راهپیمایی، تحصن و گردهمآیی کشاورزان در اصفهان

از روز دوشنبه ۱۷ آبان‌ حرکتهای اعتراضی مداوم کشاورزان اصفهان آغاز شد که تا پایان ماه ادامه داشت. در این روز کشاورزان اصفهان مقابل شرکت آب منطقه ‌ای این شهر و همچنین ساختمان صدا و سیمای مرکز اصفهان تجمع کردند. به گزارش تابناک اصفهان، شمار دیگری از این کشاورزان در خیابانهای اصفهان دست به راهپیمایی زدند.
کشاورزان حاضر در این تجمع به عدم تأمین حقابه جهت کشت پاییزه گندم اعتراض کردند. معیشت ۱۰۰ هزار کشاورز در منطقه شرق شهرستان اصفهان با خشکسالیهای پیاپی و اختصاص نیافتن حقابه آنان از زاینده رود دچار مشکل جدی شده است.
راهپیمایی انبوه کشاورزان و مردم همراه آنان در خیابانهای مرکزی شهر، در اعتراض به خشکانده شدن زاینده رود و غصب حقابه کشاورزان به دست وزارت نیرو و دیگر نهادهای حکومتی، که به فروپاشی زندگی کشاورزان انجامیده است
روز چهارشنبه ۱۹ آبان، کشاورزان اصفهان، در اعتراض به عدم تخصیص حقآبه خود، برای سومین روز متوالی در بستر خشک زاینده‌رود تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش ایسنا، کشاورزان اصفهان مدتهاست که به وضعیت حقآبه استان و خشک شدن زاینده‌ رود معترض هستند.
از طرفی دیگر، مدیر عامل آب منطقه ‌ای اصفهان مدعی شد که تامین آب کشاورزان فعلا امکان ‌پذیر نیست و زمان تصمیم گیری در خصوص این موضوع را به بارشهای آتی موکول کرد!
کشاورزان معترضان با سر دادن شعارهایی از قبیل «آب زاینده‌ رود حق مسلم ماست» و «حقآبه را می ‌گیریم حتی اگر بمیریم» خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند.
روز شنبه ۲۲ آبان، کشاورزان اصفهان با حضور شبانه ‌روزی در بستر خشک زاینده‌رود و برپایی چادر در این مکان، به تحصن خود ادامه دادند.
همزمان گروهی از کشاورزان قهدریجان قصد پیوستن به تحصن در زاینده ‌رود را داشتند که نیروهای امنیتی جمهموری اسلامی از ترس، خروجی شهر را بستند و اجازه خروج به مردم ندادند.
در همین روز شماری از شهروندان اهل شهرکرد، با برگزاری تجمع و سر دادن شعارهایی، نسبت به تعدی شبکه مافیا و مسئولان حوزه آب به حقآبه کشاورزان در استان چهارمحال و بختیاری هشدار دادند.
روز دوشنبه 24 آبان، همزمان با آغاز هفته دوم دور جدید اعتراضات کشاورزان اصفهان نسبت به عدم تخصیص سهم آب و وعده های توخالی مسئولان کشاورزان غرب استان هم دست بابرپایی تجمع در محل پل بابا محمود شهرستان فلاورجان خواهان حقآبه خود برای کشت پاییزه و جاری شدن زاینده رود شدند.
سه شنبه شب ۲۵ آبان، کشاورزان اصفهان زیر بارش باران در بستر زاینده رود در هشتمین شب به تحصن خود ادامه دادند.
یکی از کشاورزان کشاورزان اصفهان گفت: برای از بین بردن مملکت نیاز به آمریکا و اسرائیل نداریم، دشمن ‌های بزرگتر از آمریکا و اسرائیل در مملکت خودمون داریم! کشاورزان اصفهان برای گردهمآیی بزرگ در روز آدینه 28 آبان فراخوان دادند.
یکی از کشاورزان متحصن گفت: مدام به ما از سوی وزارت اطلاعات، صنف کشاورزی و استانداری اخطار می‌ دهند که چادرهای تان را جمع کنید. این در حالی است که ما هیچ اقدام خلاف قانونی انجام نداده ایم و کشاورزان به همراه خانواده های شان می ‌گویند تا آب نیاید ما از اینجا نمی ‌رویم.
روز آدینه 28 آبان در دوازدهمین روز تحصن شبانه روزی کشاورزان با همبستگی و شرکت چند صد هزار از زنان، مردان جوان و سالخورده اصفهان به یک خیزش بزرگ فراروئید. مردم اصفهان در حمایت از کشاورزان شعار «اصفهانی می ‌میرد ذلت نمی ‌پذیرد» سردادند.
معترضان با دست داشتن دست نوشته ها و سر دادن شعارهایی از قبیل «به اصفهان نفس بده، زاینده رود را پس بده»، «زاینده رود جاری حق مسلم ماست»، «اصفهانی می ‌میرد، ذلت نمی ‌پذیرد»، «تا آب نیاد به رودخونه، ما برنمی ‌گردیم به خونه» خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند.
یک رویداد مهم در خیزش شکوهمند کشاورزان و مردم اصفهان "هو" کردن ولی فقیه بود. وقتی یک نفر پشت بلندگو اسم خامنه ای را آورد، مردم شرکت کننده در گردهمآیی به طور دسته جمعی و به طور ممتد فریاد "هو" سردادند.
براساس ویدئوهای منتشر شده از این حرکت بزرگ، شعارهای کشاورزان و مردم اصفهان چنین بود: «کشاورز کشاورز، حمایتت می کنیم/ آی مردمان ایران، همت کنید دوباره/ امثال این مسئولین، آب را به غارت بردند/ با کذب و مکر و حیله، زنده رودو سوزندند/ مرگ بر دشمن زاینده رود/ زاینده‌رود را پس بدین، به اصفهان نفس بدین/ زاینده رود جاری، حق من اصفهانی/ زاینده رود جاری، حق مسلم ماست/ زاینده رود دائم، حق مسلم ماست/ خشکی زاینده رود، معضل جدی داره/ فرونشست اضفهان، معضل جدی داره/ فرونشست زمین، مشکل این سرزمین/ شهر به این قشنگی دیگه صفا نداره».
طی روزهای شنبه 29 و یکشنبه ۳۰ آبان ، کشاورزان و مردم اصفهان با تمام قوا، برای سیزدهمین روز به اعتراض‌ بر حق ‌شان با تحصن در بستر خشک زاینده‌رود که رژیم ولایت فقیه آمر و عامل این فاجعه محیط‌ زیستی است، ادامه دادند.
کشاورزان اعلام کردند که نیروی انتظامی قصد برچیدن چادر کشاورزان از بستر زاینده رود را دارد و مردم اصفهان برای حمایت از کشاورزان به طور نوبتی در محل تحصن در اطراف پل خواجو حضور پیدا کردند.
اخبار منتشر شده در رسانه های حکومتی طی دو روز بعد از خیزش 28 آبان نشان داد که رژیم از این حرکت اعتراضی که هیچ بهانه ای برای سرکوب آن نداشت، به شدت به وحشت افتاده و از این هراش دارد که این شکل از حرکت مسالمت آمیز به یک رویه در سراسر ایران تبدیل شود.

منبع: نبرد خلق شماره ۴۴۴، دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲ نوامبر ۲۰۲۱
http://www.iran-nabard.com/N444/keshavarzan%20444.htm