چالشهای معلمان (مرداد 1400) - فرنگیس بایقره

حقوق معلمان چقدر اضافه شد؟
عکس دارد
بر اساس آخرین اخبار فوق العاده ویژه فرهنگیان، دوشنبه 18 مرداد 1400 صدور احکام فوق العاده ویژه معلمان بر اساس احکام جدید به اتمام رسیده است.
در آخرین نامه رییس سازمان برنامه و بودجه، مجوز اعمال امتیاز فوق العاده ویژه ۲۱ تا ۲۷ درصدی بر اساس رتبه و سنوات خدمت معلمان صادر شده بود. میزان افزایش دریافتی معلمان ناشی از اعمال فوق العاده ویژه به تناسب رتبه های فعلی از ۲۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان و به شرح زیر است:
رتبه مقدماتی: بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان
رتبه ۱: حدود ۴۰۰ هزار تومان
رتبه ۲: بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان
رتبه ۳: حدود ۳۰۰ هزار تومان
رتبه ۴ و ۵: حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان
شایان ذکر است، افزایش فوق العاده ویژه جدید فقط شامل طرح طبقه بندی مشاغل معلمان (کادر آموزشی مدارس) بوده و نیروهای ستادی و اداری مناطق و همچنین نیروهای خدماتی مدارس مشمول این افزایش نخواهند شد.

فعلا احکام معلمان تمام وقت لغو نشده
روز چهارشنبه 20 مرداد، معاون برنامه ‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره وضعیت طرح معلمان تمام وقت گفت: هنوز پرونده باز است و در حال رایزنی با دیوان عدالت اداری هستیم، فعلا هیچ کدام از احکام معلمان تمام وقت را لغو نکرده ‌ایم. رایزنیهای ما ادامه دارد و امید است به نتیجه‌ ای برسد و همان فوق العاده ویژه ۱۷.۵ درصد برای شان ادامه یابد.
علی الهیار ترکمن با اشاره به آخرین وضعیت اجرای قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی، خرید خدمتی، مربیان پیش دبستانی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اظهار کرد: پرونده تمام کسانی که قانون به ما تکلیف کرده بود کامل شده است.
وی افزود: دو گروه به دانشگاه فرهنگیان معرفی شده‌اند و گروه سوم نیز آماده معرفی به دانشگاه فرهنگیان هستند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برای استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی طبق قانون باید آزمون برگزار می‌ کردیم گفت: این آزمون یک مرتبه برگزار شده بود و ۶۰۰۰ نفر اعتراض داشتند که به علت شرایط کرونا نتوانستند در آزمون شرکت کنند که با پیگیریهای انجام شده مجوزی دریافت کردیم تا از تعداد باقی مانده دوباره آزمون بگیریم.
الهیار ادامه داد: آزمون مذکور، ابتدای مرداد برگزار و پرونده آزمون بسته شد. هرکس قبول شود و ۵۰ درصد حدنصاب نمره را کسب کند برای گذراندن دوره به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شود.

زمان واریز حقوق مرداد ماه فرهنگیان
واریز حقوق مرداد ماه فرهنگیان طی روز شنبه 30 و یکشنبه 31 مرداد انجام شد. در حقوق مرداد مبلغ جدید فوق العاده ویژه فرهنگیان واریز خواهد شد.
بر اساس اطلاعیه واریز حقوق مرداد ماه فرهنگیان فرآیند پرداخت حقوق مرداد 1400، شاغلان رسمی و پیمانی به صورت نظام هماهنگ (پایا) انجام شد. حقوق مرداد فرهنگیان با ویژگیهای جدید ارسال شده است که یکی از این ویژگیها اعمال فوق العاده ویژه برای تمامی معلمان به جز نیروهای خدماتی، حق التدریس و پرسنل وظیفه است که تاریخ اجرای آن از اول فروردین 1400 خواهد بود.

تجمع معلمان قرآن نهضت سواد آموزی
روز شنبه ۲۳ مرداد، شماری از معلمان قرآن نهضت سواد آموزی، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان مجلس، دست به تجمع اعتراضی زدند.
معلمان معترض ضمن سردادن شعارهایی، خواستار “تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود و رفع تبعیضهای موجود در این خصوص” شدند.

(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: شایانیوز، ایسنا، راهبرد معاصر)


منبع: نبرد خلق شماره 441، دوشنبه ۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۳ اوت ۲۰۲۱