دانشگاه در ماهی که گذشت (مهر 1400) - کامران عالمی نژادتجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی لارستان
روز یکشنبه 4 مهر، جمعی از دانشجویان دانشکده علوم پزشکی لارستان نسبت به عدم پاسخگویی مسئولان به خواسته های شان مبنی بر اجرای برنامه غذایی مشخص، رفع کمبود امکانات ورزشی و رفاهی، ایجاد امکانات رفاهی در خوابگاهها و ایجاد فضای سبز مناسب دست به تجمع در این واحد آموزش عالی زدند.

آمار عجیب مهاجرت افراد متخصص از ایران
روز سه شنبه ۶ مهر، عباس عبدی گفت: بسیاری از نیروهای کارشناسی کشور که سرمایه‌ های زیادی برای تربیت آنان هزینه شده است، به راحتی جذب اقتصاد کشورهای دیگر می‌ شوند. جمعیت ایرانیان مهاجر در ٣ سال گذشته بیش از دو برابر شده است. نکته مهم اینکه ٣٠ درصد آنان را متخصصان تشکیل می ‌دهند. بقیه نیز کمابیش افراد حرفه ‌ای هستند و کارکنان مشاغل ساده فقط حدود ٧ درصد کل مهاجران ایرانی را تشکیل می ‌دهد.
بالای ۵٠ درصد آنان که به اروپا رفته ‌اند، دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، ۶٠ درصد ایرانیان حاضر در آمریکا در مشاغل خوب از جمله در مشاغل مدیریتی، کسب و کار و علوم و هنر فعال هستند.
وی در ادامه گفت: عوامل خروج آنان فقط پایین بودن دستمزد نیست، بلکه احساس بی ‌توجهی به آنان بیش از هر چیز دیگری عذاب‌ دهنده است. می ‌توانیم مدیران اصلی کشور را در قوای حکومتی در سطح معاون وزیر و بالاتر لیست کنیم، بعد ببینیم که چند درصد جوانان و کارآفرینان و متخصصان این کشور با آنان احساس مشترک دارند و آنان را نمایندگان واقعی خود می ‌دانند.

مشکلات رفاهی دانشجویان در بدو بازگشایی دانشگاهها
عکس شماره ۱
ناصر مطیعی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم روز چهارشنبه ۷ مهر در شصت و هشتمین نشست سراسری معاونان دانشجویی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور که به منظور هماهنگی و برنامه ریزی برای آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ برگزار شده بود، گفت: یکی از حوزه ‌های بسیار مهم خدمات رفاه دانشجویی تغذیه دانشجویی و دیگری امور مربوط به اسکان دانشجویان در خوابگاههای دانشجویی است که برنامه‌ریزی مناسب برای مدیریت چالشهای پیش رو را می ‌طلبد.
وی افزود: در حوزه تغذیه دانشجویی، موضوعی که جای نگرانی دارد در صورت بازگشت همه دانشجویان مقاطع تحصیلی سه گانه بحث افزایش قیمتها و کسری اعتبار تغذیه است.
مطیعی ادامه داد: در حوزه خوابگاههای دانشجویی اگر قرار باشد دانشگاهها حسب تاکید کارشناسان دفتر مشاوره و سلامت و بر اساس پروتکلهای بهداشتی "هر اتاق یک دانشجو" را در دستور کار خود قرار دهند، معنایش این است که شاید ما بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت متعارف و اسمی خوابگاه دانشجویی را نتوانیم در آغاز مهر ماه در اختیار داشته باشیم.

ممنوعیت ورود زنان به دانشگاه کابل
عکس شماره ۲
روز چهارشنبه ۷ مهر، محمد اشرف خیرات مشاور جدید طالبان در دانشگاه کابل در توییتر نوشت: تا زمانی که محیط اسلامی مناسب و حقیقی برای همه فراهم نشود، زنان هرگز اجازه نخواهند داشت به دانشگاهها بیایند یا کار کنند. اول اسلام.
دو هفته پیش طالبان رئیس دانشگاه کابل را با یک فرد ۳۴ ساله به نام خیرات جایگزین کرد. با این حال، سندیکای اساتید و معلمان در افغانستان در پیامی به دولت جدید افغانستان، خواستار لغو انتصاب خیرات به عنوان رئیس دانشگاه کابل شدند و عنوان کردند که وی تخصص لازم را برای تصدی این سمت ندارد.
از سوی دیگر حمید الحمیدی سخنگوی سابق وزارت آموزش عالی افغانستان که استاد دانشکده مطبوعات دانشگاه کابل نیز بوده گفت: امیدی نداریم، سیستم آموزش عالی به طور کامل در حال فروپاشی است.

ممانعت از ادامه تحصیل دستکم ۱۸ بهایی
عکس شماره ۳
در پی اعلام نتایج کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، تاکنون دستکم ۱۸ بهایی در ایران اعلام کرده ‌اند که از تحصیل در دانشگاههای کشور بازداشته شده ‌اند.
در آخرین آماری که روز شنبه 10 مهر، منتشر شد هویت این افراد را تارا تمدنی، نورا ترانه ‌دوست، سمیر زکائی ارانی، رزا مخلصی، نگار سبحانی عزابادی، الینا قلیزاده روشنکوهی، نورا نبی پورکلنکاری، مصباح میثاقی، پارسا چرخند، فروزان نیکوکار، نسیم شهریاری، مهسا فروهری، فروتن رحمانی، دنیا دهقانی، سایه آقائی، اهورا مستقیم، روزا بذرافکن و لنا کامجو معرفی کرده است.
بنا بر این گزارش، فروتن رحمانی رتبه ۱۰۹ در کنکور رشته ریاضی و فیزیک کسب کرده و مهسا فروهری برای دهمین سال پیاپی از ورود به دانشگاه منع شده است.
سال گذشته نیز ۲۱ شهروند بهایی اعلام کرده‌ بودند که در جریان کنکور ۹۹ از ادامه تحصیل محروم شده ‌اند.
به نظر می ‌رسد آمار واقعی بهاییان بازمانده از تحصیل بیش از ارقام اعلام ‌شده باشد و بسیاری از آنها به دلایل امنیتی از علنی کردن هویت خود اجتناب می ‌کنند.
در پی تماس یکی از بهاییان بازمانده از تحصیل در دانشگاه با سازمان سنجش در روزهای گذشته، «دخالت وزارت اطلاعات» دلیل صدور پیغام «مردود» عنوان و به او گفته شده که در صورت اعتراض، به ‌صورت کتبی آن را به سازمان سنجش اعلام کند تا آنها این درخواست را به وزارت اطلاعات ارجاع دهند.
شهروندان بهایی در سالهای گذشته به هنگام ثبت نام در سایت سازمان سنجش برای شرکت در کنکور با گزینه «نقص پرونده» مواجه می‌ شدند.

قطع روابط علمی ایران با جهان/ فرصت مطالعاتی دانشجویان به صفر رسید
عکس شماره ۴
محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم روز یکشنبه ۱۱ مهر از برنامه‌ریزی برای حضور بیشتر دانشجویان دکتری و اساتید در فرصتهای مطالعاتی خارج از کشور و همایشهای بین المللی برای انتقال علم و فناوری خبر داد.
محمد علی زلفی گل اظهار داشت: یکی از چالشهای ما طی سال گذشته فرصت مطالعاتی خارج کشور است که تقریباً خاتمه یافته است. ما باید برای آن برنامه ‌ریزی کنیم، نباید ارتباط چهره به چهره ما با دانشگاههای خارج برای دستیابی به دیپلماسی علمی قطع شود.
بر اساس اعلام اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج از کشور وزارت علوم، تعداد احکام بورس خارج و داخل هر دو روندی کاهشی و نزدیک به صفر داشته ‌اند.
پیش از این اداره کل بورس وزارت علوم، اعلام کرده بود: تعداد احکام بورس خارج از ۵۲ مورد در سال ۱۳۹۲ به صفر در سال ۱۳۹۹ و تعداد احکام بورس داخل از ۹۶۷ مورد به ۹ مورد در سال ۱۳۹۹ کاهش یافته است.

تجمع دانشجویان و فارغ التحصیلان داروسازی
عکس شماره ۵
روز دوشنبه ۱۲ مهر، جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان داروسازی مقابل ساختمان وزارت بهداشت واقع در تهران تجمع کردند.
تجمع این افراد در حمایت از آئیننامه جدید تاسیس داروخانه و تأکید بر تسریع اجرای آن و همچنین مبارزه با انحصار گرایی در ایجاد داروخانه صورت گرفته است.
تجمع کنندگان با در دست داشتن دست نوشته‌ هایی بر اجرای دقیق قانون جدید تاسیس داروخانه و تسهیل در ایجاد داروخانه در همه مناطق به ویژه مناطق محروم در جهت ایجاد اشتغال برای داروسازان و فارغ التحیلان جوان تاکید کردند.
همچنین تجمع کنندگان در نامه ‌ای خطاب به وزیر بهداشت درخواست کردند تا وزیر بهداشت دستورات لازم را جهت برقراری موارد ذیل در وزارت بهداشت که از مهمترین خواسته‌های حداقلی داروسازان کشور برای ارتقای نظام سلامت کشور است، صادر کند.
تسریع در اجرایی شدن آیین نامه جدید، حذف تمام داروخانه های دولتی، حذف تمام قوانین انحصار گرایانه و حداقل فاصله، افزایش و تقویت بازرسیها از داروخانه ها، گذاشتن سن بازنشستگی ۳۰ سال و حداکثر تعداد نسخ قابل پذیرش، اداره داروخانه ها توسط داروسازان از جمله دیگر خواسته های این دانشجویان است.

اعتراض دانشجویان کوی دانشگاه به وضعیت تغذیه خوابگاهی
عکس شماره ۶
محمد مهدی اسدی دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران روز شنبه ۱۷ مهر گفت: متاسفانه وضعیت تغذیه دانشجویان خوابگاهی کوی دانشگاه تهران بسیار اسفناک است و دانشجویان اعتراضات زیادی در این خصوص دارند.
وی افزود: پیمانکار سلف هر روز حجم غذاها را کمتر می کند و کیفیت غذاها را نیز کاهش داده است. قیمت غذای نسبت به سال گذشته دو برابر شده؛ اما تنوع غذاها کمتر شده است.
مسئول شورای صنفی دانشگاه تهران اضافه کرد: حقوق اساتید دانشگاه تقریبا دو برابر شده و این حقوق احتمالا از بودجه دانشگاه است و تنها جایی که می تواند این بودجه را تامین کند کاهش خدمات رفاهی به دانشجویان است که از ابتدای سال تحصیلی این موارد به وضوح دیده می شود.

حمایت دانشجویان دانشگاه گیلان از معلمان کشور
عکس شماره ۷
روز دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ جمعی از دانشجویان دانشگاه گیلان در حمایت از فراخوان تجمع فرهنگیان سراسر کشور بیانیه ای صادر کردند که به شرح ذیل است:
فرهنگیان، دانشجویان، بازنشستگان، کارگران و همهِ هموطنان عزیز
همانطور که می دانید در این وضعیت بد اقتصادی، هیچ توجهی به نیازهای معیشتی و خواسته های فرهنگیان و بازنشستگان و کارگران و ... نمی شود.
در همین رابطه فراخوان تجمع معلمان سراسر کشور داده شده است که در روز پنجشنبه ۲۲ مهر ماه با حضور جلوی ادارات آموزش و پرورش حقوق خورده شده ی خود را فریاد بزنند.
ما دانشجویان دانشگاه گیلان از همه قشرهای جامعه از جمله دانشجویان، کارگران، بازنشستگان، کارمندان، اساتید دانشگاه و ... می خواهیم از این تجمعات حمایت کرده و به معلمان بپیوندند تا فریاد عدالت و برابری با صدای بلندتری به گوش حکومت آخوندی برسد.

سردرگرمی دانشجویان با اظهارات ضد و نقیض مسئولان
عکس شماره ۸
بعد از حدود دو سال از ورود کرونا به کشور و تعطیلی دانشگاهها در ایام کرونا، دانشجویان بعد از چند ترم آموزش مجازی بالاخره در یک ماه اخیر، جدی ترین اخبار مبنی بر حضوری شدن دانشگاهها را در طول دو سال گذشته را شنیدند. در یک ماه اخیر اخبار زیادی مبنی بر حضوری شدن کلاسهای درس دانشگاهها به گوش دانشجویان رسید. به همین دلیل دانشجویان کم کم به فکر شروع سال جدید تحصیلی و حضور در کلاسهای درس افتادند.
چیزی که این روزها برای دانشجویان تعجب برانگیز است حرفها و صحبتهای متناقض مسئولان مربوطه است که بالاخره دانشگاه حضوری است یا مجازی؟ آیا دانشگاههای کشور زیرساختهای لازم برای پذیرش دانشجو، آن هم در شرایط کرونایی که باید پروتکلهای بهداشتی رعایت بشود را دارند؟
روز شنبه ۳ مهر زلفی ‌گل، وزیر علوم: در شرایط فعلی، کلاسهای دانشگاهها به صورت ترکیبی (حضوری و مجازی) برگزار می ‌شود.
روز سه شنبه ۶ مهر عین اللهی، وزیر بهداشت گفت: تمامی دانشگاههای علوم پزشکی از ۱۵ مهر بازگشایی می شوند.
روز سه شنبه ۱۳ مهر سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: کلاسها به هیچ عنوان حضوری نخواهند بود. اینکه معاون وزیری بگوید کلاسها حضوری است ملاک انجام کارها نیست.
روز جمعه ۱۶ مهر خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم گفت: نمی ‌توان زمانی قطعی برای آغاز آموزش حضوری اعلام کرد و بنای ما برای ترم جاری، فعلا آموزش مجازی خواهد بود.
روز یکشنبه ۱۸ مهر زلفی گل، وزیر علوم گفت : براساس مصوبه ستاد کرونا، مقرر شد دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی از ۱۵ مهرماه و مقطع کارشناسی از ۱۵ آبان ‌ماه به صورت حضوری در کلاسهای درس فعالیت داشته باشند.
روز دوشنبه ۱۹ مهر حیدری، سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه آزاد براساس دستور ستاد مبارزه با کرونا عمل خواهد کرد و هر زمان که برای بازگشایی دانشگاهها اعلام شود، دانشگاه آزاد نیز بازگشایی می ‌شود. این امکان وجود دارد که دانشگاه برای تمامی دانشجویان بازگشایی شود.
روز سه شنبه ۲۰ مهر خاکی صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم گفت: الزامی برای بازگشایی تمامی دانشگاهها از ۱۵ آبان وجود ندارد. دانشگاهها از این تاریخ می ‌توانند در جهت بازگشایی برنامه‌ ریزی کنند.

راه‌اندازی رشته تحصیلی «امر به معروف و نهی از منکر»
عکس شماره ۹
ستاد امر به معروف و نهی از منکر قرار است رشته ‌ای به همین عنوان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا راه‌ اندازی کند.
مهران صمدی، رئیس «قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر» شامگاه یکشنبه ۲۵ مهر در یک نشست مجازی هدف از راه‌ اندازی این رشته را «تشکیل گروههای مطالبه‌ گری توسط اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و گشت ارشاد مسئولان» عنوان کرده است.
آقای صمدی درباره جزئیات این رشته و قدرت اجرایی «گروههای مطالبه ‌گر» توضیح نداد اما گفت کسانی که مایل‌ اند «گروههای مطالبه ‌گری» تشکیل دهند، می ‌توانند حوزه کاری و مساله مورد نظر خود را انتخاب و در سایتی با عنوان «میدان مطالبه» ثبت ‌نام کنند و طی ۱۰ روز با گرفتن مجوز قانونی و رسمی از ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور می ‌توانند رسماً از مردم «مطالبه ‌گری»کنند.
بسیاری از فعالان حقوق بشر این مساله را ناقض حریم خصوصی شهروندان می ‌دانند.


(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: نیوز ایران، خبرگزاری مهر، شفقنا، خبرگزاری هرانا، خبرگزاری فارس، خبرنامه دانشجویان ایران، خبرگزاری ایرنا )منبع: نبرد خلق شماره ۴۴۳، شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱