چالشهای معلمان (تیر 1400) - فرنگیس بایقره

احضار مجدد اصغر امیرزادگان به دادسرای عمومی
عکس 1
اصغر امیرزادگان، معلم و فعال صنفی معلمان روز سه‌ شنبه ۸ تیر، طی ابلاغیه‌ ای کتبی به شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب فیروزآباد احضار شد. در این احضاریه از وی خواسته شد تا در تاریخ ۱۶ تیر در این شعبه حاضر شود. این فعال صنفی معلمان پیشتر نیز به این شعبه احضار شده و از حضور در دادسرا امتناع کرده بود.
خرداد امسال نیز این فعال صنفی معلمان به این شعبه احضار شده اما با غیرمستقل خواندن دادگاه از حضور در دادسرا امتناع کرده بود. گفته می ‌شود که او پیشتر فراخوانی در خصوص تحریم انتخابات ریاست جمهوری امسال را امضا کرده بود.
در سال ۹۸ نیز آقای امیرزادگان توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری فیروزآباد به اتهامات “توهین به مقامات و تبلیغ علیه نظام” به مجموعا ۱ سال و ۶ ماه حبس محکوم شد. این محکومیتها هر یک به مدت ۱۸ ماه و ۲ سال به حالت تعلیق در آمد.
لازم به یادآوری است که اصغر امیرزادگان پیشتر در مهر سال ۹۷ با شائبه ارسال عکس و ویدئو به رسانه‌ های خارج از کشور به مدت دو روز بازداشت شده بود. وی با رد این اتهامات و با تودیع قرار کفالت به مبلغ ۳۰ میلیون تومان به صورت موقت آزاد شد و سپس قرار منع تعقیب وی از سوی دادسرای عمومی و انقلاب فیروزآباد صادر شده بود.

بازماندن ۲۱۰ هزار دانش آموز از تحصیل در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش از بازماندن ۲۱۰ هزار دانش آموز، از تحصیل در سال تحصیلی ۱۳۹۹_۱۴۰۰، خبر داد.
رضوان حکیم زاده اظهار کرد: ۲۱۰ هزار دانش آموز در سال تحصیلی فعلی که تنها چند روز از آن باقی مانده است، به دلایل مختلف از تحصیل در این زمان جا ماندند.
حکیم زاده مدعی شد: حتی کودکانی که به همراه والدین خود به صورت غیر قانونی در ایران حضور دارند می‌ توانند کارت حمایت تحصیلی را از فرمانداریها دریافت کرده و در نهایت پس از ثبت نام در مدرسه مشغول به تحصیل شوند.
این ادعای معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در حالی است که مهاجران تبعه کشور افغانستان در روزهای پایانی مهلت ثبت نام شاهد کارشکنی اداره‌ اتباع در صدور برگه‌ حمایت تحصیلی برای آنها هستند. این درحالیست که هفته گذشته وزارت کشور با صدور بخشنامه ‌ای جدید وعده رفع این مشکل را داده بود.


حرکتهای اعتراضی معلمان

تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیرانتفاعی مقابل مجلس
روز سه ‌شنبه 8 تیر، جمعی از معلمان مدارس غیرانتفاعی با خواست استخدام رسمی و در اعتراض به عدم پاسخگویی وزارت آموزش و پرورش مقابل مجلس دست به تجمع زدند.
معلمان و کارکنان مدارس غیرانتفاعی در ماههای اخیر چندین مورد تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

اعتصاب مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
روز پنجشنبه ۱۰ تیر، صدها تن از مربیان پاره وقت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور از حدود دو هفته پیش تاکنون دست به اعتصاب زده و از حاضر شدن در محل کار خود امتناع کرده ‌اند. اعتصاب این شهروندان در اعتراض به حقوق و مزایای پایین خود پس از سالها سابقه فعالیت است. مسئولان این کانون تاکنون به صورت رسمی واکنشی به اعتصاب سراسری مربیان پاره وقت نداشته‌ اند.
این مربیان معترض حدود دو هفته در سراسر کشور دست به اعتصاب زده و از حاضر شدن در محل کار خود امتناع کردند. مدارک تحصیلی اغلب این مربیان کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

تجمع معلمان کارنامه سبز در تهران
روز دوشنبه ۷ تیر، گروهی از معلمان کارنامه سبز برای دومین روز متوالی در اعتراض به بلاتکلیفی وضعیت استخدامی ‌شان، مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند.
عکس2
کارنامه سبزها معتقدند که باوجود کسب نمره علمی مناسب و نیاز آموزش و پرورش به نیروی جدید آنها استخدام نشده اند.
تعدادی از کارنامه سبزها که شامل افرادی می شوند که در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت و پذیرفته اند، به دلیل کمبود ظرفیت در آموزش و پرورش موفق به استخدام نشده اند.
آنها معترض اند که چرا با وجود نیاز شدید آموزش و پرورش به معلمان و ضمناً قابل قبول بودن سطح توانایی آنها، این نهاد آنها را به استخدام خود در نمی آورد.
آنها می‌گویند: کارنامه سبز ها جوانان نخبه و با استعداد این کشور هستند که هر کدام چند سال در آزمون استخدامی آموزش و پرورش نمره علمی بالا کسب کرده اند، اما به خاطر کمبود ظرفیت و به خصوص مساله بومی گزینی و عدم وجود برنامه در این زمینه در حق آنها اجحاف شده است.
عکس 3
این معلمان معترض شب را در همان محل تحصن کرده و روز سه شنبه ۸ تیر، تجمع و اعتراض خود را ادامه دادند.
تجمع شبانه روزی قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش (صاحبان کارنامه سبز آزمون)
روز پنجشنبه 10 تیر برای پنجمین روز برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراض شان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی ادامه دادند.
روز دوشنبه 14 تیر، صاحبان کارنامه سبز آزمون با تجمع شبانه روزی مقابل وزارت آموزش و پرورش دومین هفته اعتراض شان را نسبت به بلاتکلیفی استخدامی آغاز کردند.

تجمع مربیان قرآن مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان
روز سه شنبه 15 تیر، مربیان قرآن خوزستان برای اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان تجمع کردند و خواهان رفع موانع جذب خود بعد از 10 سال شدند. معترضان طی نامه ‌ای اعلام کردند؛ ما مربیان قرآن خواهان پیگیری سریع و رفع مشکلات برای تایید شدن و شرکت در آزمون جذب هستیم چرا که بعد از10 سال تلاش چنین فرصتی برای ما پیش آمده است.

تجمع والدین و دانش آموزان مدرسه وقفی دخترانه دکتر سعیدی مشهد
روز سه شنبه 29 تیر، دانش آموزان مدرسه وقفی دخترانه دکتر سعیدی مشهد و خانواده های شان برای اعتراض به تبدیل این مدرسه به مدرسه پسرانه شاهد، آن هم پس از ثبت نام و اخذ هزینه از خانواده ها دست به تجمع مقابل آموزش پرورش ناحیه 7 کلانشهر مشهد زدند.
یکی از والدین دختران گفت: من خودم حدود 25سال قبل در این مدرسه درس می‌خواندم و اکنون نیز دخترم تا سال قبل در این مدرسه بوده است. در سال تحصیلی جدید نیز فرزندم را در مدرسه ثبت نام و هزینه کمک به مدرسه را نیز پرداخت کرده ام.
او افزود: اما با اینکه دخترم در مدرسه ثبت نام شده به صورت ناگهانی به ما اعلام کردند که باید پرونده فرزندان خود را بگیریم و به مدرسه ای دیگر ببریم، در صورتی که در این نزدیکی مدرسه دخترانه ای وجود ندارد. وقتی جویای علت این انتقالی شدیم به ما گفتند که قرار است مدرسه شاهد پسرانه جایگزین مدرسه وقفی دخترانه دکتر سعیدی شود.
یکی دیگر از والدین این دانش آموزان گفت: از زمانی که خبر انتقال مدرسه را دادند، دخترم و حتی خود من به شدت استرس گرفته ایم، زیرا مدرسه ای در نزدیکی خانه ما وجود ندارد و اکنون نمی‌ دانیم که باید چه کنیم.

تجمع فرهنگیان شاغل و بازنشسته استان کرمانشاه
روز پنجشنبه ۳۱ تیر، تعدادی از فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه با برگزاری تجمع در این شهر، از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند.
معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود “دشمن خوزستان دشمن مردم ایران است” و از مسئولان خواستند صدای به حق مردم این استان را بشنوند.


(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: ایلنا، هرانا، رکنا، کانال تلگرام اتحاد، کانال صنفی معلمان)


منبع: نبرد خلق شماره 440، آدینه 1 مرداد 1400- 23 ژوئیه 2021