کماکان در بلاتکلیفی به سر می برند.
*شماری از مردم اهالی روستای ترک‌آباد از توابع شهرستان اردکان واقع در استان یزد، در اعتراض به وجود آلایندگی و پساب شهرک صنعتی اردکان که در مجاورت محل سکونت آنهاست، در ساختمان فرمانداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایسنا، آلایندگی شهرک صنعتی اردکان که در مجاورت این شهر است، دیر زمانی است که موجبات نارضایتی مردم اردکان به ویژه روستای ترک آباد که در مجاورت این شهرک واقع شده را فراهم آورده است.

سه شنبه ۱۴ بهمن
*کارگران کارخانه قند یاسوج در ادامه اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی دست به تجمع مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد و بانک تجارت زدند و خواستار تعیین تکلیف هر چه سریعتر وضعیت این کارخانه و بازپس گیریش توسط بانک تجارت شدند. به گزارش کُبنا، کارگران کارخانه قند یاسوج گفتند: چندین ماه از آخرین حکم ابطال معامله کارخانه می ‌گذرد، اما بانک به دلایل نامعلوم برای پس گرفتن کارخانه تعلل و سهل ‌انگاری می‌کند.
*آبداران کهگیلویه و بویراحمد در ادامه اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق و نداشتن قراردادکاری باردیگر مقابل استانداری در شهر یاسوج تجمع برپاکردند. به گزارش تسنیم، یکی از آبداران حاضر در تجمع با انتقاد از عدم پرداخت 8 ماه حقوق 200 آبدار استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به قرار گرفتن ایستگاههای پمپاژ در مناطق خطرناک و احتمال مسمومیت و ...، هیچ گونه قرارداد نگهبانی با نیروها در شب ندارند و قرارداد نگهبان به عنوان آبدار و روزانه منعقد می ‌شود.
*گروهی از سهامداران زیان دیده بازار بورس، در اعتراض به افت شاخصها، در خیابانهای اطراف سازمان بورس و میدان ونک واقع در تهران، تجمع اعتراضی برپا کردند. به گزارش هرانا، مالباختگان در ابتدا قصد تجمع در مقابل ساختمان بورس و اوراق بهادار را داشتند، که با دخالت و ممانعت نیروهای انتظامی، محل مذکور را ترک و فریاد های اعتراضی خود را در خیابانهای مجاور این سازمان سر دادند.
*شماری از کارکنان و بازنشستگان شرکت هواپیمایی هما در اعتراض به عدم دریافت معوقات مزدی خود، مقابل ساختمان دفتر این هواپیمایی دست به تجمع زدند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، معترضان حاضر در این تجمع ، ضمن سر دادن شعار هایی از قبیل «سفره ما خالیه وعده وعید کافیه»، «مسئول بی کفایت اخراج باید گردد» خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند.

چهارشنبه 15 بهمن
*جمعی از مرغداران سقز برای اعتراض به ماندن مرغها روی دست شان مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان کردستان تجمع کردند. به گزارش کرد پرس، دامپزشکی و سایر نهادهای مرتبط از خروج مرغ از استان جهت کشتار جلوگیری می کنند و فروش و عرضه مرغ زنده هم ممنوع اعلام شده است. این در حالیست که در چند ماه گذشته کشتارگاه مرغ سقز نیز توسط دامپزشکی تعطیل شده و همچنین کشتارگاههای بانه و سنندج نیز ظرفیت پذیرش مرغ شهرستان سقز را ندارند.
*کارگران پتروشیمی شیمی بافت در ماهشهر، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل درب اصلی این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش عصر ما خوزستان، کارگران معترض اهم مطالبات خود را رفع تبعیض در پرداخت حقوق و مزایا، اجرای صحیح و کامل طرح طبقه بندی مشاغل، ارائه خدمات رفاهی و انگیزشی و داشتن امنیت شغلی عنوان کرده اند. کارگران حاضر در این تجمع گفتند: ما کارگران پتروشیمی شیمی بافت، از سوی مدیران این شرکت مجبور به امضای تعهدنامه هایی شده‌ ایم که نقض حقوق ماست و ما را وادار به سکوت در مقابل تبعیضهای صورت گرفته می کند.

پنجشنبه ۱۶ بهمن
*جمعی از مرغداران، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان وزارت کشاورزی دست به تجمع زدند. به گزارش آفتاب نیوز، این شهروندان دومین هفته است که جلوی وزارتخانه تجمع می‌ کنند و فقط یک بار توانسته‌ اند با یکی از مدیران میانی وزارتخانه گفتگوی بی ‌حاصلی داشته باشند. یکی از مرغداران گفت: ببینید چه به سر تولید آورده‌ اند که ما پیرمردها را مجبور کرده ‌اند با حال وخیم و در این شرایط شیوع کرونا تجمع کنیم.
*جمعی از کشاورزان زاهدان در زمینهای خود دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش رسانک، این کشاورزان دلیل تجمع خود را اعتراض به بیکاری، عدم حمایت دولت و نداشتن بیمه عنوان کردند. کشاورزان زاهدان که به دلیل نبود بارندگی و خشک بودن زمینهای شان در وضعیت بد معیشتی به سر می ‌برند، خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند.

یکشنبه ۱۹ بهمن
*گروهی از سرایداران و خدمتگزاران مدارس دولتی تهران و البرز با تجمع مقابل مجلس خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند. به گزارش هرانا، این شهروندان اعم مطالبات خود را از اجرای طرح طبقه بندی نیروهای خدماتی، همسان سازی حقوق، احتساب عنوان شغلی به مشاغل زیان آور، تغییر وضعیت استخدامی از قراردادی به پیمانی و رسمی، عنوان کردند.
*کارگران ابنیه فنی نواحی زاگرس و اندیمشک، در اعتراض به احتمال واگذاری دوباره شرکت تراورس به بخش خصوصی و عدم امنیت شغلی شان در محل کار خود دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، اگر قرار بود بعد از ده سال تلاش کارگران برای تغییر مدیریت تراورس، دولت مجددا این شرکت را که به تازگی از مدیریت خانواده امیرمنصور آریا (پیمانکار سابق) منفک شده، به بخش خصوصی دیگری واگذار کند، چرا کارگران این همه برای تامین امنیت شغلی خود تلاش کردند؟ پس وعده ‌‌های دولت برای سامان دادن به وضعیت هفت هزار کارگر ابنیه فنی چه می‌شود؟
*برای دومین روز متوالی، جمعی از نیروهای پیمانکاری شرکت عملیات غیر صنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی بندر ماهشهر، در اعتراض به وضعیت شغلی خود، مقابل حراست شهرک بعثت این شهر، تجمع اعتراضی برپا کردند. به گزارش عصر جنوب، این کارگران معترض، خواستار اجرای کامل طرح طبقه ‌بندی مشاغل در این شرکت هستند. بر اساس این گزارش، قرار است که در آینده ای نزدیک، قریب به ۳۰۰ نفر از پرسنل خدمات و امور ورزش پتروشیمی بندر امام به این شرکت اضافه می شوند و بابت همین موضوع امنیت شغلی افراد عملیات در خطر است.

دوشنبه ۲۰ بهمن
*تعدادی از بازنشستگان شرکت مخابرات استان زنجان با برگزاری تجمع اعتراضی در ساختمان جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. به گزارش ایلنا، آنها در این تجمع خواستار رسیدگی به مطالبات گذشته، امور رفاهی و پرداخت حق سنوات خود شدند.
*شماری از پرسنل ارکان ثالث سازمان منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر در شهرک بعثت برای دومین روز تجمع کردند. به گزارش نفیر نفت، آنها دلیل تجمع خود را اعتراض به عدم اجرای صحیح طرح طبقه بندی مشاغل و تبعیض در پرداخت مزایای شغلی پرسنل عنوان کردند.
به گفته معترضان، نمایندگان کارگران از سوی حراست تهدید می شوند. همچنین برخی از نمایندگان در پی تهدید حراست با تغییر شغل روبرو شده اند.

سه شنبه ۲۱ بهمن
*شماری از کارکنان اداره آب و فاضلاب شهرستان رامشیر در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود مقابل این اداره دست به تجمع زدند. به گزارش عصرما خوزستان، این کارکنان دلیل تجمع خود را عدم پرداخت ۷ ماه حقوق معوقه خود عنوان کردند.
*کارکنان عوارضی قزوین، در اعتراض به تداوم بیکاری به دنبال الکترونیکی شدن عوارضیها، برای چهارمین روز متوالی، مقابل ساختمان استانداری این شهر، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش صبح قزوین و ایلنا، مشکلات کارکنان عوارضی قزوین که از اسفند ماه سال ۹۷ و همزمان با الکترونیکی شدن عوارضیها آغاز شده، پس از کش و قوسهای بسیار همچنان پابرجاست و این کارکنان در انتظار تصمیمات نهایی مسئولان استانی و کشوری ذیربط هستند.

شنبه ۲۵ بهمن
*جمعی از دستفروشان پیاده راه فردوسی سنندج، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان استانداری کردستان دست به تجمع زدند. به گزارش همشهری، دستفروشان اهم مطالبات خود را در خصوص ساعت فعالیت و همچنین میزان کرایه ماهانه ‌ای که به شهرداری باید بپردازند عنوان کردند.
*شماری از خانواده‌ های جانباختگان هواپیمای مسافربری اوکراینی مقابل مجتمع قضایی نیروهای مسلح دست به تجمع زدند. به گزارش بی بی سی، تجمع کنندگان به احضار نشدن امیرعلی حاجی ‌زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دادگاه اعتراض دارند و او را از مسببان اصلی دستور شلیک به هواپیمای مسافری اوکراین می‌ دانند.
*تعدادی از آبداران روستایی شهرستان ایذه، در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی شان، مقابل ساختمان فرمانداری و اداره آب و فاضلاب شهرستان ایذه، تجمع اعتراضی برپا کردند. به گزارش مهر، یکی از آبداران روستایی در این خصوص گفت: ما قراردادی نداریم و اکنون به مدت یک سال است که حقوقی دریافت نکرده ایم. فقط دو ماه حقوق علی الحساب به ما دادند که مشخص نیست مربوط به چه ماهی است.
*شماری از کارگران شرکت خدمات مهندسی خط و ابنیه فنی راه آهن زاگرس که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری تراورس مشغول به کارند، در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و بیمه ای خود، در محدوده محل کارشان دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، پرداخت مطالبات مزدی و بیمه ‌ای آنها چندین ماه به تاخیر افتاده است. یکی دیگر از مشکلات صنفی کارگران نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قرارداد های کوتاه ‌مدت است که باعث نگرانی بیشتر کارگران شده است.
*گروهی از خانواده‌ های بیماران SMA، در اعتراض به عدم واردات دارو برای این بیماران، در مقابل ساختمان وزارت بهداشت واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش تبنا،
این سومین سالی است که داروی بیماری SMA در دنیا وجود دارد. سومین دارو هم سال گذشته تاییدیه سازمان بین‌المللی غذا و دارو آمریکا را کسب کرد. سه سال پیش هم داروی «اسپینرانزا» به عنوان اولین دارو تاییدیه‌ های لازم را کسب کرد. این دارو به عنوان گران ‌ترین داروی قرن معروف شد. وزیر بهداشت آن سالها گفته بود: مردم ما راضی نیستند که برای بچه‌ای پول خرج کنیم که دو سال بیشتر زنده نمی‌ماند. با گذشت سه سال و فوت بیش از صد کودک مبتلا به SMA، وزارت بهداشت هنوز هیچ اقدامی بابت حل این معضل نکرده است.
*جمعی از اهالی شهر سی سخت، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، در مقابل یکی از مساجد این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش تابناک، شهروندان حاضر در تجمع، اهم مطالبات خود را تاخیر و کارشکنی در احداث و تعریض جاده ارتباطی این شهر به مرکز استان عنوان کردند.

دوشنبه ۲۷ بهمن
*شماری از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن شهرستان گچساران، در اعتراض به روند پرداختها، هزینه ها و مشکلات این طرح، در گچساران تجمع کردند. به گزارش بلبل دنا، معترضان علت اجتماع خود را نامشخص بودن هزینه ساخت و غیر واقعی بودن آن، عدم فاصله زمانی در پرداخت اقساط پیش پرداخت، عنوان کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند.
*کارگران شهرداری بیجار برای اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق و 10 ماه اضافه کار از جمع آوری زباله ها از سطح شهر خودداری کردن و برای سومین روز مقابل ساختمان شورای این شهر در استان کردستان اجتماع کردند. به گزارش کُرد تودی، کارگران اعتصابی گفتند: بارها به مسئولان شهرداری مراجعه کرده ایم و هر چه اعتراض می کنیم به جایی نمی رسد، ما هم انسان هستیم و حق زندگی کردن داریم، الان 10 ماه است که اضافه کار و 3 ماه حقوق دریافت نکردیم و این چنین که مسئولان بی توجهند ما محکوم به مرگ تدریجی هستیم.

سه شنبه ۲۸ بهمن
*خریداران محصولات گروه صنعت خودرو آذربایجان (آذویکو) با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. به گزارش فارس، آنها از رزم حسینی وزیر صنعت خواستار مداخله برای دریافت خودروهای پیش خرید خود شدند، ‌که پس از سه سال واریز وجه هنوز دریافت نکرده‌ اند.
*کشاورزان سمنان برای اعتراض به قطع آب چاههای کشاورزی مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. به گزارش مرآت، تجمع کنندگان گفتند: کشاورزی استان سمنان با مشکلات زیادی روبروست و ممنوعیت استفاده از آب چاهها نیز بر مشکلات افزوده است. کشاورزان تأکید کردند که قطع آب چاه، مرگ کامل کشاورزی سمنان را رقم خواهد زد.
کشاورزان دو راه پیشنهاد دادند که یکی خرید چاهها برای حفظ ذخیره آّب و دوم حفظ سهمیه مناسب استفاده از آب و عدم قطع آن.
*کارگران اداره آب و فاضلاب خرمشهر در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی خود مقابل ساختمان اداره آب و فاضلاب ‌این شهر تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران حدود ۴ ماه حقوق معوقه طلب دارند. کارگران معترض گفتند: مطالبات دهها نفر از کارگران شبکه آب و فاضلاب خرمشهر چند ماه است پرداخت نشده و ما در این شرایط سخت کرونایی بارها خواستار پرداخت این مطالبات شده‌ایم.
*جمعی از پرسنل پتروشیمی بندر امام، در اعتراض به مدیریت سلیقه ‌ای و عدم اعمال محدودیتها و شیوه ‌نامه‌ های بهداشتی از سوی مدیرعامل شرکت، در محوطه این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، بعد از گذشت چند روز از اعلام وضعیت قرمز و بحرانی کرونا و همچنین ابلاغ محدودیتهای جدید از سوی مدیر ارشد شرایط اضطراری منطقه ویژه اقتصادی بندر امام، حمیدرضا رستمی با بی‌توجهی به این مهم، حاضر به پذیرش اعمال محدودیتها تا این لحظه نشده است.

چهارشنبه 29 بهمن
*کارگران شرکت تهران جنوب فعال در پروژه بندر مجیدیه ماهشهر، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، برای چهارمین روز اعتصاب کرده و مقابل درب این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش عصر جنوب، کارگران اعتراض خود را در خصوص اخراج ۲۵ تن از همکاران شان عنوان کردند. اخراج کارگران بومی در حالی اتفاق افتاده که کارگران بسیاری از سایر نقاط کشور در این شرکت مشغول به کار هستند اما در پی تصمیم مدیران این مجموعه، فقط نیروهای بومی اخراج شده اند. کارگران شرکت تهران‌ جنوب دربندر مجیدیه ماهشهر با بازگشت به کار 25 همکار اخراجی شان به اعتصاب شان خاتمه دادند و برسر کارشان بازگشتند.
*اهالی شهرک اندیشه قزوین در ادامه اعتراض به عدم صدور مجوز ساخت زمینهای شان برای باری دیگر دست به تجمع مقابل استانداری زدند. به گزارش تسنیم، یکی از تجمع کنندگان گفت: من و بسیاری از ساکنان این شهرک، زمینها را از 25سال گذشته خریداری کرده ‌ایم و زمینها دارای سند است؛ اما دستگاههای اجرایی و اداری در این بین مشکلاتی را ایجاد کردند که ما اطلاعی از آن نداریم؛ زمانی هم که برای حل مشکل به دادسرا مراجعه می ‌کنیم جواب مشخصی دریافت نمی ‌کنیم. این شهرک که 1000مالک دارد در5 کیلومتری شهر قزوین قرار دارد.

دوشنبه های اعتراضی کشاورزان اصفهان
کشاورزان اصفهان همچنان برای حقآبه مبارزه و تلاش می کنند. به نظر می رسد که حکومت با بی اعتنایی به خواست کشاورزان در صدد است تا آنها را خسته و ناامید کند. بنا به گزارشهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی و خبرگزاریهای حکومتی همچون ایمنا، ایلنا، فارس و ...در ماه بهمن کشاورزان أصفهان همچنان به مبارزه برای حق مسلم خود ادامه دادند.
روز دوشنبه ۶ بهمن، صدها تن از کشاورزان شرق اصفهان با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل استانداری اصفهان خواستار تعیین تکلیف حقابه‌ ها براساس طومار شیخ بهایی و اجرای مصوبات قانونی دولت در مورد زاینده رود شدند.
روز چهارشنبه ۸ بهمن، جمعی از اهالی روستای ورتون، در اعتراض به واگذاری زمینهای منابع طبیعی به افراد شخصی با هدف توسعه گردشگری، مقابل ساختمان استانداری اصفهان دست به تجمع اعتراضی زدند.
زمین های این منطقه که دارای چشمه ‌های آب گرم معدنی است، قرار است با هدف توسعه گردشگری به فردی واگذار شود که روستائیان ضمن مخالفت با این موضوع، معتقدند که این واگذاری، تخریب منابع طبیعی را نیز در پی دارد.
همزمان شماری از کشاورزان ورزنه اصفهان، در اعتراض به عدم دریافت حقابه، در سطح شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.
روز دوشنبه 20 بهمن، گروهی از کشاورزان شهرستان مورچه خورت واقع در استان اصفهان، در محل زمینهای خود تجمع اعتراضی برگزار کردند. کشاورزان معترض دلیل تجمع خود را اعتراض به قطع درختان و تخریب تاسیسات آبرسانی زمینهای خود توسط ماموران اداره آب عنوان کردند.
روز دوشنبه ۲۷ بهمن، تعدادی از کشاورزان معترض شرق اصفهان، در تجمع اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند. نیروهای انتظامی به تجمع کنندگان یورش برد و کشاورزان خشمگین اصفهان چوب به دست در برابرشان مقاومت کردند.
ویدوهایی از این درگیری در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که در آنها کشاورزان می‌گویند ماموران انتظامی به سوی آنها گاز اشک آور شلیک کرده ‌اند.

حرکتهای اعتراضی کارگران هپکو
*گروهی از کارگران هپکو اراک به نمایندگی از جانب دیگر همکاران شان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود، در روز شنبه 18 بهمن، مقابل ساختمان تامین اجتماعی و وزارت کار واقع در تهران، تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش ایلنا، شماری دیگر از کارگران هپکو نیز همزمان با سفر نمایندگان ‌شان به تهران، زیر پل بختیاری در اراک دست به تجمع اعتراضی زدند. کارگران هپکو در روز یکشنبه 19 بهمن، برای دومین روز مقابل ساختمان مجلس دست به تجمع زدند. روز شنبه ۲۵ بهمن، کارگران کارخانه معترض در ادامه اعتراض به نداشتن امنیت شغلی و معیشتی برای باردیگر زیر پل بختیاری تجمع کردند. کارگران این واحد بزرگ تولیدی در روز دوشنبه ۲۷ بهمن، در مسیر راه آهن اراک، تجمع کردند و در روز چهار شنبه ۲۹ بهمن، در محوطه مجتمع تجمع کردند و قصد بیرون رفتن داشتند که با وساطت یکی از مدیران اسبق این مجموعه، منصرف شدند.

اخبار کوتاه منتشر شده در شبکه ‌های اجتماعی
چهارشنبه ۱ بهمن: جمعی از سهامداران زیان دیده بازار بورس، در اعتراض به افت‌ شاخصها، مقابل ساختمان وزارت اقتصاد در تهران تجمع کردند./ تجمع کارگران شرکت سیمان دهلران، در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود، مقابل درب این کارخانه./ تجمع جمعی از وکلای دادگستری کرمانشاه در حیاط ساختمان کانون وکلا واقع در میدان مرکزی شهرستان کرمانشاه./ تجمع متقاضیان مسکن مهر هشتگرد برای اعتراضی به عدم اتمام زمان تهیین شده پروژه و تحویل مسکن مقابل ساختمان شرکت عمران شهر جدید هشتگرد.
پنجشنبه ۲ بهمن: تجمع جمعی از اعضای تعاونی مسکن کارکنان گمرک، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل دفتر رئیس قوه قضاییه در تهران.
شنبه ۴ بهمن: کارکنان شرکت نفت جهت پیگیری مطالبات صنفی شان از قبیل اجرای ماده ده معیشتی، درمان، تحصیل و تعدیل مدرک سازمان بازنشستگی مقابل وزارت نفت در خیابان طالقانی تهران با برخورد نیروهای انتظامی مواجه شده و عده ای را بازداشت کردند.
دوشنبه ۶ بهمن: تجمع گروهی از مهندسان‌ ساختمان‌ استان ‌البرز، برای اعتراض به عدم آزادسازی حق ‌الزحمه‌ مهندسان ناظر و تجمیع دستمزدها در حسابهای غیرشفاف نظام‌ مهندسی در محوطه‌ سازمان نظام مهندسی این استان.
چهارشنبه 8 بهمن: تجمع حواله داران دامای x7برای اعتراض به بی تعهدی «یاران خودرو اروند» مقابل وزارت صنعت./ شماری از سهامداران زیان دیده بازار بورس، در اعتراض به افت شاخصها، مقابل ساختمان اصلی بورس اوراق بهادار واقع در تهران، تجمع اعتراضی برپا کردند.
پنجشنبه ۹ بهمن: تجمع گروهی از مالباختگان موسسات مالی کاسپین و فرشتگان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل ساختمان هیات تسویه واقع در تهران./ تجمع شماری از مهاجران کشور افغانستان برای اعتراض به مسدود شدن کارتهای بانکی‌ شان مقابل یکی از شعب بانک صادرات در شهرهای تهران و مشهد.
آدینه ۱۰ بهمن: شماری از مالباختگان شرکت شهرخودرو در اصفهان، با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل هتل آسمان، محل استقرار تیم فوتبال شهرخودرو، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
یکشنبه ۱۲ بهمن: شماری از مالکان منطقه عظیمیه قزوین برای اعتراض به عدم صدور مجوز ساخت و ساز با وجود جواز ساخت، دست به تجمع اعتراضی زدند./ بیش از ۲۰۰ کارگر فصلی معدن طلای آق دره به دنبال عدم تمدید قراردادهای شان برای چندمین بار دست به تجمع اعتراضی زدند./ جمعی از غارت شدگان شهرک نگین اصفهان با برگزاری تجمع اعتراضی در این شهر، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
دوشنبه ۱۳ بهمن: تجمع جمعی از کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه، در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی شان، مقابل درب ورودی این نیروگاه.
سه شنبه ۱۴ بهمن: تجمع شماری از سهامداران پدیده شاندیز (گشان) در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان مقابل دفتر این شرکت در مشهد دست به تجمع اعتراضی زدند.
چهارشنبه 15 بهمن: جمعی از سهامداران زیان دیده بازار بورس، در اعتراض به افت شاخص ها و از دست دادن اموالشان، در مقابل ساختمان تالار بورس در تهران دست به تجمع زدند./ کارگران گروه صنعتی شیشه کاوه شهرستان ساوه، در اعتراض به اخراج شماری از همکاران شان، در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.
پنجشنبه ۱۶ بهمن: تجمع گروهی از مالباختگان بورس به همراه خانواده های شان مقابل سازمان بازرسی کل کشور./ تجمع تعدادی از مالکان زمینهای معروف به کوه ‌سیاه در رباط کریم در اعتراض به تصرف غیر قانونی زمینهای ‌شان توسط نوروزی نماینده رباط کریم در مجلس، تحت عنوان جنگل‌کاری./ تجمع اعضای تعاونی مسکن جهاد کشاورزی کردستان برای اعتراض به متوقف شدن پروژه ساخت مسکن، مقابل استانداری کردستان.
آدینه ۱۷ بهمن: تجمع شماری از مالکان زمینهای شاندیز مشهد در اعتراض به تصرف زمینهای شان توسط نیروی انتظامی، در ابتدای جاده شاندیز دست به تجمع اعتراضی زدند.
شنبه ۱۸ بهمن: تجمع پیمانکاران و طلب‌کاران شهرداری ساری مقابل ساختمان شهرداری این شهر.
یکشنبه ۱۹ بهمن‌: تجمع کارگران مهمانسراهای نفت و گاز گچساران مقابل ساختمان اداری این شرکت در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و تبدیل وضعیت.
سه شنبه 21 بهمن: تجمع سهامداران بانک مهر اقتصاد در اعتراض به قیمت گذاری سهام های شان مقابل ساختمان دادگستری و بانک مرکزی.
شنبه ۲۵ بهمن: صاحبان ماشین آلات راهسازی دشستان از قبیل؛ لودر، بیل مکانیکی، گریدر، غلطک و... دست به تجمع مقابل دفتر مجلس نشین این شهر در استان بوشهر زدند./ جمعی از جوانان جویای کار روستای شهرویی از توابع بهبهان، مقابل درب ورودی پالایشگاه بیدبلند ۲ این شهرستان، تجمع کردند. تجمع کنندگان به بیکاری و نبود شغل اعتراض کرده و خواستار اشتغال زایی در این منطقه شدند.
یکشنبه ۲۶ بهمن: سپرده‌گذاران موسسه ثامن الحجج مقابل مجلس تجمع اعتراضی برگزار کردند. دلیل تجمع این سپرده گذاران عدم دریافت اصل پول و سود ۱۰ ساله پولهای شان توسط دولت و بانک مرکزی عنوان شده است./ شماری از بازنشستگان شرکت هواپیمایی هما مقابل دفتر مرکزی این شرکت تجمع کردند./ بازنشستگان هواپیمایی هما دلیل تجمع خود را اعتراض به عدم اجرای طرح همسان سازی و عدم پرداخت مطالبات معوقه خود عنوان کردند./ جمعی از رانندگان و حواله‌داران ولوو مقابل شرکت خودروسازی سایپا دیزل تجمع کرده و به عدم تحویل خودروهای ثبت ‌نام شده از سال ۹۶ تاکنون، اعتراض کردند.
سه شنبه ۲۸ بهمن: رانندگان خودروهای استیجاری مرکز بهداشت شوش برای اعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت به موقع حقوق مقابل مرکز بهداشت این شهرستان در استان خوزستان اجتماع کردند./ سازندگان مبلمان در شهرکرد، به علت برگزاری نمایشگاه در شرایط کرونایی، در مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری تجمع اعتراضی برگزار کردند.
چهارشنبه 29 بهمن: برای پنجمین روز، تعدادی از کارگران کشت و صنعت هفت تپه برای اعتراض به عدم اعلام رای شورای حل اختلاف به تجمع شان مقابل اداره کارشهرستان شوش ادامه دادند.
پنجشنبه ۳۰ بهمن:مردم زلزله زده شهرستان سی سخت در استان کهگیلویه و بویر احمد در اعتراض به بی توجهی مقامات و عدم امداد رسانی به اهالی این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.
زلزله زدگان سی سخت دربرف و سرمای شدید بی سرپناه در خیابان مانده اند.


منبع: نبرد خلق شماره ۴۳۵، آدینه اول اسفند ۱۳۹۹ ـ ۱۹ فوریه ۲۰۲۱