چالشهای معلمان (دی 1400) - فرنگیس بایقرهشناسایی بیش از هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان قزوین از شناسایی هزار و ۱۹۷ دانش ‌آموز بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی در این استان خبر داد و گفت که از این تعداد ۵۱۶ نفر دختر و ۶۸۱ نفر پسر هستند.
یدالله حسینی افزود: ۳۱۵ نفر از این دانش آموزان هنوز شناسایی نشده اند و نشانی از محل سکونت آنان در دست نیست. وی افزود: در سال تحصیلی جاری ۱۵۲ دختر و ۲۰۳ پسر از مجموع بازماندگان از تحصیل در مقطع ابتدایی در سطح استان و همچنین ۹۳ دانش آموز که در لیست افراد بازمانده از تحصیل نبودند جذب شدند.
حسینی تصریح کرد: طی سال جاری ۴۷۷ نفر از افراد بازمانده از تحصیل سال گذشته که به دلیل نگرانی اولیا از کرونا ثبت نام نکرده بودند نیز جذب شدند.

پیروز نامی فعال صنفی معلمان در اهواز بازداشت شد
عکس 1
پیروز نامی، فعال صنفی معلمان، پس از پایان تجمع اعتراضی معلمان استان خوزستان، توسط نیروهای امنیتی در اهواز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
بازداشت این فعال صنفی پس از پایان یافتن تجمع اعتراضی معلمان خوزستان در اهواز، صورت گرفت.
اوایل ماه جاری پیروز نامی، علی کروشات و فرنگیس نسیم ‌پور از فعالان صنفی معلمان استان خوزستان در رابطه با فعالیتهای صنفی و مطالبه گری آنان در خصوص امور صنفی به دادگاه انقلاب اهواز احضار شدند.
علی کروشات و پیروز نامی پیشتر نیز در جریان تحصن سراسری معلمان در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان سال ۹۷، توسط نهادهای امنیتی استان خوزستان بازداشت شد و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

اعلام میزان افزایش حقوق معلمان در بودجه ۱۴۰۱
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ روز یکشنبه ۱۹ دی در توضیح کلیات لایحه بودجه گفت: در لایحه بودجه سال آینده اعتبارات و اختیارات بیشتری نسبت به سال جاری به استانها داده شده و همچنین پیش ‌بینی لازم برای اعتبارات صندوقهای بازنشستگی و بحرانها و همچنین رتبه ‌بندی معلمان و همسانسازی شده که از جمله آن اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان در سال آینده است.

امتحانات دانش آموزان شهرستانهای استان تهران حضوری برگزار شد
سید مجتبی هاشمی مدیرکل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران بعد از ظهر شنبه ۲۵ دی در جمع خبرنگاران در خصوص حضور دانش آموزان در مدارس، اظهار کرد: امتحانات دی ماه دانش آموزان عزیز به طور حضوری برگزار شد، با کمترین مساله و با مدیریت جمعی که اتفاق افتاد توانستیم آزمونها را برگزار کنیم که برخی از آزمونها باقی مانده و در روزهای آینده پیگیری خواهد شد و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.
وی ادامه داد: در ترم دوم نیز باتوجه به ارزیابی برگزاری حضوری مدارس در ترم اول ، همان گونه بحث سلامت دانش آموزان را دنبال خواهیم کرد و با محوریت واحد ارزیابی الگوهای آموزشی و ترتیبی، قبل از برگزاری آزمونها در سطح مناطق ۲۱گانه آموزش و پرورش مورد بازدید قرار گرفت و تحلیل خوبی در این خصوص انجام شده است.

حرکتهای اعتراضی معلمان

تجمع معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته دستکم در ۱۰۳ شهر
عکس 2 و 3
روز پنجشنبه ۲ دی‌، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در شهرهای مختلف کشور از جمله ابرکوه، ابهر، اراک، اردبیل، ارومیه، ازنا، اسلام ‌آباد غرب، اشکنان، اصفهان، اقلید، الیگودرز، اندیمشک، اهواز، ایذه، ایلام، آباده فارس، آمل، بابل، بافت، بافق، بانه، بجنورد، برازجان، بروجرد، بندرامام، بندرعباس، بهبهان، بهمئی (لیکک)، بوشهر، بوکان، بیجار، بیرجند، پلدختر، تبریز، تربت جام، تربت حیدریه، جلفا، جهرم، جوانرود، چالوس، خرم‌آباد، خمینی‌شهر، داراب، دشتستان، دهگلان، دیواندره، رشت، زنجان، ساری، سبزوار، سربندر، سردشت، سقز، سمنان، سمیرم، سنندج، سیرجان، شاهرود، شهربابک، شهرضا، شهرکرد، شوشتر، شیراز، شیروان، فراشبند، فردوس، فیروزآباد، قروه، قزوین، قم، قیروکارزین، کازرون، کامیاران، کرج، کرمان، کرمانشاه، کوهدشت، گتوند، گچساران، گرگان، گلپایگان، گناوه، لامرد، لاهیجان، لردگان، ماهشهر، مرودشت، مریوان، مشهد، ملایر، مهریز، نجف‌اباد، نورآباد لرستان، نورآباد، ممسنی، نوشهر، نی‌ریز، نیشابور، همدان، یاسوج، یزد و لنده در مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش شهرهای خود و معلمان ساکن در استانهای تهران و البرز در مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه واقع در تهران، دست به تجمعات اعتراضی زدند.
تظاهركنندگان از جمله فریاد می‌زدند: «معلم زندانی آزاد باید گردد»، «معلم بپاخیز، برای رفع تبعیض»، «وعده زیاد شنیدیم عدالتی ندیدیم»، «دولت خیانت می کند، مجلس حمایت می کند»، «معلم داد بزن حقتو فریاد بزن»، «معلم می ‌میرد ذلت نمی ‌پذیرد»،
«نه تسلیم نه سازش رتبه بدون خواهش»، «معلمان زندانند غارتگران آزادند»، «شعار هر معلم علیه ظلم ظالم»، «مدعی عدالت خجالت خجالت» و «آموزش رایگان حق فرزندان ایران».
مهمترین مطالبات معلمان:
- همسانسازی واقعی بازنشستگان
۲- رتبه‌بندی کامل بر اساس حداقل هشتاد درصد حقوق‌ اعضای هیات علمی دانشگاه
۳- برخورداری نیروهای خدمتگزار از رتبه‌ بندی
۴- امنیت شغلی نیروهای خریدخدماتی، مربیان پیش ‌دبستان، معلمان نهضت‌ سواد آموزی
۵- افزایش حقوق معلمان مدارس غیردولتی
۶- آموزش رایگان و باکیفیت برای همه
۷- مدارس استاندارد و ایمن
۸- مخالفت با آموزش ایدئولوژیک
۹- دفاع از معلمان ‌زندانی و اعتراض به احضار و پرونده‌ سازی
۱۰- حق تشکلیابی مستقل، اعتصاب و تجمع

تجمع معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور، دستکم ۲۰ شهر
روز سه شنبه ۷ دی، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته دستکم در ۲۰ شهر از جمله قزوین، اردبیل، لاهیجان، شیراز، همدان، زنجان، لردگان، بندرعباس، قم، اصفهان، ساری، سنندج، شهرکرد، قروه، اهواز، ایلام، یزد، گرگان و کرمانشاه مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش و ساختمان صندوق بازنشستگان کشوری در شهرهای خود و همچنین ساکنان تهران و البرز مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی دست به تجمع اعتراضی زدند.
تجمع کنندگان از جمله مطالبات خود را اجرای کامل همسانسازی و تصویب لایحه‌ دائمی شدن، شمول بازنشستگان فرهنگی در رتبه‌ بندی، اجرای کامل قانون خدمات مدیریت کشوری و افزایش مستمریها به اندازه‌ هزینه ‌های زندگی و تورم واقعی، عنوان کردند.
تظاهركنندگان از جمله شعار می ‌دادند: «بازنشسته برپاخیز، برای رفع تبعیض»، «وعده زیاد شنیدیم عدالتی ندیدیم»، «قالیباف حیا کن مجلس را رها کن»، «معلم بیدار است از تبعیض بیزار است»، «معلم داد بزن حقتو فریاد بزن»، «معلم زندانی آزاد باید گردد»، «معلم می ‌میرد ذلت نمی‌ پذیرد» و «معلم، کارگر اتحاد اتحاد».

تجمع معلمان پیش دبستانی دلفان
روز چهارشنبه ۸ دی، تعدادی از معلمان پیش ‌دبستانی شهرستان دلفان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان، مقابل ساختمان آموزش و پرورش این شهرستان تجمع اعتراض برگزار کردند. معلمان معترض در جریان تجمع خود کاغذ نوشته هایی با عنوانهای «گزینش نیروی جدید صورت نگیرد»، «عدالت، عدالت»، «تقاضای سازماندهی نیروی پیش دبستانی» و «انصراف از جذب نیروی پیش دبستانی را در دست داشتند.

تجمع معلمان خرید خدمات در مشهد و قزوین
روز شنبه ۱۱ دی‌، جمعی از معلمان خرید خدمات مشهد، مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی، دست به تجمع زدند. تجمع این معلمان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شان صورت گرفتت.
در همین روز، معلمان خرید خدمات آموزشی استان قزوین برای اعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل استانداری در کلانشهر قزوین زدند. یکی از معلمان حاضر در این تجمع گفت: حدود هشت تا نه سال است که در این طرح مشغول به خدمت هستیم؛ اما متاسفانه نزدیک به سه ماه است که قراردادی با ما منعقد نشده و حقوق و بیمه‌ای نداریم.

تجمع معلمین خرید خدمات در یزد و اصفهان
روز یکشنبه ۱۲ دی، شماری از معلمان خرید خدمات یزد، به همراه والدین و دانش آموزان کلاس خود مقابل ساختمان استانداری در این شهر و گروهی از معلمان خرید خدمات روبروی دفتر نمایندگان اصفهان تجمع کردند. معلمان در این تجمع، اعتراض خود را نسبت به بخش نامه ای که بیمه آنها را به ۲۱ روز و حقوق شان به کمتر از نصف دریافتی سال گذشته تقلیل می دهد، اعلام کردند.

تجمع مربیان پیش دبستانی اهواز
روز سه شنبه 14 دی، جمعی از مربیان پیش دبستانی اهواز برای اعتراض به افزایش تعرفه های آموزشی مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان تجمع کردند و خواستار حذف این تعرفه ها شدند. تجمع کنندگان گفتند: افزایش تعرفه های آموزشی پیش دبستانی با وجود گذشت چهار ماه از سال تحصیلی عادلانه نیست و والدین هم نسبت به این افزایش معترض هستند. مربیان پیش دبستانی زیر پوشش پیمانکار فعالیت دارند و حقوق و بیمه آنها توسط پیمانکاری که در مزایده آموزش و پرورش برنده شده است قرار می گیرند.

تجمع دانش آموزان مقابل دانشگاه تهران
سه شنبه ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۴ ژانویه ۲۰۲۲
روز سه شنبه 14 دی، شماری از دانش آموزان مقابل دانشگاه تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. این دانش آموزان دلیل تجمع خود را اعتراض به گرانی بیش از اندازه کتب درسی مورد نیاز و کتابهای تستی و کمک درسی دانش آموزان کنکوری عنوان کردند.

تجمع سراسری معلمان شاغل و بازنشسته دستکم در 100 شهر
عکس 4 /5/6
روز پنجشنبه ۲۳ دی با فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان تجمعهای اعتراضی معلمان شاغل و بازنشسته در سراسر کشور برگزار شد.
به گفته محمد حبیبی سخنگوی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان، این تجمعها در بیش از ۱۰۰ شهر برگزار و تعدادی از شرکت‌ کنندگان دستگیر شدند.
علاوه بر تهران شهرهای تبریز، جلفا، ارومیه، بوکان، سردشت، میاندوآب، اصفهان، همایون‌شهر، شهرضا، کاشان، نجف آباد،‌ سمیرم، اردبیل، کرج، ایلام، آبدانان، گناوه، شهرکرد، لردگان، بروجن، مشهد، نیشابور، کاشمر، بجنورد، شیروان،‌ اهواز، ایذه، اندیمشک، خرمشهر، ‌امیدیه، ‌بهبهان، ‌شوشتر،‌ جایزان،‌ ماهشهر، ‌مسجدسلیمان،‌ زنجان، ابهر، خدابنده، سمنان،‌ شیراز، ارسنجان، لامرد، زرین‌ دشت، قزوین، بوئین زهرا، ‌قم، سنندج، سقز، بیجار، مریوان، دهگلان، بانه، کامیاران، مریوان، قروه، کرمان، سیرجان، شهربابک، کرمانشاه، اسلام آباد غرب، هرسین، یاسوج، گچساران، گرگان، رشت، لاهیجان، رضوانشهر، لنگرود، خرم آباد، بروجرد، دلفان، خمینی‌ شهر، ممسنی نورآباد، بوشهر، تربت حیدریه، بافق، مهریز، ابرکوه، مهدی شهر، پلدختر، دورود، رومشکان، الیگودرز، ساری، نکا، چالوس، نوشهر، بابل، اراک، بندرعباس، همدان، نهاوند، ملایر و یزد شاهد تجمع اعتراضی فرهنگیان و معلمان بودند.
در این تجمع معلمان با بالابردن قلمهای خود شعار سر می‌دهند که«قلم سلاح من است» و «قلم بر تفنگ غالب است».
روز شنبه 25 دی روزنامه آرمان ملی در این رابطه نوشت؛ معلمان و بازنشستگان در تجمعات سراسری برای سومین بار در یک ماه گذشته تجمع صنفی برگزار کردند. معلمان در روز پنجشنبه در بیش از 100 شهر برگزار شد.

تجمع اعتراضی جمعی از معلمان قرآنی
روزیکشنبه 26 دی، جمعی از معلمان قرآنی برای اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند. این معلمان از شهرهای مختلف نکا، بابل، سمنان، سوادکوه، کوهبنان و زرند کرمان، شاهرود و ... با سابقه تدریس 8 تا 18 سال در تجمع حضور داشتند.

(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، هرانا، شهرآرا نیوز، آفتاب نیوز، ایسنا ، ایلنا، ایرنا)


منبع: نبرد خلق شماره ۴۴۶ - آدینه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱ ژانویه ۲۰۲۲
http://www.iran-nabard.com/N446/moaleman%20446.htm