جنبش رنگین کمان بیشماران (آذر 1400) - گردآوری و تنظیم: پویا رضوانیدر ماه گدشته با توجه به خیزش کشاورزان و مردم اصقهان و شهرکرد، مساله بحران آب و سیاست ضد مردمی و ضد انسانی حکومت خود را بیشتر نشان داد.
روز سه شنبه ۲ آذر عیسی کلانتری در گفتگو با رسانه حکومتی اصلاحات نیوز گفت: «اگر سیاستهایمان را عوض نکنیم این کشور را همراه نسل خودمان خواهیم کُشت. از زمان ساسانیان و هخامنشیان تا حدود ۳۵ سال پیش برداشت اضافه از منابع آبی کشور نداشتیم. جمعیت را افزایش دادیم غافل از اینکه این جمعیت باید در یک کشور آباد زندگی کند. بدون توجه به نیازهای جمعیت، منابع کشور را برای رفع نیازها به تاراج گذاشتیم. امروز هیچ تالاب درون سرزمینی، آب ندارد، از بختگان تا هورالعظیم، گاوخونی و اورميه!... ادامه این روند یعنی تخلیه ایران از جنوب البرز تا دریاهای آزاد و از شرق زاگرس تا مرزهای شرقی کشور.
گاوخونی که در زمان قدیم بدون انتقال آب از کارون زنده بود امروز خشک شده. هر چه آب هست در بالادست اصفهان بر می دارند. هر چه صنعت آب بر هست در اصفهان ایجاد کرده اند. نمیشه همه صنایع آب بر را در اصفهان متمرکز کرد. فضای سبز اصفهان از رشت و ساری بیشتر است. نمی شود تا قله کوه صُفه در اصفهان درخت کاشت.
برای کل کشور احساس خطر می کنم. پتانسیل برداشت بیش از حد از آبهای زیرزمینی را نداریم. سال گذشته برای ۴۴ میلیون نفر غذا وارد کردیم، فقط برای ۳۳ میلیون نفر در داخل کشور غذا تولید کردیم و بیش از این توانایی نداریم و اگر فشار بیش از حد وارد شود مرگ سرزمین ایران سریعتر اتفاق خواهدافتاد.» اعتراف تکاندهنده این کارگزار حکومتی نشان دهنده اراجیف ولی فقیه در مورد رسیدن مردم به «اوج» است.
روز پنجشنبه 11 آذر خامنه‌ ای در یک سخنرانی گفت که ملت ایران را «تحمل سختیها» به «اوج و قله» خواهد رساند. خامنه ای به طور مسلم می داند که بار این سختیها بر دوش مردم محروم است که فقیر تر و بی خانمان تر می شود. اما او برای حفظ حکومت ضد مردمی اش و برای تامین امنیت غارتگران، منابع کشور را نه در جهت منافع مردم که در خدمت حفظ نظام هزینه می کند. یکی از نمایندگان شورای استان اصفهان گفته که؛ نیمی از کشاورزان ۳ استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد به دلیل بی ‌آبی، مشکلات اقتصادی و عدم رونق کشاورزی، شغل خود را تغییر داده و برخی از آنها به مسافرکشی اینترنتی و کارگری روی آورده‌ اند.
کارگران و تهیدستان در واکنش به این شرایط فلاکت بار به اشکال گوناگون دست به اعتراض زدند. خیزش مردم کشاورزان و مردم اصفهان و شهرکرد نشان داد که مردم تسلیم سیاستهای حکومتی نمی شوند. در مجموعه خبرهای این شماره نبرد خلق، خلاصه دستکم 188 حرکت از جانب کارگران، کشاورزان، تهیدستان و مزدبگیران را خواهید خواند. اخبار حرکتهای اعتراضی معلمان، دانشجویان و پرستاران در این ماه به طور جداگانه در ماهنامه نبردخلق منتشر می شود.

قیام تشنگان در اصفهان و شهرکرد
تحصن و تجمع کشاورزان اصفهان از روز یکشنبه ۱۶ آبان مقابل دفتر یکی از مجلس نشینان، ساختمان صدا و سیمای مرکز اصفهان و شرکت آب منطقه‌ ای اصفهان آغاز شد و در روز بعد به‌ صورت تجمع و تحصن شبانه ‌روزی در بستر خشک زاینده ‌رود ادامه پیدا کرد.
روز دوشنبه یک آذر، مردم و کشاورزان اصفهان در اعتراض به عدم تخصیص حقآبه و بی ‌آبی و خشک شدن زاینده ‌رود روز دوشنبه اول آذر در شانزدهمین روز متوالی به تجمع اعتراضی اقدام کردند.
کشاورزان اصفهان هشدار دادند که اگر تا روز پنجشنبه 4 آذر به مطالبات آنها رسیدگی نشود، مجدداً مانند هفته گذشته فراخوان به تجمعی عظیم در روز جمعه 5 آذر خواهند داد و از تمامی مردم اصفهان دعوت می‌کنند که به آنها بپیوندند.
در یک ویدئو منتشر شده از خیزش کشاورزان اصفهان، یکی از معترضان می گوید: ماداریم از گشنگی می میریم ای خامنه ای، شکم شما سیره، ما دربدر چکار کنیم با این پینه های دسمتون، با گوشت و جون و پوست و خونمون می خایم نون در بیاریم، خدا حکم ظلمو بده
روز چهارشنبه 3 آذر تحصن کشاورزان اصفهان در چهاردهمین شبانه ‌روز در بستر زاینده رود ادامه دارد با یورش نیروهای امنیتی مواجه شد. نیروهای سرکوبگر تلاش کردند چادر متحصنان را پاره کرده و بنرهای آنها را جمع کنند که بر اثر مقاومت متحصنان و حمایت مردم، ناگزیر از ترک محل شدند.
روز آدینه ۵ آذر، تداوم اعتراض کشاورزان اصفهان با حضور گسترده نیروهای انتظامی و ایجاد فضای امنیتی به خشونت کشیده شد. بر اساس ویدئوهایی که هرانا منتشر کرد تعداد پرشماری از نیروهای انتظامی برای متفرق کردن و سرکوب معترضان، به ضرب و شتم آنها، استفاده از شوکر و شلیک گاز اشک آور و گلوله ساچمه ‌ای متوسل شدند. شماری از شهروندان از جمله تعدادی از معترضان سالمند نیز مجروح شده و یا به دلیل استنشاق گاز اشک ‌آور در تنفس دچار مشکل شدند.
معترضان در جریان این تجمع شعارهایی همچون «تا آب نیاد تو رودخونه، برنمی گردیم به خونه، نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم، بی شرف بی شرف، ننگ ما ننگ ما پلیس الدنگ ما، حمایت حمایت و مرگ بر دیکتاتور» سر داده‌اند.
نورالدین سلطانیان، سخنگوی علوم پزشکی اصفهان روز شنبه ۶ آذر اعلام کرد از دادن آمار مصدومان حوادث روز آدینه در شهر اصفهان معذور هست.
به گزارش روز دوشنبه ۱۵ آذر هرانا، سرکوب تجمعهای اعتراضی کشاورزان اصفهانی و شهروندان حامی مطالبات آنان به بازداشت دستکم ۲۱۴ شهروند منجر شد. باوجود گذشت ۱۰ روز از دستگیری معترضان اصفهان کماکان تعداد نامعلومی در بازداشت بسر می‌ برند. همچنین از وضعیت زنان و کودکان بازداشت شده در جریان اعتراضات اطلاعی در دست نیست.
روز سه شنبه ۲ آذر، شماری زیادی از شهروندان در شهرکرد برای سومین روز متوالی در خیابانهای این شهر دست به راهپیمایی اعتراضی زدند. شرکت کنندگان در این راهپیمایی اعتراضی شعار می ‌دادند «اینجا چهارمحاله، بردن آب محاله».
یکی از زنان شرکت کننده در این راهپیمایی فریاد زد: «ما از شعار ها خسته ایم. عمل می خواهیم». مردم معترض همچنین شعار می ‌دادند: امروز آبمان را، فردا خاکمان را/ صاحب سرچشمه ‌ایم، از چه سبب تشنه‌ ایم/ نماینده بی‌عرضه، نمی‌خوایم، نمی‌خوایم/ ننگ ما، ننگ ما، صدای و سیمای ما.
مردم شهر کرد سومین روز خیزش خود را در حالی برگزار کردند که مأموران سرکوبگر انتظامی تلاش کردند جلو تظاهرات مردم را بگیرند اما با مقاومت جوانان مواجه شدند و تظاهرات ادامه یافت. مردم خشمگین شهر کرد شعار می‌دهند: «ما مردمان جنگیم بجنگ تا بجنگیم»، «آب را خون می‌ کنیم» و «همشهری با غیرت حمایت حمایت»
در همین روز کشاورزان و کامیونداران استان چهارمحال بختیاری با رژه بیش از 300 کامیون و تراکتور در فرخ شهر به بی آبی وانتقال غارتگرانه آب اعتراض کردند.
دهها هزار تن از جوانان بختیاری روز چهارشنبه 3 آذر در چهارمین روز اعتراض خود علیه بی ‌آبی در شهرکرد تظاهرات کردند. تظاهر کنندگان شعار می‌دادند: «ما مردمان جنگیم بجنگ تا بجنگیم»، «دشمن ما همین ‌جاست، دروغ می ‌گن آمریکاست»، «دولت خودش مافیاست و مرگ بر مافیا»، «بختیاری می ‌میرد، ذلت نمی‌ پذیرد»، «وای اگر بختیاری برنو به‌دست بگیرد» و «وعده بعدی ما انفجار انفجار».

شماری دیگر از حرکتهای اعتراضی نیروهای کار
دوشنبه یک آذر
*کارگران بیکار شده معدن طلای آق‌ دره واقع در شهرستان تکاب در محل کار خود دست به تجمع زدند. بر اساس گزارش ایلنا، تجمع این کارگران در اعتراض به تصمیم کارفرما در خصوص اخراج آنها و تعدیل تعداد دیگری از همکاران شان صورت گرفت.
یکی از کارگران حاضر در تجمع گفت: معدن طلای آق دره در مراتع روستاهای ما در آق دره علیا، آق دره سفلی و آق دره وسطی واقع شده است. بیشتر کارگران شاغل در این معدن غیر بومی هستند و فقط چهل تا ۵۰ نفر از اهالی روستاهای اطراف در این معدن کار می‌کنند آن هم با قراردادهای فصلی. ما کارگران به نشانه اعتراض به بیکاری، از بین رفتن مراتع ‌مان و قراردادهای فصلی، دست به تجمع زدیم.
*کارگران روغن نباتی فریکو سیرجان برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق و 4 ماه بیمه تکمیلی دست به تجمع مقابل کارخانه واقع در منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان در استان کرمان زدند. به گزارش ایرنا، درهمین رابطه مدیر این کارخانه گفت: بنا به برخی مشکلات از جمله مواد اولیه، در چند ماه اخیر کارخانه تعطیل بوده اما وظیفه کارفرماست که حقوق و تمامی مزایای کارگران را پرداخت کند.

دوشنبه یک آذر
*کارکنان سه کشتارگاه اهواز‌ در اعتراض به حقوق اندک شان، مقابل سازمان صنعت و معدن خوزستان تجمع کردند. به گزارش ایران وایر، آنان پلاکاردهایی همراه داشتند که خواسته ‌های خود را نوشته بودند. کارکنان کشتارگاههای زرین، پرناز و البرز با توقف فعالیتهای شغلی خود در کشتارگاهها، نسبت به دستمزد و مزایای پایین و معضلات معیشتی اعتراض کرده و خواهان افزایش حقوق دریافتی و رسیدگی مسئولان به مطالبات خود شدند.
*کارگران شاغل در کارخانه روغن نباتی نینا واقع در منطقه ویژه‌ اقتصادی سیرجان با تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری سیرجان، پیگیر وضعیت شغلی و مطالبات مزدی خود شدند. به گزارش ایلنا، به گفته یکی از کارگران، بی ‌توجهی کارفرما به مطالبات صنفی‌ آنها باعث کاهش انگیزه کار در کارگران شده است. وی در ادامه درباره وضعیت شغلی خود گفت: در حال حاضر سه ماه است به دلیل تعطیلی موقت کارخانه به دلیل نداشتن مواد اولیه تولید کاری برای انجام ندارد.
*کارگران شرکتی شبکه هوایی و زمینی مخابرات استان یزد برای اعتراض به سطح نازل حقوق دست به تجمع مقابل استانداری زدند. به گزارش صدا و سیما، تجمع کنندگان به گفتند: سابقه کاری بالای 15 سال دارند و روزانه 107 هزار تومان دستمزد دریافت می‌ کنند که طبق قانون کار باید حقوق شان افزایش یابد.

سه‌ شنبه ۲ آذر
*کارگران معدن آسمینون منوجان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، در محور منوجان_بندرعباس دست به تجمع زدند. به گزارش کمپین فعالان بلوچ، این کارگران پیشتر نیز در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان به مدت ۴ روز تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.

چهارشنبه ۳ آذر
*جمعی از مالباختگان شبکه‌ رمز ارز «کینگ مانی» مقابل درب مجتمع آموزشی شبکه بادران واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش انصاف نیوز، شهروندان حاضر در این تجمع، با سر دادن شعارهایی خواهان برگرداندن سرمایه های از دست رفته خود شدند.

پنجشنبه ۴ آذر
*کارگران ایران‌ خودرو تبریز برای دومین روز متوالی اعتصاب کرده و در داخل شرکت تجمع و تحصن کردند. به گزارش کانال تلگرام گروه اتحاد بازنشستگان، کارگران 3 شیفت کاری این مجموعه در کارخانه حضور داشتند، اما در اعتراض به وضعیت موجود از حضور در خط تولید، خودداری می کردند. به گزارش پیام سندیکا، با حضور مدیرعامل ایران خودرو تبریز در میان کارگران و گفتگو با آنان اعتصاب به طور موقت پایان یافت.

شنبه ۶ آذر
*شماری از کامیون داران شهرستان سرباز به دلیل قطعی سوخت کامیونهای خود مقابل فرمانداری تجمع کردند. به گزارش کمپین فعالان بلوچ، یک منبع مطلع گفت: «سوخت کامیونهای این شهرستان بدون هیچگونه دلیل قانع کننده ای قطع شده است.» این منبع در ادامه گفت: «مسئولان فرمانداری با زدن علامت در برگه های سوخت کامیونها، آنها را ناقص و فرسوده اعلام کرده اند و این باعث شده تا سوخت آنها قطع شود.»
*گروهی از کارکنان شرکت برق استان گلستان، مقابل ساختمان این شرکت، دست به تجمع زدند. به گزارش رکنا، کارکنان معترض «عدم تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی» را از دلایل برگزاری این تجمع عنوان کردند. در جریان تجمع امروز این شهروندان، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گلستان، وعده پیگیری مطالبات تجمع کنندگان را داده است.
*کارکنان رسمی پتروشیمی فجر، مقابل درب ورودی این شرکت، تجمع کردند. به گزارش ایلنا، شهروندان حاضر در این تجمع، نسبت به ساعات و شیفتهای کاری خود معترض هستند.
این کارکنان می‌ گویند که سیستم نوبت کاری آنها به صورت یک طرفه از ۸ ساعت به ۱۲ ساعت تغییر کرده است. به گفته کارکنان رسمی این شرکت، با شیفت کاری ۱۲ ساعته نه تنها در طول ماه با ساعت کاری کمتری در شرکت حاضر نمی ‌شویم، بلکه شیفت ۸ ساعته نسبت به شیفت ۱۲ ساعته از لحاظ ساعت کار تفاوتی ندارد.
*گروهی از آسیب دیدگان و قربانیان جنگ ایران و عراق، مقابل ساختمان بنیاد غارتگر موسوم به «شهید» واقع در خیابان طالقانی تهران، دست به تجمع زدند. به گزارش روزنامه قانون، شهروندان معترض وضعیت نابسامان معیشتی خود را از دلایل برگزاری این تجمع عنوان کردند.
*شماری از مالباختگان شرکت فردادکار آمیتیس، مقابل ساختمان دادگاه قدوسی تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش روزنامه قانون، تعداد شهروندان مالباخته شرکت مذکور به ده هزار نفر می رسد و مجموعا ۲۵۰۰ میلیارد تومان متضرر شده اند.
*جمعی از کشاورزان شهرستان باوی، در اعتراض به عدم تامین حقآبه کشت پاییزه خود، مقابل درب شرکت آبیاری اراضی شرق کارون واقع در اهواز، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش عصر ما اهواز، معترضان حاضر در این تجمع، خواستار عمل به وعده های پیشین مدیران سازمان آب وبرق استان و انجام تعهدات قانونی در قالب مصوبات شورای آب استان شدند.

یکشنبه 7 آذر
*کارگران کارخانه لاستیک دنا واقع در بلوار مدرس شیراز برای اعتراض به عدم افزایش حقوق منجمله اجرا نشدن طرح طبقه‌ بندی بندی مشاغل وعملکرد شورای اسلامی کار دست از کارکشدند. به گزارش ایلنا، معترضان درباره مطالبات خود، به درخواست برای افزایش دستمزد، افزایش مزایای تولیدی کارخانه و پیاده شدن طرح طبقه‌بندی مشاغل اشاره کردند.
*کارگران شهرداری قروه برای اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه حقوق از طرف پیمانکار و حدود 2 ماه از طرف شهرداری دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان کردستان زدند. به گزارش کُردتودی، یکی از کارگران شهرداری قروه با اشاره به عدم پرداخت پنج ماه حقوق معوق کارگران این شهرداری گفت: کارگران این شهرداری در تنگنا و مشقت به سر می برند و بعد از گذشت پنج ماه کسی به فکر پرداخت حقوق آنها نیست.

دوشنبه ۸ آذر
*کارگران پتروشیمی آپادانا به پیمانکاری شریفی و باقرپور برای اجرایی شدن مقررات کمپین 20/10 دست به اعتصاب زده و به خوابگاهها رفتند. به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارگران اعلام کردند بدقولی مدیران و پیمانکاران این پتروشیمی در اجرای درست کمپین 20/10 را دیگر تحمل نکرده و تا برقراری مقررات کمپین به سرکار برنخواهند گشت.
سندیکای کارگران خوزستان و گروه پایپینگ و اکیپ پروژه ایها ضمن حمایت از خواسته های این کارگران، از همه کارگران بیکار می خواهد به آگهیهای کار در پتروشیمی آپادانا اعتنا نکرده و برادران خود را در این پتروشیمی یاری دهند.
*شماری از بازنشستگان شرکت هواپیمایی هما، مقابل صندوق بازنشستگی این شرکت واقع در تهران، دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، تجمع این افراد در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات مزدی خود و همچنین انتقال صندوق بازنشستگان هما به صندوق بازنشستگی کشور صورت گرفته است.
*تجمع شماری از ساکنان روستاهای وَرزقان و ملک در بخش خاروانا از توابع شهرستان ورزقان در آذربایجان شرقی مقابل ساختمان بخشداری خاروانا تجمع اعتراضی برگزار کردند. کشاورزان و اهالی این روستاها به دلیل کمبود شدید آب کشاورزی و شرب، دچار معضلات شدید معیشتی شده‌ اند. ساکنان این روستاها خواهان انتقال آب کشاورزی و آب شرب از سد «حاجیلر چای» برای تمام روستاهای بخش خاروانا هستند.

سه شنبه 9 آذر
*تعدادی از اعضای هیات موتور سواری و اتومبیلرانی استان اصفهان با تجمع رو به ‌روی ساختمان اداره کل ورزش و جوانان اصفهان نسبت به تصمیم مدیرکل ورزش استان اصفهان اعتراض کردند. به گزارش ایمنا، محمد طباطبایی مدیرکل ورزش و جوانان استان اصفهان محمدرضا اعتمادی را به عنوان سرپرست هیات موتور سواری و اتومبیلرانی استان اصفهان منصوب و از شهرام شاهزمانی رئیس سابق هیات موتورسواری و اتومبیلرانی تقدیر کرد.
ورزشکاران، قهرمانان و مسئولان هیات موتورسواری و اتومبیلرانی استان اصفهان با حضور رو به‌ روی ساختمان اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان نسبت به این تصمیم و حکم محمدرضا اعتمادی واکنش نشان دادند و خواستار ابطال فوری حکم غیرقانونی این شخص شدند.
*گروهی از مالباختگان موسسه مالی کاسپین، مقابل ساختمان قوه قضاییه واقع در تهران، تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش هرانا، شهروندان معترض ضمن سردادن شعارهایی، خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند. به گفته آنها باوجود گذشت ۵ سال، سپرده گذاران این موسسه به اصل، سود، و ضرر و زیان سرمایه خود نرسیده ‌اند.
*شماری از ساکنان منطقه عشایری «سرگچینه» در شهرستان بویراحمد مقابل ساختمان استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند. به گزارش ایسنا، یکی از این تجمع کنندگان گفت: ۵۷ هکتار از اراضی منطقه «سرگچینه» شهرستان بویراحمد به شخصی به نام (ف. ح) که ساکن این منطقه نیست، واگذار شده است. وی تصریح کرد: سال ۹۸ معاونت امور عمرانی استانداری طی نامه ای از امور اراضی استان خواسته که از هرگونه واگذاری اراضی به این فرد خودداری شود.
*کارگران فنی قراردادی شرکت توزیع برق استان تهران، در مناطق رباط کریم، ملارد، کهریزک، شهریار، اندیشه و ورامین، از روز شنبه هفته جاری در اعتراض به تبعیض و نامشخص بودن مطالبه تبدیل وضعیت استخدامی ‌شان، در محل کار خود دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، یکی از شهروندان معترض گفت: با گذشت بیش از ۲۰ سال از سابقه فعالیت کارگران شرکت توزیع برق، هنوز اقدامی در جهت تبدیل وضعیت شغلی آنها صورت نگرفته است. در سال جاری نیز کارگران امیدوار بودند مصوبه تبدیل وضعیت شغلی کارگران در مجلس و دولت به تصویب برسد که هنوز خبری نیست.
*کارگران شهرداری خرمشهر در اعتراض به واریز نشدن حقوق چهار ماه خود برای چندمین روز متوالی مقابل ساختمان فرمانداری ویژه این شهر تجمع کردند. به گزارش صدا و سیما، کارگران شهرداری خرمشهر در اعتراض به واریز نشدن حقوق چهار ماه خود مقابل ساختمان فرمانداری ویژه این شهر تجمع کردند. در پی اعتراض این کارگران، چند روزی است زباله‌ های سطح شهر هم جمع آوری نمی‌ شود.
*کارگران شرکت تامین مواد معدنی چناره شهرستان اندیمشک، برای سومین روز متوالی دست از کار کشیده و مقابل ساختمان اداری این شرکت تجمع کردند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، یکی از کارگران گفت: این شرکت پیشتر تحت نظر دولت کار می ‌کرد، اما با واگذاری آن به بخش خصوصی، تعداد نیروها از ۴۰۰ پرسنل به ۷۰ نفر تعدیل شد و کارگران حقوق ماهانه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند که کفاف هزینه ‌های ۱۰ روز زندگی را نمی ‌دهد و فقط باعث شرمندگی کارگر زحمت‌ کش مقابل خانواده است.

چهارشنبه ۱۰ آذر
*گروهی از کارگران فضای سبز و خدمات شهری کیش، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل سازمان منطقه آزاد کیش، دست به تجمع زدند. به گزارش دیده بان ایران، تجمع این کارگران در اعتراض به پایین بودن حقوق و مزایا دریافتی ‌شان صورت گرفت.
*کارگران پروژه ای پتروشیمی مبین پارس جنوبی دست به اعتصاب زدند. آنان خواهان رعایت قوانین کمپین 20/10 هستند و خواستار برکناری مدیران دروغگو بوده و در شعارهای امروزشان بارها این موضوع را فریاد زدند. به گزارش پیام سندیکا، همزمان کارگران پتروشیمی تخت ‌جمشید بندر ماهشهر به دلیل اجرایی نشدن کمپین 20/10 و یکسان نشدن حقوق های شان با کارگران دیگر شرکتهای پیمانکاری که تحت مقررات کمپین 20/10 در حال کار در این پتروشیمی هستند، دست به اعتصاب زدند.

پنجشنبه ۱۱ آذر
*جمعی از کشاورزان قم مقابل شرکت تعاونی تولیدی روستای رحمت آباد این شهر تجمع کردند. به گزارش صدا و سیما، تجمع این کشاورزان در اعتراض به عدم تخصیص حقآبه و اعمال جریمه های سنگین نسبت به برداشت غیرمجاز از چاههای کشاورزی صورت گرفته است.

شنبه ۱۳ آذر
*شماری از کارگران پتروشیمی مکران چابهار، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، دست به اعتصاب زده و از ادامه فعالیت شان خودداری کردند. به گزارش کمپین فعالان بلوچ، اعتصاب این کارگران در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایا صورت گرفته است. یکی از کارگران پتروشیمی مکران در این خصوص عنوان کرد: پیمانکار شرکت اوره آمونیاک سینا، عدم صدور چک توسط مدیرعامل و مشکلات ارزی بانک مرکزی را بهانه کرده و پاسخ قانع کننده ای به کارگران از بابت چرایی عدم پرداخت مطالبات شان نداده است.

اعتصاب کارگران شرکتهای پیمانکاری مجتمع مس سونگون ورزقان
روز سه ‌شنبه 2 آذر، حدود دو هزار نفر از کارگران شرکتهای پیمانکاری آهن ‌آجین (معدن)، آهن ‌آجین (لیچینگ)، مبین، زحل، نوآوران، پارس اولنگ و خدمات اکتشافی، شاغل در مجتمع مس سونگون ورزقان همچنان از حضور در سر کار خودداری کرده و در اعتصاب به سر بردند.
به گزارش‌ اتحادیه آزاد کارگران ایران، این کارگران از شامگاه روز یکشنبه ۳۰ آبان و در اعتراض به بسته شدن کارت حدود ۶۰ نفر از همکاران و نمایندگان ‌شان دست از کار کشیدند.
روز سه ‌شنبه ۹ آذر، کارگران این شرکتها بار دیگر دست به اعتصاب و تجمع زدند.
روز چهارشنبه ۱۰ آذر، کارگران معترض در شرکتهای آهن ‌آجین، مبین، زحل و نوآوران، برای دومین روز متوالی، دست به اعتصاب زده و از شروع به کارشان خودداری کردند.
روز پنجشنبه 11 آذر، کارگران شرکتهای پیمانکاری شاغل در مجتمع مس سونگون برای سومین روز متوالی اعتصاب کردند.
کارفرمایان و مسئولان دولتی به جای پاسخگویی به مطالبات کارگران، اقدام به قطع دستوری آنتن موبایل و اینترنت، کنسل شدن سرویس تردد و ایاب و ذهاب کردند و شرکت آهن‌ آجین آب شُرب را به روی کارگرانش قطع کرده و همچنین آشپزخانه شرکت را نیز بستند.
روز شنبه 13 آذر، کارگران شرکتهای پیمانکاری مجتمع مس سونگون ورزقان در پنجمین روز از اعتصاب، بیش از ۱۰ کیلومتر پیاده ‌روی کردند تا مانع از ورود مواد به سنگ‌ شکنهای معدن شوند. مدیریت مجتمع با هماهنگی قرارگاه خاتم‌ الانبیاء قصد داشتند تا به وسیله کامیون، مواد برای سنگ ‌شکن به محوطه معدن بیاورند که کارگران با شنیدن این خبر اعلام کردند که مانع از این اقدام اعتصاب ‌شکنانه خواهند شد.
روز یکشنبه ۱۴ آذر ساعت پنج عصر، کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان مسیر سنگ ‌شکن را باز کرده و به اعتصاب خود پایان دادند. این تصمیم کارگران پس از جلسه‌ مسئولان استان با نمایندگان کارگران اتخاذ شد.

یکشنبه ۱۴ آذر
*جمعی از کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت به دلیل نامشخص بودن وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش ایلنا، این گروه از کارکنان سهام عدالت که از استانها و شهرستانهای مختلف برای پیگیری وضعیت شغلی خود عازم تهران شدند، گفتند: حدود ۷۰۰ نفر هستیم که پس از ۱۵ سال فعالیت در ۳۵۲ دفاتر شرکتهای تعاونی سهام عدالت، هنوز وضعیت شغلی‌ مان مشخص نیست و در عین حال به دلیل پرداخت نشدن حدود ۴۴ ماه از مطالبات مزدی‌مان، در وضعیت بد معیشتی قرار داریم.
*تعدادی از سهامداران تعاونیهای مسکن، در حاشیه بزرگراه جاده تهران – کرج در اعتراض به آنچه تقسیم نادرست زمین بر اساس واریزی خواندند، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش بی بی سی، بنرهای معترضان، نشان می‌دهد که سهامداران این تعاونیها به مدت ۳۷ سال بلاتکلیف هستند.

دوشنبه ۱۵ آذر
*شماری از کارکنان تعاونیهای سهام عدالت مقابل ساختمان معاونت امور تعاون وزارت کار در تهران برای دومین روز متوالی دست به تجمع زدند. بر اساس گزارش ایلنا، این کارکنان اهم مطالبات خود را تامین امنیت شغلی و پرداخت مطالبات معوقه خود، عنوان کردند.
*تعدادی از بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان خوزستان واقع در اهواز تجمع کردند. به گزارش ایلنا، بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان در این تجمع اعتراضی خواستار الزام درمان رایگان و میزان عیدی آخر سال طبق قانون کار شدند. همچنین این بازنشستگان خواستار اجرای صحیح و دائمی کردن همسانسازی حقوقهای خود و الزام درمان رایگان طبق قانون کار هستند.
*کارکنان پتروشیمی فارابی واقع در استان خوزستان برای اعتراض به عدم اجرای مناسب طرح طبقه ‌بندی مشاغل مقابل ساختمان حراست این شرکت تجمع کردند. بر اساس گزارش ایلنا، کارکنان که نسبت به کم شدن حقوق خود نیز معترض هستند، ‌گفتند: روز گذشته مدیران پتروشیمی خراسان وابسته به تاپیکو نیز به صورت دسته جمعی استعفا داده ‌اند که این نشانه ‌ای از ضعف مدیریت این هلدینگ است.
*شماری از ساکنان جنوب کرمان، در اعتراض به انتقال آب سرشاخه ‌های هلیل رود به کرمان مقابل درب ورودی تونل انتقال آب این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش ایلنا، تعدادی از مردم معترض با برپا کردن چادر مقابل درب ورودی کارگاه تونل انتقال آب از سمت گلزار بردسیر، مانع انجام عملیات حفاری تونل شدند. مجری تونل انتقال آب مدعی شد که؛ تمامی مجوزهای لازم برای حفاری این تونل را در دست دارد و حفاری را ادامه خواهد داد.
*شماری از کارگران پتروشیمی فارابی وابسته به تاپیکو (شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین) در اعتراض به عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل و کاهش سطح دستمزدهای شان مقابل ساختمان حراست این شرکت تجمع کردند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، به گفته کارگران کاهش اضافه کاری و تعطیل کاری آنها از جمله کسورات مزدی شان است و سطح دستمزد آنان نسبت به پتروشیمیهای دیگر کمتر است. خواست اصلی این کارگران افزایش فوری دستمزدهاست.

سه شنبه ۱۶ آذر
*گروهی از کارگران شرکتی صنعت برق کشور برای پیگیری وضعیت شغلی خود مقابل ساختمان وزارت نیرو تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت: اعتراض‌ امروز کارگران شرکتی صنعت برق کشور که از نقاط مختلف به تهران و مقابل ساختمان وزارت نیرو حاضر شدند برای مشخص شدن وضعیت شغلی آنها برپا شده است. این کارگران خواستار حذف پیمانکاران در مجموعه وزارت نیرو هستند.
*تجمع اعتراضی رانندگان جرثقیل شاغل در پتروشیمی دماوند. به گزارش شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، در این حرکت اعتراضی کارگران برای جلوگیری از تردد چند راننده جرثقیل را جلو ی در اداری پتروشیمی دماوند گذاشتند. این رانندگان به صورت پیمانیکار می کنند و قطع دست پیمانکاران یک خواست سراسری در نفت است.
*کارگران شهرداری کوت عبدالله برای اعتراض به عدم پرداخت ماهها حقوق، عدم تبدیل وضعیت و وعده های توخالی مسئولان با خودداری از جمع آوری زباله ها از سطح شهر اعتصاب شان را ازسرگرفتند. به گزارش ایلنا، این کارگران حقوق سه ماه شهریور، مهر و آبان خود را دریافت نکرده‌ و همچنین سه ماه خرداد، تیر و مرداد به صورت علی‌الحساب حقوق دریافت کردند.
*شماری از آمارگیران سازمان برنامه و بودجه استان اصفهان برای اعتراض به نداشتن امنیت شغلی دست ازکارکشیدند و با برپایی تجمع خواستار تعیین تکلیف خود شدند. به گزارش پایگاه خبری صدای جویا از اصفهان، تعدادی از این آمارگیران که سابقه بیش از 10 سال کار در سازمان برنامه و بودجه را دارند، گفتند: بیش از یک دهه است که با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان همکاری می‌ کنیم و تمامی طرحهای آماری ابلاغی از سوی سازمان برنامه و بودجه کل کشور را انجام می ‌دهیم اما ما هیچ ‌گونه قرارداد مشخص، بیمه، بیمه مسئولیت، کارانه، بن کارمندی، حق اولاد و … نداریم و تاکنون هم هیج نهاد یا مسئولی به مشکلات ما رسیدگی نکرده است.
*روستائیان کهریزک برای اعتراض به بوی نامطبوع پالایشگاه ضایعات دامی روستای دوتویه بخش کهریزک دست به تجمع زدند. به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، تجمع کنندگان ازجمله شعار میادند: آزفنداک حیا کن دوتویه را رها کن!
*جمعی از مالباختگان مسکن مهر بنیان سازان شهرستان میناب برای اعتراض به بلاتکلیفی چند ساله دست به تجمع مقابل استانداری هرمزگان زدند. به گزارش صدای میناب، به گفته برخی از افراد حاضر در این تجمع چند ساعته، سرگردانی متقاضیان توسط مدیر عامل شرکت بنیان سازان متقاضیان را به استانداری کشانده است.
*گروهی از کارگران پروژه‌ ای پتروشیمی ایلام، مقابل ساختمان استانداری، تجمع کردند. به گزارش ایلنا، تجمع کنندگان به صدور حکم اخراج ۶۰ تن از کارگران این پالایشگاه معترض هستند و گفتند که دستور رئیس جمهور مبنی بر بازگشت به کارشان اجرا نمی ‌شود. یکی از کارگران حاضر در این تجمع به نیابت از دیگر کارگران عنوان کرد: شرکت آرین تجارت مانا، سال ۹۱ با سرمایه‌گذاری ۱۰میلیون دلاری و با استخدام ۶۰ نفر نیروی بومی در ضلع شرقی پالایشگاه گاز ایلام افتتاح شد و تا آذر ماه ۹۹ مدت قریب به ۹ سال به استان و منطقه خدمات ارائه کرد؛ اما با افتتاح واحد الفین پتروشیمی و به علت تخصیص کامل میعانات گازی پالایشگاه ایلام به پتروشیمی، شرکت آرین تجارت مانا تعطیل و به طبع تمام ۶۰ نفر نیروی آن بیکار شدند.

چهارشنبه ۱۷ آذر
*شماری از کارگران شرکت آب و فاضلاب اهواز، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان این شرکت، دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، این کارگران ادغام آبفا روستایی با آبفا اهواز را باعث نابودی این شرکت می ‌دانند و گفتند: پرداخت حقوق کارکنان آبفا استان که در اهواز مشغول به فعالیت هستند را نیز به آبفا اهواز تحمیل کرده‌ اند و باعث شده این شرکت در پرداخت حقوق کارکنان خود دچار مشکل شود.
*جمعی از اهالی جمعه بازار یاسوج، مقابل ساختمان استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند. بنابر گزارش ایسنا، در سالهای گذشته این مهم که باید مکان فعلی جمعه بازار ساماندهی شود، مطرح شده بود، اما اهالی جمعه بازار فعلی یاسوج بیان می‌کنند که به دلیل نداشتن توان مالی قادر به جا به ‌جایی نیستیم و اگر مسئولان می‌ خواهند ما را حمایت کنند، همین مکان را ساماندهی کنند.
قریب به ۹۸۰ کسبه در این بازار مشغول به فعالیت هستند که به صورت ماهیانه به شهرداری یاسوج عوارض پرداخت می‌کنند.

پنجشنبه ۱۸ آذر
*به دنبال اعتصاب چند روزه کارگران پتروشیمی مکران چابهار، رئیس غیربومی پتروشیمی به همراه یکی از کارمندانش اخراج شد. به گزارش کمپین فعالان بلوچ، مهندس صمد نهاوندی رئیس پتروشیمی مکران چابهار به همراه یکی از کارمندان این سازمان اخراج شد. گزارش شده است که اخراج این دو مسئول به دنبال اعتراضات چند روزه کارگران پتروشیمی مکران صورت گرفته است.
لازم به ذکر است شرکت اوره آمونیاک و مواد شیمیایی مکران سینا در سال ۱۳۹۲ با هزینه ای بالغ بر ۱۳.۵ میلیارد دلار برای ساخت و توسعه آن شروع به کار کرده است.

آدینه ۱۹ آذر
*همزمان با سفر ابراهیم رئیسی به استان لرستان جمعی از اهالی روستاهای حومه شهرستان خرم ‌آباد با حضور در ورودی فرودگاه با شعار «ما آب شرب نداریم » تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گزارش ایلنا، این جمعیت که به طور عمده از اهالی روستاهای بخش پاپی شهرستان خرم‌آباد بودند با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار تأمین آب شرب روستاهای خود شدند. شهروندان، رسانه‌ها و کنشگران لرستانی خواهان برنامه ریزی منسجم دولت در راستای حل مشکلات آب و اختصاص حق‌آبه خود هستند.
*شماری از کارگران راه آهن لرستان، همزمان با سفر ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش کانال کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن، کارگران معترض مطالبات شان را رفع مشکلات بیمه تکمیلی، اجرای تبدیل وضعیت و دسترسی به تجهیزات ایمنی در کار، عنوان کردند. علاوه بر عدم پرداخت حقوق و حق بیمه، وسایل ایمنی نیز در اختیار کارگران راه آهن لرستان نیست!
*کارگران شرکت معدنی طوس مسیر واقع در سنگان خواف، برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مشکلات بیمه ای خود، در محل کارشان تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت: هر چند این تجمع با صحبت چند تن از مسئولان به صورت مشروط به پایان رسید اما از دادستان شهرستان تقاضا داریم با برخی مدیران پایتخت نشین که با بی توجهی به وضعیت معیشتی کارگران باعث می شوند قشر مظلوم کارگر دست به این رفتار بزند، برخورد جدی و محکمی داشته باشد.
منطقه معدنی-صنعتی سنگان خواف در جنوب شرقی استان خراسان رضوی واقع است که بالاترین ذخایر سنگ آهن خاور را دارا بوده و بیش از ۱۵ هزار کارگر از سراسر کشور هم در شرکتهای این منطقه مشغول به کار هستند.

شنبه ۲۰ آذر
*معترضان به انتقال آب از هلیل رود به کرمان با ممانعت از انجام حفاری، در محل کارگاه تونل چادر برپا کردند. به گزارش کمپین فعالان بلوچ، کشاورزان، کنشگران محیط زیست و شهروندان عادی در این تجمع اعتراضی شرکت کردند. تجمع معترضان پس از آن شکل گرفته است که قرارگاه خاتم به عنوان مجری پروژه، قصد آغاز به کار مجدد داشته است.
پروژه انتقال آب به کرمان از سد صفا رود شهرستان رابر از سال ۹۳ آغاز شده است. به همین منظور تونلی به طول ۳۸ کیلومتر در حال احداث است تا ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب را به شهر کرمان و مناطق تابعه انتقال دهد.
*کارکنان شرکت آب و فاضلاب اهواز، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات مزدی‌ شان، در مقابل ساختمان این شرکت تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این کارگران که ۴ ماه از حقوق خود را دریافت نکرده اند، گفتند: ادغام آبفا روستایی با آبفا استان و اهواز، باعث تحمیل شدن حقوق این کارکنان به آبفا اهواز شده و این موضوع منجر به عقب اقتادن حقوق خود کارکنان آبفای اهواز شده است.
*گروهی از کارگران کارخانه عظیم خودرو، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، همزمان با سفر وزیر صمت به شهر بروجرد با مسدود کردن جاده اشترینان به لرستان، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، نامشخص بودن وضعیت کارخانه وعدم دریافت مطالبات مزدی از مهمترین مطالبات کارگران معترض به شمار می رود. یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت: شرکت عظیم خودرو تولیدکننده‌ی انواع خودرو در اشترینان بروجرد است که فعالیت آن از هشت ماه پیش به سبب برخی مشکلات قضایی متوقف شده و حدود ۱۸۰ کارگر آن با هفت ماه حقوق معوقه، کاری برای انجام دادن ندارند!

یکشنبه های اعتراضی بازنشستگان فولاد
روز یکشنبه ۷ آذر، جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی فولاد در استانهای اصفهان و خوزستان مقابل ساختمان این صندوق در مرکز این استانها تجمع کردند.
بازنشستگان معترض برخی از مطالبات خود را افزایش مستمری های دریافتی در موازات خط فقر، اجرای قانون همسان سازی حقوق و رفع مشکلات بیمه تکمیلی عنوان کردند.
روز یکشنبه ۱۴ آذر، شمار‌ی از بازنشستگان صنعت فولاد استانهای تهران، اصفهان و اهواز، همزمان با تجمع مقابل ساختمان کانون بازنشستگان صنعت فولاد این استانها، خواستار برآورده شدن مطالبات خود شدند. بر اساس گزارش ایلنا، بازنشستگان در اعتراض به نحوه اجرا و اصلاح همسانسازی و میزان ناچیز مستمریهای خود، از مدیریت صندوق و مسئولان کانون خواستار آن شدند که به مطالبات آنها پاسخ دهند.
روز یکشنبه 21 آذر، بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای رشت، اهواز، اصفهان، کرمانشاه و تهران مقابل سازمان تامین اجتماعی شهرشان و در تهران مقابل کانون بازنشستگان برگزار کردند. هرچند از هفته های گذشته پلیس سیاسی به فعالان هشدار داده بود تجمع را لغو کنند و حتا در تهران نیروی انتظامی به مقابل کانون بازنشستگان گسیل شده بود اما تجمعهای مطالبه گرانه صورت گرفت.
به گزارش بی بی سی، معترضان از جمله شعار می‌ دادند: «سردار خیانت می‌کند، دولت حمایت می‌کند».

یکشنبه ۲۱ آذر
*جمعی از کارگران کارخانه فولاد یاسوج مقابل ساختمان استانداری استان کهگیلویه و بویر احمد واقع در یاسوج تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه فولاد یاسوج می‌ گویند: از چند روز پیش خط تولید کارخانه فولاد بویر صنعت یاسوج به دلیل قطعی برق متوقف شده و در نتیجه حدود ۲۲۶ کارگر شاغل در آن، نگران از دست دادن شغل خودهستند.
ماموران اداره برق منطقه‌ای استان خوزستان به دلیل انباشت بدهی ۳ میلیارد تومانی، چند روز پیش برای سومین بار اشتراک برق کارخانه فولاد بویر صنعت یاسوج را قطع کردند.

سه ‌شنبه ۲۳ آذر
*کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیراز، در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات ۱۵ساله خود با احتساب خسارت تاخیر و تادیه، مقابل استانداری فارس تجمع کردند. به گزارش ایلنا، حدود ۱۵۰۰ کارگر بازنشسته مخابرات راه دور شیراز، بابت سنوات اشتغال و مطالبات مزدی گذشته طلبکار هستند. از آنجا که این شرکت در دهه ۸۰ تعطیل شده و فعالیت اقتصادی ندارد، سالهاست که با وعده پرداخت مطالبات سرگردان شده ‌اند.
*جمعی از نیروهای شرکتی و حجمی شرکتهای توزیع برق کشور مقابل مجلس رژیم تجمع کردند. به گزارش ایلنا، این گروه از کارکنان که از نقاط مختلف کشور برای پیگیری وضعیت شغلی خود عازم تهران شده‌ اند، گفتند: قرار است امروز موضوع طرح تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی، شرکتی و حجمی در صحن علنی مجلس بررسی شود؛ به همین دلیل ما، شماری از کارگران شرکتی شرکت توزیع برق، تصمیم گرفتیم به نیابت از سایر کارگران صنعت برق برای رسیدگی به وضعیت شغلی خود مقابل مجلس حاضر شویم.
*کارکنان پتروشیمی تخت‌ جمشید واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام، در اعتراض به مشکلات معیشتی، برای چهارمین روز متوالی مقابل این شرکت دست به تجمع زدند. به گزارش ایلنا، این کارکنان مشکلات ریالی و معیشتی را تنها دلیل این تجمعات سریالی عنوان کردند. آنها در تشریح این مهم عنوان کردند: بعد از دومین اعتراض کارکنان، مدیران صاحب‌نظر یک فرصت ۱۰ روزه به ‌منظور برپایی نشست هم‌ اندیشی با هیات ‌مدیره به جهت بررسی و اتخاذ یک تصمیم مثبت را از کارکنان طلب کردند، این در حالی هست که این فرصت ۱۰ روزه نیز به پایان رسید و همچنان از اتاق فکر مدیران خبری به بیرون درز پیدا نکرده است.
*جمعی از کشاورزان شهرستان هیرمند نسبت به قطع سهمیه سوخت موتورهای پمپ آب و تراکتورهای شان توسط شرکت نفت در فرمانداری این شهرستان دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش کانال تلگرام بامی استار، این کشاورزان خواستار پیگیری مسئولان ذیربط در رابطه با بازگرداندن سهمیه سوخت ‌شان است. گفته می‌شود سهمیه سوخت این کشاورزان در حالی از سوی شرکت نفت استان سیستان و بلوچستان حذف شده که فرمانداری و جهاد کشاورزی تایید کرده ‌اند که این سوخت برای مصارف کشاورزی می‌باشد.
*جمعی از اهالی روستای لاور شرقی شهرستان دشتی در استان بوشهر برای اعتراض به رفت و آمد ماشین ‌آلات سنگین کارخانه سیمان مند دشتی و تخریب راه ترددشان دست به تجمع زدند و جاده راه را مسدود کردند. براساس گزارش فارس، با گذشت بیش از پنج سال از شروع عملیات بهسازی و تعریض 20 کیلومتر از مسیر منتهی به کارخانه سیمان مند، تا کنون تنها پنج کیلومتر از مسیر بهسازی شده است و بخش عمده این راه که مربوط به دهه 60 است، تخریب شده است و رفت و آمد در آن با دشواری انجام می‌شود. مشکلات جاده لاور شرقی باعث شده است عمر مفید خودروهای مردم این روستا و روستاهای منطقه طسوج کاهش یابد. هر چند احتمال تصادفات و مرگ و میر مردم هم در این جاده به خاطر خرابی راه وجود دارد.

چهارشنبه ۲۴ آذر
*شماری از کارمندان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان این اداره واقع در تبریز تجمع کردند. به گزارش عصر ایران، این شهروندان وضعیت نابسامان دریافتیهای شان را از دلایل برگزاری این این تجمع عنوان کردند و با سر دادن شعارهایی خواستار برابری و بهبود وضعیت حقوقی و معیشتی خود شدند.
*گروهی از رانندگان تاکسی در تهران، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، در محل سازمان تاکسیرانی شهرداری این شهر تجمع کردند. به گزارش ایلنا، رانندگان تاکسی که برای نوسازی تاکسیهای خود اقدام کرده ‌اند، ‌گفتند: باوجود اینکه بابت این موضوع ۶۰ میلیون تومان پرداخت کرده ‌ایم، اما شرکت خودروسازی مدعی افزایش ۱۸ درصدی قیمت خودروهای خود شده‌ است؛ این شرکت به تعهد خود در تحویل خودرو ها عمل نکرده و به همین دلیل تاکنون موفق به تحویل گرفتن تاکسی خود نشده ‌ایم.

آدینه ۲۶ آذر
*شماری از شهروندان شهرستان بهاباد در استان یزد، همزمان با سفر وزیر اقتصاد، به این شهرستان تجمع کردند. به گزارش تسنیم، شهروندان با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آن نوشته شده بود «راه اندازی معدن همیجان مساوی است با نابودی شهرستان بهاباد» خواستار جلوگیری از شروع به کار معادن همیجان و حفظ محیط زیست و منابع طبیعی منطقه خود شدند.

حرکتهای اعتراضی کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه
روز پنجشنبه 4 آذر، گروهی از کارگران فصلی مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، برای دومین روز متوالی مقابل ساختمان دفتر کعب عمیر، مجلس نشین از شوش، تجمع کردند. به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه،کارگران معترض خواستار رسیدگی به وضعیت استخدامی و شغلی خود هستند.
روز شنبه ۶ آذر، کارگران فصلی نیشکر هفت تپه، ابتدا مقابل ساختمان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شوش و سپس مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان، دست به تجمع زدند.
روز یکشنبه ۷ آذر، جمعی از کارگران بازنشسته مجتمع هفت تپه در اعتراض به نحوه محاسبه سنوات پایان خدمت خود بعد از گذشت ۹ ماه از بازنشستگی، مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند. به گزارش ایلنا، یکی از کارگران با بیان اینکه ما کارگران خواهان اصلاح محاسبه پرداخت سنوات و مرخصی ذخیره خود توسط مدیریت شرکت نیشکر هفت تپه هستیم افزود: باوجود پیگیری چندین ماهه کارگران بازنشسته تا امروزکارفرمای جدید این واحد تولیدی حاضر به اصلاح پرداخت مطالبات بازنشستگی ما نشده است.
روز چهارشنبه ۱۰ آذر، تعدادی از کارگران بازنشسته مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، مقابل درب ورودی این شرکت تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران معترض به نحوه محاسبه و پرداخت سنوات شغلی و مرخصی ذخیره خود معترض هستند.
روز پنج شنبه 11 آذر برای دوازدهمین روز متوالی، کارگران فصلی مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه برای بازگشت به‌ کار و عقد قرارداد دائمی مقابل دفتر بهارستان نشین شوش تجمع کردند.
روز دوشنبه 15 آذر، کارگران فصلی مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، برای شانزدهمین روز متوالی مقابل ساختمان فرمانداری و همچنین ساختمان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی این شهرستان تجمع کردند.
روز شنبه ۲۷ آذر، شماری از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، برای بیست و هشتمین روز متوالی مقابل ساختمان این شرکت تجمع کردند.
بر اساس گزارش کانال تلگرام کارگران هفت تپه، در این روز نیروی انتظامی جهت سرکوب کارگران معترض، متوسل به استفاده از اسپری فلفل شد که در پی این اقدام خشونت آمیز، تعدادی از کارگران معترض از ناحیه چشم دچار صدماتی شدند. جمعی از کارگران هفت تپه از بخشهای مختلف، برخورد خشونت آمیز و وحشیانه نیروی انتظامی با کارگران را مجکوم کردند و خواهان برخورد با آمران و عاملان این اقدام ضد کارگری، ضد انسانی و جنایتکارانه شدند.
شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

شنبه ۲۷ آذر
*گروهی از کارگران کارخانه روی بندرعباس، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان این کارخانه تجمع کردند. به گزارش صدا و سیما، درحالی که فریدون همتی استاندار سابق هرمزگان شهریور ماه امسال وعده‌ رفع مشکلات تامین مواد اولیه شرکت روی را داده بود، اما به گفته‌ کارگران این مشکلات هنور حل نشده است. همچنین یکی از کارگران می ‎گوید کارخانه شرکت روی بندرعباس از مرداد ماه امسال تعطیل بوده است.
*کارگران پتروشیمی فارابی، مقابل ساختمان مرکزی این شرکت، دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش ایلنا، کارگران حاضر در این تجمع به عدم اجرای صحیح طرح طبقه ‌بندی مشاغل معترض‌ هستند. این کارگران گفتند: مدیران شرکت باوجود وعده‌ های رئیس جمهور، وزیر کار و مدیرعامل هلدینگ شستا، حاضر به رفع مشکلات کارگران نیستند و در این شرایط سخت اقتصادی، صبر ما به سر رسیده است.

دوشنبه ۲۹ آذر
*شماری از نیروهای آموزشی شرکت بهره‌ برداری نفت و گاز گچساران مقابل ساختمان این شرکت تجمع کردند. به گزارش هرانا، تجمع این افراد در اعتراض به عدم استخدام و بلاتکلیفی آنها در این شرکت صورت گرفته است. به گفته معترضان، آنان ۸ سال قبل با وعده استخدام در این شرکت آموزش دیده اند با این حال تاکنون هیچ اقدامی در راستای استخدام آنها صورت نگرفته و طی این سالها و بلاتکلیف مانده‌ اند.
*گروهی از کارگران صنعت نفت در عسلویه، گچساران و بندر خمینی در اعتراض به عدم امنیت شغلی و شرایط کار، دست از کار کشیدند و تجمع کردند. به گزارش رادیو زمانه کارگران معترض؛ رانندگان شرکت نفت‌ و‌ گاز پارس جنوبی عسلویه، نیروهای آموزشی شرکت بهره‌برداری گچساران، و کارگران پتروشیمی فجر واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر خمینی بودند. کارگران خواستار بازگشت شیفت کاری به روال ۱۴ روز استراحت استراحت در ازای ۱۴ روز کار هستند.

سه شنبه ۳۰ آذر
شماری از بازنشستگان شرکت مخابرات با برگزاری تجمع مقابل وزارت ارتباطات در تهران خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. همزمان جمعی از بازنشستگان شرکت مخابرات چهارمحال و بختیاری در محوطه و سالن مخابرات مرکزی شهرکرد دست به تجمع اعتراضی زدند. به گزارش روزنامه کیهان، آنها از جمله مطالبات خود را اجرای کامل آییننامه اجرایی شرکت مخابرات و پرداخت به موقع هزینه ‌های پزشکی و دندانپزشکی و سرانه ‌های رفاهی و ورزشی عنوان کردند.

اخبار کوتاه منتشر شده در شبکه ‌های اجتماعی

دوشنبه یک آذر: تجمع خودروبرهای تبریز به دلیل عدم رضایت از عملکرد سازمان حمل و نقل درون بار./ غارت ‌شدگان پروژه روماک در شهر جدید هشتگرد (نوین شهر) به دلیل عدم دریافت منازل ‌شان مقابل ساختمان وزارت راه و شهرسازی تجمع برگزار کردند.
سه‌ شنبه ۲ آذر: تجمع کارگران شرکت حفاری گلوبال پتروتک کیش در اعتراض به عدم پرداخت ۷ ماه حقوق و بیمه مقابل اداره کار اهواز./ تجمع مشترک کارگران 3 کشتارگاه زرین، پرناز و البرز برای افزایش دستمزد و مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آورشدن مقابل استانداری خوزستان.
چهارشنبه 3 آذر: مسدود کردن محور بندر شرفخانه به شبستر در استان آذربایجان شرقی توسط اهالی روستاهای اطراف، در پی از دست دادن عزیزان خود طی تصادفات اخیر و اعتراض به تک بانده و غیر استاندارد بودن جاده.
شنبه ۶ آذر: وانتیهای میوه ‌فروش که پلاکاردهایی با مضمون «میوه‌فروشی جرم نیست» در دست داشتند، مقابل ساختمان حراست شهرداری تبریز تجمع اعتراضی بر پا کردند./ تجمع جمعی از کارکنان رسمی پتروشیمی فجر، مقابل در ورودی این شرکت./ تجمع جمعی از مردم بیارجمند به دلیل مشکلات شرکت سیمان این شهر،‌ مقابل فرمانداری ویژه شاهرود.
یکشنبه ۷ آذر: گروهی از خانواده های جانباختگان هواپیمای اوکراینی به سمت محل برگزاری دادگاه نظامی متهمان رده ‌پایین این پرونده دست به راهپیمایی زده و مقابل بیدادگاه تجمع کردند./ کارکنان شهرداری شهر لالی (مرکز شهرستان لالی در استان خوزستان) در اعتراض به ۹ ماه حقوق معوقه و ۹ ماه عدم پرداخت بیمه دست از کار کشیدند و در حیاط شهرداری تجمع کردند./ شماری از کارگران معدن چناره شاغل در شرکت تأمین موادمعدنی صنایع فولاد، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان دست از کار کشیده و اعتصاب کردند. معدن چناره، در ۴۵ کیلومتری اندیمشک، بزرگترین و مرغوبترین معدن سنگ‌آهک است که بنابر آمارهای رسمی، دارای ۸۰ میلیون تن سنگ‌آهک خالص و ۴۰ میلیون تن دولومیت است./ تجمع کارکنان شرکتی و قرارداد کاری شرکت برق در برابر شرکت برق استان گلستان در گرگان، در اعتراض به وضعیت شغلی ناپایدار خود./ تجمع جوانان بندر ماهشهر مقابل مخازن پالایشگاه بیدبلند در بندر ماهشهر برای اعتراض به استخدام‌ افراد غیر بومی در این مجموعه مقابل این شرکت./ تجمع سیل زدگان پلدختر مقابل استانداری استان لرستان
دوشنبه 8 آذر: جمعی از خریداران کامیون دوست دوم خارجی برای اعتراض به عدم ترخیص از گمرگ مقابل وزارت اقتصاد تجمع کردند.
سه شنبه 9 آذر: تجمع مالباختگان شرکت صنعتی خودرو آذربایجان (آذویکو) برای چهل و نهمین بار مقابل بیدادگاه ویژه جرائم اقتصادی./ تجمع جمعی از قهرمانان و پیشکسوتان سابق تیم ملی بوکس به دلیل برخی مشکلات و توجه نکردن به آنها مقابل وزارت ورزش و جوانان./ کارگران پیمانکاریهای شریفی و باقرپور شاغل در پتروشیمی آپادانا در عسلویه دست به اعتصاب زدند./ تجمع کشاورزان روستاهای توابع شهرستان رامشیر در اعتراض به قطعی آب و عدم رهاسازی آن برای کشت پاییزه./ جمعی از ساکنان مناطق حاشیه ‌ای شهرستان ارومیه با در دست داشتن پلاکاردهایی در مقابل ساختمان استانداری آذربایجان غربی تجمع اعتراضی برگزار کردند.
چهارشنبه ۱۰ آذر: کارکنان شرکت پتروشیمی تخت جمشید بندر ماهشهر در اعتراض به عدم همسانسازی حقوق‌ خود با سایر شرکتهای منطقه ویژه اقتصادی مقابل شرکت تجمع کردند.
پنجشنبه ۱۱ آذر: کارگران شرکت اوره آمونیاک پتروشیمی مکران چابهار در استان سیستان و بلوچستان برای اعتراض به عدم پرداخت به موقع حقوق دست به اعتصاب زدند و از رفتن سرکار اجتناب نمودند و با برپایی تجمع خواهان پاسخگویی پیمانکار شدند.
آدینه ۱۲ آذر: کشاورزان هندیجان در اعتراض به خشک شدن رودخانه زهره و سوختن زراعت و کشت کارشان، دست به تجمع زدند. رودخانه زهره از کوههای چهارمحال و بختیاری سرچشمه می‌ گیرد و از شهرها و روستاهای زیادی عبور می‌کند و از وسط شهرستان هندیجان عبور می کند.
شنبه ۱۳ آذر: جمعی از کشاورزان شهرستان هویزه در راستای مطالبه حقابه کشت پاییزه خود مقابل درب ورودی عمارت استانداری خوزستان واقع در خیابان فلسطین اهواز تجمع کردند./ اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ی قطعه کاران فلاورجان (استان اصفهان) در اعتراض به پایمال شدن حقوق خود، با دخالت نیروی انتظامی روبرو شد.
یکشنبه ۱۴ آذر: شماری از مالباختگان سکه ثامن مقابل ساختمان دادگستری تهران تجمع کردند./ کارگران شهرداری ساری برای اعتراض به نداشتن امنیت شغلی و قرارگرفتن سایه شوم اخراج از کار بالای سرشان دست به تجمع زدند.
سه شنبه ۱۶ آذر: شماری از مالکان زمینهای دارایی در گلشهر ارومیه با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند./ جمعی از کشاورزان آباده با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.تجمع این کشاورزان در اعتراض به مسدود شدن چاههای آب کشاورزی صورت گرفت./ رانندگان جرثقیلهای شاغل در پتروشیمی دماوند در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدهای شان تجمع کردند. در این حرکت اعتراضی کارگران برای جلوگیری از تردد چند راننده جرثقیل را جلوی در اداری پتروشیمی دماوند گذاشتند./ تجمع اعتراضی بازاریان پاساژ تندیس بازارچه اول شمالی در اورمیه./ جمعی از اصناف و کسبه کوی اسلامشهر تبریز در اعتراض به عدم رسیدگی و تکمیل کانال‌ کشی این منطقه تجمع کرده و خواستار رسیدگی شهرداری تبریز به مشکلات کوی اسلامشهر شدند./ مردم منطقه چورس واقع در آذربایجان غربی مسیر انتقال تجهیزات معدن کاران رو بستند و به دلایل زیست محیطی اجازه تردد و ادامه کار به آنها ندادند.
چهارشنبه ۱۷ آذر: تجمع اعتراضی کشاورزان روستای کندلان، شهرستان ملایر. قراره ریل راه‌ آهن از این منطقه عبور کنه، به همین دلیل زمینها و باغات مردم را مصادره کرده‌ و هیچ خسارتی هم نداده ‌اند./ کارگران شرکت کشتی ‌سازی پرشیا هرمز در محوطه این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند./ تجمع اعتراضی بازاریان جمعه بازار یاسوج جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد.
پنجشنبه ۱۸ آذر: کارکنان آبفای اهواز در اعتراض به ۴ ماه حقوق و ۵ ‌ماه حق بیمه عقب ‌افتاده، برای دومین روز مقابل ساختمان این شرکت تجمع کردند./ نیروهای سرایدار و خدمتگزار شهر اهواز مقابل اداره آموزش و پرورش استان تجمع اعتراضی برگزار کردند./ تجمع اعتراضی غارت ‌شدگان شبکه‌ رمز ارز کینگ مانی مقابل شرکت بادران./ رانندگان شاغل در مناطق عملیاتی زاگرس جنوبی در پی اجرایی نشدن وعده های وزیر نفت اعتصاب غدا کردند.
شنبه ۲۰ آذر: جمعی از هواداران پرسپولیس در اعتراض به سومدیریت باشگاه و عملی نشدن خواسته‌های شان مقابل وزارت ورزش در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند./ حواله داران شرکت سایپا در عتراض به اقدام غیرقانونی این شرکت مبنی بر اعمال افزایش ۲۰ درصدی سود مشارکت مقابل معاونت بازاریابی شرکت ایران خودرو دست به تجمع اعتراضی زدند.
یکشنبه ۲۱ آذر: اهالی روستای همیجان از توابع شهرستان بهاباد استان یزد، در اعتراض به احداث معدن اکتشاف شده سنگ ‌آهن، تجمع برگزار کردند. این معادن باعث تشدید نگرانی ساکنان منطقه از بابت تخریب محیط ‌زیست، نابودی منابع آب، اختلال در فعالیتهای کشاورزی و دامداری و بروز معضلات معیشتی اهالی منطقه شده است.
دوشنبه ۲۲ آذر: جمعی از کارگران شرکت پتروشیمی رجال مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان بندر ماهشهر تجمع کردند. به گزارش ایلنا، کارگران در این تجمع خواستار اجرای طرح طبقه‌ بندی مشاغل، پرداخت مزایا و بیمه تکمیلی به عنوان مطالبات قانونی خود شدند./ غارت ‌شدگان خشمگین بورس، برای پولهای برباد رفته‌ شان مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار در میدان ونک تجمع اعتراضی برپا کردند./ سهامداران غارت ‌شده سیمان خرم‌آباد (سخرم) برای احقاق حقوق خود مقابل ورودی بیدادگاه مفاسد اقتصادی تجمع کردند. سیمان خرم ‌آباد ۴۶ هزار سهامدار غارت‌شده دارد.
چهارشنبه ۲۴ آذر: کارگران در شرکت آی جی سی واقع در عسلویه، در اعتراض به عدم اجرای وعده کارفرما در افزایش دستمزدها و تغییر در نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت در محوطه کارگاه دست به اعتصاب زدند./ کارکنان ثبت احوال در اعتراض به عدم اعمال فوق ‌العاده ویژه حقوق مقابل ساختمان ادارات کل استانهای مختلف، تجمع اعتراضی برگزار کردند.
آدینه ۲۶ آذر: شماری از خریداران زمینهای نیروی انتظامی در ماهدشت کرج دست به تجمع اعتراضی زدند./ تجمع این شهروندان در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت زمینهای خریداری شده پس از ۱۹ سال صورت گرفته است.
شنبه ۲۷ آذر: مردم شمس‌ آباد رفسنجان در اعتراض به انتقال آب که در پی آن باغهای پسته خشک خواهد شد، دست به تجمع زدند./ آتش ‌نشانان پیمانی ورودی ۱۳۹۹ مشهد در اعتراض به وضعیت بد معیشتی، مقابل سازمان آتش ‌نشانی مشهد تجمع اعتراضی برپا کردند.
یکشنبه ۲۸ آذر: بازنشستگان تامین اجتماعی در کرمانشاه به ‌دلیل وضعیت نامساعد معیشتی و دیگر مطالبات شان اقدام به برگزاری تجمعی اعتراضی کردند. بازنشستگان معترض کرمانشاهی، با پهن کردن سفره خالی، به شکل سمبلیک وضعیت اسفبار معیشتی خود را برای افکار عمومی به نمایش گذاشتند.

جنایتی دیگر سری دیگر بر دار
روز یکشنبه ۲۸ آذر، حیدر قربانی، زندانی سیاسی در زندان سنندج توسط رژیم خونخوار ولایت فقیه اعدام شد. رژیم با هر اعدامی میخی بر تابوت خودش می زند.
یاد این شهید آزادی مانا باد.منبع: نبرد خلق شماره ۴۴۵، چهار شنبه ۱ دی ۱۴۰۰ - ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱
http://www.iran-nabard.com/N445/kareghari%20445.htm