چالشهای معلمان (مهر 1400) - فرنگیس بایقره


خودکشی یک نوجوان ۱۳ ساله در سنندج
یک دختر ۱۳ ساله در سنندج، در پی ممانعت از ادامه تحصیل، روز شنبه ۳ مهر، از طریق حلق آویز کردن اقدام به خودکشی کرد و جان خود را از دست داد. سهم نوجوانان ایرانی از خودکشیهای سالانه از سوی سازمان پزشکی قانونی بیش از ۷ درصد اعلام شده است.
هویت این نوجوان، سمیرا سعیدی، ۱۳ ساله و اهل روستای «درویشان» از توابع منطقه ژاورود واقع در شهرستان سنندج عنوان شده است.
خودکشی این نوجوان که امسال ورودی کلاس هشتم بود، پس از ممانعت پدرش از ادامه تحصیل و مورد ضرب و شتم قرار دادن او صورت گرفته است.

صدور حکم بازخرید و اخراج محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان
هیات تجدید نظر بررسی تخلفات وزارت آموزش و پرورش طی نامه ای به اداره اموزش و پرورش شهریار، با اعلام حکم قطعی رای به بازخرید اجباری و اخراج محمد حبیبی فعال صنفی معلمان از آموزش و پرورش داد.‌‌‌
لازم به ذکر است، وزارت آموزش و پرورش پس از گذشت قریب به دو سال از سپری شدن دوران محکومیت آقای حبیبی، رای به اخراج این فعال صنفی داده بود. در نهایت در تاریخ اول اردیبهشت ‌ماه سال گذشته، حکم صادره علیه این معلم مبنی بر بازخرید خدمت وی، در مرحله تجدیدنظر تایید و به وکیل ایشان ابلاغ شد. حکم صادره در پی ثبت شکایت به دیوان عدالت اداری ارجاع داده شده و در نهایت بر اساس رای دیوان، اجرای این حکم به صورت موقت متوقف شده بود.
محمد حبیبی در تاریخ ۲۰ اردیبهشت 1397، به همراه تعدادی دیگر از فعالان صنفی و شرکت کنندگان در جریان تجمع اعتراضی معلمان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.
وی مدتی بعد توسط شعبه ۲۶ بیدادگاه تهران به ریاست قاضی احمدزاده از بابت اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی به ۷ سال و نیم حبس تعزیری، از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱۸ ماه حبس و به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۱۸ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروهها و دسته ‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم شد. این حکم نهایتا در دی ماه 1397 توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر به طور کامل تائید شد. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال و نیم زندان در خصوص او قابل اجرا بود.
آقای حبیبی پس از تحمل ۳۰ ماه حبس در زندان تهران بزرگ به صورت زودهنگام از زندان آزاد شد.

عزیز قاسم زاده، فعال صنفی فرهنگیان گیلان بازداشت شد
روز یکشنبه ۴ مهر، عزیز قاسم زاده فعال صنفی فرهنگیان گیلان، توسط نیروهای امنیتی در منزل پدری خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران در حین بازداشت اقدام به بازرسی منزل کرده و شماری از لوازم شخصی وی را ضبط و با خود بردند.
روز دوشنبه ۱۲ مهر، عزیز قاسم زاده، فعال صنفی فرهنگیان گیلان باوجود گذشت ۸ روز از زمان دستگیری کماکان در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان رودسر بسر می برد.
آقای قاسم زاده از حق دسترسی به وکیل، تماس تلفنی و ملاقات محروم است و قرار بازداشت موقت او تمدید شده است.
روز دوشنبه ۱۹ مهر، عزیز قاسم زاده، فعال صنفی فرهنگیان گیلان، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان رودسر آزاد شد. آزادی وی با تودیع قرار وثیقه صورت گرفته است.

جلسه رسیدگی به اتهامات محبوبه فرحزادی
جلسه رسیدگی به اتهامات محبوبه فرحزادی، فعال صنفی معلمان و از اعضای انجمن ندای زنان ایران، روز سه شنبه ۲۰ مهر، در دادگاه تهران برگزار شد. طی این جلسه که در دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی امین افشاری برگزار شده است، خانم فرحزادی از بابت اتهاماتی از جمله "تبلیغ علیه نظام" محاکمه شد.
محبوبه فرحزادی روز شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۰، در منزل خود بازداشت او ساعاتی بعد پس از تقهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی بطور موقت آزاد شد.

حرکتهای اعتراضی معلمان

تجمع معلمان و فرهنگیان دستکم در 22 شهر
جمعی از معلمان و فرهنگیان در شهرهای همدان، ساری، آبادان، زنجان، شاهرود، ممسنی، دیواندره، اردبیل، یزد، قزوین، کوهدشت، کرمانشاه، مشهد، تبریز، کرج، دهدشت، سنندج، سمنان، شهرکرد، ملایر، اراک و ... در روز پنجشنبه ۱ مهر، مقابل ساختمان آموزش و پرورش و در شهر قم مقابل دفتر نماینده مجلس تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.
این معلمان ضمن رونمایی از بنرهای اعتراضی با سر دادن شعارهایی همچون “معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است” ، “منزلت، معیشت حق مسلم ماست” و “یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه” خواهان اجرای طرح رتبه‌ بندی به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی برای معلمان شاغل، اجرای همسانسازی حقوق برای معلمان بازنشسته و تحقق دیگر خواسته ‌های خود هستند.

تجمع و تحصن شبانه روزی کارنامه سبزها
روز یکشنبه 4 مهر، معلمان کارنامه سبز برای بیستمین و دومین روز متوالی مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند.
شماری از این تجمع‌کنندگان از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده ‌اند و طول شب را نیز در مقابل وزارتخانه سپری می ‌کنند. تجمع کنندگان خواستار استخدام در آموزش و پرورش و رسیدگی به مطالبات دیگرشان هستند. کارنامه سبزها نفرات اول تا سوم پذیرفته شده آزمون استخدامی ماده ۲۸ هستند که به گفته این شهروندان آموزش و پرورش علیرغم کمبود نیروی شدید، از جذب آن‌ها سرباز زده و همچنان از نیروهای بازنشسته استفاده می کند.

تجمع سراسری معلمان شاغل و بازنشسته در 43 شهر
روز شنبه ۳ مهر، به دنبال فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در شهرهای مختلف کشور از جمله سقز، اندیمشک، لامرد، شیراز، کرمانشاه، بجنورد، اصفهان، ساری، ایلام، آبادان، مریوان، اشکنان، ماهشهر، یاسوج، کوهدشت، یزد، کازرون، سنندج، بندرعباس، ایذه، بهبهان، اهواز، تربت حیدریه، نورآباد، دلفان، الیگودرز، مشهد، اردبیل، گچساران، شهربابک، خرم‌آباد، دورود، زنجان، کهگیلویه بویراحمد، تهران، کرج، دیواندره، خرمشهر، شیروان، رستم، ممسنی، رشت و قزوین، مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش شهرهای خود و معلمان ساکن در استانهای تهران و البرز مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه واقع در تهران، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان دست به تجمع اعتراضی زدند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان، ۱۰ خواسته اصلی معلمان را مطرح کرده که از جمله‌ی آن، اجرای نظام رتبه ‌بندی بر اساس ۸۰ درصد حقوق هیات علمی دانشگاهها است. این شورا همچنین اعلام کرده که معلمان فریب وعده‌های بی‌پشتوانه و تکراری را نخواهند خورد و تا عملی شدن خواسته ‌ها به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.
معلمان و فرهنگیان معترض در تجمعهای خود شعارهایی از قبیل “رتبه بندی اجرا نشه، کلاسها تعطیل می شه”، “گوشی و تبلت ما حریم شخصی ماست”، “تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم”، “معلم زندانی آزاد باید گردد”، “نه تدریس، نه خواهش، رتبه بدون کاهش”، “معلم داد بزن حقتو فریاد بزن”، “صدا و سیما کجاست صدای ما بی صداست” را سر دادند.
یکی از معلمان حاضر در تجمع قزوین در اعتراض به حضور گسترده نیروهای انتظامی گفت: «امروز نیروی انتظامی قبل از حضور معلمان در محل تجمع حضور داشتند. مگر ما آشوبگر هستیم که دو ماشین با ۲۰ مامور وظیفه را به محل تجمع اعزام می‌کنند!؟ در روز اول مهر نیروهای انتظامی با باتوم به استقبال ما آمدند و این بزرگترین توهین به شان و مقام معلم است.»

تجمع معلمان و فرهنگیان استانهای قم و مرکزی
شماری از معلمان و فرهنگیان استانهای قم و مرکزی، روز پنجشنبه ۸ مهر، مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش این استانها، تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند. معلمان شاغل و بازنشسته خواهان اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی و معلمان بازنشسته خواستار اجرای همسانسازی حقوق و تحقق دیگر خواسته ‌های خود شدند.

تجمع مربیان پیش دبستانی ایذه
روز شنبه ۱۰ مهر، تعدادی از مربیان پیش دبستانی شهرستان ایذه، مقابل ساختمان استانداری خوزستان واقع در اهواز، دست به تجمع اعتراضی زدند.
مربیان پیش دبستانی ایذه گفتند: "در سال ۹۹ با روی کار آمدن رئیس جدید اداره آموزش و پرورش، از کار بیکار شده ‌اند و با گذشت یک سال از انجام تمامی مراحل قانونی و تجمعات پی در پی، کماکان مطالبات شان با بی‌توجهی مسئولان روبرو شده است.»

تجمع معلمان و فرهنگیان در 17 شهر
روز یکشنبه ۱۱ مهر، معلمان و بازنشستگان تامین اجتماعی در تهران مقابل مجلس ارتجاع و در اصفهان، شیراز، اهواز، کرمان، بندرعباس، زنجان و داراب مقابل ادارات آموزش و پرورش دست به تجمع زدند. معلمان در اعتراض به تبعیض، حقوقهای ناچیز و وضعیت سخت معیشتی و بی توجهی رژیم نسبت به مطالبات برحق شان تجمع کردند.
معلمان شعار می دادند: «معلم داد بزن، حقتو فریاد بزن»، «حرف مفت، نمی ‌خوایم نمی‌ خوایم»، «معیشت منزلت، حق مسلم ماست» و «آموزش رایگان، حق فرزندان ما».
همزمان بازنشستگان در تهران و شهرهای مشهد، تبریز، اراک، خرم آباد، اهواز، اصفهان، قزوین، بروجرد، کرمانشاه، كرج و رشت مقابل اداره تأمین اجتماعی برگزار شد. آنها شعار می دادند: «بترسید بترسید، ما همه با هم هستیم»، «بازنشسته می ‌میرد، ذلت نمی ‌پذیرد»، «سفره ما خالیه، وعده‌ ها توخالیه»، «تورم گرانی، بلای جان مردم»، «بازنشسته بیداراست، ازتبعیض بیزاراست» و «خواسته بازنشسته، حقوق طبق تورم».

تجمع معلمان در استان فارس
روز دوشنبه ۱۹ مهر، با فراخوان جمعی از معلمان فارس تجمع اعتراضی مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان فارس در شیراز برگزار شد. در این مراسم فرهنگیان سرود «یاور فرهنگی من» را همخوانی کردند.

تجمع بازنشستگان فرهنگی سال 99
روز سه شنبه 20 مهر، جمعی از بازنشستگان فرهنگی سال 99 برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراض شان نسبت به عدم پرداخت مطالبات برای باری دیگر دست به تجمع مقابل سازمان برنامه و بودجه زدند.

تجمع معلمان خرید خدمت در چهارمحال و بختیاری
روز چهارشنبه ۲۱ مهر، شماری از معلمان خرید خدمت استان چهارمحال و بختیاری، در اعتراض به تعدیل نیرو و همچنین عدم تبدیل وضعیت معلمان، مقابل ساختمان استانداری واقع در شهرکرد، دست به تجمع زدند. معترضان که سالها سابقه تدریس در مدارس مختلف این استان را دارند؛ خواستار تعیین تکلیف و جذب به عنوان معلم رسمی هستند.
معلمان خرید خدماتی با اشاره به نبود امنیت شغلی و بیان این که دستمزد ما بسیار پایین ‌تر از معلمان رسمی است، خواستار یکسان ‌سازی حقوق و دستمزد کادر آموزشی و رفع تبعیض میان آنها شدند. به گفته معلمان حاضر در تجمع، دستمزد یک ماه آنها کفاف یک هفته از هزینه های زندگی شان را نمی دهد.

تجمع سراسری معلمان شاغل و بازنشسته در 49 شهر
روز پنجشنبه ۲۲ مهر، به دنبال فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در شهرهای مختلف کشور از جمله قم، رشت، جلفا، جهرم، خرمشهر، تاکستان، سقز، داراب، تبریز، اندیمشک، شیراز، کرمانشاه، بجنورد، اصفهان، ساری، ایلام، مریوان، یاسوج، سنندج، بندرعباس، ایذه، بهبهان، اهواز، فریدونکنار، شیروان، سلسله، نورآباد ممسنی، پلدختر، بروجرد، الیگودرز، اردبیل، خرم ‌آباد، زنجان، بوشهر، ملایر، کرمان، بندرانزلی، تهران، ماهشهر، یزد، جوانرود، سلسله، همدان، شهرکرد، مشهد، الشتر، کوهدشت، اراک و قزوین، مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش شهرهای خود و معلمان ساکن در استانهای تهران و البرز مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه واقع در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.
معلمان و فرهنگیان معترض در این تجمعها شعارهایی از قبیل “جای معلم زندان نیست”، “معلم زندانی آزاد باید گردد”، “معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است”،‌ “نه سازش نه تسلیم، همسان سازی بی خواهش”، “دزدی های نجومی، فلاکت عمومی” را سر دادند.
بر اساس گزارشهای منتشر شده معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در اهواز ابتدا در مقابل ساختمان صدا و سیمای مرکز استان تجمع کردند که در پی اعمال فشار توسط نیروهای انتظامی به سمت اداره کل آموزش و پرورش این استان حرکت کردند. یکی از معلمان حاضر در این تجمع می‌گوید: “من در اسنپ کار می کنم و روزانه دانش آموزان خودم را سوار می کنم، این حرفها را به کی بگویم.»

تجمع معلمان نهضت سوادآموزی و پیش دبستانی کهگیلویه و بویراحمد
روز چهارشنبه 29 مهر، همزمان با سفر سرپرست وزارت آموزش و پرورش کشور به استان کهگیلویه و بویراحمد،معلمان نهضت سوادآموزی و پیش دبستانی این استان برای اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی دست به تجمع زده و رو در رو با کاظمی سخن گفتند. یکی از معلمان نهضت سوادآموزی گفت: پرونده های نهضتیهای فرزند جانباز و ایثارگر، در امور اداری برگشت می خورد، ما بلاتکلیف مانده ایم که پرونده مان چه می شود!
یکی از مربیان پیش دبستانی نیز گفت: یک بار هم که شده حرف ما را بشنوید، از سال 85 تاکنون کار می کنم، سند مالی برای ما لحاظ نشده است. گزینش داده ام و بیمه دارم، دو فرزند یتیم دارم. وی ادامه داد: به ما مربیان پیش دبستانی ظلم شده است. دو مدرسه دولتی کار کرده ام ولی متأسفانه سند مالی نداریم.

(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، کانال صنفی معلمان ایران، هرانا، ایلنا، اتحادیه آزاد کارگران ایران، رکنا، عصر جنوب)


منبع: نبرد خلق شماره ۴۴۳، شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱
http://www.iran-nabard.com/N443/moaleman%20443.htm