جنبش رنگین کمان بیشماران (مهر 1400) - گردآوری و تنظیم: پویا رضوانیزندگی فلاکتبار اکثریت مردم ایران موضوعی است که همه کارشناسان حکومتی و مستقل به آن اذعان می کنند و البته پیرامون نتایج سیاسی و اجتماعی این وضع فاجعه بار هشدار می دهند. وبسایت خبر آنلاین در روز شماره روز یه شنبه 27 مهر 1400، گزارشی نظرات برخی از کارشناسان اقتصادی در کلاب هاوس این وبسایت را منتشر کرده است. در این نشست میثم هاشم ‌خانی، کارشناس اقتصادی گفته است: اگر رقم یارانه‌ ها را به دلار محاسبه کنیم، می ‌بینیم امروز باید چیزی در حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به هر نفر پرداخت شود تا یارانه‌ های نقدی با ارزش دلاری یارانه در یازده سال پیش برابری کنند.
سید حمید حسینی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی آماری از وضعیت برخورداری جامعه ایران ارائه کرد و گفت: صندوق بین المللی پول درباره هرم جمعیتی و توزیع ثروت در ایران گزارشی جدید منتشر نکرده ولی در سال 1398 موسسه آمریکایی بروکلین اثرات خروج ترامپ از برجام را بر زندگی مردم ایران مطالعه کرد. بر اساس مفاد اعلامی در این گزارش ۴.۳ درصد یعنی حدود ۴ میلیون نفر از مردم در ایران زندگی فوق ‌العاده خوبی دارند، در عین حال ۱۹ درصد طبقات متوسط رو به بالا هستند و ۱۵ درصد در طبقه متوسط رو به پایین قرار دارند که می‌توانند زندگی شان را تامین می کنند.
۴۵ درصد مردم حقوق کارگری و حداقلی دارند و ۱۶.۷ درصد جمعیت ایران نیز زیر خط فقر زندگی می‎‌کنند. حسینی اضافه کرد: دولت در همین دوره زمانی با حجم مشکلات مجبور به پرداخت یارانه است. در حالی که نزدیک ۴۰ میلیون نفر از مردم به کمکهای معیشتی و یارانه ‌ای برای ادامه زندگی نیازمند هستند.
در حالی که 40 میلیون شهروند ایران به یارانه نیاز دارند، روزنامه نقش اقتصاد در شماره روز شنبه 10 مهر بر اساس گزارش مرکز آمار اعلام کرد که؛ یک سوم درآمد کشور در اختیار 10 درصد است.
این دو گزارش هم نشان از فلاکت اکثریت جامعه دارد و هم بیان اختلاف فاحش طبقاتی است.
کارگران و تهیدستان در واکنش به این شرایط فلاکت بار به اشکال گوناگون دست به اعتراض زدند. در مجموعه خبرهای این شماره نبرد خلق، خلاصه دستکم 233 حرکت از جانب کارگران، تهیدستان و مزدبگیران را خواهید خواند. اخبار حرکتهای اعتراضی معلمان، دانشجویان و پرستاران در این ماه به طور جداگانه در ماهنامه نبردخلق منتشر می شود.

اعتصاب و تجمع 21 روزه کارگران معادن زغال ‌سنگ کرمان
کارگران معادن زغال سنگ شمال استان کرمان در اعتراض به سطح پایین حقوق ازجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، لغو خصوصی سازی و وعده های توخالی مسئولان شهرستان و نماینده مجلس، به اعتصاب شان ادامه دادند. به گزارش کرمان نو، خروج معادن زغال سنگ از خصوصی به دولتی و اجرای طرح طبقه بندی، مطابق معادن همجوار (شرکت معادن زغال سنگ کرمان ومعدن خمرود) از خواسته کارگران معادن زغال سنگ گلتوت شهرستان زرند است. به راستی واقعیت خصوصی سازی زغال چیست که این همه کارگر از ادامه آن می هراسند؟ یکی از کارگران معترض گفت: در دهه هفتاد تعدادی از معادن زغال از دولت جدا و به شرکتهای خصوصی ضعیف و بعضی معادن به اشخاص با نفوذ جناحی واگذار گردید.
روز دوشنبه 12 مهر همزمان با هفتمین روز اعتصاب و تجمع کارگران معادن زغال سنگ بخش خصوصی کرمان در سه راهی دشتخاک زرند، نیروهای انتطامی با آبپاش به تجمع خانوادگی شان یورش برده و تجمع کنندگان را پراکنده کردند.
روز سه شنبه ۲۰ مهر، برای پانزدهین روز متوالی، کارگران معادن زغال سنگ بخش خصوصی کرمان به اعتصاب و تحمع شان در سه راهی دشتخاک زرند ادامه دادند.
روز پنجشنبه ۲۲ مهر، کارگران معترض در پی 17 روز اعتصاب در شهرستان زرند مقابل ساختمان استانداری این استان در شهر کرمان تجمع کردند.
به گزارش ایلنا، روز دوشنبه ۲۶ مهر، پس از 21 روز اعتصاب و تجمع، مسئولان وعده افزایش ۳۰ درصدی حقوق را به کارگران داده و کارگران معترض به طور موقت به کار بازگشتند.

حرکتهای اعتراضی کارگران شرکت هفت تپه
روز سه شنبه ۶ مهر، کارگران شرکت هفت تپه در‌ محوطه شرکت و مقابل دفتر مدیریت دست به تجمع و اعتصاب زدند. به گزارش کانال تلگرام سندیکای کارگران نیشکر هفت ‌تپه، کارگران معترض اهم مطالبات خود را چنین بیان کردند:
تعیین تکلیف فوری مدیریت شرکت و شفاف سازی نحوه و قیمت واگذاری شرکت/ پرداخت فوری حقوقهای معوقه/ تسریع در انجام عملیات کشت و ترمیم کارخانه/ بازگشت به کار اخراجیها/ تمدید قرارداد فصلیها/ اعلام و اجرای حکم صادر شده علیه اسدبیگی-رستمی در پرونده اختلاس/ مختومه شدن پرونده خانم فرزانه زیلابی، وکیل کارگران هفت تپه.
روز چهارشنبه ۷ مهر، کارگران معترض درب ساختمان شورای اسلامی کار را گِل گرفتند.
روز یکشنبه ۱۱ مهر، کارگران شرکت هفت تپه، در ششمین روز از اعتصاب شان، در‌ سطح بازار شوش راهپیمایی کرده و مقابل ساختمان فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند.
روز سه شنبه ۱۳ مهر، کارگران شرکت هفت تپه، در هشتمین روز از اعتصاب شان، مقابل ساختمان فرمانداری شوش دست به تجمع زدند و سپس در‌ سطح این شهرستان راهپیمایی کردند.
روز شنبه ۱۷ مهر، کارگران شرکت هفت تپه، برای دوازدهمین روز متوالی دست به تجمع و اعتصاب زدند. معترضان شعارهایی از قبیل «مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر/ دولت انقلابی، فقط شعار خالی/ خوزستان بیچاره، مسئول خوب نداره را در جریان تجمع امروز سر دادند.
روز چهارشنبه ۲۱ مهر، گروهی از کارگران شرکت هفت تپه، در شانزدهمین روز از اعتصاب خود، مقابل ساختمان اداره کار شوش، دست به تجمع اعتراضی زدند.
روز یکشنبه ۲۵ مهر کارگران معترض برای بیستمین روز متوالی اعتصاب کرده و درون محوطه صنعتی راهپیمایی با شعار؛ کارگر می میرد ذلت نمی پذیرد، کردند.
کارگران غیرنیشکری و دفع آفات در تجمع امروز حضور چشمگیر داشتند
روز سه‌شنبه ۲۷ مهر، کارگران معترض، در بیست و سومین روز از اعتصاب خود، در محوطه این شرکت دست به راهپیمایی و تجمع زدند.

یکشنبه های اعتراضی بازنشستگان فولاد اصفهان و اهواز
روز یکشنبه ۴ مهر جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد در استانهای اصفهان و خوزستان مقابل ساختمان این صندوق در اصفهان و اهواز تجمع کردند.
بر اساس گزارش گروه اتحاد بازنشستگان، معترضان مهم‌ترین خواسته ‌های خود را برخورداری از مستمری بالاتر از خط فقر، درمان رایگان، اصلاح احکام همسانسازی حقوق، برخورداری از امکانات رفاهی، خدمات درمانی یکپارچه و کارآمد طبق آیین نامه فولاد عنوان کردند.
روز یکشنبه ۱۱ مهر، شماری از بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد در اصفهان و خوزستان مقابل ساختمان این صندوق در مراکز این استانها دست به تجمع زدند.
روز یکشنبه ۱۸ مهر، جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد در اصفهان و اهواز مقابل ساختمان این صندوق در مراکز این استان‌ها تجمع کردند.
بازنشستگان و مستمری بگیران فولاد اصفهان، برای چهار مطالبه اصلی خود بار دیگر در اصفهان و اهواز دست به تجمع زدند.
روز یکشنبه ۲۵، جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد استان اصفهان در مقابل ساختمان این صندوق در اصفهان تجمع کردند.

پنجشنبه 1 مهر
تجمع اعتراضی کارکنان شرکتی مخابرات و سازمان چای استان گیلان در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم تبدیل وضعیت همزمان با سفر قالیباف./ تجمع کارگران سد شفارود در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی مقابل فرمانداری رضوانشهر برای چندمین بار./ تجمع اهالی بخش کشکسرای شهرستان مرند مقابل اداره آب و فاضلاب در اعتراض به قطعی طولانی مدت آب.

آدینه 2 مهر
*اعتصاب کارگران جوشکار در پایندان با خواست بسته شدن قراردادهای کاری و تاکید بر انجام آن تا روز شنبه 10 مهر. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، کارگران پیمانی پروژه ای در اکسیر در فاز ۱۴ عسلویه همچنان در اعتصاب بسر می برند و اعلام کرده اند که تا وقتی قراردادها کتبی و رسمی نشود سر کار نخواهند رفت. همزمان زمزمه های بازگشت به اعتصاب در دیگر شرکتهای فار 14، پروژه جاسک، پتروشیمی بوشهر، شرکتهای فعال در پالایشگاه آبادان، پارس فنل، پاد جم، ماهشهر پتروشیمی سلمان فارسی نیز شنیده می شود.

شنبه 3 مهر
*کارگران شهرداری شهرستان گیه در استان سیستان و بلوچستان، به دلیل عدم دریافت حقوق و مزایای خود دست به اعتصاب زدند. بر اساس گزارش کمپین فعالان بلوچ، کارگران شهرداری شهرستان گیه، از روز سه شنبه ۳۰ شهریور، به دلیل عدم دریافت حقوق و مزایا اعتصاب کرده ‌اند. کارگران معترض ‌گفتند؛ شهرداری شهرستان گیه، ۶ ماه است هیچ حقوقی به آنها پرداخت نکرده و مسئولان شهرداری نسبت به مطالبات آنها بی‌تفاوت هستند.

*جمعی از اعضای تعاونی مسکن خزر سبز در استان گیلان که همگی از کارکنان شاغل بازنشسته نیروهای مسلح هستند برای اعتراض به بلاتکلیفی خانه دارشدن دست به تجمع مقابل بیدادگستری استان گیلان واقع در بلوار مدرس شهر رشت زدند. به گزارش ایلنا، معترضان گفتند: هیجده سال از خرید زمین در منطقه روستایی «کیژده» واقع در 9 کیلومتری مرکز شهر رشت می‌ گذرد؛ اما همچنان در بلاتکلیفی به سر می ‌برند. شمار افرادی که از طریق این تعاونی اقدام به خرید زمین کرده ‌اند، حدود چهارهزار نفر است. به گفته آنان؛ نه تنها برایمان آپارتمان نساختند بلکه 18 هکتار از زمینها‌ی مسکونی تعاونی با تغییر کاربری فروخته شده است. به همین خاطر تعدادی از اعضای هیات مدیره سابق بازداشت شده ‌اند.

یکشنبه ۴ مهر
*اهالی روستاهای تُرمان، حسن آباد، برکه ماه بانو، قلعه علی بابا و چُخوها در واقع در غرب شهرستان لامرد برای اعتراض به بی آبی مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان فارس تجمع کردند. به گزارش برنا، معترضان با ابراز ناراحتی از کمبود و قطعی 5 ساله آب در دهستان حومه شهرستان لامرد، عدم آب کافی طرح محرم، خشکی و عدم لایروبی چاه آبرسان و نبود برنامه ریزی هدفمند مدیران مربوطه را از عوامل تشدید بی آبی 500 خانوار غرب لامرد قلمداد کردند.

سه شنبه ۶ مهر
*جمعی از اهالی روستای سنجوزان ازتوابع تویسرکان برای اعتراض به فعالیت مخرب معدنی دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان در استان همدان زدند. به گزارش عصر همدان، تجمع کنندگان طی نامه ای با بیان مشکلات ایجاد شده به واسطه فعالیت دومین معدن فعال در روستا خواستار لغو مجوز این معدن شدند. از جمله مشکلاتی که توسط اهالی عنوان شده می توان به این موارد اشاره کرد: آلودگی زیست محیطی/ آلودگی صوتی/ آلودگی آب شرب روستا/ از بین رفتن مراتع، باغات و زمینهای کشاورزی/ افزایش ریزگردها و آلودگی منطقه/ رسوب گیری سیل بندهای موجود و افزایش ریسک سیل و تخریب روستا/ برهم زدن توازن قیمت ملک منطقه ای و کاهش قدرت خرید بومیهابا خرید نامتعارف املاک توسط بهره بردار معدن/ از بین رفتن زیستگاه طبیعی حیوانات و …

*کامیونداران مالباخته اسلامشهر برای بار دیگر مقابل قوه قضاییه اجتماع کردند. بر پایه گزارش تین نیوز، خواسته این افراد تسریع در رسیدگی به پرونده موسوم به کامیونداران اسلامشهر است که حدود 40 ماه پیش از سوی اعضای یک خانواده که خود را نمایندگی شرکت ماموت معرفی کرده بودند، مورد کلاهبرداری قرار گرفتند.

*شماری از کارگران ابنیه فنی تراورس در اعتراض به پرداخت قطره ‌چکانی دستمزدهای خود اقدام به برگزاری تجمع کردند. به گزارش کانال رسمی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن، یکی از کارگران معترض به مشکلات مالی اشاره کرده و گفت: چندین سال است هر ماه بخشی از مطالبات شان را به صورت ۵۰ درصدی آنهم با تاخیر یک الی دو ماهه دریافت می ‌کنند. در عین حال با این روند پرداخت حقوق مشکلات زیادی برای آنها ایجاد شده است. وی با اشاره به مشکلاتی که در نتیجه پرداخت نشدن منظم حقوق به کارگران ابنیه فنی راه آهن تحمیل شده، افزود: بالا رفتن هزینه‌ های زندگی باتوجه به معوق ماندن دستمزدها شرایط سختی را برای کارگران و خانواده‌های شان به وجود آورده است.

چهارشنبه ۷ مهر
*جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت شهرخودرو، در اعتراض به عدم دریافت خودروهای خریداری شده، مقابل این شرکت واقع در کیلومتر ۹ جاده مخصوص کرج، تجمع کردند. به گزارش صدا و سیما، این پیش خریدکنندگان که تقریبا ۳ هزار نفر هستند، هر کدام حدود ۱۷۵ میلیون تومان و برخی بیشتر، بابت خرید خودروی کوپا پرداخت کرده اند، اما تا امروز موفق به دریافت خودرو خود نشده اند.

*تعدادی از رانندگان مسیرهای جاده ساوه در اعتراض به عدم وجود سوخت گاز مایع (LPG) برای دومین روز متوالی مقابل فرمانداری رباط کریم تجمع کردند. به گزارش کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران، کارشناسان زمستان 1400 را برای صنعت گاز و البته نیروگاههای ایران سالی پر از چالشها و مشکلات جدید می ‌دانند. زمستان سال گذشته نیز قطعی گاز و خارج شدن نیروگاههای سیکل گازی موجب شد تا تهران و بسیاری از شهرهای دیگر ایران شاهد قطعی گسترده برق شود، به طوری‌که قطعی گاز سبب شد تا نیروگاهها برای تامین برق، «مازوت» را جایگزین گاز کنند و این جابجایی در سوخت باعث آلودگی شدید هوا در بسیاری از نقاط ایران شد.

آدینه 9 مهر
*جمعی از صیادان هندیجان برای اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی به دلیل جمع آوری قایقهای صیادی در اسکله بحرکان توسط ماموران دریابانی بندر ماهشهر دست به تجمع مقابل مسجد جامع این شهر زدند. به گزارش صدا و سیما، یکی از صیادان حاضر در این تجمع گفت: از روز پنجشنبه 8 مهر، ماموران پایگاه دریابانی بندر ماهشهر با حضور در منطقه ساحلی بحرکان اقدام به توقیف و انتقال قایقهای صیادی می ‌کنند و هیچ توضیحی در این خصوص به ما نمی‌ دهند.

شنبه ۱۰ مهر
*کارگران معدن زغال سنگ پابدانا واقع در کرمان، برای پنجمین روز متوالی، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، در ورودی محل کار خود، دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، کارگران معترض گفتند: در اعتراض به تبعیض حقوقی در ورودی معدن تجمع اعتراضی برگزار کرده ‌ایم و امیدواریم پاسخ مناسبی از مسئولان دریافت کنیم. آنها در ادامه افزودند: در پابدانا چندین تونل و کارگاه معدنی وجود دارد؛ کارگرانی که در کارگاههای دولتی کار می ‌کنند، حقوقهای بسیار بالایی دریافت می‌کنند؛ متوسط حقوق ‌شان هفت یا هشت میلیون تومان است اما ما که در بخشهای خصوصی شده و برای کارفرمای پیمانکاری کار می‌ کنیم، حقوق بسیار پایینی می‌گیریم؛ دستمزد ما در حد حداقل حقوق وزارت کار است و این در حالیست که میزان تولید ما بعضاً از بخشهای دولتی بسیار بیشتر است.

*گروهی از کارگزاران مخابرات روستایی سراسر کشور، مقابل دفتر ستاد اجرایی فرمان امام واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، کارگزاران معترض از مهمترین مطالبات خود را «همسانسازی حقوق و مزایا همتراز با کارکنان رسمی شهر» عنوان کردند. «عدالت مزدی و رفع تبعیض در پرداختیها»، از دیگر خواسته های کارگزاران مخابرات روستایی به شمار می ‌رود.

*تعدادی از کارکنان و بازنشستگان شرکت هواپیمایی هما، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان وزارت راه و شهرسازی واقع در تهران، دست به تجمع زدند.
به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارکنان و بازنشستگان معترض از جمله مطالبات خود را پرداخت معوقات مزدی، واریز به موقع دستمزد و همسانسازی حقوقهای شان عنوان کردند.

*کارگران شرکت پیمانکاری «کاریز» در پروژه آزاد راه منجیل به رشت، در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی شان، دست به اعتصاب زده و کار در محل کارگاه خود را متوقف کردند.
به گزارش ایلنا، این کارگران با اشاره به بی توجهی کارفرما به معوقات مزدی ۴ ماهه کارگران، عنوان کردند: بعد از گذشت شش ماه از آغاز سال جدید کارگران شرکت پیمانکاری «کاریز» فقط حقوق فروردین و اردیبهشت ماه خود را دریافت کرده‌اند.

*گروهی از رانندگان نقلیه سبک و سنگین و اپراتورهای جرثقیل مجتمع پتروشیمی گچساران با خواست افزایش حقوق و دریافت به موقع دستمزد در هر ماه دست به اعتصاب زدند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، دامنه اعتراضها در نفت به بخشهای دیگر کشیده شده و گسترده است. اعتصاب بخشهای ترانسپورت نقش مهمی در تقویت اعتصاب کارگران دارد.

یکشنبه ۱۱ مهر
*کارگران واحد ترابری و رانندگان نقلیه سبک و سنگین شرکت بهره ‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در مناطق پارسیان، آغار و دلان، در محدوده کار خود و در منطقه نار و کنگان در ورودی این منطقه عملیاتی، برای دومین روز متوالی دست به تجمع زدند. به گزارش هرانا، همزمان، رانندگان و و اپراتورهای جرثقیل مجتمع پروشیمی گچساران نیز دست به اعتصاب زده و از ادامه فعالیت خودداری کردند. رانندگان و کارگران واحد ترابری، به تداوم حذف آنها از سامانه ساپنا معترض هستند.

*اهالی روستای سیاباز - خوی با در دست داشتن پلاکاردهایی مبنی بر اهمیت حفظ محیط زیست و «نه به معدن آهک سیاباز» دست به تجمع زدند. به گزارش گادتب، نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی با اسکورت ماشین‌ آلات سنگین احداث معدن در روستای سیاباز حضور پیدا کردند که با اعتراض و مخالفت شدید مردم دوستدار محیط زیست سیاباز مواجه شدند. در طی این تقابل نیروی انتظامی، تخریبگران محیط زیست و مردم عادی یکی از اهالی روستا توسط نیروهای سرکوبگر دستگیر شد که مردم با اتحاد توانستند فرد دستگیر شده را آزاد کنند. محل احداث معدن در روستای سیاباز در چراگاههای احشام و در نزدیکی زمینهای کشاورزی و چشمه ‌های آب قرار دارد که با احداث معدن لطمه جبران ‌ناپذیری به محیط زیست روستای سیاباز وارد خواهد شد.

*جمعی از نیروهای شاغل در منطقه ویژه پتروشیمی در بندر امام و شرکتهای زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس در اعتراض به تبعیض مزدی و حقوقی دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، محمد صالحی پور باورصاد، دبیر اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی بندرامام و ماهشهر در ارتباط با مطالبات کارگران گفت: مطالبه اصلی، بحث تبدیل وضعیت نیروهای کاری است که در مشاغلی با ماهیت مستمر، قرارداد موقت و پیمانکاری دارند؛ این نیروها براساس قانون خواستار عقد قرارداد مستقیم با شرکتها هستند؛ در چنین مشاغلی نباید پیمانکاران حضور داشته باشند.

*بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز، رشت، کرمانشاه، خرم‌آباد، اصفهان، تهران، مشهد، تبریز و قزوین در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و همسانسازی نادرست و بی اعتنایی کانونهای بازنشستگی به وضعیت نامناسب بازنشستگان دست به تجمع زدند. به گزارش پیام سندیکا، در تهران نزدیک به 100 تن از بازنشستگان مقابل مجلس تجمع کرده و آقایان ناصرآغاجری و نورایی و خانم ژاله همسر بازنشسته زندانی اسماعیل گرامی برای جمع صحبت کرده و بازنشستگان دیگری نیز مشکلات خود را بیان کردند.

*شماری از کارگران شهرداری خرمشهر مقابل ساختمان فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند. بر اساس گزارش کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران، فریاد کارگران خدمات شهری در شهرداریها در جای جای این مملکت بلند است. کارگرانی که به علت شغل شان باید از بیشترین مزایا و شرایط و امتیازات ویژه برخوردار باشند، حقوق و دستمزد ناچیز توافق شده را هم نمی گیرند.

*به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، کارگران ارکان ثالث مجتمع پتروشیمی شاغل در منطقه ویژه بندر ماهشهر در اعتراض به وضعیت نامناسب شغلی و معیشتی و با شعار اتحاد، اتحاد دست به تجمع اعتراضی زدند. خواست فوری این کارگران حذف شرکتهای پیمانکاری و عقد قراردادهای مستقیم است و این مطالبه همه کارگران در صنعت نفت است.
در رویدادی دیکر کارگران پالایشگاه گاز بید بلند2 در اعتراض به متحقق نشدن خواستهای شان و وضعیت نابسامان کاری و معیشتی خود در درون پالایشگاه دست به تجمع زدند. اعتراضات در نفت گسترده است. برچیده شدن بساط پیمانکاران یک مطالبه سراسری کارگران نفت است.
همزمان جمعی از نیروهای شاغل در منطقه ویژه پتروشیمی و شرکتهای زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس در اعتراض به نابرابری در پرداخت دستمزد و تبعیضات حقوقی دست به تجمع زدند.

دوشنبه ۱۲ مهر
*جمعی از نیرو‌های شرکتی اورژانس اجتماعی بهزیستی با خواسته‌ تبدیل وضعیت و تصویب لایحه فوریتهای اجتماعی مقابل مجلس تجمع کردند. به گزارش رویداد ۲۴، شرکت کنندگان در این تجمع با سر دادن شعار‌ها و در دست داشتن بنر‌ها و دست نوشته‌ هایی خواهان تبدیل وضعیت و تصویب لایحه فوریتهای اجتماعی شدند.
لایحه فوریت‌های اجتماعی به گفته مسئولان بهزیستی توسط دولت و مجلس در دست بررسی است و در صورتی که به تصویب نهایی برسد ضمن توسعه و تخصصی ‌تر کردن برنامه اورژانس اجتماعی، مشکلات شغلی پرسنل آن را نیز برطرف خواهد شد چرا که یکی از بند‌های آن به کار گیری و تبدیل وضعیت نیرو‌های آن است.

*گروهی از بازنشستگان و کارکنان شرکت هواپیمایی هما بار دیگر مقابل سازمان برنامه و بودجه واقع در تهران تجمع کردند. به گزارش ایلنا، بازنشستگان می‌ گویند: برخلاف وعده ‌های داده شده تاکنون حقوق شهریور ماه خود را دریافت نکرده ‌اند و خواهان پرداخت آن هستند.

سه شنبه ۱۳ مهر
*کارگران شرکتهای پیمانکاری معادن مس سونگون ورزقان، در اعتراض به سطح پایین دستمزدها و وضعیت نامناسب کاری و معیشتی، دست به اعتصاب زده و در محل کار خود تجمع کردند. بر اساس گزارش رادیو زمانه، تجمع‌کنندگان که بالغ بر ۵۰۰ نفر هستند، از نیروهای شرکتهای پیمانکاری آجین، ندا، مبین، نوآوران و زحل بوده که سوابق کاری ۱۵ تا ۲۰ سال دارند.

*کارگران و کارکنان راه آهن جنوب شرق زاهدان که برای شرکت پیمانکاری «ریل صنعتکاران» کار می کنند برای اعتراض به وضعیت شغلی و مطالبات شان مقابل دفتر شرکت تجمع کردند.
به گزارش کارگر نیوز، طی شکایتهایی که کارگران از شرکت «ریل صنعت کاران» کردند، این شرکت قصد داشته که بدون تسویه از آنجا فرار و دفترش را جمع کند. به گفته یکی از مسئولان رژیم در سیستان و بلوچستان: کارگران راه آهن ویژه شرکت ریل صنعتکاران یکسری اختلافات مبنی بر پرداختیها و حقوق و مزایا ‏با شرکت پیمانکار دارند، که نیروها تحت پوشش این شرکت به اداره تعاون مراجعه کرده و در مراجعه به شورای حل اختلاف طرح شکایت ‏کردند.‏

چهارشنبه ۱۴ مهر
*جمعی از فعالان مدنی شهر سنندج، در اعتراض به خشونت علیه زنان، مقابل ساختمان بیدادگستری این شهر تجمع کردند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، یکی از زنان حاضر در این تجمع گفت: در سالهای اخیر پرونده های متعددی مربوط به «زن کشی» در مراجع قضایی این شهرستان گشوده شده؛ ولی هیچکدام از آنها به نتیجه ای نرسیده است؛ در خصوص مورد آخر، «فائزه ملکی نیا» قربانی ۲۲ ساله ‌ای که در روزهای اخیر به دستان پدرش به آتش کشیده شد و جانباخت، پلیس و سیستم قضایی، هیچ اقدامی انجام ندادند.

*شماری از کارگران معدن مس سونگون، برای دومین روز متوالی، در محل کار خود دست به اعتصاب و تجمع زدند. به گزارش اعتماد آنلاین، کارگران معترض شب گذشته را نیز در چادرهای شان و در همین محل سپری کردند. افزایش سطح دریافتیها و رسیدگی به وضعیت نامناسب قراردادهای کاری کارگران، از جمله مطالبات مهم تجمع کنندگان است.

*کارگران خدمات شهری کیش برای اعتراض به سطح پایین حقوق و نداشتن امنیت شغلی دست به تجمع مقابل ساختمان سازمان منطقه آزاد کیش زدند. به گزارش ایرنا، کارگران تجمع کننده نسبت به کم بودن دستمزد و مزایای خود برای زندگی در کیش اعتراض داشتند و موارد اعتراضی خود را در چند بند اعلام کردند. از جمله نکات قابل توجه این موارد، گلایه از نبود نگهبان کافی در پارکها و اماکن عمومی و «کسر خسارت وارده به این اماکن از حقوق کارگران خدمات شهری» است.

پنجشنبه ۱۵ مهر
*تعدادی از زنان در شهرستان مریوان واقع در استان کردستان، در اعتراض به خشونت علیه زنان تجمع کردند. به گزارش هرانا، تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی ضمن محکوم کردن قتل فائزه ملکی، خواستار توقف خشونت علیه زنان شدند.

*جمعی از شهروندان خرمشهر در اعتراض به انباشت زباله در سطح این شهر، مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند. بر اساس گزارش ایرنا، شهروندان مذکور به نشانه اعتراض کیسه ‌های زباله را مقابل ساختمان شهرداری قرار دادند. شهروندان معترض بیان کردند؛ بیشتر نقاط شهر خرمشهر مملو از زباله است و ضمن افزایش حشرات و حیوانات موذی بوی تعفن فضای شهر را فراگرفته است.

شنبه ۱۷ مهر
*خانواده‌ های کارگران شهرداری منطقه ۶ اهواز در اعتراض به عدم پرداخت حقوقها مقابل شهرداری تجمع کردند. به گزارش کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران، این تجمع منجر شد که راه بر خودروهای در حال عبور خیابان روبروی شهرداری بسته شده و ترافیک سنگینی ایجاد شود.

*جمعی از کارگران سد شفارود رضوانشهر واقع در استان گیلان، برای اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، در محل کار خود دست به اعتصاب و تجمع زدند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران معترض عدم پرداخت مطالبات مزدی‌شان را از دلایل برگزاری این تجمع عنوان کرده اند.

*کارکنان حجمی برق منطقه ‌ای خوزستان باردیگر با برپایی تجمع مقابل ساختمان برق منطقه‌ ای خوزستان به عدم تبدیل وضعیت وکار یکسان و حقوق نابرابر اعتراض کردند. به گزارش برق نیوز، بهره برداران حجمی برق منطقه ‌ای خوزستان در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات معیشتی و رفاهی از قبیل عدم دریافت انگیزه رفاهی و‌ حق مدرک نظیر سایر همکاران حجمی کشور، نداشتن بیمه تکمیلی، عدم بروز رسانی حقوق و پرداخت بر مبنای سال گذشته، بی نظمی در پرداخت حقوق، نبود نیروی رزرو و... در محل ساختمان برق منطقه‌ای خوزستان اقدام به تجمع کردند.

دوشنبه ۱۹ مهر
*جمعی از کارگران کارخانه سیمان جوین خراسان رضوی برای دومین روز متوالی در محل این شرکت تجمع کردند. بر اساس گزارش ایلنا، تجمع این کارگران در اعتراض به طرح طبقه ‌بندی مشاغل و بدعهدی کارفرما صورت گرفته است. کارگران گفتند: پیش از تجمع اخیر، در دی ماه گذشته (سال ۹۹) نسبت به اجرا نشدن طرح طبقه ‌بندی مشاغل اعتراض کردیم و خواهان اجرای آن بودیم. اگرچه وعده ‌ها از اجرای طرح در فروردین ماه حکایت می ‌کرد اما مسکوت ماند و از مزایای آن محروم شدیم.

*جمعی از مرغداران چهارمحال و بختیاری مقابل ساختمان استانداری این استان واقع در شهرکرد تجمع کردند. به گزارش صدا و سیما، تجمع این افراد در اعتراض به گرانی نهاده‌ های دامی و جوجه و در عین حال قیمت پایین و غیر کارشناسی مرغ صورت گرفته است. تجمع اعتراضی مرغداران استان چهارمحال و بختیاری به قیمت مصوب مرغ گوشتی مرغداران به دلیل گرانی نهاده‌ های دامی و جوجه و در عین حال قیمت پایین مرغ مقابل استانداری این استان تجمع کردند.

*کارگران پروژه‌ ای شرکت ساپک شاغل در عسلویه دست از کار کشیده و در محوطه این کارگاه تجمع کردند. کارگران شرکت ساپک حقوق ماههای مرداد و شهریور را دریافت نکرده ‌اند و نسبت به عدم پرداخت دستمزدهای شان اعتراض دارند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، کارگران پروژه ای در محیط های کار همچنان پیگیر مطالبات خود هستند و هر کجا که اجحافی صورت می گیرد قبول نمی کنند و دست به اعتراض می زنند. یکی از خواستهای ما کارگران اعتصابی نفت پرداخت به موقع حقوقها و تسویه حساب طلبهای کارگران است.

*به گزارش رسانک، شماری از شهروندان اهل شهر رمشک در استان سیستان و بلوچستان برای دومین روز متوالی مقابل معدن مس رمشک دست به تجمع زدند.این شهروندان در اعتراض به مصادره زمینهای شان جهت احداث معدن مس و عدم پرداخت خسارت به آنها دست به این تجمع زدند. شهروندان منطقه رمشک می گویند که سپاه پاسداران به بهانه پرداخت سهم از درآمد حاصل از معدن به آنها، زمینها را مصادره کرده و پس از پنج سال استخراج از معدن سهمی به آنها پرداخت نشده است.

سه ‌شنبه ۲۰ مهر
*کارگران پیمانکاری بندر امام و ماهشهر که بیشتر در هلدینگ خلیج فارس مشغول به کارند، در اعتراض به شرایط شغلی خود، برای دومین روز متوالی دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، به گفته کارگران، اداره کار سازمان منطقه ویژه ملزم شد خارج از نوبت، خواست کارگران را با حضور نمایندگان کارگر و با ارائه ادله قانونی از طرف نمایندگان بررسی و ظرف مدت یک ماه از زمانی که لایحه نمایندگان به اداره کار تحویل داده شد نظر کارشناسی خود را به کمیسیون کارگری شهرستان اعلام کند؛ مجددا جلسه کمیسیون تشکیل و رای نهایی صادر خواهد شد.

چهارشنبه ۲۱ مهر
*جمعی از خدمتگزاران و سرایداران آموزش و پرورش استان قم، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، در محوطه اداره کل آموزش و پرورش این استان دست به تجمع زدند. به گزارش صدا و سیما، این شهروندان پایین بودن میزان حقوق، اجباری بودن اضافه کاری و عدم پرداخت مزد آن، قطع شدن سهمیه لباس کار و همچنین عدم اجرای تغییرات شغلی برای خدمتکاران و سرایدارانی که تحصیلات دانشگاهی را سپری و مدارک آن را اخذ کرده اند را از دلایل برگزاری این تجمع عنوان کردند.

*کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیراز در ادامه اعتراض به بلاتکلیفی 15 ساله برای دریافت مطالبات و وعده های توخالی مسئولان طراز اول استانی و کشوری برای دیگر مقابل استانداری فارس تجمع کردند. بر اساس گزارش ایلنا، حدود 400 نفر از این بازنشستگان، در این اجتماع حضور داشتند و خواهان پرداخت 250 میلیارد تومان طلب خود شدند که از سال 85 تاکنون پرداخت نشده است.

*کارگران پیمانکاری شرکت راه ‌سازی و معدنی مبین، از پیمانکاران دست اول شرکت ملی صنایع مس ایران، در اعتراض به وضعیت خود و بازداشت ۴ کارگر مقابل اداره کار و اداره اماکن شهر بابک تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این شرکت پیمانکاری، مسئولیت معدن «میدوک» شهر بابک استان کرمان را برعهده دارد. تاکنون مسائل و مشکلاتی سبب ایجاد اختلاف میان مدیران شرکت پیمانکاری و کارگران شده است. یکی از موارد اختلاف کارگران و کارفرما اخراج ۷ نفر از نیروهای شرکت و درگیری میان کارگران و یکی از مدیران معدن است. به دلیل این درگیری و آسیب دیدن مدیر، ۴ نفر از کارگران نیز بازداشت ‌شدند.
کارگران معترض گفتند: 21روز است که دست از کار کشیده ‌ایم و خواهان رسیدگی به خواسته‌ های خود هستیم. هیچ یک از مسئولان شرکت حاضر به مذاکره و شنیدن خواسته‌ها نیستند.

پنجشنبه ۲۲ مهر
*به گزارش کانال رسمی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن، کارگران راه آهن شمال غرب (زنجان ) از شرکت پیمانکاری ریل صنعت کاران، برای اعتراض به عدم پرداخت به موقع حقوق و حذف بخشی از مطالبات ازجمله حق اولاد دست از کارکشیدند.
منابع کارگری در ناحیه ریلی آذربایجان به خبرنگار ایلنا گفتند: به دنبال تجمع اعتراضی شش روزه کارگران ابنیه فنی آذربایجان شاغل در خطوط ریلی شهرستانهای سلماس، جلفا، آذرشهر، مرند، عجبشیر، روز پنجشنبه ۲۱ مهر، کارفرما یک ماه از مطالبات دو ماهه آنان را پرداخت کرد و کارگران با برگشتن به کار، به اعتراض صنفی خود خاتمه دادند.
این کارگران که نگران وضعیت فعلی محل کار و اشتغال خود هستند، گفتند: بابت یک ماه دستمزد از کارفرمای خود طلبکاریم که روز پنجشنبه کارفرمای شرکت پیمانکاری با تامین منابع مالی، یک ماه حقوق مرداد ماه کارگران را پرداخت کرد.

*شماری از شهروندان سوسنگرد واقع در استان خوزستان، مقابل شهرداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زده و خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند. به گزارش هرانا، شهروندان معترض با در دست داشتن پلاکار و سر دادن شعارهایی خواستار استعفای فرماندار و شهردار این شهر و همچنین انحلال شورای قلابی شهر به دلیل عمل نکردن به وعده های خود شدند. منابع حقوق بشر از شهر سوسنگرد گزارش دادند نيروهاى امنيتى زيادى در ورودىهاى شهر حاضر شدند و شمارى از معترضان را بازداشت كردند.

آدینه ۲۳ مهر
*جمعی از کشاورزان اصفهان که از کمبود آب و بارش باران رنج می برند، در دفتر حسین میرزایی یکی از مجلس نشینان از اصفهان که چندی پیش مدعی شد «باید دعا کنیم و نماز بخوانیم تا باران‌ بیاید!»، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش خبرآنلاین، تجمع‌ کنندگان با انتقاد از این نماینده مجلس که در دفترش حضور نداشت و به جای اقدامات عملی برای حل مشکلات مردم، آنها را به دعا و نماز تشویق کرده بود، گفتند: «ما صبر می‌کنیم آقای نماینده بیاید تا با وی نماز باران بخوانیم! ما تا آمدن باران به تحصنمان در این دفتر ادامه می‌دهیم!»

*جمعی از کشاورزان اصفهان که از کمبود آب و بارش باران رنج می برند، در دفتر حسین میرزایی یکی از مجلس نشینان از اصفهان که چندی پیش مدعی شد «باید دعا کنیم و نماز بخوانیم تا باران‌ بیاید!»، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش خبرآنلاین، تجمع‌ کنندگان با انتقاد از این نماینده مجلس که در دفترش حضور نداشت و به جای اقدامات عملی برای حل مشکلات مردم، آنها را به دعا و نماز تشویق کرده بود، گفتند: «ما صبر می‌کنیم آقای نماینده بیاید تا با وی نماز باران بخوانیم! ما تا آمدن باران به تحصنمان در این دفتر ادامه می‌دهیم!»

شنبه ۲۴ مهر
*گروهی از کارگران اخراجی شهرداری اهواز، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، ابتدا مقابل ساختمان مجلس و سپس مقابل دفتر ریاست جمهوری واقع در تهران، دست به تجمع زدند. به گزارش هرانا، کارگران اجرایی اخراج شده شهرداری اهواز که شمار آنها به ۶۹ نفر می‌رسد، خواهان بازگشت به کار خود و دیگر همکاران ‌شان هستند. کارگران شهرداری اهواز، تاکنون بارها در سطح مناطق هشتگانه اهواز، در اعتراض به بی توجهی این نهاد و مسئولان متولی آن نسبت به عدم پرداخت به موقع مطالبات، کم بودن حقوق و مزایا، اخراج همکاران و …، دست به تجمعات متعددی زده اند.

*کارگران شرکت تنانیر به خاطر نداشتن قرارداد، عدم افزایش حقوق و پیگیری دیگرمطالبات شان دست به تجمع در جلوی فرمانداری عسلویه زدند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، در برابر این اعتصاب مسئولان فرمانداری از ترس گسترش اعتراض با تعدادی از کارگران جلسه گرفتند و وعده پیگیری مطالبات شان را دادند. چند روز پیش نیز حدود ۶۰ نفر از رانندگان خودروهای نیمه سنکین استیاری شاغل در پارس ۲ کنگان با تجمع در میدان نخل خواستار افزایش حقوق خود شدند. به دنبال اعتصاب گسترده نفت اکنون کارگران هر جا که خلف وعده ای می شود و یا کارگران با تعرضی به حقوق خود روبرو می شوند فورا به تجمع و اعتراض میدانی تبدیل می شود.
همزمان کارگران روزمزد و حجمی شرکتهای زیرمجموعه مناطق نفت خیز جنوب بار دیگر در اعتراض به شرایط نامناسب شغلی خود دست به تجمع زدند.

یکشنبه ۲۵ مهر
*جمعی از کارگران پروژه ساخت تونل آزاد راه منجیل به رشت، باردیگر و برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب زدند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران پروژه ساخت ساخت تونل آزاد راه منجیل به رشت گفت: به دنبال برپایی دور نخست اعتراضات کارگران ساخت تونل آزاد راه منجیل به رشت که در حدود ۱۵ روز پیش اتفاق افتاد، مدیر عامل شرکت پیمانکاری «کاریز» (مجری ساخت پروژه تونل شماره سه و چهار محور منجیل به رشت در محدوده رودبار) با اعلان نداشتن منابع مالی کافی وعده داد حداکثر تا ۲۳ مهر ماه بخشی از معوقات ۴ ماهه مزدی آنها را پرداخت خواهد کرد. او با بیان اینکه تصور ما کارگران این بود که کارفرما به تعهدات خود عمل خواهد کرد، افزود: زمان موردنظر با اعتماد به وعده‌های داده شده در نتیجه اعتراض صورت گرفته، خاتمه یافت این درحالی‌ست که وضعیت مالی کارگران مناسب نیست و آنان در تامین معاش خود ناتوان شده‌اند.

*تعدادی از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی عضو تعاونی مسکن سپیدار ۲ و ۳ مقابل قوه‌ قضاییه در تهران تجمع کردند. به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، پروژه سپیدار ۲ و ۳ یکی از آن پروژه‌هایی است که برای صاحبخانه شدن رانندگان اتوبوسرانی تعریف شد، اما با گذشت بیش از ۱۰ سال همچنان این پروژه نیمه کاره رها شده است. داوود رضوی، از رانندگان با سابقه شرکت واحد اتوبوسرانی و نماینده اعضای این پروژه، به خبرنگار جامعه ۲۴ گفت: بیش از ۱۲ سال قبل، منابع مالی کلانی در اختیار مدیریت وقت شرکت واحد قرار گرفت تا رانندگان اتوبوسرانی، صاحب خانه ‌هایی با متراژ‌های ۶۰ و ۶۵ متری شوند. از تاریخ مقرر که موعد تحویل واحد‌ها بوده، حالا نزدیک به ۱۰ سال می ‌گذرد و ما هنوز در سردرگمی به سر می ‌بریم که سرنوشت پول ما چه شد؟

*جمعی از کارکنان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای اعتراض به تبعیض در پرداخت مطالبات دست به تجمع مقابل ورودی این سازمان زدند. بر اساس گزارش فارس، معترضان از پرداخت پاداشهای اخیر به برخی اشخاص خاص بابت کار نامعلوم گلایه داشتند و عنوان شده چرا باید سنوات میان سال برای مدیران پرداخت شود، نه کارمندان مجموعه!

دوشنبه ۲۶ مهر
*جمعی از پرسنل شرکت آبفای اهواز، مقابل ساختمان شرکت آب و فاضلاب خوزستان دست به تجمع زدند‌. به گزارش ایلنا، این تجمع در اعتراض به ادغام این شرکت با آبفا استان و عدم پیگیری مطالبات دیگرشان صورت گرفته است. به گفته این کارگران، ادغام بدون مطالعه شرکت آبفا اهواز و انحلال آن، چرخه خدمت ‌رسانی به شهروندان اهوازی را مختل کرده و به یک بحران شدید تبدیل خواهد شد. این کارگران تصریح کردند: توان مالی این شرکت پاسخگوی تامین اقلام و تجهیزات مورد نیاز برای خدمت‌رسانی به شهروندان نیست و کیفیت آب شرب شهر را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد.

*اهالی شهرک بسیجیان سرآبتاوه برای اعتراض به نداشتن راه ارتباطی مقابل فرمانداری شهرستان بویراحمد اجتماع کردند. به گزارش صبح زاگروس، سرآبتاوه در 5 کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است، یکی از محله های این منطقه شهرک بسیجیان نام دارد که قریب به 300 خانوار در این محله زندگی می کنند و اکنون با مشکل راه دسترسی مواجه هستند. یکی از تجمع کنندگان گفت: فرعیهای این منطقه همه آسفالت شده است اما متاسفانه یک خیابان که در حریم روستای تلخسرو نیز هست هنوز آسفالت نشده و ما مجبور هستیم از همین خیابان عبور کنیم.

سه ‌شنبه ۲۷ مهر
*شماری از شهروندان در اعتراض به قوانین خانواده و مهریه مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند. به گزارش هرانا، رویه قضایی و نوسانات شدید قیمت سکه معضل زندانیان و محکومان مهریه را به موضوع روز تبدیل کرده و بسیاری معتقدند نیاز به بازنگری در قوانین ازدواج، بیش از پیش پررنگ شده است.

*به گزارش گروه اتحاد بازنشستگان، کارگران شرکت حدید مبتکران واقع در تهران، مقابل این شرکت تجمع کردند. تجمع این کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه حقوق‌ خود‌ صورت گرفته است.

*مالباختگان آذویکو خودرو، چهل و ششمین تجمع خود را مقابل شعبه تخصصی رسیدگی به جرائم اقتصادی برپا کردند و با شعارهای شان غلام‌حسین محسنی اژه ‌ای، رئیس قوه قضاییه را خطاب قرار دادند تا به خواسته آنها رسیدگی کند. بر اساس گزارش بی بی سی، این تجمع کنندگان بیش از سه سال است که مبالغی را جهت خرید خودرو به حساب شرکت آذویکو واریز و حواله دریافت کرده‌ اند اما تاکنون این شرکت، خودرویی به آنها تحویل نداده است. تجمع کنندگان شعار می دادند: اژه ای! اژه ای! دزدی به این بزرگی، چطور هنوز ندیدی؟! مالباختگان آذویکو بیشتر از سه سال است که از این شرکت پیش‌خرید خودرو کردند، اما هیچگاه خودرویی دریافت نکردند.

*حواله ‌داران مالباخته‌ شرکتهای پرشین خودرو، رامک خودرو، سیف خودرو، کارما و…. در اعتراض به عدم رسیدگی به شکایتهای شان دست به تجمع زدند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، این حواله‌داران چند سال است که مبالغ زیادی را برای خرید خودرو پرداخت کرده ‌اند اما تا کنون خودروهای‌ شان تحویل داده نشده است.

*کارگران پروژه ‌ای شرکتهای مختلف شاغل در پتروشیمی بوشهر از جمله شرکتهای سازه پاد، پارس قدرت، کیان نصب مجدداً دست به اعتصاب زدند. افزایش دستمزد، تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت، بهبود وضعیت خوابگاهها و غذا از جمله خواستهای این کارگران است. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، کارگران پیمانی پالایشگاهها، پتروشیمیها و نیروگاهها، از روز شنبه ۲۹ خردادماه سال جاری، جهت دست یافتن به مطالبات خود کمپینی را تحت عنوان «کمپین سراسری بیست ده ۱۴۰۰» را اندازی کردند و کارگران شاغل در بسیاری از صنایع وابسته به صنعت نفت در حمایت از این کمپین دست از کار کشیده و به اعتصابات پیوستند.

*کارگران کارخانه سبلان پارچه در استان اردبیل در آستانه سفر رئیسی به این استان برای اعتراض به نداشتن امنیت شغلی و معیشتی و تهدید به اخراج همکاران حق طلب، تجمع کردند. به گزارش خبرآنلاین یک کارگر کارخانه سبلان پارچه گفت: هفت تجمع صنفی برگزار کردیم و همزمان با چند مسئول استانی هم ملاقات کردیم. یکی دیگر از کارگران سبلان پارچه گفت: فعالیت روزمره شرکت سبلان پارچه اردبیل، در حالی از یک سال پیش ادامه دارد که کارگران باوجود دریافت نکردن دو تاسه ماه مطالبات خود، از امنیت شغلی خود رضایت ندارند.

چهارشنبه ۲۸ مهر
*تعدادی از مالباختگان موسسه مالی کاسپین، در پی بی اعتنایی مسئولان و کارگزاران این موسسه به مطالبه ‌سپرده‌گذاران، در ساختمان هیات تصفیه واقع در سعادت آباد تهران، تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش هرانا، یکی از حاضران در تجمع، ضمن انتقاد از رفتار مسئولان و کارگزاران این موسسه عنوان کرد: امروز ما مقابل ساختمان هیات تصفیه تجمع کردیم و زمانی که حضور ما با بی توجهی مواجه شد، به داخل ساختمان رفتیم، اما باوجود آن، کارگزاران ضمن بی توجهی به خواسته مالباختگان، برق ساختمان را به جهت بیرون راندن معترضان خاموش کردند.

پنجشنبه ۲۹ مهر
*شماری از کارگران کارخانه سبلان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و حق بیمه ۳ ماهه خود، مقابل ساختمان استانداری اردبیل دست به تجمع زدند. به گزارش تابناک، این کارگران می‌ گویند در محوطه کارخانه با صرف مبالغی آلاچیقهای جذب گردشگری رستوران و… احداث و به تعدادی سیاسیون سابق بی ‌مورد تحت عناوین مشاوران و هیأت مدیره و… پرداختهائی صورت می‌ گیرد اما از پرداخت حقوق کارگران خودداری می ‌شود.
اخبار کوتاه منتشر شده در شبکه ‌های اجتماعی

شنبه ۳ مهر: تجمع فعالان مدنی سردشت در فلکه «سرچشمه» این شهر علیه سه متجاوز جنسی باوجود تهدید نهادهای امنیتی به برخورد با تجمع کنندگان./ تجمع مهندسان ساختمان مازندران برای اعتراض به مسدود بودن ثبت فایل برای شرکتهای طراح و نظارت مهندسان ساختمان./ کارگران بازنشسته بیمارستان خمینی کرج برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان دست به تجمع در محوطه این بیمارستان دراستان البرز زدند.
یکشنبه ۴ مهر:کارگران مستغلات شهرک پردیس جم دست از فعالیت کشیدند و در محل کار تحصن کردند./ اعتصاب و تجمع کارگران شرکت کاغذ پارس و شرکت زیرمجموعه‌ آن در محوطه شرکت برای اعتراض به اخراج تعدادی از همکاران شان./ کارگران شرکت کاغذ پارس و شرکت زیرمجموعه‌ آن، شرکت پارس طبیعت سلولز هفت ‌تپه در اعتراض به اخراج تعدادی از همکاران در محوطه شرکت دست به اعتصاب و تجمع زدند.
سه شنبه ۶ مهر: تجمع اعتراضی مالباختگان حواله خودرو درجم مقابل بیدادگستری کل استان بوشهر./ تجمع مالباختگان پروژه خانه سازی شهر «پرند» (استان تهران) در برابر ساختمانهای پروژه./ تجمع جمعی از مردم تبریز در اعتراض به نبودن سهمیه‌ بندی گاز مایع، مقابل شرکت ملی فراورده ‌های نفتی تبریز./ تجمع رانندگانی که از گاز مایع استفاده می‌کنند مقابل فرمانداری شهرستان رباط کریم./ مردم شهرری برای اعتراض به دریافت قبض‌های نجومی تلفن مقابل اداره مخابرات در جاده تهران- قم تجمع کردند./ تجمع کارگران کارخانه پارس پامچال در شهرک صنعتی البرز واقع در استان قزوین که از سال ۹۶ تاکنون با مشکل پرداخت دستمزدهای خود مواجه شده اند./ جمعی از مالکین اراضی فاز 6 شهر اندیشه در بخش مرکزی شهرستان شهریار استان تهران برای اعتراض به بلاتکلیفی 30 ساله مقابل وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند.
چهارشنبه ۷ مهر: تجمع مردم شهرستانهای پیشوا، ورامین و قرچک در اعتراض به نحوه توزیع گاز مایع. این تجمعها عمدتاً جلوی فرمانداری بود./ تجمع اعتراضی صاحبان مسکن مهر پرگان برازجان به دلیل بدقولی ۱۴ ساله این تعاون و کوتاهیهای انجام شده./ مالباختگان موسسه کاسپین-فرشتگان در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات شان با وجود بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان دارایی که متعلق به سپرده گذاران است و عدم تشکیل جلسات دادگاه و صدور حکم با توجه به اینکه پنج سال گذشته است، مقابل ساختمان هیات تصفیه واقع در سعادت آباد تجمع کردند./ جمعی از دامداران نطنز برای اعتراض نسبت به کاهش سهمیه نهاده‌ های دامی دست به تجمع مقابل جهاد کشاورزی این شهرستان در استان اصفهان زدند./ کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی اندیمشک برای اعتراض به عدم پرداخت به موقع حقوق دست به تجمع مقابل ورودی این واحد آموزش عالی در استان خوزستان زدند.
پنجشنبه 8 مهر: کارگران سیمان کارون واقع در استان خوزستان، در اعتراض به تبعیض در پرداخت مزایا و پاداش بین کارگران، کارشناسان و مهندسان اقدام به تجمع اعتراضی کردند.
آدینه ۹ مهر: تجمع کشاورزان اصفهان برای حق آبه خود، مقابل دفتر مجلس نشین رژیم از اصفهان./ همزمان با سفر رئیسی به کهگیلویه و بویراحمد،جمعی ازاهالی این استان برای اعتراض به بیکاری جوانان، بلاتکلیفی معیشتی، بی آبی، گسترش اعتیاد و...دست به تجمع مقابل استانداری دریاسوج زدند./ همزمان با سفر رئیسی به منطقه زلزله زده دنا و سی سخت، اهالی این منطقه در اعتراض به ظلم بنیاد مسکن دست به تجمع زدند و خشم شان را با فریاد به رئیسی نشان دادند.
شنبه ۱۰مهر: مردم شهرستان شهریار برای اعتراض به نبود گاز مایع ال ‌پی‌ جی مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند./ گروهی از رانندگان نقلیه سبک و سنگین و اپراتورهای جرثقیل مجتمع پتروشیمی گچساران با خواست افزایش حقوق و دریافت به موقع دستمزد در هر ماه دست به اعتصاب زدند./ گروهی از کارگران آب و فاضلاب روستایی ایذه مقابل شرکت آب و فاضلاب این شهر در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد و دیگر مطالبات خود دست به تجمع زدند./ سومین روز تحریم غذای کارگران شرکت پیمانکاری پتروشیمی عسلویه برای اعتراض به عدم تحقق مطالبات شان./ کارگران شهر لالی دراستان خوزستان برای هفتمین روز متوالی در اعتراض به عدم پرداخت 9 ماه حقوق اعتصاب و ازجمع آوری زباله از سطح شهر خودداری کردند./ جمعی از فعالان محیط زیست سنندج در اعتراض به بوی نامطلوب آب آشامیدنی این شهرستان، در جوار سد وحدت دست به تجمع زدند.
دوشنبه 12 مهر: کارگران آب معدنی داماش واقع در شهرستان رودبار واقع در استان گیلان با برپایی تجمعی خواستار بازگشت به کار 6 تن از همکاران اخراجی خود شدند./ تجمع کـارگران شهرداری پرند در برابر ساختمان شهرداری برای اعتراض به پرداخت نشدن ۲ ماه حقوق و اضافه ‌کاری تجمع کردند./ تعداد ۱۶۰۰ نفر از کارمندان منابع طبیعی استان فارس به دلیل بازخرید زمینهایی که یک بار خریده ‌اند، اعتراض کرده و نمایندگانی از این کارمندان، تجمع اعتراضی برگزار کردند./ رانندگان شهرهای مختلف استان تهران در اعتراض به نبود گاز مایع «ال پی جی» مقابل شرکت ملی پخش فرآورده ‌های نفتی دست به تجمع اعتراضی زدند./ بازنشستگان صدا و سیمای جمهوری اسلامی برای پیگیری مطالبات خود مقابل ساختمان صدا و سیما تجمع اعتراضی برگزار کردند./ جمعی از کامیونداران راینی که به حمل سنگ آهن معدن گودر به مقصد جلال آباد زرند و سیرجان مشغول هستند ضمن تجمع در ابتدای جاده گزک اعتراض خود را نسبت به کرایه حمل سنگ آهن اعلام کردند./ مردم روستای عمله سيف در اعتراض به نرخ اعلامی زمین از سوی بنیاد مسکن این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. روستای عمله سیف یکی از روستاهای تابعه بخش مرکزی شهرستان شوش از استان خوزستان است.
چهارشنبه ۱۴مهر: تعدادی از کارکنان شرکت مس مزرعه در اعتراض به وضعیت حقوق خود در دفتر مس مزرعه واقع در شهرستان اهر تجمع اعتراضی برگزار کردند./ چهارمین روز اعتصاب کارگران شهرداری اهواز برای اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی و انباشته شدن زباله ها در خیابانهای این کلانشهر.
پنجشنبه ۱۵ مهر: اعتصاب و تجمع کارگران شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد در شهرک پردیس جم در محل کار خود./ تجمع اعتراضی کارگران قراردادی جلو فرمانداری عسلویه پتروشیمی عسلویه
آدینه 16 مهر: تجمع جمعی از اهالی بوشهر مقابل استانداری و حوالی فرودگاه همزمان با بازدید رئیسی از ازاین استان.
شنبه ۱۷ مهر: دهمین تجمع غارت ‌شدگان شرکت سایپا دیزل مقابل دفتر این شرکت در جاده مخصوص کرج./ جانبازان و ایثارگران فولاد خوزستان برای تاکید مجدد برخواسته های شان منجمله حاکمیت بدون قید و شرط قانون جامع خدمات ‌رسانی به ایثارگران دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند.
یکشنبه ۱۸ مهر: گروهی از مالباختگان موسسه مالی کاسپین، مقابل ساختمان بانک مرکزی واقع در تهران، تجمع اعتراضی برگزار کردند./ تجمع اعتراضی حدود ۳۰۰ راننده فرودگاه خمینی در پی مرگ یکی از همکاران شان./ تجمع اعتراضی مالباختگان موسسه ثامن‌ الحجج مقابل بانک مرکزی./ تجمع کارکنان ادارات ورزش و جوانان استان تهران مقابل وزارت ورزش و جوانان./ تجمع مالکان مسکن مهر پردیس مقابل وزارت مسکن و شهرسازی در اعتراض به تحویل واحدهای نیمه تمام و خلف وعده های مکرر مسئولان شرکت عمران پردیس در تکمیل خانه ها./ مالباختگان موسسه ثامن‌الحجج در اعتراض به تعیین تکلیف نشدن این موسسه و سپرده ‌های شان مقابل بانک مرکزی تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند./ سپرده‌گزاران کاسپین رشت مقابل دفتر این مؤسسه تجمع کردند. آنها شعار می‌‌دادند: ۵ ساله که دویدیم، فقط دروغ شنیدیم!/ کارگران معدن زغال سنگ سرخس در اعتراض به عدم دریافت حقوق در طی ۶ ماه در ۱۴۰۰، تجمع برگزار کردند.
سه ‌شنبه ۲۰ مهر: تجمع کارگران شهرداری اصفهان مقابل ساختمان شهرداری مرکزی این شهر برای اعتراض به سطح پایین حقوقها و دیگر مطالبات مزدی خود.
پنجشنبه ۲۲ مهر: تجمع شماری از کارگران شهرداری خرمشهر در اعتراض به عدم دریافت ۶ ماه مطالبات مزدی شان.
شنبه 24 مهر: تجمع کارگران سد شفارود در اعتراض به عدم پرداخت چندین ماه از دستمزدهای معوقه خود.
یکشنبه ۲۵ مهر: تجمع شماری از مالباختگان صرافی کریپتولند، مقابل ساختمان مجلس دست به تجمع زدند./ تجمع رانندگان مینی ‌بوس و اتوبوسهای سرویسهای حمل و‌ نقل پارس جنوبی.
دوشنبه ۲۶ مهر: بازاریان بندر گناوه در اعتراض به افزایش کرایه لنج که باعث ورشکستگی مغازه‌داران می‌شود، تجمع اعتراضی برگزار کردند./ آبداران کهگیلویه و بویراحمد برای اعتراض به نداشتن امنیت شغلی و بلاتکلیفی استخدامی دست به تجمع مقابل ساختمان استانداری این استان درشهر یاسوج زدند و خواهان تبدیل وضعیت شدند./ جمعی از مالباختگان پرونده کلاهبرداری پرونده کلاهبرداری ایرتویا و نگین خودرو برای اعتراض به کندی رسیدگی به وضعیت شان مقابل قوه قضائیه اجتماع کردند و خواهان پاسخگویی مسئولان ذیربط شدند.
سه شنبه ۲۷ مهر: گروهی از مالباختگان پروژه آفتاب ری در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل دادسرای شهر ری دست به تجمع زدند./ جمعی از مرغداران مرغ گوشتی مقابل ساختمان وزارت جهاد کشاورزی در تهران دست به تجمع زدند.
آدینه ۳۰ مهر: شماری از مالباختگان زمینهای تعاونی ارتش در فاز ۲ شهرک وحدت سنندج دست به تجمع زدند. متقاضیان که نزدیک به ۲۰سال قبل این زمینها را خریداری کرده‌ اند، تاکنون موفق به کسب مجوز ساخت نشده ‌اند.

منبع: نبرد خلق شماره ۴۴۳، شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱
http://www.iran-nabard.com/N443/karegari%20443.htm