جنبش رنگین کمان بیشماران (آبان 1400) - گردآوری و تنظیم: پویا رضوانی

در ماه گذشته مساله خط فقر و شرایط فلاکتبار اکثریت قاطع مردم در رسانه های حکومتی پوشش خبری داشت. گسترش فقر به میزانی است که برخی از کارگزاران و رسانه های حکومتی به «امنیتی شدن فقر» هشدار می دهند. حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه ایران گفته است که حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور نیاز به کمک فوری دارند.
عکس 1
روز سه شنبه 11 آبان روزنامه "مردم سالاری" از 2 برابر شدن جمعیت زیر خط فقر طی سه سال اخیر خبر داد. در همین روز روزنامه "اقتصاد مردم" نوشت: «جهش جمعیت زیر خط فقر در صد ساله اخیر بی سابقه» است و «تعداد روستاهای خالی از سکنه ابعاد نگران کننده ای» پیدا کرده است. در همین روز روزنامه آسیا نوشت: «در حال حاضر جمعیت حاشیه نشین کشور از مرز 25 درصد در حال عبور» کردن است.
موضوع دیگری که در چند ماه گذشته در رسانه ها برجسته شد، مساله فرونشست زمین است. این فاجعه پیوند تنگاتنگ با بحران آب دارد.
حسن زحمتکش مدیر منابع آبی آب منطقه ‌ای تهران، فرونشت زمین را "زلزله خاموش" خواند و میزان آن در تهران را ٤۵ برابر استاندارد جهانی عنوان کرد. وی اضافه کرد: سالیانه در استان تهران بین ۱۸ تا ۲۵ سانتی‌متر فرونشست رخ می‌دهد، در حالی که استاندارد جهانی تنها چهار میلی‌متر است. (وبسایت سیاست روز، دوشنبه 10 آبان)
خبرگزاری حکومتی رکنا در ‌تاریخ ۱۲ مهر از قول کارشناسان زمین نوشت: ایران در حال متروکه شدن است. فرو نشست زمین به شکل فوق خطرناکی در ایران در حال گسترش است و زنگ خطری بلند را با خود به همراه دارد. تعداد چاه‌های عمیق در ‎ مرکز ایران رو به افزایش است. فرو نشست زمین بمب ساعتی است. خطر آرام آرام دارد بزرگ بزرگ ‌تر می‌شود و "ما" حواسمان نیست. از ۳۱استان کشور ۲۹ استان در خطر پدیده فرو نشست زمین قرار دارند.
دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی رژیم به خبرگزاری ایسنا گفته است که در بیش از ۶۰۰ دشت در گستره کشور فرونشست زمین در حال رخ دادن است و شرایط تعدادی از آنها به یک حالت فوق بحرانی رسیده است.
ایران در دنیا رکورددار است؛ چهارمین کشور با نرخ بالای فرونشست زمین. تمام ۶۱۰ دشت کشور ایران در حال فرونشست هستند. این معضل به مناطق مسکونی هم رسیده است. از جمله شهرک مسکونی در اصفهان با ۶ هزار سکنه و همین ‌طور به اطراف تهران.
مساله فاجعه آب و در پیوند با آن فرونشست زمین با موضوع فقر پیوند تنگاتنگ داشته و زندگی مردم را به فلاکت کشانده است.
کارگران و تهیدستان در واکنش به این شرایط فلاکت بار به اشکال گوناگون دست به اعتراض زدند. در مجموعه خبرهای این شماره نبرد خلق، خلاصه دستکم 309 حرکت از جانب کارگران، تهیدستان و مزدبگیران را خواهید خواند. اخبار حرکتهای اعتراضی معلمان، دانشجویان و پرستاران در این ماه به طور جداگانه در ماهنامه نبردخلق منتشر می شود.

شنبه اول آبان
*رانندگان اتوبوسهای درون شهری شیراز در پایانه های ولیعصر، نمازی، پایانه اجمدی و ... برای اعتراض به سطح پایین حقوق و مشکلات بیمه دست به اعتصاب زدند و ازخارج کردن اتوبوسها خودداری کردند. به گزارش شیرازه، نماینده بهره برداران سازمان حمل و نقل مسافر درون شهری شیراز گفت: کماکان بر مطالبات از سال 1398 تاکنون پرداخت نگردیده و وعده های سازمان به صورت کامل محقق نشده است. بنابه گفته نماینده بهره برداران سازمان حمل و نقل مسافر درون شهری شیراز، دو ماه یارانه، کسری کارت، تبلیغات، حق سرویس در بستی، تبلیغات، 10 درصد معوقات شهریور ماه سال گذشته پرداخته نشده است.

یکشنبه ۲ آبان
*کارگران پروژه‌ی هیپ لیچینگ معدن سونگون ورزقان در اعتراض به عدم پرداخت مزایا دست به اعتصاب و تجمع زدند. به گزارش‌ اتحادیه آزاد کارگران ایران، این کارگران از نیروهای شرکت آهن آجین هستند. مجتمع مس سونگون ورزقان به کارگران پروژه ‌های در دست احداث که خارج از محدوده‌ نگهبانی اصلی مجتمع هستند پاداش پرداخت نمی‌ کند.

دوشنبه ۳ آبان
عکس 2
*جمعی از کارکنان اداری قوه قضاییه در شماری از شهرهای کشور از جمله تهران، زنجان، همدان، اصفهان، قم، اراک، بابل، بروجرد، چادگان، فیروزآباد، کرمان، خنداب، کوهرنگ، میبد، لنجان، ساری، مهر، ملایر، نهاوند، ارومیه، پاوه، رومشکان، سمیرم، شهرکرد، شیروان، شوط، تفت، رزن، اسلامشهر و تویسرکان مقابل ساختمان دادگستری‌ شهر خود دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش هرانا، تجمع این کارکنان در اعتراض به وضعیت نامناسب شغلی و معیشتی آنها و همچنین عدم رسیدگی به مطالبات شان صورت گرفته است.
*شماری از ورزشکاران و مدال آوران پارا المپیک دارای معلولیت شهرستان دامغان مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع کنندگان نسبت به عملکرد اداره ورزش و جوانان دامغان و کمبود امکانات ورزشی و سوء مدیریت رئیس اداره مذکور اعتراض کردند. تنها سالن مربوط به فعالیتهای آنها در اکثر اوقات تعطیل است و با هر بار مراجعه حدود ۳ ساعت بلاتکلیف هستند.
*گروهی از جوانان جویای کار شهرستان شوشتر مقابل مجتمع کشت و صنعت کارون تجمع کردند. به گزارش ایلنا، جوانان در این تجمع خواستار اشتغال بومیها در این مجتمع کشاورزی و صنعتی شدند. یکی از این جوانان جویای کار می‌ گوید: مسئولان بارها به ما وعده استخدام داده ‌اند ولی متاسفانه مدیریت شرکت معتقد است شرکت کشت و صنعت کارون ظرفیت محدودی برای استخدام نیروی کار دارد.
*شماری از ساکنان روستای مرزیجران از توابع شهر اراک در اعتراض به ادعای اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی در رابطه با مالکیت زمینهای این روستا، مردم این روستا در جاده اصلی مرزیجران تجمع کردند. به گزارش روزنامه فرهیختگان، اهالی روستای مرزيجران واقع در ۴کيلومتری غرب شهر اراک، سالهاست در رابطه با ادعای اداره‌کل اوقاف و امور خيريه استان مرکزی مبنی بر موقوفه بودن زمين‌های اين روستا اعتراض دارند.
اداره‌ کل اوقاف و امور خيريه استان مرکزی سالها پیش اطلاعیه ‌ای مبنی بر ممنوعيت هر گونه خريد و فروش زمين در اين منطقه بدون هماهنگی با آن اداره و پلمپ تمامی بنگاههای مشاور املاک مستقر در اين روستا به دستور شورای تامين، منتشر کرده بود.
اهالی روستای مرزیجران مدتهاست که بااداره اوقاف دچار مشکل هستند؛ حتی برای تعمیرات دیوار خانه محل سکونت شان نیز اداره اوقاف برای آنها مشکل درست می کند و به کلی زندگی مردم را مختل کرده است.
*از روز اول آبان، مینی بوس دارهای شاغل در تمامی شرکتهای پارس جنوبی در اعتراض به پایین بودن دستمزد و سایر مطالبات اقدام به اعتصاب و مسدود نمودن تعدادی از مسیرهای بین پالایشگاهی کردند. به گزارش ایلنا، تجمع این رانندگان در اعتراض به شرایط نامناسب شغلی و پایین بودن دستمزد آنها صورت گرفته است. این رانندگان که طرف قرارداد پیمانکاران هستند، می‌ گویند: دستمزدمان به نسبت هزینه‌ های استهلاک خودرو بسیار پایین است و همین دستمزد ناچیز نیز با ماهها تاخیر پرداخت می‌شود.
*جمعی از کارگران شرکت آب و فاضلاب استان کرمان در اعتتراض به انتقال به بخش خصوصی و پیمانی شدن مقابل استانداری تجمع کردند. تجمع کنندگان که خود را کارگران قراردادی بخش آبفا روستایی سابق خواندند، به خبرنگار ایرنا گفتند: پس از ادغام با آبفا شهری دچار مشکلاتی شده اند و شرکت آب و فاضلاب استان قصد دارد ادامه وضعیت استخدامی و کاری آنان را از طریق برون سپاری به بخشهای خصوصی پیمانکاری تغییر وضعیت دهد.
*کارگران «شرکت پیمانکاری شرکت راه ‌سازی و معدنی مبین» از پیمانکاران دست اول شرکت ملی صنایع مس ایران که مسئولیت معدن «میدوک» شهر بابک استان کرمان را برعهده دارد، دست از اعتراض کشیدند و به محل اشتغال خود بازگشتند. به گزارش ایلنا،
کارگران گفتند: نمایندگان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان، شرکت پیمانکاری شرکت راه‌سازی و معدنی مبین، شورای تامین شهر بابک، شرکت ملی صنایع مس ایران و کارگران قرار است در جلسه روز 4 آبان به خواسته های ما رسیدگی کنند.
*جمعی از اعضای «تعاونی مسکن خزر سبز گیلان» برای اعتراض به بلاتکلیفی 18 ساله مقابل فرمانداری و اداره کار شهرستان رشت و سازمان بازرسی استان گیلان تجمع کردند. به گزارش دیار میرزا، اعضای «تعاونی مسکن خزر سبز گیلان» که همگی از کارکنان شاغل بازنشسته نیروهای مسلح هستند، گفتند: هیجده سال از خرید 54 هکتار زمین در منطقه روستایی «کیژده، برمچه، خاجان و اسماعیل آباد» واقع در 9 کیلومتری مرکز شهر رشت می‌گذرد؛ اما همچنان در بلاتکلیفی به سر می ‌بریم.
شمار افرادی که از طریق این تعاونی اقدام به خرید زمین کرده ‌اند، حدود 4 هزار نفر است.
*دیده ‌بانان شهرستانهای بویراحمد و مارگون جلوی اداره کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند. به گزارش کبنا، دیده‌بانان استان کهگیلویه و بویراحمد که هنگام آتش‌‌سوزیها خانه و خانواده خود را برای حفاظت از جنگلها و اراضی ملی رها می‌ کردند، اکنون غم نان و مشکلات خانواده‌ های خود را دارند. یکی از آنها گفت: مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد هنگامی که تحت فشار رسانه‌ ها و مسئولان بالادستی خودشان قرار می ‌گیرند، دیده‌بانان را صدا می ‌زنند و بعد از عبور از بحرانها، ما را به ‌حال خودمان رها می‌کنند و هیچ‌ گونه توجهی به مشکلات خانواده و زندگی ما ندارند.

سه شنبه ۴ آبان
*کارگران اداره آب و فاضلاب امیدیه مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
به گزارش ایلنا، کارگران معترض گفتند: با وجود اینکه قبلا اداره آبفای امیدیه برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران وعده داده بود اما هنوز عملیاتی نشده و ما کارگران چهار ماه مزد معوقه طلبکاریم. در عین حال عیدی سال گذشته و سه سال سنوات ما هم پرداخت نشده است.
*گروهی از بازنشستگان و کارکنان شرکت هواپیمایی هما در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی خود مقابل ساختمان وزارت راه و شهرسازی در تهران تجمع کردند. به گزارش کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران، معترضان گفتند: خواهان دستمزد عادلانه هستیم. دریافتی بازنشستگان نه تنها ناچیز است بلکه با تاخیر هم پرداخت می‌شود. ۴روز از آبان ماه می ‌گذرد اما حقوق مهر خود را دریافت نکرده‌ ایم.
*شماری از وکلای دادگستری در تهران، به دنبال عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان کانون وکلای دادگستری مرکز واقع در تهران، تجمع کردند. به گزارش روزنامه شرق،
وکلای حاضر در این تجمع به «مصوبه طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب‌ و کار» معترض هستند.

چهارشنبه ۵ آبان
*کارگران حجمی نفت و گاز گچساران برای اعتراض به نداشتن امنیت شغلی و قراردادهای کاری مبهم و نامشخص برای سومین روز متوالی، دست به تجمع مقابل ساختمان اداره مرکزی شرکت بهره برداری زدند. به گزارش صبح زاگروس، یکی ازکارگران حاضر در این تجمع گفت: موضوع اصلی تجمع ما مربوط به سفر اخیر وزیر نفت به گچساران است که ایشان در این سفر دستور دادند که مشکل نیروهای حجمی شرکت نفت ظرف مدت 48ساعت مرتفع شود، که چقدر این موضوع هم درفضای مجازی و رسانه ها مانور داده شد و هر مسئولی هم سعی می کرد این موضوع را به عملکردش گره بزند، اما به نظر می رسد وعده ای سرخرمن و تبلیغاتی بیش نبوده است.
در همین روز، کارگران پتروشیمی گچساران برای اعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت به موقع آن و شرایط سخت کاری دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان در استان کهگیلویه و بویراحمد زدند.
*گروهی از کاربران صرافی کریپتولند، مقابل ساختمان بیدادسرای تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، تجمع کنندگان با در دست داشتن بنرهایی، خواهان بازگرداندن سرمایه ‌های خود و تسریع در پرداخت مطالبات شان شدند.
*طی چند روز گذشته، کارگران معدن سرب و روی گوجهر راور در استان کرمان برای اعتراض به وعده توخالی مبنی برافزایش 30 درصدی حقوق و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و کاهش 2 روز حقوق به دلیل اعتصاب، اعتصاب شان را ازسر گرفتند. به گزارش کرمان نو، معدن سرب و روی گوجهر از جمله معادنی است که طرح طبقه بندی مشاغل در آن اجرا نشده و کارگران این معدن با حقوقهای پایین و قراردادهای ۸۹ روزه کار می‌کنند. این کارگران مانند تمام کارگران معادن استان خواستار اجرای ضریب 2 مشاغل سخت و زیان آور هستند.

پنجشنبه ۶ آبان
عکس 3
*جمعی از کارگران شهرداری خرمشهر در اعتراض به عدم پرداخت حقوقهای شان اعتصاب کرده و مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند. به گزارش رادیو زمانه، کارگران شهرداری خرمشهر ۶ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌ اند و بر اساس آخرین گفته ‌های فرهاد دربندی نور، سرپرست شهرداری خرمشهر تا پایان دیروز باید حقوق پایه ۲ماه آنها به حساب شان واریز می‌شد که تاکنون این کار صورت نگرفته است.
در همین ارتباط، روز گذشته ایاد کیانی کارگر شهرداری خرمشهر، که به دلیل عدم دریافت دستمزد شش ماه گذشته، به شورای شهر خرمشهر مراجعه کرده بود توسط یکی از اعضای شورای قلابی شهر به نام "عادل چلداوی" مورد ضرب ‌و شتم قرار گرفت.

شنبه ۸ آبان
*شماری از خدمتگزاران و سرایداران مدارس، مقابل ساختمان مجلس رژیم، تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، از ابتدای سال جاری سرایداران مدارس در شهرهای مختلف کشور با خواستهای مشابه، بارها دست به تجمع زدند اما مطالبات شان هنوز پاسخ داده نشده است.
*اهالی روستای شهر کهنه نیشابور، در اعتراض به وضعیت نامناسب راه ارتباطی این روستا، در مسیر ریل راه ‌آهن که در مجاورت روستای مذکور قرار دارد، دست به تجمع زدند. به گزارش رکنا، به گفته یکی از ساکنان روستای شهرکهنه راه ارتباطی این روستا که به نام خیابان مشاهیر نیشابور نام ‌گذاری شده از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده و مشکلات زیادی را برای ساکنان روستا بوجود آورده است.
*کارگران شهرداری خرمشهر برای چندمین بار مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند.
به گزارش سرخط، اعتراض آنان به ۶ ماه حقوق معوقه و بیش از ۸ ماه عدم پرداخت حق بیمه‌ است. آنان بارها دست به تجمع زدند که آخرینش پنجشنبه گذشته و در همین مکان بود. همچنین آنان چندین بار نیز دست به اعتصاب زدند و زباله ‌ها را از سطح شهر جمع ‌آوری نکردند. اما تاکنون جدی ‌ترین پاسخ مسئولان شهری، مشتهای عضو شورای شهر به سر و صورت «ایاد کیانی»، یکی از کارگران مطالبه‌ گر بوده است.
*جمعی از عشایر منطقه هلیگان برای اعتراض به وضعیت مراتع شان مقابل فرمانداری این شهرستان در استان کهگیلویه و بویراحمد زدند. به گزارش کبنا، یکی از تجمع کنندگان گفت: مراتع منطقه هلیگان طبق قانون و مستندات متعلق به عشایر این منطقه است و نیاکان، اجداد و پدرانمان و در حال حاضر خود مان در این منطقه سکونت داشته ‌ایم، اما چند سالی که تعدادی از اهالی روستای قلعه گلاب به طور غیرقانونی مراتع ما را تصرف و دام آنها مراتع مارا چرای می ‌کنند و اهالی این روستا از ورود ما به منطقه هلیگان جلوگیری می ‌کنند حتی در سال گذشته این موضوع باعث درگیری شدید بین دو طرف شد.
*جمعی از کارگران معترض ماشین ‌سازی تبریز، در اعتراض به تداوم مدیریت اشتباه در این مجموعه بزرگ صنعتی، ۱۱نفر از مدیران و مشاوران جدید این کارخانه را بیرون کردند. به گزارش یاز اکو، این اتفاق در حالی رخ داده است که به نظر می ‌رسد، پس لرزه‌ های سیلی هفته گذشته به استاندار آذربایجان شرقی همچنان در حوزه ‌های مدیریتی استان ادامه دارد و این بار کارگران معترض ماشین ‌سازی تبریز، در ادامه اعتراضات قبلی خود، اقدام به اخراج مدیران جدید کرده‌ اند.
*کارکنان اتاق کنترل، سایت و کارگران واحد تعمیرات پتروشیمی بیستون کرمانشاه در اعتراض به خلف وعده و عدم پاسخگویی به مطالبات شان دست به اعتصاب زدند و در محوطهٔ شرکت تجمع کردند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، به دنبال اعتصاب سراسری کارگران پروژه ای نفت پیمانکاران با عقب نشینی مقابل خواستهای کارگران وعده هایی دادند و بسیاری از شرکتها شروع به کار کردند. اما نکته اینجاست که هر جا که وعده ها عملی نمی شود، کارگران دوباره دست به اعتصاب زده و پیگیر خواستهای شان شدند.

یکشنبه ۹ آبان
عکس 4
*شماری از بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در شهرهای مختلف کشور از جمله تهران، مشهد، اهواز، کرمانشاه، رشت و تبریز به دنبال فراخوان از پیش اعلام شده، مقابل ساختمان تامین اجتماعی شهر خود، تجمعات اعتراضی برپا کردند. به گزارش کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران، معترضان برخی از مطالبات خود را افزایش مستمریهای دریافتی در موازات خط فقر، اجرای قانون همسانسازی حقوق، اجرای دقیق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، رفع مشکلات بیمه تکمیلی، پرداخت پاداش آخر سال و همچنین محاسبه سوابق مشاغل سخت و زیان آور در محاسبات متناسب سازی، عنوان کردند.
*نیروهای خدماتی خط ۲ متروی تهران در ایستگاه مترو صادقیه دست به تجمع اعتراضی زدند.
به گزارش ایلنا، کارگران معترض ‌گفتند که دستمزدهای آنها طبق روال معمول با تاخیر پرداخت می‌شود و هنوز دستمزدهای ۳ ماه اخیر را دریافت نکرده ‌اند. آنها همچنین از سال ۹۸ حدود ۲ ماه معوقات بیمه ‌ای دارند و بابت سالهای ۹۸ و ۹۹ «سنوات» طلبکار هستند. این کارگران خدماتی همچنین بابت «تعطیل کاری» از پیمانکار خود طلبکار هستند. آن‌ها می‌گویند که پیمانکار وعده داده که تا فردا (۱۰ آبان) دستمزدهای مربوط به ۳ ماه اخیر را بپردازد.
*گروهی از کارگران پتروشیمی آبادان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، برای دومین روز متوالی در محوطه این شرکت دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، تشکیل شورای اسلامی کارگری در پتروشیمی آبادان طبق قانون مصوب کشور، اصلاح طرح طبقه‌ بندی مشاغل، امنیت شغلی و حفظ کرامت انسانی کارگر و جلوگیری از خصومتهای شخصی در برخورد با مطالبه ‌گران، از مطالبات مهم کارگران پتروشیمی آبادان است.
*شماری از کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار، برای دومین روز متوالی در محوطه این کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش ایلنا، کارفرما هر ماه با اعلام تعطیلی موقت کارخانه به مدت یک تا دو هفته، حدود ۳۰۰ کارگر این واحد تولیدی را به مرخصی اجباری اعزام می‌ کند.
کارگران معترض نسبت به عدم وجود امنیت شغلی خود و انعقاد قرارداد‌های کاری یک ماهه و نحوه پرداخت حقوق به ازای روز‌های کارکرد، اعتراض دارند.
*کارگران کارخانه ماشین سازی اراک در محوطه این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش پیام سندیکا، کارگران معترض در این تجمع خواهان افزایش حقوق، متناسب با تورم واقعی و هزینه‌ های زندگی شدند.

دوشنبه ۱۰ آبان
*شماری از کارگران فعال در معدن سرب و روی گوجر در شهرستان راور واقع در شمال کرمان، مقابل اداره کل کار، تعاون و امور اجتماعی این استان تجمع کردند. بر اساس گزارش ایرنا، کارگران در این تجمع خواستار افزایش دستمزد و رسیدگی به مطالبات دیگرشان شدند.
تجمع کارگران شرکت بخش خصوصی معدن سرب و روی در شهرستان راور درحالی است که شرکت کارفرما دستمزد آنان را طبق قانون کار و مفاد قانونی پرداخته است اما کارگران می گویند دستمزد آنان نیز همانند کارگران زغال سنگ حداقل باید ۳۰ درصد افزایش یابد.
*شماری از شهروندان در تهران مقابل ساختمان سازمان بورس و اوراق بهادار تجمع کردند. به گزاش دیدارنیوز، تجمع این شهروندان در اعتراض به ریزش‌ بازار سرمایه صورت گرفته و آنها خواهان توجه بیشتر به حفظ سرمایه‌ های مردم در بورس شدند.

*تعدادی از کارگران شرکت پتروشیمی رازی واقع در بندر ماهشهر، برای چندمین روز متوالی دست به اعتصاب زده و مقابل ساختمان مرکزی این شرکت، تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش گروه اتحاد بازنشستگان، دور جدید این اعتراضات از هفته گذشته آغاز شده و تاکنون نیز ادامه یافته است. تخصیص پاداش و مزایای رفاهی متناسب با منطقه، افزایش کیفیت وعده ‌های غذایی، به ‌روز رسانی طرح طبقه ‌بندی مشاغل و بیمه‌ تکمیلی از جمله‌ مطالبات کارگران است.

سه شنبه ۱۱ آبان
*جمعی از کارکنان شرکتی مخابرات منطقه ‌ای آذربایجان شرقی، مقابل دفتر مدیر منطقه استان و داخل ساختمان مرکزی مخابرات تجمع کردند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، تجمع این شهروندان در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه ‌بندی مشاغل صورت گرفته است.
تجمع کنندگان اغلب با مدارک لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا با قراردادهایی با گروه ۶ مشغول به کار هستند که نسبت به این وضعیت اعتراض دارند.
*کارکنان دادگستری در اعتراض به شرایط نامناسب معیشتی و حقوق پایین مقابل مجتمعهای قضایی کل و دادگاههای تجدیدنظر تجمع کردند. به گزارش ایلنا، معترضان گفتند: ما کارمند دولت هستیم و از دولت حقوق می گیریم ولی در دستگاه قضا خدمت می کنیم در حالی که این دو دستگاه قضا کاملا مستقل از هم هستند.
*به گزارش هرانا، گروهی از رانندگان سرویس‌ بیمارستان شهید محمدی بندرعباس، دست به اعتصاب زده و از ادامه فعالیت شان خودداری کردند. شهروندان معترض می ‌گویند که وضعیت معیشتی نامناسب و درآمد کم رانندگان، آنها را مجبور به اعتراض به این موضوع و خودداری از ادامه ترددشان کرده است.
*شماری از کارگران شرکت ماشین‌سازی اراک، در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته ‌های شان، در محل کار خود دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران معترض با سر دادن شعارهایی از قبیل «شرکت ماشین ‌سازی، احیا باید گردد»، از مدیریت شرکت خواستند که مطالبات آنها را پیگیری کند.

شنبه ۱۵ آبان
*جمعی از کارگران سد شفارود، در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی خود و همچنین عدم دریافت چند ماه حقوق و مزایا، مقابل کارگاه محل کارشان، تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش دانشجو، یکی از کارگران سد شفارود در این خصوص گفت: کارگران این سد ۶ ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌ اند.
*شماری از کارکنان دانشگاه آزاد واحد ماهشهر، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات مزدی ‌شان، با پهن کردن سفره خالی در محل کار خود، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، این کارکنان گفتند: مدتهاست که حقوق ماهانه ما کامل پرداخت نمی ‌شود و دانشگاه علت این موضوع را «کمبود و کاهش منابع مالی» عنوان نموده است.
*تعدادی از کارگران خدماتی شهرداری کوت عبدالله، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات مزدی و بیمه ‌ای شان، برای نهمین روز متوالی مقابل دفتر شورای شهر، دست به تجمع زدند.
کارگران شهرداری کوت عبدالله مقابل دوربین صدا و سیما گفتند: «تنها اسلحه ‌مان اعتصاب است». بر اساس گزارش ایلنا، این کارگران دستمزدشان را از تیرماه دریافت نکرده و بیمه تیر ماه این کارگران به صورت کامل واریز نشده است؛ علاوه بر این ماههاست که حقوق این کارگران به صورت علی ‌الحساب به حساب ‌شان واریز می‌ شود.

یکشنبه ۱۶ آبان
عکس 5
*شماری از بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی استان خوزستان مقابل ساختمان تامین اجتماعی اهواز، تجمع اعتراضی برپا کردند. به گزارش شورای بازنشستگان ایران، بازنشستگان معترض برخی از مطالبات خود را افزایش مستمریهای دریافتی در موازات خط فقر، اجرای قانون همسانسازی حقوق، اجرای دقیق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، رفع مشکلات بیمه تکمیلی، پرداخت پاداش آخر سال و همچنین محاسبه سوابق مشاغل سخت و زیان آور در محاسبات متناسب سازی، عنوان کردند.
*صدها کارگر ایران ‌خودرو تبریز در اعتراض به عقب افتادن حقوق ماهانه برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب زدند. به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارگران تبریزی با اطلاع از حقوق و مزایای همکاران ایران خودرویی خود در تهران خواستار یک سان شدن حقوق همه کارگران خودرو ساز در سراسر ایران هستند.

دوشنبه ۱۷ آبان
*گروهی از کارگران بازنشسته سال ۹۹ مجتمع نیشکر هفت تپه، برای سومین روز متوالی با تجمع مقابل ساختمان اداره کار شوش خواستار اصلاح احکام پرداخت سنوات بازنشستگی خود شدند. به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، یکی از بازنشسته ها گفت: ما حدودا ۱۲۰کارگر بازنشسته سال ۹۹مجتمع کشت وصنعت هفت تپه هستیم که بعد از گذشت هفت ماه از سال ۱۴۰۰ هنوز موفق به دریافت سنوات خود طبق موارد ودعایی نشده ‌ایم و رئیس اداره کارشهرستان شوش، عبدالخانی و مدیرکل کاراستان خوزستان نیز با زیر پاگذاشتن قانون و حق این بازنشستگان، از کارفرمای دولتی حمایت می کنند.
*شماری از شهروندان شهرستان لارستان واقع در استان فارس، با سفر به تهران مقابل وزارت راه و شهرسارزی تجمع کردند. به گزارش تسنیم، تجمع این افراد در اعتراض به وضعیت نامناسب جاده جهرم- لار- بندرعباس و عدم تکمیل دو بانده شدن این محور صورت گرفته است. در روز‌های گذشته تصادفات پی ‌در پی در محور جهرم- لار- بندرعباس سبب جان باختن چندین شهروند شده و همین موضوع موجی از اعتراض و نارضایتی را در بین اهالی جنوب فارس ایجاد کرده است.
*کارگران شرکت سمتکو تبریز مقابل دفتر مسئول این شرکت تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع این کارگران در اعتراض به شرایط نابسامان مدیریتی این کارخانه صورت گرفته است و این کارگران خواستار تعیین تکلیف وضعیت کارخانه شدند.

تجمع اعتراضی کشاورزان خوزستان
روز شنبه ۸ آبان ، جمعی از کشاورزان شوش و شوشتر برای جلوگیری از صادرات برنج به خارج استان، مقابل استانداری خوزستان در اهواز تجمع اعتراضی برگزار کردند.
روز شنبه ۱۵ آبان‌ ، شماری از کشاورزان شهرستان باوی، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل درب شرکت بهره ‌برداری از شبکه ‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش تلگرام اتحاد، کشاورزان حاضر در این تجمع به عدم تأمین حقآبه کشت گندم و قطع آب باغات شان، اعتراض کردند.
روز سه ‌شنبه ۱۸ آبان، کشاورزان شهرستان شادگان پس از ناامیدی از وعده‌ های مسئولان به خاطر عدم رها‌سازی آب مورد نیاز کشت پاییزه گندم و جو و عدم اعطای حقآبه طبيعی خود، در محل سد مارون ۱ و به ‌خصوص احداث سد مارون ۲ تجمع کردند.
معترضان با اشاره به کم ‌آبی موجود در پشت سد مارون ۱ دليل این وضعیت را سوء مديريت متوليان امور آب استان خوزستان، به خاطر عدم رعايت مساوات در تقسيم حقآبه دانستند.

سه شنبه ۱۸ آبان
*کارگران شرکت کیسون در منطقه کوه مبارک جاسک، در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی شان، دست به اعتصاب زده و از ادامه فعالیت شان خودداری کردند. به گزارش صدا و سیما، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان از ۳ ماه حقوق معوقه این کارگران که ساخت مخازن ذخیره سازی نفت را در این منطقه بر عهده دارند، خبر داد. به گزارش کمپین فعالان بلوچ، کارگران مخازن نفتی به علت عدم دریافت معوقات مزدی، پس از گذشت ۱۰ روز همچنان در اعتصاب هستند.
شرکت کیسون، پیمانکار ساخت مخازن نگهداری نفت خام در کوه مبارک جاسک است که دلیل این اعتصاب عدم پرداخت حقوق و مزایا به ۸۶۰ نفر کارگر است.

شنبه ۲۲ آبان
*شماری از بازنشستگان شرکت هواپیمایی هما، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات مزدی خود و همچنین انتقال صندوق بازنشستگان هما به صندوق بازنشستگی کشور، در مقابل ساختمان اداره مرکزی فرودگاه مهرآباد واقع در تهران، دست به تجمع زدند. به گزارش اینا، بازنشستگان گفتند: حقوق مهر ماه خود را به طور کامل دریافت نکرده‌ ایم.
*گروهی از نیروهای خرید خدمات آموزشی نیشابور، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، در اداره کل آموزش ‌و پرورش استان خراسان رضوی واقع در مشهد تجمع کردند. به گزارش صبح توس، در حالی که طی هفته گذشته خبر دعوت به کار نیروهای خرید خدمات یا همان طرح حمایتی در آموزش ‌و پرورش نیشابور و فیروزه منتشر شد، اما با اختلاف نظر آموزش ‌و پرورش نیشابور با اداره کل آموزش ‌و پرورش خراسان رضوی در خصوص ساعت و نحوه به کارگیری نیروها، تمام این افراد با دریافت پیامی، مجبور به ترک کار و در نتیجه لغو ابلاغ‌ شده‌اند.
*جمعی از اهالی منطقه «کفت گله بوتاه»، روستای کارتا در شهرستان ایذه، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل درب فرمانداری این شهرستان، دست به تجمع زدند.
به گزارش ایلنا، قسمتی از زمینهای شهروندان ساکن در این منطقه توسط اداره منابع طبیعی این شهرستان مصادره شده است و شهروندان حاضر در این تجمع، خواستار اقدام مسئولان مربوطه به جهت پایان دادن به مصادره غیر قانونی زمینهای خود شدند.
*کارگران شرکت زغال سنگ کرمان، شاغل در معادن همکار، حشونی، معدن اصلی، معدن ۴ و کارخانه زغالشویی، در اعتراض به واگذاری و انتقال مدیریت سهام شرکت زغال سنگ کرمان به شرکت تجارت دالاهو، برای هفتمین شبانه روز در محل کار خود دست به تجمع زده و از ادامه فعالیت شان خودداری کردند. به گزارش ایلنا، کارگران گفتند که تا پیش از تحقق تمام خواسته‌ های ‌شان مانند استخدام رسمی، مخالف واگذاری یا هر اتفاق دیگری در مورد سهام شرکت زغال سنگ کرمان هستند.
*اهالی روستای اوغول بیک در شهرستان تکاب (تیکان تپه) و فعالان محیط زیست آذربایجان، در اعتراض به تاراج معادن این روستا توسط معدنکاران و تخریب محیط زیست منطقه، تجمع و زنجیره انسانی تشکیل دادند. به گزارش ایلنا، این شهروندان روز پنجشنبه ۲۰ آبان هم با تشکیل زنجیره انسانی خواستار توقف فعالیت معدنکاران در این منطقه شدند.
تیکان تپه (تکاب) دارای دو معدن بزرگ طلای خاورمیانه (معادن طلای زره شوران و آغ دره) و هشتاد معدن سنگ است.
عکس 6
*نیروهای شرکتی، قراردادی و حجمی شهرداری اهواز در اعتراض به تبعیض در استخدام، در مقابل استانداری خوزستان در اهواز تجمع کردند. به گزارش ایران کارگر سال گذشته معاون امور سازمان همیاری شهرداریها و دهیاریهای کشور از اخذ مجوز استخدام و تبدیل وضعیت ۱۲هزار و ۶۰۰ نیرو در شهرداریها خبر داد تا به این ترتیب مشکل نیروهای انسانی مورد نیاز این سازمانهای خدماتی در سال جاری مرتفع شود.

یکشنبه ۲۳ آبان
*کارگران ستاره خلیج بندرعباس پیمانکاری کاظم فروزنده دست به اعتصاب زدند. به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، فروزنده به کارگران گفته بود مقررات کمپین را رعایت خواهد کرد اما با ۲۲ روز کار و زدن حقوق های پایین برای کارگران و عقب انداختن همان حقوق ناچیز کارگران را وادار به اعتصاب نمود.
*به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، جمعی از کارگران نی ‌بر شرکت هفت ‌تپه در محوطه این شرکت تجمع کردند. ۱۵۰ کارگر نی‌بر که پس از پایان کشت از محل کار خود اخراج شده ‌اند، در این تجمع خواهان استخدام در سایر بخشهای شرکت شدند.

دوشنبه ۲۴ آبان
*ناوگان حمل و نقل مواد نفتی در شهرستان چابهار اعتصاب کرد. به گزارش کانال تلگرام بامی استار، سوء مدیریت و عدم توجه مسئولان به این صنف در شهرستان، از جمله ی مشکلات است. در دو هفته اخیر شاهد صفهای طولانی خودروها در پمپهای بنزین شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان بوده ایم.
*کارگران معادن ذغال سنگ و ذغالشویی زرند استان کرمان با خواست ممانعت از واگذاری این معادن به بخش خصوص (شرکت دالاهو و پیمانکاران وابسته به آن)، تبدیل وضعیت شغلی، ارتقاء ضریب حقوقی از ۱/۵ به ۲ و پرداخت حق بیمه، بار دیگر مقابل ساختمان ذغال سنگ تجمع کردند. به گزارش ایران کارگر، تجمع کنندگان شعارهای «واگذاری معادن ذغال سنگ به پیمانکار مساویست با برده داری مدرن/ روی کارآمدن پیمانکار مساویست با مکیدن خون کارگران» پیمانکاران عامل قتل کارگر سر دادند.
عکس 7
*کارکنان حفاظتی بانک ملی استان کهگیلویه و بویراحمد برای اعتراض به عدم تمدید قراردادهای شان و اخراج از کار مقابل استانداری تجمع کردند. به گزارش کبنا نیوز، یکی از حاضران در تجمع گفت: سال 98 بانک ملی با شرکت حفاظت مراقبتی قرارداد بسته و حدود 21 نفر نیروی شرکتی به عنوان حفاظت بانک در بانکها مشغول شدند. وی افزود: در برج خرداد سال 1400 بانک ملی قرارداد را تمدید نکرد و همه را اخراج کرد، همه این نیروها زن و فرزند و خانواده دارند ولی متأسفانه بعد از دو سال اخراج شده اند.
*شماری از رانندگان بخش خصوصی شرکت واحد تهران برای دومین روز متوالی مقابل دادسرای کارکنان دولت تجمع کردند و سپس به سمت دفتر قوه قضاییه دست به راهپیمایی زدند. به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، یکی از این رانندگان علت اعتراض همکاران خود را نامناسب بودن شرایط شغلی دانسته و گفت: دو دانگ از اتوبوسها به نام پیمانکاران زده شده است؛ درحالی که آنها نباید صاحب اتوبوسها باشند.

سه شنبه ۲۵ آبان
*جمعی از کارکنان شرکت تأسیسات حفاری گلوبال پتروتک کیش در اهواز دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، در این حرکت اعتراضی کارگران دست نوشته هایی در بیان اعتراض شان به تعویق پرداخت حقوقها در دست داشند.
کارگران شرکت حفاری گلوبال پتروتک کیش در اهواز خواستار پرداخت فوری طلبهای شان هستند. بنا بر خبرها این شرکت در زمینه ارائه خدمات حفاری، لجستیک و پشتیبانی حفاری، نگهداری و تعمیرات، مشاوره مهندسی و تأمین کالا فعالیت میکند. این شرکت مالک ۵ دکل حفاری دریایی و ۴ دکل حفاری خشکی است و به عنوان بزرگترین شرکت در حوزه حفاری فراساحلی ایران شناخته می‌شود.
*جمعی از رانندگان تاکسی در پی اعلام نرخ جدید کرایه درون ‌شهری کهنوج، نسبت به نرخ پایین کرایه مقابل دفتر شورای شهر فرمایشی کهنوج تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش رسانک، تاکسیرانان معتقدند که نرخهای مصوب شده جدید پاسخگو نیازهای اساسی زندگی شان نمی شود.
*کارگران معدن مس دره زار زیر مجموعه شرکت ملی صنایع مس ایران واقع در مسیر سرچشمه - پاریز به دره زار شهرستان سیرجان در استان کرمان برای اعتراض به سطح پایین حقوق از جمله حداقل حقوق برای 12 ساعت کار به جای 8 ساعت و عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل دست از کارکشیدند و درمحل کارشان تجمع کردند. به گزارش کرمان‌ نو، یکی از کارگران اعتصابی گفت: ما در این معدن با ساعت کاری بین 270 تا 400 ساعت در ماه کار می‌ کنیم اما حقوقی بین 4 تا 5 میلیون تومان دریافت می ‌کنیم؛ در صورتی که اگر قرارداد بر اساس قانون کار است باید همان 8 ساعتی که در قانون آمده کار کنیم.

چهارشنبه ۲۶ آبان
*گروهی از کارگران کارخانه لاستیک بارز کردستان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، دست به اعتصاب زده و در محدوده داخلی کارخانه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، به گفته کارگران، تفاوت و نابرابری از لحاظ دستمزد، حقوق و مزایا و پاداش، مشکلات خانوادگی و معیشتی زیادی را برای آنها به وجود آورده است. یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت: بارها از مسئولان کارخانه درخواست کرده ایم که در جهت رفع تبعیض و بهبود وضعیت شغلی ما کارگران اقدامات لازمه را به عمل آوردند، اما با توجه به شرایط بد اقتصادی هیچ تغییری در روند قرار دادها و میزان درآمد ما علیرغم افزایش چندبرابری تولید محصول در کارخانه ایجاد نشده است.
*به گزارش کانال رسمی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن، شماری از پرسنل حراست مترو گلشهر کرج به شهر جدید هشتگرد، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، دست به اعتصاب زده و در مقابل این ایستگاه تجمع کردند. کارکنان معترض خواهان پرداخت مطالبات مزدی و بیمه ای خود هستند.
*جمعی از کارگران بخش موتور سازی شرکت تراکتور سازی تبریز، برای چهارمین روز متوالی در یکی از محوطه های این کارخانه دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، پرسنل شرکت موتورسازان در این تجمع خواستار رسیدگی به مطالباتی از جمله افزایش حقوق به صورت اعمال در حکم کار نه با پرداختیهای ثابت، اعمال طبقه بندی مشاغل، تشکیل شورای کارگری، پرداخت حق بهره وری متناسب و به روز شده و امنیت شغلی و تبدیل وضعیت، شدند. این کارگران که در سه شرکت خدمات تراکتورسازی، ریخته‌ گری و موتورسازی مشغول به کار هستند، میگویند: شرکت ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی ایران دارای هفت مجموعه مجزای بزرگ تولیدی با حدود ۵ هزار کارگر است که ما کارگران سه بخش آن که تعدادمان به هزار و ۵۰۰ نفر می‌رسد، به شرایط کار و عدم رسیدگی به مطالبات خود معترض هستیم.
*تعدادی از کارگران معدن مس «دره زار روچون» در محدوده شهرستان سیرجان، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، کارگران معدن مذکور، نابرابری ساعت کار و دستمزد، اجرا نشدن طرح طبقه بندی، پرداخت نشدن حقوق یک سان و مکفی بین کارگران و نیز نداشتن امنیت شغلی را از دلایل برگزاری این تجمع عنوان کردند.

پنجشنبه ۲۷ آبان
*کارگران شرکت تراورس شاغل در حراست مترو خط گلشهر به هشتگرد (استان البرز) در حریم ریلی این مسیر دست به تجمع زدند. به گزارش ایسنا، تجمع این کارگران در اعتراض به عدم دریافت معوقات مزدی آنها صورت گرفته است.
*جمعی از مالکان زمینهای تعاونی مسکن اداره ثبت اسناد جانبازان و شهرداری برای اعتراض به عدم صدور مجوز ساخت ‌و ساز و بازی پینگ پنگ مسئولان با آنها دست به تجمع مقابل شهرداری قزوین زدند. به گزارش صبح قزوین، یک عضو تعاونی مسکن شهرداری قزوین گفت: در حالی که مالکان زمینهای منطقه باراجین و رو به ‌روی دانشگاه آزاد قزوین از قشر ضعیف جامعه هستند، زمینها از بیست سال گذشته بدون کاربری باقی مانده است که از مسئولان شهرداری مرکز درخواست داریم نسبت به این موضوع رسیدگی کنند.

یکشنبه ۳۰ آبان
*جمعی از کارگران سیستانی و بلوچستانی به مناسبت ۲۹ آبان، سالروز تصویب قانون کار، در خانه کارگر زاهدان تجمع کردند و خواستار لغو طرح تغییر قانون کار شدند. به گزارش کانال تلگرام بامی استار، در این تجمع کارگران با سر دادن شعارهایی مانند «حقوق ما ریالی، هزینه ها دلاری »، «حقوق بازنشسته ماشین به گل نشسته» و «کارگران، اتحاد اتحاد» خواستار رسیدگی به مشکلات شان شدند.
*شماری از شهروندان در شهرکرد، مقابل ساختمان استانداری چهارمحال و بختیاری تجمع کردند و سپس در خیابانهای این شهر دست به راهپیمایی زدند. تجمع این شهروندان در اعتراض به بی ‌آبی و ناکارآمدی مدیران، صورت گرفته است. شهروندان معترض در این تجمع شعارهایی از جمله شعارهای زیر را سر دادند.
لرستان، خوزستان حمایت حمایت/ ننگ ما، صدا و سیمای ما/ لرستان، خوزستان حمایت حمایت/ بختیاری می میرد ذلت نمی پذیرد/ اینجا چهار محاله بردن آب محاله.
به گزارش خبرگزاری حکومتی صدا و سیما، هزاران نفر از مردم چهارمحال و بختیاری با حضور در خیابانهای منتهی به چهار راه دولت در شهر کرد، پیگیری برای رفع مشکلات آبی این استان را خواستار شدند و اعلام کردند؛ ما چیزی نمی ‌خواهیم غیر از حقآبه.
*گروهی از خانواده ‌های جان ‌باختگان پرواز پی ‌اس۷۵۲ اوکراینی همزمان با برگزاری دادگاه نظامی برای ۱۰ افسر رده پایین معرفی شده از سوی جمهوری اسلامی به عنوان متهم و مقصر هدف قرار گرفتن و سرنگونی این هواپیما، در برابر سازمان قضایی نیروهای مسلح در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند. بنا به گزارش صدای آمریکا،‌ خانواده‌ های جان ‌باختگان با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود «مطالعه پرونده پیش از رسیدگی حق مسلم و قانونی ما است» مقابل سازمان قضایی نیروهای مسلح در تهران تجمع کردند.
*شماری از کارگران مجموعه پتروشیمی آبادان برای چندمین روز متوالی در محوطه این مجموعه، دست به تجمع زدند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، افزایش حقوق و مزایا، پرداخت حق جذب و حق کارگاهی و ایجاد تشکل کارگری از خواسته‌های این کارگران است.

حرکتهای اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران فولاد
روز دوشنبه ۳ آبان، جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران صنعت فولاد از شماری از شهرهای کشور با سفر به تهران مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد تجمع کردند.
به گزارش ایلنا، بازنشستگان با پهن کردن سفره خالی مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کشور خواستار تحقق مطالبات معیشتی و حقوقی خود شدند.
تجمع‌ کنندگان که از مناطقی همچون کرمان، اصفهان، مشهد، مبارکه، زیرآب، طبس، سمنان، شاهرود، سنگرود گردهم آمدند، می ‌گویند اگر به مطالباتمان پاسخ داده نشود به اعتراض صنفی خود ادامه می ‌دهیم.
روز سه ‌شنبه ۴ آبان، جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد استان تهران در مقابل ساختمان این صندوق در تهران تجمع کردند.
روزهای یکشنبه ۱۶ و 23 و 30 آبان، شماری از بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد در اصفهان و اهواز مقابل ساختمان این صندوق در این دوشهر دست به تجمع زدند. به گزارش شورای بازنشستگان ایران، بازنشستگان معترض برخی از مطالبات خود را افزایش مستمریهای دریافتی در موازات خط فقر، اجرای قانون همسانسازی حقوق و رفع مشکلات بیمه تکمیلی عنوان کردند.

اخبار کوتاه منتشر شده در شبکه ‌های اجتماعی
شنبه ۱ آبان: تجمع شماری از نیروهای شرکتی شهرداری اهواز مقابل ساختمان استانداری خوزستان./ اعتصاب رانندگان و کارگران اداره راهداری و حمل و‌ نقل جاده ‌ای شهرستان مریوان./ تجمع جمعی از نیروهای شرکتی سازمان منطقه آزاد مقابل تعاونی کارکنان منطقه آزاد ارس. برای اعتراض به کاهش حقوق ماهیانه و همچنین عدم ساماندهی قراردادها./ تجمع اعتراضی غارت شدگان خودروسازی کارمانیا، زیر مجموعه کرمان خودرو./ تجمع گروهی از کارگران شرکت "ایران برک" رشت در اعتراض به عدم پرداخت چندین ماه دستمزد معوقه.
یکشنبه 2 آبان: جمعی از دامداران شاهرود برای اعتراض به کاهش سهمیه خوراک دام دولتی از ساعت 14 تا20 برای دومین روز متوالی دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان سمنان زدند./ جمعی از پذیرفته شدگان استخدامی سازمان تامین اجتماعی سال 99 برای اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مبنی بر تغییر در حد نصاب قبولی دست به تجمع زدند.
دوشنبه ۳ آبان: جمعی از بیماران تالاسمی مقابل ساختمان وزارت بهداشت واقع در تهران تجمع کردند. تجمع این بیماران در اعتراض به کمبود دارو و وضعیت نامناسب آنها صورت گرفته است./ شماری از پرسنل بازنشسته بیمارستان خمینی کرج، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، روبروی این بیمارستان تجمع اعتراضی برگزار کردند./ شماری از سردفتران و دفتر یاران استان قزوین مقابل دفتر یکی از نمایندگان مجلس این شهر تجمع کردند./ شماری از کارگران شاغل در بازارچه مرز شیخ ‌صله واقع در ثلاث باباجانی دست به تجمع زدند./کارگران پیمانکاری خدمات، فضای سبز، تاسیسات و نقلیه در شرکت نفت و گاز پارس به علت کم بودن حقوق، بد اجرا شدن طرح طبقه بندی مشاغل و بیمه تکمیلی تجمع کردند./ کارگران قرارداد طرح اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای یزد برای اعتراض به سطح پایین حقوق وتبعیض در پرداخت دست از کار کشیدند و با برپایی تجمع خواستار تغییر قراردادهای کاری شان شدند./ تجمع اعتراضی نانوایان کرمانشاه در اعتراض به افزایش هزینه ها و پایین بودن قیمت نان، مقابل اتحادیه خبازان.
سه شنبه ۴ آبان: ناشنوایان اصفهان و یزد در اعتراض به مشکلات معیشتی، بیکاری، تورم و گرانی سمعک و باطری سمعک و عدم اجرای قانون معلولان، مقابل ساختمان اداره کل بهزیستی این استانها، تجمع کردند./ شماری از قربانیان جنگ ایران و عراق، مقابل ساختمان مرکزی «بنیاد شهید و امور ایثارگران» تجمع اعتراضی برگزار کردند.
عکس 8

چهارشنبه 5 آبان: کارگران ذوب آهن اردبیل به دلیل عقب افتادن حقوق شان به مدت چند ماه مقابل استانداری اردبیل تجمع اعتراضی برگزار کردند.
پنجشنبه ۶ آبان: رانندگان و کارگران شرکتی در شهرهای سنندج، کامیاران، سروآباد، مریوان، قروه، بیجار، دیواندرە، سقز و بانە که از روز اول آبان دست به اعتصاب و بست نشینی در محل ادارات خود زده بودند روز پنجشنبه 6 آبان با رسیدن به چند مورد از خواسته های شان به اعتصاب خود پایان دادند
آدینه ۷ آبان: مردم گلباف در اعتراض به تصمیمات استانداری در رابطه با تقسیم شهرستان کرمان تجمع کردند./ اهالی روستای ملک ‌آباد اراک در اعتراض به رای صادره از بیدادگستری رژیم به ‌نفع اوقاف تجمع اعتراضی برگزار کردند. ملک‌ آباد (اراک) روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اراک و در شرق شهر اراک واقع شده‌است.
شنبه ۸ آبان: تعدادی از مردم شهر مهاباد اردستان واقع در استان اصفهان، در اعتراض به برداشت آب از رودخانه طاهرآباد برای کارخانه فولاد نطنز، در محل این روزخانه که اکنون خشک شده است، تجمع کردند./ اهالی روستای چماچای شفت در مخالفت با انتخاب دهیار جدید این روستا مقابل فرمانداری شفت تجمع اعتراضی برگزار کردند./ جمعی از مغازه داران و سوپرمارکتیهای برازجان برای اعتراض به گسترش فروشگاههای زنجیره ای و به خطرافتادن کسب و کارشان در اتاق اصناف دشستان در استان بوشهر تجمع کردند.
یکشنبه ۹ آبان: کارگران فضای سبز روژان دشت کاسپین در قزوین دست به اعتصاب و تجمع زدند.کارگران فضای سبز پارک ملت، زیر مجموعه شرکت «روژان دشت کاسپین» در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدها و چهار ماه معوقات خود، تجمع برگزار کردند./ جمعی از بازنشستگان شرکت مخابرات ایران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، در محوطه ساختمان معاونت مالی مخابرات ایران در تهران تجمع کردند.
دوشنبه ۱۰ آبان: جمعی از کارکنان اداری قوه قضاییه در شماری از شهرهای کشور از جمله تهران، مشهد، شوش، یزد، زنجان، فراهان، ری، کوهرنگ، نیشابور، میبد، گرگان، آزادشهر، سنندج، اهواز، ایلام، اراک، اردبیل، دیواندره، پاوه، دماوند، کاشمر، تفرش و بروجن در مقابل ساختمان دادگستری‌ شهر خود دست به تجمع زدند. تجمع این کارکنان در اعتراض به وضعیت نامناسب شغلی و معیشتی آنها و همچنین عدم رسیدگی به مطالبات شان صورت گرفته است./ تجمع اعتراضی مال ‌باختگان ریگان خودرو مقابل ساختمان این شرکت در جاده کرج.
سه شنبه ۱۱ آبان: ساکنان شهرک پشت باغ پرندگان در شهرستان آستارا در اعتراض به حکم تخریب مجتمعهای مسکونی این مطقه، مقابل اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان تجمع کردند./ برای چهل و هفتمین بار، مالباختگان شرکت صنعتی خودرو آذربایجان (آذویکو) برای اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت شان دست به تجمع مقابل حوزه ریاست قوه قضائیه در پایتخت زدند./ جمعی از کارکنان شرکتی مخابرات منطقه‌ ای آذربایجان شرقی در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌ بندی مشاغل مقابل دفتر مدیر منطقه استان و ساختمان مرکزی مخابرات تجمع برگزار کردند./ سهامداران طرح موج آبی مقابل دادگستری گلستان در شهر گرگان تجمع اعتراضی برگزار کردند./ کارگران شرکت ساختمانی چابهار در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و حق ‌الزحمه خود از طرف این شرکت دولتی، دست از کار کشیده و جلوی ساختمان تجمع کردند.
چهارشنبه ۱۲ آبان: شماری از سهامداران زیان دیده صرافی کریپتولند، مقابل ساختمان دادسرای تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند./ شماری از ناشنوایان شهرستان مریوان، در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و بیکاری خود، مقابل ساختمان اداره بهزیستی این شهرستان، دست به تجمع زدند./ گروهی از سهامداران زیان دیده بورس، مقابل ساختمان دادسرای تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند./ کارگران پالایشگاه پارسیان مهر در اعتراض به عدم دریافت مطالبات خود بار دیگر مقابل پالایشگاه تجمع کردند./ کارکنان دانشگاه آزاد واحد امیدیه به دلیل عدم پرداخت حقوق شهریور و مهر و همچنین عدم پرداخت افزایش حقوق سال ۱۴۰۰ دست از کار کشیده و در ساختمان اداری تجمع کردند.
پنجشنبه 13 آبان: همزمان با بازدید وزیر بهداشت ازکلینیک رضایی دامغان جمعی از اهالی این شهرستان دراستان سمنان دست به تجمع زدند و با توقف خودروی وزیر و جلوگیری ازحرکتش اعتراض وخشم شان را نسبت به کمبود امکانات درمانی و وعده های توخالی مسئولان نشان دادند.
آدینه ۱۴ آبان: مالباختگان شرکت بادران گستران مقابل دفتر مرکزی شرکت در تهران دست به تجمع زدند.
شنبه ۱۵ آبان: شماری از شهروندان شهرستان لارستان در استان فارس، در اعتراض به افزایش آمار تلفات انسانی در تصادفات جاده ‌ای محورهای مواصلاتی این شهرستان، مقابل ساختمان وزارت راه و شهرسازی واقع در میدان آرژانتین تهران تجمع برگزار کردند./ راهپیمایی و تجمع ناشنوایان استان مرکزی در اعتراض به مشکلات معیشتی و بیکاری، گرانی سمعک و عدم اجرای قانون معلولان، مقابل اداره کل بهزیستی استان.
یکشنبه ۱۶ آبان: جمعی از طراحان و ناظران در اعتراض به تصویب شیوه ‌نامه‌ جدید مقابل ساختمان وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند./ شماری از مالباختگان صرافی کریپتولند، مقابل ساختمان قوه قضائیه دست به تجمع زدند./ جمعی از مالباختگان مؤسسه کاسپین (فرشتگان) در اعتراض به عدم رسیدگی به شکایت شان همزمان با تجمع تهران مقابل بانک کاسپین در مشهد دست به تجمع زدند./ جمعی از فروشندگان و تولیدکنندگان پوشاک به نمایندگی از واحدهای صنفی و فروشگاههای پاساژ کاشانی، جنرال مد، کوچه برلن، کمپانی برای اعتراض به گرانی مواد اولیه و بی‌ثباتی بازار ارزدست به تجمع مقابل اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان پوشاک تهران زدند.
دوشنبه 17 آبان: جمعی از سردفتران و دفتریاران برای اعتراض به عدم ثبت سند خودرو مقابل بیدادگستری تجمع کردند./ شماری از مال ‌باختگان ارز دیجیتالی کینگ مانی و صرافی UtByte مقابل شرکت بادران گستران تجمع کردند و خواهان تعیین تکلیف با داراییهای خود شدند./ جمعی از مالباختگان و حواله‌ داران شرکت رامک خودرو مقابل ساختمان بیدادسرای تهران دست به تجمع زدند.
سه شنبه ۱۸ آبان: جمعی از دامداران بخش دامداری طرق مشهد مقابل شهرداری تجمع کردند.
چهارشنبه ۱۹ آبان: تعدادی از مالکان زمینهای اصطلک پردیس، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، در مقابل ساختمان وزارت راه و شهرسازی تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند./ جمعی از کارگران شرکت ایران ‌خودرو خراسان، در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته های شان، دست به اعتصاب زده در محل کار خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.
پنجشنبه ۲۰ آبان: شماری از سرایدران اصفهان مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش این استان تجمع کردند.
شنبه 22 آبان: جمعی از اهالی روستای سادات امامزاده سلطان ابراهیم برای اعتراض به مصادره قسمتی از زمینهای خود در منطقه گله بوتاه توسط اداره منابع طبیعی ایذه مقابل فرمانداری این شهرستان در استان خوزستان تجمع کردند.
یکشنبه ۲۳ آبان: جمعی از‌ کارکنان بازنشسته جهاد کشاورزی در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکل مسکن‌ خود، مقابل دفتر ریاست جمهوری تجمع کردند./ جمعی از اهالی اهواز برای اعتراض به عدم عملی شدن رأی دادگاه مبنی بر بازگشت غرفه های میدان میوه و تره بار الغدیر مقابل شهرداری این شهر اجتماع کردند.
دوشنبه ۲۴ آبان‌: کارکنان شرکت مخابرات سبزوار در این شهر در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان دست به تجمع زدند./ کارگران کارخانه سبلان پارچه برای اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق دست به تجمع در محل کارشان زدند./ تجمع کارکنان شرکت تأسیسات حفاری گلوبال پترو تک کیش.
سه شنبه ۲۵ آبان: مردم زلزله ‌زده روستاهای بندرعباس در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت شان تجمع کردند./ جمعی از کارگران شهرداری سنندج مقابل ساختمان شورای این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند./ کارگران کارخانه‌ی سبلان پارچه اردبیل در محوطه این شرکت تجمعی برگزار کردند./ برای چهل و هشتمین بار ، مالباختگان شرکت صنعتی خودرو آذربایجان (آذویکو) در اعتراضی به عدم رسیدگی به وضعیت شان زدند مقابل وزارت صمت اجتماع کردند./ جمعی از کارگران مجتمع سیمان ایلام در پی قطع شدن گاز این کارخانه و توقف تولید مقابل این شرکت تجمع کردند./ شماری از ساکنان روستای رضوان در استان هرمزگان که خانه‌هایشان در زلزله اخیر آسیب دیده داست امروز در اعتراض به دریافت نکردن کمک برای بازسازی خانه‌هایشان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
چهارشنبه ۲۶ آبان: غارت ‌شدگان ریگان خودرو برای مطالبات خود مقابل مجلس و سپس دفتر رئیس قوه قضاییه رژیم در خیابان ولیعصر تجمع اعتراضی برگزار کردند.
شنبه 29 آبان: کارگران فضای سبز شهرداری شهرکرد برای اعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق مقابل شهرداری این شهر در استان چهارمحال و بختیاری اجتماع کردند.
یکشنبه ۳۰ آبان: جمعی از خریداران زمینهای متعلق به سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در ادامه اعتراضات شان نسبت به بلاتکلیفی دست به تجمع مقابل جهاد کشاورزی این استان درکلانشهر تبریز زدند./ جمعی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی در اعتراض به اجرا نشدن درست طبقه‌ بندی مشاغل و پایمال شدن حقوق خود و ثبت تومار اعتراضی در دبیرخانه‌ شورا و شهرداری، در مقابل شورای قلابی شهر تجمع برگزار کردند.
منبع: نبرد خلق شماره ۴۴۴، دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲ نوامبر ۲۰۲۱